2017 Yeni kimlik ücretleri ne kadar oldu? Nüfus cüzdanları değişiyor!

yeni kimlik kartı ücretleri

2017 YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ NE KADAR?

"Nüfus cüzdanları" yerine geçecek "yeni kimlik" kartlarının 2017'de ücretlerinin ne kadar? Yeni kimlik ücretlerini nereye yatırmanız gerekli? Bütün detaylar bu yazımızda..

 

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

Yeni kimlik ve Nüfus cüzdanı ücretleri alt kısımda listelenmiştir. Alt kısımdaki tablodan kimlik yeni ücretleri karşılaştırabilirsiniz. Yeni kimlikler eski nüfus cüzdanı ücretlerinin neredeyse iki katı oldu. Bununla birlikte kayıp bedeli de yeni kimlikler için arttırılmıştır. Yeni yasaya göre "Nüfus cüzdanı" yerine artık "Kimlik" ifadesi kullanılacak.  

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

(2017 YENİ KİMLİKLER İÇİN ÖDENEN ÜCRETLERDİR)

 KİMLİK YENİLEME: 16 TL
 KİMLİK KAYIP: 32 TL
 EVLİLİK NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞİMİ:16 TL
 ESKİYEN KİMLİĞİ DEĞİŞTİRME: 16 TL
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: ÜCRETSİZ
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: 16 TL

(VAKTİNDE YAPILMAYAN BİLDİRİM İÇİN)

* YUKARIDA YAZAN ÜCRETLER DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ OLARAK TAHSİL EDİLMEKTEDİR. 

 

YENİ KİMLİK ÜCRETİNİ NEREYE YATIRACAKSINIZ ?

Yeni kimlik ücretini başvuru aşamasında Nüfus Müdürlüğünde yer alan Veznelere yatırmanız gereklidir. Dolayısı ile başvurudan önce ücret konusunda yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır. 

Sponsorlu bağlantılar

  

DİKKAT!! RANDEVU ALMADAN BAŞVURU YAPMAYINIZ

Nüfus Cüzdanlarının yerini alan T.C.Kimlik Kartları için başvuru yapmadan önce kesinlikle randevu almanızı öneririm. Randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak bugünlerde Nüfus Müdürlükleri olağanüstü yoğunluk yaşadığından dolayı randevusuz gittiğinizde işlem yapamadan geri dönme riskiniz bulunmaktadır.

Alo 199 Çağrı Hattını aramanın ücreti ne kadar? ALO 199 hattı üzerinden başka hangi işlemleri yapabilirsiniz?

ÖNEMLİ !! ALO 199 RANDEVU NASIL ALINIR Tıklayınız... 

ÖNEMLİ !! İNTERNETTEN RANDEVU NASIL ALINIR Tıklayınız... 

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NEREYE YAPACAKSINIZ

Çipli kimlik başvurusunu Nüfus Müdürlüklerine yapmanız gerekli. Bu konuda şu hatırlatmayı yapmak durumundayız : İlk açıklamalarda sadece bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğüne yada ikametinizin olduğu Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabiliyordunuz. 

Şuan ki uygulamada istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak randevu sisteminde her Nüfus Müdürlüğü randevu sisteminde aktif değildir. 

Başvuruda kullanacağınız biyometrik fotoğraf çektirirken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Fotoğrafın Özellikleri nasıl olmalıdır? Fotoğraflar sakallı olabilir mi? 

YENİ KİMLİK İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR? Tıklayınız... 

 

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılacak olan kimlik kartları hayatımızda bir değişikliği de beraberinde getirecek. E Devlet sistemine geçtiğimiz son yıllarda bu kartlar da bir çok e devlet sistemine entegre hale getirilecektir. Hastane, eczane, okul, bankacılık sistemi gibi daha bir çok sistemle entegre edileceği için hayatta bir çok kolaylık sunacaktır.Tabi bu durumun en önemli hususlarından bir tanesi de güvenlik meselesidir. Bu şekilde bir çok önemli sistemle entegre olması güvenlik önlemlerini de daha ehemmiyetli hale getirmektedir. Bu konuda Devlet yetkililerimiz gerekli bütün önlemleri düşünmüş, hatta bir önceki uygulama olan nüfus cüzdanı yanında banka kartı kopya edilmesi gibi bir çok sahteciliğin önüne geçecek güvenlik önlemleri almışlardır. Yeni kimliklerde bulunan güvenlik unsurları kimlik sahteciliğini tamamen sona erdirecektir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

ONLİNE İŞLEMLERDE KOLAYLIK

T.C. Kimlik Kartları online işlemler de bir çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Kişiler yeni kimlikleri ile e-devlet uygulamalarında kimliklerini direkt doğrulayacak ve kurumlara gitmeye gerek kalmadan bir çok işlemini gerçekleştirecektir. Bu durum hem vatandaşlar da hem de kurumlarda zaman kaybını önleyeceği gibi, Kamu Kurumlarında bir çok iş ve işlemin kolay yürümesini, bürokrasinin önüne geçecek bir çok yeniliğin beraberinde gelmesini sağlayacaktır.

 

İLERİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Yeni Kimlik kartları nüfus cüzdanlarından farklı olarak kredi kartı büyüklüğünde üretilmiştir. Bu kartların ön ve arka yüzünde şahsa ait bazı bilgiler yer alırken, kartın çipinde ise İçişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu önemli bilgiler saklı tutulacaktır. Kartın ön ve arka yüzünde olan bilgiler ileri baskı teknolojisi sayesinde koruma altına alınırken, çiğler de saklı bulunan bilgilerin yetkili olmayan kişilerce elde edilmesi imkansız haldedir. 

 

PASAPORT YERİNE KİMLİK KARTI

Malumumuz son yıllar da Hükümetimiz bir çok ülke ile vizesiz seyahat anlaşması imzaladı. Bu ülkelere yapılacak olan seyahatlerde pasaporta gerek duyulmadan sadece kimliğiniz ile gidebileceksiniz. Bu durumun seyahat özgürlüğünde yapacağı kolaylığı düşünebiliyor musunuz?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 0.00 (0 Oylar)
2017 Yeni kimlik ücretleri ne kadar? Nüfus cüzdanları değişiyor! - 0 out of 5 based on 0 reviews