2017 VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?

VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?

Nüfus Kayıt Örneği ya da Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği nasıl alınır? Hangi işlemlerde kullanılır? Nüfus Kayıt Örneği ücreti ne kadar?


Bu yazımızda bir çok iş ve işlemde kullanılmak üzere istenilen nüfus kayıt örneği konusundan bahsetmek istiyoruz. Bu konu hakkında aşağıda ki başlıklardan bahsedilecektir. 

 

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği yada Nüfus Kayıt Örneği nasıl alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği veya Nüfus Kayıt Örneği aynı belgeyi ifade etmektedir. Dolayısı ile sizden bu iki isimden biri istendi ise diğerini de kapsamaktadır.


Bu belgeyi almak için size en yakın İl yada İlçe Nüfus Müdürlüğüne, T.C.Kimlik Numaranızın yazdığı kimliğiniz ile birlikte müracaat ediniz. Ayrıca daha önceden E - Devlet şifreniz ile de turkiye gov tr üzerinden de alınmaktaydı. Ancak bu uygulamaya bazı sahtecilik işlemlerinden dolayı son verildi.


Müracaatınız ardından bu işlem sıra size geldikten sonra sadece bir kaç dakika sürmektedir. Dolayısı ile müracaat edeceğiniz Nüfus Müdürlüğünün yoğunluğunu önceden araştırmanızı öneririz. 

Spnsorlu bağlantılar

 

 

Bu belgeyi nereden alınmaktadır?

Bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek kimliğinizi ibraz edip bu belgeyi alabilirsiniz. 
İstanbul ilinde oturanlar için İstanbul'da bulunan Nüfus Müdürlükleri adresleri aşağıda bulunan linkte belirtilmiştir. Bu sayfalarda Müdürlüklere ait adreslerin en altında o nüfus müdürlüğüne ait yorumlarda bulunmaktadır. Yoğunluğu, ulaşımı, otopark sorunu vs. Dolayısı ile gitmeden evvel muhakkak bu sayfamızı da incelemenizi tavsiye ederim. İstanbul nüfus müdürlükleri

 

Bu belge hangi işlemlerde kullanılmak üzere istenmektedir?

Nüfus Kayıt Örneği İsteme ve Alma Yetkisi bulunan kurum ve kuruluşlar aşağıda belirtilmiştir:
· Nüfus kayıt örneğini;
· Bakanlık,
· Dış temsilcilikler,
· Asker alma işlemleri için Milli Savunma Bakanlığı,
· Adli makamlar,
· Adli işlemlerle sınırlı olmak üzere kolluk kuruluşları,
· Evlenme işlemleri için evlendirme işlemini yapmaya yetkili olanlar,
· Ölüm işlemleri için resmi sağlık kuruluşları,
· Kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile ana, baba, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler,

 

Nüfus Kayıt Örneği ücreti ne kadar?

Nüfus Kayıt Örneği için sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Sponsorlu bağlantılar

 

Bir kişinin nüfus kayıt örneğini başkası alabilir mi?

Bu konu 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 43'üncü ve 44'üncü maddelerinde açıklığa kavuşmuştur. Bu hükümler gereği:
nüfus kayıt örneği almak için kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler alabilir.
Dolayısı ile bir kişinin yakını yukarıda sayılan yakınlarından birisi değil ise vekillik ibraz etmesi halinde verilir.

 

Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Şahsın, anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarının diğer bir ifade ile aile ferlerinin kimlik bilgilerini gösteren resmi bir belgedir. Bu bilgiler, doğum yeri, doğum tarihi, T.C.Kimlik Numarasını vs liste halinde gösterir.

 

Nüfus Kayıt Örneğinde Kızlık Soyadı da Bulunur mu?

Evet. Evlenen bir bayanın nüfus kayıt örneği alındığında kızlık soyadı da bu belgede gösterilir.

4.7307692307692 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.73 (117 Oylar)