2017 Yeni kimlik şifre işlemleri nasıl yapılır?

 yeni kimlik şifre

Yeni Kimlik Kartlarında PIN Kodu Alma ve Yenileme İşlemleri

Pilot bölge olarak 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale ilinde dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları 02 Ocak 2017 itibariyle tüm Türkiye'de dağıtılmaya başlanacak. Nüfus Cüzdanı gibi sadece kimliği ifade etmenin ötesinde yeni kimlik kartlarında  bir çok değişik fonksiyonda bulunmaktadır. Bu noktada yeni kimlik kartları çipli kimlik kartı olarak üretilmiştir.

 

PIN Kodu Nedir? PIN Kodu Nasıl Alınır?

Başvuru aşamasında kişiye 6 haneli olan PIN kodunun olduğu bir şifre verilecektir. Banka kartlarında işlem yaparken şifre kullanıyorsak, aynı şekilde yeni kimlik kartlarında da işlem yaparken PIN kodunu kullanacağız. 

 

 

PIN Kodu Ne Zaman Aktif Olacak?

Yeni kimlikler ile gerçekleştirecek olan bir çok işlemde doğrulama kodu olarak kullanılan şifreye denilir.

Başvuru esnasında verilen PIN kodu yeni kimlik kartları sahibi tarafından teslim alındığında aktif hale gelecek. Bu noktada PIN kodları yeni kimliklerin teslim alındığının teyidine kadar pasif konumdadır. Bu sebepten yeni kimlikleriniz teslim alınana kadar verilen şifreyi kesinlikle kaybetmeyiniz. Ayrıca gizli tutunuz ve güvenmediğiniz hiç kimse ile paylaşmayınız. Hatta kimse ile paylaşmayınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir diğeri de PIN  kodunun kapalı zarf içinde verilip verilmediğidir. Eğer zarf açılmış halde ise bunu muhakkak yetkililer ile paylaşarak tutanağa dökülmesini sağlayınız.

 

PIN Kodu Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

PIN şifresi KİOSKLAR üzerinden değiştirilecektir. KİOSKLAR nüfus müdürlüklerinde bulunmakta olup, herkes bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğünde bu işlemi gerçekleştirecektir.

Şifrenizi kesinlikle unutmayınız. Ayrıca zaman zaman nüfus müdürlüklerine uğrayarak şifrenizi ara ara değiştiriniz.

 

Yeni Kimlik Başvuru Aşaması

Yeni kimlik kartları için Türkiye'de herhangi bir nüfus müdürlüğünde başvuru yapabilirsiniz. Başvuru aşamasında randevulu olarak başvuru yapabileceğiniz gibi, direkt nüfus müdürlüğüne gitmek sureti ile de başvurunuzu yapabileceksiniz. Ancak uzmanlar yeni kimliklerin dağıtım aşamasında çok büyük bir yoğunluk yaşanabileceğini ifade ettiklerinden randevu almak sureti ile başvuru yapmayı tavsiye etmektedirler.

 

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik randevusunu Alo 199 hattı üzerinden yada nüfus müdürlüğü Yeni kimlik online randevu üzerinden alabilirsiniz. Randevu takibi ile birlikte başvuru sonrası kimlik takibini de aynı hat ve web sitesi üzerinden yapacaksınız.

 

Başvuru Sonrası Kimlik Teslimi

Vatandaşların başvuru işleminin ardından bilmeleri gereken en önemli hususlardan birisi kimliklerin hemen teslim edilmemesidir. Zira kimlikler Ankara’da İçişleri Bakanlığına bağlı oluşturulmuş birimde güvenli bir biçimde üretildikten sonra müracaat edenin ibraz etmiş olduğu adrese posta yolu ile gönderilecek olmasıdır. Bu noktada 199 hattı üzerinden yada internet üzerinden kimliğin nerede olduğunu muhakkak takip etmenizi öneririz. Ayrıca adreste bulunamamanız halinde müracaatta belirteceğiniz nüfus müdürlüğüne kimliğiniz gönderilecektir. Eğer  hiçbir surette kimliğiniz teslim edilemez ve belirtilen süre içinde de tarafınızca da teslim alınamaz ise kimlik kartlarınız Ankara’da ki merkeze gönderilerek imha edilecektir.

4.7888198757764 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.79 (161 Oylar)