2018 Erzurum yeni kimlik çıkarma işlemleri nasıl olacak?

ERZURUM YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU 

Erzurum'da Nüfus Cüzdanı yerine dağıtılan Yeni Kimlik Kartlarını nasıl alacağım? Yeni Kimlik için nereye başvurmalıyım? Yeni Nüfus Cüzdanı randevusunu nasıl alırım? Randevu almadan yeni kimlik alabilir miyim? Yeni kimlik PİN işlemlerini nasıl yaparım? 

 

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM

Yeni Nüfus Cüzdanı yada yeni kimlik kartı için Erzurum'da bulunan herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuracaksınız? Hatta başka bir ilde bulunan Nüfus Müdürlüğüne dahi başvurabilirsiniz? Bu konuda bir sınırlama kesinlikle yoktur.

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ KİMLİK İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Türkiye'nin hiçbir yerinde yeni kimlik almak için randevu almak zorunlu değildir. Ancak çok yoğun faaliyet yürüten Nüfus Müdürlükleri randevu ile de hizmet vermektedir. Başvurmak istediğiniz Nüfus Müdürlüğünün randevu ile çalışıp çalışmadığını randevu alırken randevu sisteminin aktif olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. 

Bir Nüfus Müdürlüğü randevu ile çalışıyorsa eğer çok yoğun bir Nüfus Müdürlüğü olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda randevu alamdan başvurmanızı önermem. Ancak işinizin çok acil olması halinde sabahın çok erken saatlerinde gidiniz. 

 

YENİ KİMLİK İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR? 

Bu yazımızı nüfus cüzdanı yerine dağıtılan kimlikler için ilk müracaatta neler yamanız geretiğinden bahsedeceğimizi belirtmiştik.

Kimlik Belgesi Olarak :  nüfus cüzdanı, ehliyet kartı, pasaport,  uluslararası aile cüzdanı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlık tarafından düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge

Ayrıca son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik özellikte fotoğraf.

Kaybeden, çaldıran yada yenilemek isteyenler için 12. soruda ayrıntıları ile açıklama yazılmıştır.

 

YENİ KİMLİK TAKİBİ NASIL YAPILACAK?

Başvurunun ardından yaklaşık bir ay içinde yeni kimlikler adresinize gönderilecektir. Bunun için randevu aldığınız zaman adresinizi doğru vermeye çalışın. Ayrıca muhakkak bulunabileceğiniz bir adresi ibraz edin.

Kartlar sadece Ankara'da üretilmektedir. Teslim süresi ise ortalama bir aydır. Bu süreci takip etmenizi öneririm. Sebebi ise teslim edilemeyen kartlar ilk olarak nüfus müdürlüğüne gönderilir. Yine de gelip almayan olursa imha edilmek üzere Ankara'ya gönderilir.

Takip işlemini başvuru da ibraz edeceğiniz e posta adresiniz ile yapabilirsiniz. Her aşamada size otomatik e-posta gelecektir. Yada 199 çağrı hattını arayarak sorabilir veya web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

1- Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olarak çıkarılan "Yeni Kimlik Kartı" nedir?

Nüfus Cüzdanları artık tarihe karışmaya başladı. 2017 yılından itibaren bütün Türkiye'de T.C. Kİmlik Kartı olarak ifade edilen yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlandı.

Bu kimliklerin eski nüfus cüzdanlarına nazaran bir çok önemli fonksiyonu vardır. Yani sadece kimlik bilgilerini gösteren özelliğinin dışında bir çok kamu işlerinde kullanılacak işleve sahip. Bunu yeni kartlarda bulunan çipli özelliği sağlamaktadır. 

 

2- Nüfus Cüzdanları Yerine Çıkarılan Yeni Kimlik Kartları İlk Ne Zaman Dağıtılmaya Başlandı?

2008 yılından beri hazırlıkları süren yeni nüfus cüzdanları (yeni kimlikler yani) ilk olarak 14 Mart 2016 da Kırıkkale 'de pilot bölge uygulaması olarak dağıtılmaya başlandı.Bu tarihten sonra aşama aşama bir çok ilde de dağıtılmaya başlanan çipli kimlikler henüz bütün Türkiye'de dağıtılmış değil. Ancak toplam da 3 yıl içinde dağıtımının tamamlanacağını belirten yetkililer 2019 tarihinden sonra nüfus cüzdanlarının kullanımına tamamen son verilmek istendiğini belirtti.

Sponsorlu bağlantılar

 

3- Erzurum'da yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak?

Bugün itibari ile Ülkemizde bir çok şehir ve ilçesinde çipli kartların dağıtımına başlandı. Ancak hala Erzurum ve çevre illerinde dağıtılmaya başlanmadı. Ancak Başbakan tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılında tüm Türkiye'de yeni kimlikler dağıtılacak.

 

4- Erzurum ilinde ikamet edenler bu kartlar için nasıl başvuru yapacak?

Yeni kimlik başvurusunu herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek yapamazsınız. Çünkü her vatandaşın kimliğini yenilemesi gereken nüfus müdürlüğü ya ikametinin olduğu yer yada nüfusa kayıtlı olduğu yer nüfus müdürlüğüdür.

Başvuru için size uyan iki nüfus müdürlüğünden birisine şahsen giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca randevu alarak ta başvuru yapmanız mümkündür. Bu iki hususa aşağıda ayrıntıları ile girilecektir.Bizim tavsiyemiz fazla zaman kaybınızın olmaması için randevu alarak gitmenizdir.

  • Randevu işleminin nasıl olacağını bir sonraki başlıkta ayrıntıları ile anlattık. Web sitesi üzerinden yada çağrı merkesinden randevunuzu alınız.
  • Randevu tarih ve saatinde şahsen kendiniz başvuru yapmak üzere gitmek zorundasınız. Çünkü şahsınıza özgü biometrik bilgiler alınacak bu aşamada. Bu demektir ki randevuyu aldıktan sonra tanıdığınız var diye, yada vekalet ile başkasını göndermeniz mümkün değildir.

 

5- Erzurum yeni kimlik randevu

Randevuyu internet üzerinden yada Alo 199 Çağrı Merkezinden alabilirsiniz. Web sitesi üzerinden randevu alacağınız adresin linki hemen altta verilmiştir. Burada şu uyarıyı yapalım: her il için ayrı ayrı randevu sistemi yoktur. Merkezi randevu sistemi mevcuttur.

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/ra1.aspx?scenarioId=ra

 

Randevu almak için aşağıda olan bilgileri hazır bulundurunuz.

Kimlik bilgileri

İletişim bilgileri

Yeni kimliğinizin gönderileceği  adres

Randevu alınacak olan İlçe Nüfus Müdürlüğüne karar verin.

Randevu tarihi ve saatine karar verin.

Sponsorlu bağlantılar

 

Alo 199 üzerinden randevu işlemi telefon ile yapılmaktadır. Biz internet üzerinden nasıl alınacağını anlatmak isteriz. Bu işlem toplam 4 aşamadan oluşmaktadır.

a) Randevu Talep Bilgileri Bölümü - Birinci Aşama:

Birinci aşamada ilk olarak başvuruyu kimin adına yaptığınız istenecektir. Bir kişi kendi adına zaten başvuru yapabileceği gibi bazı yakınları adına da başvuru yapabilir.Başvuruda bulunan kişi kendisi, annesi, babası, eşi, kızı, oğlu, kardeşi, vasisi olduğu kişiler adına başvuru yapabilir.Daha sonra kimin adına başvuru yapılıyorsa T.C. Kİmlik Numarası ile adı ve soyadı yazılır. Bilgiler doğru ise ikinci adıma geçeniz istenecektir.

Not: Eğer bağlı olduğunuz il için yada ikametinizin olduğu il için dağıtım başlanmadı ise sistem ikinci adıma geçmenize müsade etmeyecektir. Henüz sizin için uygun olan ilde dağıtımın başlanmadığı ifade edilecektir.

 

b) İkinci Adımda - Tarih ve Mekan Seçimini Yapınız:

Randevuyu hangi nüfus müdürlüğüne almak istediğiniz ve hangi tarih ve saatte istediğiniz sorulacaktır. Zaten iki seçeneğinizin olacağını yukarıda da belirttik. Ya ikametinizin olduğu yer, yada kayıtlı olduğunuz yer.

 

c) Üçüncü Adımda - Teslimat Bilgileri Seçilir:

Yeni kimlik başvurusu yapılınca yeni nüfus cüzdanları hemen teslim edilmez. Yaklaşık bir ay içinde üretimi yapılacak adresinize gönderilir.

Bu aşamada sizden bu kartların hangi adrese gönderileceği istenecektir.

 

d) Son adım - Randevu Özet Sayfası :

 Son olarak randevu bilgileriniz özet bir sayfada gözükür. Bu bilgileri doğruluyorsanız eğer onaylamanız istenecektir. Bu sayfayı bir kenara muhakkak kaydedin.

 

6- Yeni kimlik başvurusunda istenen belgeler nelerdir? 

Bu sorunun cevabını yukarıda açıkladık. 

 

7- Bu kartlar için ne kadar ücret ödemeniz gerekli? 

Değerli kağıt bedeli altında aiağıda belirtilen tutarlar tahsil edilmektedir. Ücretleri başvuru esnasında Nüfus Müdürlüğüne ödeyeceksiniz.

Yeni kimlik ücreti 18,5 TL'dir. 

Kayıp nedeniyle çıkarılan kimlikler 37 TL

 

8- Nüfus Cüzdanı olmayan vatandaşlar yada herhangi bir yerde ikamet olmayan kişiler yeni kimlik başvurusunu nasıl yapabilir? 

Bu kimlikleri Vatandaşımız olan herkes alacaktır. Ancak başlıkta da ifade edildiği gibi kişinin durumunu kanıtlayan bir durumun olmaması halinde yetkili makamlarca tahkikat yapılır. 

Bu durum Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde de aynen bu şekilde açıklanmıştır.

 

9-  On beş yaşın altında olan kişilerin yeni kart başvurusu nasıl olacak?

Başvurunun şahsen yapılmasında ölçü biyometrik verilerin alınıp alınmama durumudur. On beş yaşın altında ki kişilerden biyometrik veriler alınmayacağı için onlar adına başvuruyu yasada sayılan kişiler yapacaktır. Bu kişilerden ayrıca resim de istenmemektedir.

Ancak 15 yaşını tamamlayan kişiler başvurusunu bizzat yapacaktır.

On beş yaşın altında olanlar için kimler başvuru yapabilir :

Anne, baba ya da vasileri tarafından, bu saydıklarımız yoksa eğer, büyük anne, büyük baba yada ergin olan kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından başvuru yapılır ve  teslim alınır.

Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı  başvurusu veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilerce yapılır ve  teslim edilir.

 

10- Erzurum için yeni kart başvurusunu nasıl takip edecek? 

Bu sorunun cevabını yukarıda açıkladık. 

11 - Nüfus Cüzdan yerine kullanılmaya başlanan yeni kartları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? 

Yeni kartlarınız nüfus cüzdanları gibi değildir. Nüfus Cüzdanları şahsınıza ait bazı bilgileri kimlik üzerinde taşıyan bir karttı. Yeni kartlar ise çipli özelliği ile biyometrik bir çok veriyi gizli bir şekilde üzerinde taşımaktadır. Bunun için ilerleyen süreçte sağlık, ulaşım vs. bir çok işte bu kartlarınız kullanıcak ve zamandan , maliyetten vs tasarruf edilecektir.

  • Yeni nüfus cüzdanlarını nemli ve ıslak  ortamlardan, aşırı soğuk ve sıcaktan uzak tutunuz.
  • Çipli olan bu kartların çip bölümünü iyi koruyun. Bu çipler size ait bir çok veriyi içerir. Bu çip sayesinde bir çok işiniz yapılacak yetkili mercilerde.
  • Katlamak ve darbeye maruz bırakmak sakıncalıdır.
  • Temizliği esnasında dikkat ediniz. Kimyasal madde kullanmayınız.

 

12- Yeni kimliklerinizin kaybolması halinde yapmanız gereken endir?  

Kimliğinizi kaybettiğiniz taktirde size tavsiyem ilk olarak Alo 199 hattını arayarak kartınızı iptal ettiriniz. Bu kartların kredi kartı gibi olduğunu hatırlatmak isterim. İptal edilince herhangi bir yerde kullanılamaz.

İkinci adımda gazeteye ilan vermek yada emniyete gitmek konusunda yasada bir süzenleme mevcut değil. Kaybolma ve iptal süreci arasında olan zamana bakarak bu duruma siz karar verin.

 

13- Yeni Kimlikleri Kullanırken Sorun Yaşıyorsanız Eğer :

Çipli kartlar kullanıma açılırken Nüfus Genel Müdürlüğü ayrıca her aşamada halkımıza bilgi vermesi için ALO 199 hattını da kurmuştur.Bütün aşamalarda bu hattı armaktan çekinmeyiniz. Kartın çip bölümünde sorun varsa eğer hemen değiştirme yani yenileme talebinde bulunun.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1