2018 Yeni Kimlikler İzmir'de Dağıtılmaya Başladı mı?

İZMİR'DE YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

İzmir'de Nüfus Cüzdanı yerine Yeni Kimlik için nereye başvuracağım? İzmir Yeni Kimlik başvurusunu nasıl yapacağım? Yeni Nüfus Cüzdanı için gerekli belgeler nelerdir? Yeni çipli kimliklerde dikkat etmem gereken en önemli hususlar nelerdir? PİN işlemlerinde dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? 

 

İZMİR'DE YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

İzmir yada Türkiye'nin herhangi bir yerinde Nüfus Cüzdanınızı Yeni Kimlik Kartı ile değiştirmek için istediğiniz Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birine başvurabilirsiniz. Bu konuda İl içinde bir sınırlama olmadığı gibi, İl dışı içinde bir sınırlama yoktur. 

Hatta il dışında seyahate çıktınız. Vaktiniz varsa eğer, o ilde bulunan bir Nüfus Müdürlüğünden de kimlik kartınızı yenileyebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

 

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NASIL YAPARIM

Yeni Kimlik kartları için Nüfus Müdürlüklerine direk yada randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Yoğun olarak çalışan Nüfus Müdürlükleri randevu sistemi ile de hizmet verirken, yoğun olmayan Nüfus Müdürlüklerinde randevu sistemi aktif değildir. 

 

İZMİR'DE YENİ KİMLİK RANDEVUSU

Yeni kimlik başvurusu için randevu almak şart değil. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya gibi metropollerde çok yoğun bir nüfusun yaşadığını göz önüne alırsak, ayrıca 80 milyon insanın yaşadığı Ülkemizde bütün  nüfus cüzdanlarının iptal edilerek yerine bu kartlarının çıkarılacağını düşünürsek randevusuz işlemin başlaması son derece zor olacaktır.

Bu sebepten ben kesinlikle randevu almadan başvurmanızı önermiyorum. Başvurmadan evvel muhakkak randevu alınız.

Randevu almak için telefon ile iletişime geçebilir, ya da Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Randevu alırken randevu yeri olarak karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Birincisi sisteme de kayıtlı olan ikametinizdir. Diğeri ise nüfusunuzun kayıtlı olduğu İlçenin Nüfus Genel Müdürlüğüdür. Örneğin, İstanbul’de Avcılar’da oturup, İzmir nüfusuna kayıtlı olan bir kişi, İstanbul’da bulunan Zeytinburnu’nda ki nüfus müdürlüğüne müracaat edemez. 

 

Yeni kimlik randevu için tıklayınız.

Çağrı hattı için tıklayınız.

 

İzmir’de Yeni Kimlik Başvurusu

Randevu alanlar randevu tarihinde, randevu almayanlar ise direk bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne giderek başvurusunu yapabilir. Ancak herkes her nüfus müdürlüğüne gidemez. Randevu alırken yada randevusuz başvuru yaparken ikametinizin olduğu ilçenin nüfus müdürlüğü birimine ya da MERNİS sisteminde kütüğünüzün kayıtlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne gideceksiniz.

Ücretinizi başvuru aşamasında yatırmanız gerekli. 2018 yılı için 18,5 TL ödeme yapacaksınız. Ayrıca ödemeyi nüfus müdürlüğünde yapacaksınız. Yani her hangi bir bankaya gitmenize gerek yok. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Yeni Kimlikler Ne Zaman ve Nereye Gönderilecek?

Bir çok kişiden gelen soruların başında kimlik başvurusunu yaptıktan hemen sonra nüfus müdürlüğünde mi kimliği teslim alacağım? Arkadaşlar hayır, kimlik başvurusundan hemen sonra kimlikler teslim edilmeyecek, adresinize gönderilecektir. Bu süre tahmini 1 ay sürecektir. Adrese gönderilen kimlik adreste teslim edilemez ise muhtarlığa bildirim yapılacak. Ardından kişi başvurduğu nüfus müdürlüğüne çağrılacaktır.

Başvurunuzu Alo 199 hattı üzerinden veya randevu aldığınız sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca başvurduğunuz esnada e posta adresi ibraz ederseniz başvurunuzun her aşaması e postanıza da gönderilecektir. Bunun için şimdiden bir e posta adresi almanızı şiddetle önermekteyim.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1