2018 Çipli kimlik başvuru ve randevu işlemleri nasıl yapılır?

Çipli Kimlik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çipli kimlik kartı nedir? Yeni kimlikler ne zaman dağıtılacak? Çipli kimlik kartlarının nüfus cüzdanlarından farkı nedir? Yeni kimlikler ile çipli kimlikler arasında bir fark var mıdır? Çipli kimlik nasıl çıkarılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını ifade eden Nüfus Cüzdanları artık tarih oldu. Nüfus Cüzdanları yerine T.C. Kimlik Kartı olarak tanımlanan yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. 

Sponsorlu bağlantılar

 

ÇİPLİ KİMLİK KARTLARININ TESLİM İLE İLGİLİ YAPILAN EN SON AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürüm Sinan Güner'in en son yaptığı açıklamada çipli kimlik başvurularının teslim süresinin 1 (bir) haftaya düşürüldüğünü açıkladı. Daha önceden bu sürenin 3 - 4 hafta sürdüğünü ancak kartların basımının yapıldığı Merkezde basım cihazlarının sayısının artırıldığından dolayı bu sürenin bir haftaya indirildiğini açıkladı.  

Çipli Kimlik Kartı Nedir?

Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartları çipli olarak üretilmiştir. Dolayısı ile yeni kimlik kartları halk arasında çipli kimlik kartı olarak da tanımlanmaktadır.  Kimlik üzerinde yer alan çip üzerinde bir çok gizli veri bulunmaktadır.

 

Çipli Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanları yerine kullanılan çipli kimlik kartlarının başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılacaktır. Ancak direkt başvuru yapmadan evvel randevu almanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü bu günler nüfus müdürlükleri yeni çipli kartların dağıtımından dolayı çok fazla yoğun. Bu sebepten uzun süre sıra beklemeniz yada işinizi halledemeden geri gelmeniz gerekebilir.

 

Çipli Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Çipli kimlik randevusunu Alo 199 hattı üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de online randevu alma imkanına sahipsiniz. Bu iki tercih üzerinden randevunuzu takip edebilir, iptal edebilir yada daha ileri bir tarihe alabilirsiniz.

 

Yeni kimlik randevu için tıklayınız.

Çağrı hattı için tıklayınız.

 

Çipli Kimlik Başvurusunda Hangi Evraklar Gerekli

Nüfus cüzdanları yerine kullanmaya başladığımız çipli kimlik kartları eski kimliklerimizden çok farklı özellikler taşıyor. Özellikle üzerinde yer alan çip sayesinde içinde kimliğimize dair bir çok bilgi gizli olarak tutulacak. Bu kimlikleri çıkarırken de öyle yanımızda fazla bir evrak falan almamıza gerek yok. Hani ne bileyim yok sağlık raporu, yok ikametgah vs. Hiçbirine gerek yok anlayacağınız.

Eski nüfus cüzdanınız ile son 6 ay içinde çekildiğiniz fotoğraf ile müracaat edeceksiniz. Peki nüfus cüzdanını kaybedenler ne yapacak diye soruyor olduğunu hissediyorum? Nüfus cüzdanı olmayanlar ise pasaport, ehliyet gibi üzerinde fotoğraf olan ve kesinlikle bir resmiyeti olan bir kimlik ile müracaat edecektir.  Fotoğraf çektirirken muhakkak biyometrik çektirin. Bunu fotoğrafçınıza özellikle ifade edin.

 

Çipli Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Nüfus cüzdanları yerine çıkarılan çipli kimlik kartlarının yenileme ücreti 2018 yılı için 18,50 TL olarak belirlendi. Kayıp ücreti ise 37 TL'dir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Çipli Kimlik Nasıl Teslim Alacağım?

Çipli kimlik başvurusunu nüfus müdürlüğüne yaptıktan sonra yeni kimlik kartlarımız hemen teslim edilmeyecek. Ankara’da bulunan bir merkezde üretildikten sonra PTT yolu ile başvuru aşamasında yazdırdığınız adresinize gönderilecektir. Ancak bu adresten 20 gün içinde muhakkak bulunup almanız gerekli. Diyelim ki teslim alamadınız ne olacak?  Bu durumda müracaat ettiğiniz nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. Buradan da teslim almazsanız imha edilecektir.

 

Bu yazımızda nüfus cüzdanları yerine çıkarılan çipli kimlik kartlarından bahsettik. Çipli kimlik kartları T.C. Kimlik Kartı olarak resmi anlamda ifade edilir. Yani basında duyduğumuz çipli kimlik kartları ile yeni kimlik kartları aynı şeyi tanımlar. Ardından çipli kimlik randevusu nasıl alınır? Çipli Kimlik ücretleri ne kadar? Çipli Kimlik nasıl teslim alınır? gibi bir sürü sorunun cevabını verdik.Yeni kimlikleriniz hayırlı olsun.

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 0.50 (1 Oy)