Nüfus cüzdanı yenileme nasıl yapılır? (2017)

nüfus cüzdanı yenileme

Nüfus Cüzdanı Yenileme veya Değiştirme  Nasıl Yapılır (2017 Güncel Yazı)

 

Bu makalemizi nüfus cüzdanını yenilemek yada değiştirmek isteyenlerin neler yapması gerektiğini anlatmak için hazırlanmıştır. Ayrıca bir hatırlatma da bulunmak isteriz ki 02 Ocak 2017 itibariyle "nüfuz cüzdanları" yerine  "yeni kimlikler" dağıtılmaya başlanacaktır. Eski nüfus cüzdanlarının yerine artık "yeni kimlik" verilecektir.  2017 Yılı itibariyle yeni TC kimlik kartları Türkiye genelinde dağıtılacaktır.

 

"Nüfuz Cüzdanı"nı "Yeni kimlikle değiştirmek veya yenilemesi için gerekli evraklar nelerdir?

  • Eski nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeniz gereklidir. Yenileme ve değiştirmede "muhtarlık tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi alınmaz". Bu belge sadece "çalıntı veya kayıp" durumunda aranır.
  • Ancak nüfus cüzdanınızda ki cüzdan seri numarası ile sistemde kayıtlı bilgilerde tutarsızlık varsa eğer, aşağıdaki belgelerden birisini ibraz etmeniz gereklidir. Nüfus cüzdanı, Uluslararası aile cüzdanı, Ehliyet, Pasaport, Memur cüzdanı, Avukat kimlik kartı, Basın kartı,Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu 
  • Bir adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız gereklidir(son 6 ay içinde çekilmiş olmalı).

 

"Nüfuz cüzdanı" yenileme ücreti ne kadar?

Nüfuz Cüzdanını yenileme yada değiştirme işleminde sadece "16 TL" ücret ödemeniz gereklidir. Bu ücret değerli kağıt bedeli olarak alınmaktadır. Bu ücret karşılığında herhangi bir makbuz verilmemektedir.

2017 Nüfus cüzdanı ücretleri ne kadar? Tıklayınız

 

Nüfuz cüzdanı yenileme yada değiştirme işlemi için nereye müracaat etmeliyiz?

Kimliğinizi yenilemek yada değiştirmek için Türkiye’nin herhangi bir ilinde bulunan Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birine müracaat etmeniz gereklidir. Müracaat yeri konusunda bir sınırlama yoktur.Ancak yurt dışında yaşayanlar dış temsilciliklere müracaat edecektir. Yurt dışında yaşayanlar için aşağıda daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

 

 

Nüfus cüzdanı için randevu almam gerekiyor mu?

Randevu almasanız da olur fakat şu günlerde nüfus müdürlükleri yoğun olacağı için ya internet üzerinden ya da Alo 199 üzerinden randevu ve bilgi almanızı öneririz. 

Yeni kimlik online randevu

Alo 199 Randevu nasıl alınır?

 

Fotoğraf yerine renkli fotokopi nüfuz cüzdan değişiminde geçerli midir?

Hayır son altı ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf olması gerekiyor.

2017 Yeni kimlik fotoğrafının özellikleri nedir? Biyometrik fotoğraf nedir?

 

Nüfus cüzdanlarının hangi durumlarda değiştirilmesi gereklidir?

  • Evlilik gibi durumda kimlik değişikliği yapılır.
  • Yıpranan ve kimlik bilgilerini net olarak göstermeyen kimliklerin değiştirilmesi şarttır.
  • Fotoğrafın tanınmanıza engel teşkil etmesi gibi durumlarda da değişmesi lazım. Bu duruma özellikle aradan uzun yıllar geçmiş olması örnek olabilir.

  2017 Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

 

18 yaşından büyük kişilerin nüfus cüzdanını vekili alabilir mi?

Nüfus cüzdanını yenilemek isteyen kişi 18 yaşından büyük bir kişi ise, kendisi almak zorundadır. Ancak resmi vekalet verilmiş olan vekiller de alabilir. Ancak nüfus cüzdan yerine dağıtılacak olan yeni kimlikler için kesinlikle şahsen müracaat gereklidir.

Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri (2017)

 

18 yaşından küçükler olanların nüfus cüzdanını kimler alabilir?

Bu yaşın altında nüfus cüzdanını yenilemek isteyenlerin kimliklerini annesi, babası, vasileri yada aile kütüklerine tescil ile mükellef olan kişiye verilir.

Boşanma durumlarında, ergen olmayan çocuğun kimliği, velayet kimde ise o kişiye verilir.

Çocuğun anne yada babasının yurt dışında olması yada vefat etmeleri halinde, mahkemenin tayin ettiği vasiye nüfus cüzdan verilir.

ANCAK : nüfus cüzdan yerine dağıtılan yeni kimlik alımında bu yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. Yeni kimlik başvuru yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz..

 

Nüfus cüzdanımı nerede değiştirebilirim?

Nüfus cüzdanı değiştireceklerin tereddüt ettiği konulardan birisi nüfus cüzdanını ikametlerinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünde mi yoksa değiştirip değiştiremeyeceğidir. En çok merak edilen bu konu hakkında alta ki yazımızı okumak için linke tıklayınız.

Nüfus cüzdanımı istediğim nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

 

Nüfus cüzdanını kaybedenler ne yapmalı?

Nüfus cüzdanı kaybedenlerin alta ki yazımızı okumasını tavsiye ederiz.

Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri(2017)

 

4.7179487179487 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.72 (117 Oylar)