2017 E-Devlet üzerinden ikamet nasıl alınır?İkamet belgesi ne kadar?

İkametgah belgesi nereden alınır? İkametgah belgesi nasıl alınır? E devlet üzerinden ikametgâh belgesi alabilir miyiz? İkametgah belgesini muhtarlıktan mı alınır? Bu konuda merak edilenleri en güncel haliyle bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Sayın okurumuz öncelikle hoş geldiniz. İkamet değiştirme ile ilgili güncel bilgi alt kısımda yer almaktadır. Ocak/2017 itibariyle yazı günceldir.  İkamet değişikliği yapmak istiyorsanız bu habere tıklayınız.

 

Sponsorlu bağlantılar

İkamet Belgesi Nedir?

İkametgah belgesi, herhangi birinin ikamet ettiği mekanın resmi olarak devlet kayıtlarında tutulduğu adresi ifade etmektedir.
Hukuksal anlamda bir bireyin resmi kayıtlarda sadece tek bir ikamet adresi bulunur. Yani bir kişinin bir çok yaşadığı adres olabilir. Ancak bunlardan sadece birisini nüfus kayıt işlemlerinde kayıtlara işler.


İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

Önceki Uygulamada: İkametgah belgesi sadece muhtarlıklardan alınmaktaydı. Bu durumda bu belgeyi almak isteyen bir sadece adresinin kayıtlı olduğu yerin muhtarlığına giderek bu belgeyi alabilirdi. Bu durum uygulamalarda bir çok mağduriyeti de beraberinde getirmişti. Örneğin ikamet adresi İstanbul Avcılar olan bir kişi Çekmeköy’den bu belgeyi almak istediğinde Avcılara gitmek zorundaydı.

Yeni Uygulama: Yeni uygulama ile birlikte ikamet belgesi ikametgah belgesi muhtarlıklardan, nüfus müdürlüklerinden ve e devlet sistemi üzerinden de alınabilmektedir. Dolayısı ile sadece adresinizin kayıtlı olduğu ilçe sınırlarında değil, herhangi bir nüfus müdürlüğünden yada e devlet sistemi üzerinden kolayca alabilirsiniz. 

Sponsorlu bağlantılar


İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Muhtarlıktan ikamet belgesi alma-->  İkametgah belgesini, ikametinizin kayıtlı olduğu adres üzerinden alabilirsiniz. 

Nüfus Müdürlüğünde ikametgah belgesi alma--> Herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak ikametgah belgesi alabilirsiniz.  Gideceğiniz Nüfus Müdürlüğünde herhangi bir sınırlama yok. Türkiye ‘de herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek bu belgeyi alabilirsiniz. 

E devlet sistemi üzerinden ikamet belgesi alma--> E devlet üzerinden ikametgah belgesi alabilirsiniz altta bulunan linke tıklayınız. Ancak E-devlet üzerinden "Adres değişikliği yapamazsınız". Adres değişikliği için MOBİL İMZANIZIN VEYA ELEKTRONİK İMZANIZIN olması gereklidir. Elektronik ve Mobil imza anlaşmalı kurumlarca yapılan maliyetli ve uğraştırıcı bir işlemdir. Noter belgesi, aylık veya yıllık ücret bunun yanında şahsi başvuru isteniliyor. Eğer mobil imza veya elektronik imza alırsanız örneğin adres güncelleme, ikametgah değişikliği bildirimi vs.  Bizim önerimiz elektronik veya mobil imzanız yoksa ya nüfus müdürlüğüklerinden adres değişikliği yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden ikamet belgesi almak için tıklayınız.

E-devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için tıklayınız.

Adres değiştirmeme cezası ne kadar?

2017 İkametgah belgesi ücreti ne kadar?
Muhtarlıktan alacağınız ikametgah belgesi için ödemeniz gereken ücret 7 TL olarak belirlenmiştir. 
Ancak Nüfus Genel Müdürlüklerinden yada e devlet sistemi üzerinden hiçbir ücret ödemeden alabilirsiniz. Sadece e devlet sisteminde kimlik doğrulama işlemi için ücret ödemek zorunda olduğunuzu yukarıda yazmıştık. Bu ücret de ikametgah ücreti değil, o hizmetin ücretidir.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 0.00 (0 Oylar)
2017 E-Devlet, Nüfus Müdürlüğü veya Muhtarlıktan İkamet Belgesi Nasıl Alınır? - 0 out of 5 based on 0 reviews