2018 Kütahya yeni kimlik çıkarma işlemleri nasıl olacak?

KÜTAHYA YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU 

Kütahya'da ikamet eden yada Kütahya'da yeni kimlik almak isteyen vatandaşlarımız Yeni Nüfus Cüzdanını nasıl alacak? Kütahya'da Yeni kimlik için randevu nasıl alacağım? Kütahya'da yeni nüfus cüzdanı randevusu almak zorunda mıyım? Bu yazımızda Kütahya İlinde ikamet eden vatandaşlar ile nüfusa kayıtlı olduğu il Kütahya olanların Nüfus Cüzdanları yerinde çıkarılan Yeni Kimlik Kartlarını nasıl alabileceklerinden bahsetmek istiyorum.

Bu makalemizde Kütahya’da ikamet edenlerin kimlik kartı başvurusunda nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ve yeni kimlik kartı hakkında diğer bilmesi gereken önemli konulardan bahsedilecektir. Dolayısı ile bu makalemizi hassasiyetle okumanız sizler için hayatiyet arz etmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

 

 

KÜTAHYA YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Türkiye'nin tamamında olduğu gibi, Kütahya'da da yeni kimlikleri almak için Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birine başvuru yapmak zorundasınız. Bu konuda asla bir kısıt yok. Hatta dilerseniz il dışında dahi istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

Örneğin şehir merkezinde oturan bir kişi için Nüfus Müdürlükleri çok yoğun ise, Kütahya'nın ilçelerine de başvuru yapmak üzere gidebilir. Ancak randevu kısmında ki uyarılarımızı dikkatli okumalısınız.  

 

KÜTAHYA'DA YENİ KİMLİK RANDEVUSU

Öncelikle bilmeniz gereken husus kimlik almak için randevu almak zorunda değilsiniz. Bu konuda zaten sadece yoğun olarak hizmet veren nüfus müdürlükleri için randevu sistemi aktiftir. 

Dolayısı ile randevu sistemi aktif olan nüfus müdürlüklerine başvuru yapacaksanız eğer, kesinlikle randevu almadan başvuru yapmayınız. 

 

KÜTAHYA'DA YENİ KİMLİK RANDEVU NASIL ALINACAK?

TCKK başvuru için Alo 199 Çağrı Merkezini arayarak randevunuzu alabilirsiniz. Yada Nüfus Genel Müdürlüğünün aşağıda verdiğimiz linkinden online randevu alabilirsiniz. Ancak süreç biraz karışık olabileceği için 5. soruda sıraladığımız uyarılara dikkat etmenizi öneririm.

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/ra1.aspx?scenarioId=ra

 

YENİ NÜFUS CÜZDANI İÇİN İSTENEN BELGELER

İlk kez yeni kimliğe müracaat edecekler için : nüfus cüzdanı, ehliyet kartı, pasaport,  uluslararası aile cüzdanı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlık tarafından düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ile son altı ay içinde çekilmiş olması şartı ile bir adet biyometrik fotoğraf.

Sponsorlu bağlantılar

 

1- Yeni Kimlik Kartları yada TCKK olarak ifade edilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı nedir?

Ülkemizde daha önceden  (bazı iller hala nüfus cüzdanı kullanmaktadır- zamanla bütün Türkiye'de kullanıma geçilecektir)kullanılan Nüfus Cüzdanları yerine kullanılacak olan yeni kimlik kartlarına verilen isimdir.

Kısaltması TCKK olan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları şimdiden halk arasında "kimlik kartı"  olarak ifade edilmeye başlanmıştır. Ayrıca çipli olmasından doalyı çipli kimlik kartı da denilmektedir. Ancak bu isimlendirmenin  pek fazla tutmadığını ifade etmek isterim. 

Bu yeni kimliklerin nüfus cüzdanı yerine kullanılacak olmasının ötesinde devrim niteliğinde sayılacak olan bir çok özelliği mevcuttur. Aşağıda bunlardan ayrıntıları ile bahsedilecektir.

 

 2- Yeni kimlik kartlarının dağıtımına ne zaman başlandı?

Çipli kimlik kartlarına geçiş sürecine uzun yıllardır hazırlık yapılıyordu. İlk olarak ise Kırıkkale ili ve ilçelerinde 14 Mart 2016 tarihinde dağıtılmaya başlandı.

Yetkililer tarafından dağıtım sürecinin toplam 3 yıl olduğu ifade edildi. Bu durumda 2019 yılına kadar bütün Ülkemizde dağıtımın biteceği belirtilmekte.

Yukarıda verilen tarihten itibaren aşama aşama bir çok ilde yeni kimlik dağıtımına başlanacaktır. 

 

3- Kütahya’da yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak?

Türkiye'nin tamamında yeni kimlik dağıtımına başlanmıştır. Aynı şekilde Kütahya'da da dağıtıma başlanmıştır. 

 

4- Kütahya’da yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak?

  • Yeni kimlik başvurusunda ilk aşama yeni kimlik randevusu almakla başlar. Randevu işlemini aşağıda ki başlıkta ayrıntılı anlattık. Randevuyu web sitesi üzerinden yada Çağrı Merkezinden alabilirsiniz.
  • Randevu aldıktan sonra randevu tarih ve saatinde randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğüne bizzat kendiniz müracaat edeceksiniz.
  • Ayrıca randevu almadan da kaydınızın olduğu Nüfus Müdürlüğüne yada ikametinizin olduğu Nüfus Müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak bugünlerde olan aşırı yoğunluktan dolayı bu durumu fazla tavsiye etmiyoruz.

    Sponsorlu bağlantılar

 

5- Kütahya’da yeni kimlik randevusu nasıl alınacak?

Yukarıda açıklama yaptık. Alt tarafta ise nasıl işlem yapılacağını anlattık. 

 

Randevu İçin Gerekli Bilgiler:

Kimlik bilgileri

İletişim bilgileri

Kimlik kartının teslim edileceği adres

Randevu alınacak olan İlçe Nüfus Müdürlüğü

Randevu tarihi ve saatinin de son olarak seçilmesi gereklidir.

 

Birinci aşamada yukarıda verdiğimiz linki ziyaret ediniz. Randevu aşaması toplam 4 aşamadan oluşmaktadır. Bütün bu aşamalardan tek tek bahsetmek istiyorum.

a- Birinci aşama - Randevu Talep Bilgileri:

Burada kimin adına başvuru yaptığınız ve başvuru yapılan kişinin T.C. Kimlik Numarası ile adı ve soyadı girilir.

Bir kişi kendisi, annesi, babası, eşi, kızı, oğlu, kardeşi, vasisi olduğu kişiler adına başvuru yapabilir.

Bilgiler girildikten sonra Nüfusa Kayıtlı olduğu il için dağıtım başlandı ise eğer, 2. aşamaya geçilir.

 

b- İkinci Aşama - Tarih ve Mekan Seçimi:

Bu aşamada randevu talep eden kişi iki yer Nüfus Müdürlüğünden randevu alabilir. Birincisi, ikametinin kayıtlı olduğu yeri diğeri ise nüfusa kayıtlı olduğu yer nüfus müdürlüğünden.

 

c- Üçüncü Aşama - Teslimat Bilgileri :

Bu aşama çok önemlidir. Çünkü randevudan sonra başvuru yaptığınız zaman yeni kimliğiniz hemen teslim edilmeyecek. Sizin ibraz edeceğiniz adrese teslim edilmek üzere posta ile gönderilecektir.

Bu sebepten doğru ve güvenli bir adres vermeniz çok önemlidir.

 

d-Dördüncü Aşama - Randevu Özet Sayfası :

Bu aşamada aldığınız randevuya ait bütün bilgiler var. Onaylıyorsanız eğer onayla seçeneğine tıklamanız istenecektir.

 

6- Kimlik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Yukarıda anlatılmıştır. 

 

7- Çipli Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Bu bedel değerli kağıt bedeli altında alınmaktadır. Aşağıda belirtiğimiz bedelleri başvuru aşamasında ödemeniz gereklidir.

Yeni kimlik ücreti 18,5 TL 'dir. 

Kayıp nedeniyle çıkarılan kimlikler 37 TL

 

8- Nüfus Cüzdanı ve İkameti Olmayanlar (yani yerleşim yeri olmayan) İçin ve Kimliğini Kanıtlayacak Belge İbraz Edemeyenler İçin Yeni Kimlik Başvurusu :

Bu durumda kişinin başvurusu alınacak. Ancak yetkili makam ve merciler tarafından inceleme ve soruşturma sonucunda işlem yapılacaktır. 

 

9- On Beş Yaşın Altında ve On Beş Yaşın Üstünde Olanları Kimlik Başvurusu :

  • On beş yaşını tamamlayanlar yeni kimlik için şahsen başvuru yapacak.
  • Ancak on beş yaşın altında olan kişiler için ise : Bu yaşın altında ki çocukların biyometrik verileri alınmayacaktır.

Anne, baba ya da vasileri tarafından, bu saydıklarımız yoksa eğer, büyük anne, büyük baba yada ergin olan kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından başvuru yapılır ve  teslim alınır.

Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı  başvurusu veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilerce yapılır ve  teslim edilir.

 

11- T.C. Kimlik Kartı Başvurularınızı Nasıl Takip Edeceksiniz?

Yukarıda da belirtmiştik. Başvuru aşamasında hemen kimlikleriniz teslim edilmiyor nüfus cüzdanları gibi. Yaklaşık 1 aylık bir sürede Ankara'da üretimi sağlandıktan sonra adresinize gönderilecek. Ancak sizin de bunu takip etmeniz şart. Adreste bulunamazsanız eğer, imha edilmek üzere Ankara'ya iade edilecektir.

Başvuruda e posta adresi ibraz edeceksiniz. Bu e psotanızı sürekli kontrol ediniz. Alo 199 çağrı merkezi yada web sitesi üzerinden de takip edebilirsiniz.

 

12 - Yeni kimlikleri Kullanırken ve Taşırken Nelere Dikkat Etmeniz Gereklidir?

Kimliğinizi aşırı soğuk yada sıcaktan uzak tutunuz.

Nemli ve ıslak ortamlardan uzak tutmanız gereklidir. 

Yeni kimliğinizin  yongasına yani çipli bölümüne basınç uygulamayınız, ayrıca üzerini kesinlikle çizmeyin.

Katlamayınız ve darbelere maruz bırakmayınız. 

Yeni kimliğinizi temizlerken herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması gereklidir.

 

13- T.C. Kimlik Kartınızı Kaybetmeniz Halinde Ne Yapmanız Gereklidir? 

Bu durumda ilk yapmanız gereken iş: Alo 199 Çağrı merkezini arayarak kimlik kartınızı pasif hale getirilmesini istemektir. Ardından bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğüne yada ikametinizi olduğu Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni kimlik iiçn başvuru yapınız.

 

14- Yeni Kimlikleri Kullanırken Sorun Yaşıyorsanız Eğer :

Bu durumlar için Nüfus Genel Müdürlüğü Alo 199 Çağrı Merkezini hizmete açmıştır. Açıkçası bu kartlar Nüfus Cüzdanlarına göre çok fonksiyonludur. İlk olarak doğru kullandığınızdan emin olmak için çağrı merkezini arayınız. Sorun devam ediyorsa değişim talebinde bulunun.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1