2018 Ankara yeni kimlik çıkarma işlemleri nasıl olacak?

ANKARA YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartları Ankara'da dağıtılmaya başlandı. Bu yazıda Ankara'da oturan vatandaşların yeni kimlik başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı hususunda bilmeniz gereken bütün detaylar anlatılacaktır. Ankara’da yeni kimlik randevusu nasıl alınır? Ankara’da yeni kimlik kartları için nereye başvurmanız gerekli? Yeni kimlik kartı ücretini nereye yatırmanız gereklidir? 

02 Ocak 2017 pazartesi günü yeni kimlikler bütün Türkiye'de dağıtılmaya başlamıştır. 2016 yılı içinde bir çok ilde dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları Başkent Ankara’da da 2017 yılı başında dağıtılmaya başlanmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

 

ANKARA'DA YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NEREYE YAPACAĞIZ?

Yeni kimlik başvuru işlemi için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Bu konuda bir sınırlama KESİNLİKLE yoktur. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

Nüfus Genel Müdürlüğünün ilk açıklamalarında sadece ikametinizin olduğu ilçe yada kayıtlı olduğunuz ilçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapacağınız şeklindeydi. Ancak YENİ DÜZENLEME ile bütün Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabileceğiniz belirtilmiştir. 

ANKARA'DA İKAMET EDENLER YENİ KİMLİK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPACAKTIR

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarını almak için öncelikle randevu almanızı tavsiye ederim. RANDEVU almak zorunda değilsiniz. Ancak yeni kimliklerin dağıtılmaya başlandığı bu günlerde Nüfus Müdürlükleri tahminimizden de öte çok büyük bir yoğunluk yaşamaktadır. Bunun için;

  • Nüfus Müdürlüklerin işleyişini aksatmamak,
  • Randevusuz gittiğinizde çok büyük bir zaman kaybı yaşamamak için RANDEVU ALMADAN gitmemenizi tavsiye ederiz.  

ANKARA'DA YENİ KİMLİK RANDEVU NASIL ALINIR

Yeni kimlik kartları için bütün TÜRKİYE için iki randevu sistemi vardır. Bunlardan birisi ALO 199 ve Online Randevu sistemi. 

İNTERNETTEN YENİ KİMLİK RANDEVU Tıklayınız.. 

ALO 199 ÇAĞRI HATTI İÇİN Tıklayınız.

 

Randevusuz gittiğinizde çok büyük bir zaman kaybı yaşamamak için RANDEVU ALMADAN gitmemenizi tavsiye ederiz. 

RANDEVU ALMADAN YENİ KİMLİK İÇİN BAŞVURUSU YAPMAYIN

Yeni kimlik kartlarını Nüfus Müdürlüklerinden alacaksınız. Şu günlerde Nüfus Müdürlükleri tarihinin en yoğun günlerini yaşıyor. Normal şartlarda randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak işlemler sırasında randevu alanlara öncelik tanınmaktadır. Randevu almadan başvuru yapmanız halinde o günün akşamına kadar Nüfus Müdürlüğünde beklemek zorunda kalabilirsiniz. 

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ NÜFUS CÜZDANI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Nüfus Cüzdanınızı yenisi ile değiştirmek için eski nüfus cüzdanınızı ve son 6 ay içinde çekilmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafı yanınızda götürmeniz gereklidir. Diğer bütün bilgiler başvuru sırasında alınacaktır. Alınacak olan bu bilgiler biyometrik verilerdir. 

Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken husus biyometrik fotoğraf çekiminde dikkatli olunuz. Yanlışlıkla vesikalık fotoğraf çektirmeyiniz. 

BİYOMETRİK FOTOĞRAF HAKKINDA BÜTÜN DETAYLAR Tıklayınız... 

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ NE KADAR?

T.C. Kimlik Kartları için her yıl için farklı ücret belirlenecektir. 2018 yılı için ücretler aşağıda ki gibi belirlenmiştir.

Kimlik Yenileme Ücreti (Nüfus Cüzdanları Yerine): 18,5 TL

Kayıp ve Çalıntı Nedeniyle :   37 TL

Evlilik, eskiyen kimliği değiştirme, yeni doğan bebeğe kimlik çıkarma gibi diğer işlemler için ne kadar ücret ödeneceğini öğrenmek için aşağıda belirttiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz. 

2018 KİMLİK ÜCRETLERİ Tıklayınız... 

Yeni Kimlik  Ücretinin Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

T.C. Kimlik kartları için başvuru yapıldığı zaman ödeme yapılacaktır. Yani randevunuzu alıp, başvuru işlemi için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde tahsilat yapılacaktır.

 

Yeni Kimlik Kartları Nereden Alınacak?

Başvuru aşamasında kimlik kartlarımızın gönderileceği adresi yazdıracağız. Belirteceğimiz bu adrese yaklaşık bir ay içinde çipli kimlik kartları PTT yolu ile gönderilecektir. 

0.66666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 0.67 (3 Oylar)