2017 Ankara yeni kimlik çıkarma işlemleri nasıl olacak?

ANKARA YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartları Ankara'da dağıtılmaya başlandı. Bu yazıda Ankara'da oturan vatandaşların yeni kimlik başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı hususunda bilmeniz gereken bütün detaylar anlatılacaktır. Ankara’da yeni kimlik randevusu nasıl alınır? Ankara’da yeni kimlik kartları için nereye başvurmanız gerekli? Yeni kimlik kartı ücretini nereye yatırmanız gereklidir?

 

02 Ocak 2017 pazartesi günü yeni kimlikler bütün Türkiye'de dağıtılmaya başlamıştır. 2016 yılı içinde bir çok ilde dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları Başkent Ankara’da da 2017 yılı başında dağıtılmaya başlanmıştır.

 

ANKARA'DA YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NEREYE YAPACAĞIZ?

Yeni kimlik başvuru işlemi için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Bu konuda bir sınırlama KESİNLİKLE yoktur. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

Nüfus Genel Müdürlüğünün ilk açıklamalarında sadece ikametinizin olduğu ilçe yada kayıtlı olduğunuz ilçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapacağınız şeklindeydi. Ancak YENİ DÜZENLEME ile bütün Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabileceğiniz belirtilmiştir. 

ANKARA'DA İKAMET EDENLER YENİ KİMLİK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPACAKTIR

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarını almak için öncelikle randevu almanızı tavsiye ederim. RANDEVU almak zorunda değilsiniz. Ancak yeni kimliklerin dağıtılmaya başlandığı bu günlerde Nüfus Müdürlükleri tahminimizden de öte çok büyük bir yoğunluk yaşamaktadır. Bunun için;

  • Nüfus Müdürlüklerin işleyişini aksatmamak,
  • Randevusuz gittiğinizde çok büyük bir zaman kaybı yaşamamak için RANDEVU ALMADAN gitmemenizi tavsiye ederiz. 

 

ANKARA'DA YENİ KİMLİK RANDEVU NASIL ALINIR

Yeni kimlik kartları için bütün TÜRKİYE için iki randevu sistemi vardır. Bunlardan birisi ALO 199 ve Online Randevu sistemi. 

YENİ !! YENİ KİMLİK RANDEVU İÇİN Tıklayınız..

YENİ !! ALO 199 ÇAĞRI HATTI İÇİN Tıklayınız..

 

Randevusuz gittiğinizde çok büyük bir zaman kaybı yaşamamak için RANDEVU ALMADAN gitmemenizi tavsiye ederiz. 

Yeni Kimlikler Ankara’da Ne Zaman Dağıtılacak?

Bazı şehirlerde dağıtılmaya başlanan yeni çipli kimlik kartları Ankara’da henüz dağıtılmaya başlanmadı. Ancak birkaç hafta içinde başvuruların alınabileceği tahmin edilmekte. Uzmanlar bütün hazırlıkların yapıldığını, ancak çıkabilecek bir aksilik karşısında yine de net bir tarih vermekten imtina ettiklerini belirttiler. Bunun için ne zaman başvuruların alınacağını ve dağıtılacağını bu sayfamızdan sizlere hemen duyuracağız.

Başvuruların ne zaman alınacağını öğrenmeniz randevunuzu bir an evvel almanız için önem arz etmektedir. Yaklaşık 5 milyon nüfusun yaşadığı Başkentte randevuların uzun bir süreye yayılacağı, dolayısı ile dağıtımın uzun bir süreyi kapsayacağı tahmin edilmektedir.

 

 

Ankara Yeni Kimlik Randevu Nasıl Alınır?

Ankara yeni kimlik randevu almak için iki yol izlenir. Birinci seçenek Alo 199 hattını arayarak telefondan randevu almak, diğeri ise nüfus genel müdürlüğünün sayfasını ziyaret ederek web üzerinden randevu almaktır. Ancak randevu almadan da nüfus müdürlüğüne müracaat ettiğinizde yeni kimliğinizi alabilirsiniz.

 

Yeni kimlik randevu için tıklayınız.

Çağrı hattı için tıklayınız.

 

Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar?

T.C. Kimlik Kartları için her yıl için farklı ücret belirlenecektir. 2016 yılı için ücretler aşağıda ki gibi belirlenmiştir.

Kimlik Yenileme Ücreti (Nüfus Cüzdanları Yerine): 16 TL

Kayıp ve Çalıntı Nedeniyle :   31 TL

Doğum veya Yenileme Nedeniyle : Doğum nedeniyle kimlik çıkarmak için ücret ödenmeyecektir. Ancak yasal bildirim süresi geçildi ise 16 tl olarak ödeme yapılacaktır. Ayrıca evlilik gibi sebeplerden dolayı yenileme nedeniyle de 15 TL ödenecektir.

 

Yeni Kimlik  Ücretinin Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

T.C. Kimlik kartları için başvuru yapıldığı zaman ödeme yapılacaktır. Yani randevunuzu alıp, başvuru işlemi için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde tahsilat yapılacaktır.

 

Yeni Kimlik Kartları Nereden Alınacak?

Başvuru aşamasında kimlik kartlarımızın gönderileceği adresi yazdıracağız. Belirteceğimiz bu adrese yaklaşık bir ay içinde çipli kimlik kartları PTT yolu ile gönderilecektir. 

4.9699453551913 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.97 (183 Oylar)