2017 Yeni Kimlikler İzmir'de Dağıtılmaya Başladı mı?

Yeni Kimlik Kartları İzmir’de Ne Zaman Dağıtılacak

 

Nüfus cüzdanları yerine kullanmaya başladığımız yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. Ancak henüz İzmir’de dağıtılmaya başlanmadı. Bu durumda yeni kimlik kartları İzmir'de ne zaman dağıtılacak? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Yeni kimlik kartları nüfus cüzdanı yerine kullanılmaya başlanılan kimlik cüzdanımızdır. Tabi bu kartların ismi kimlik cüzdanı değil, T.C. Kimlik Kartı’dır. Uzun süredir planlaması yapılan ve bir çok yenilik getiren bu kartlar basında ve kamuoyunda çipli kimlik kartı, yeni kimlik kartı, T.C. Kimlik Kartı gibi isimler ile anılmaktadır. Dolayısı ile bu kartlar nüfus cüzdanı ismini de tarihe karıştırmıştır. Elbette yeni kimliklerin isminin değişmesinin ötesinde teknolojinin nimetlerinden yararlanan bir çok yeniliği mevcut. Aşağıda tek tek bu yenilikleri sizlere tanıtmaya çalışacağım. 

Yeni kimlikler nüfus cüzdanlarını iptal ettirmek sureti ile ilk olarak Kırıkkale ilinde dağıtılmaya başlandı. Bu ilin ardından yavaş yavaş diğer illerde de dağıtılmaya başlayacak. Yeni kimlikler henüz İzmir’de dağıtılmaya başlanmadı. Ancak uzmanlar çipli kimliklerin dağıtımı için tüm hazırlıkların yapıldığını, dolayısı ile hazırlıklar tamamlandığında İzmir’de de yeni kimliklerin dağıtılmaya başlanacağını ifade ettiler. 

 

 

İzmir’de Yeni Kimlik Randevusu

Yeni kimlik başvurusu için randevu almak şart değil. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya gibi metropollerde çok yoğun bir nüfusun yaşadığını göz önüne alırsak, ayrıca 80 milyon insanın yaşadığı Ülkemizde bütün  nüfus cüzdanlarının iptal edilerek yerine bu kartlarının çıkarılacağını düşünürsek randevusuz işlemin başlaması son derece zor olacaktır.

Bu sebepten ben kesinlikle randevu almadan başvurmanızı önermiyorum. Başvurmadan evvel muhakkak randevu alınız.

Randevu almak için telefon ile iletişime geçebilir, ya da Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Randevu alırken randevu yeri olarak karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Birincisi sisteme de kayıtlı olan ikametinizdir. Diğeri ise nüfusunuzun kayıtlı olduğu İlçenin Nüfus Genel Müdürlüğüdür. Örneğin, İstanbul’de Avcılar’da oturup, İzmir nüfusuna kayıtlı olan bir kişi, İstanbul’da bulunan Zeytinburnu’nda ki nüfus müdürlüğüne müracaat edemez. 

 

Yeni kimlik randevu için tıklayınız.

Çağrı hattı için tıklayınız.

 

İzmir’de Yeni Kimlik Başvurusu

Randevu alanlar randevu tarihinde, randevu almayanlar ise direk bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne giderek başvurusunu yapabilir. Ancak herkes her nüfus müdürlüğüne gidemez. Randevu alırken yada randevusuz başvuru yaparken ikametinizin olduğu ilçenin nüfus müdürlüğü birimine ya da MERNİS sisteminde kütüğünüzün kayıtlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne gideceksiniz.

Ücretinizi başvuru aşamasında yatırmanız gerekli. 2016 yılı için 8 TL ödeme yapacaksınız. Ayrıca ödemeyi nüfus müdürlüğünde yapacaksınız. Yani her hangi bir bankaya gitmenize gerek yok.

 

Yeni Kimlikler Ne Zaman ve Nereye Gönderilecek?

Bir çok kişiden gelen soruların başında kimlik başvurusunu yaptıktan hemen sonra nüfus müdürlüğünde mi kimliği teslim alacağım? Arkadaşlar hayır, kimlik başvurusundan hemen sonra kimlikler teslim edilmeyecek, adresinize gönderilecektir. Bu süre tahmini 1 ay sürecektir. Adrese gönderilen kimlik adreste teslim edilemez ise muhtarlığa bildirim yapılacak. Ardından kişi başvurduğu nüfus müdürlüğüne çağrılacaktır.

Başvurunuzu Alo 199 hattı üzerinden veya randevu aldığınız sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca başvurduğunuz esnada e posta adresi ibraz ederseniz başvurunuzun her aşaması e postanıza da gönderilecektir. Bunun için şimdiden bir e posta adresi almanızı şiddetle önermekteyim.

 

4.9435483870968 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.94 (186 Oylar)