Yeni kimlik kaç günde gelir? Kimlik nasıl takip edilir?

Yeni kimlik başvurunuzu yaptınız. Ancak yeni kimlik kaç günde gelir? Yeni kimlik kaç günde çıkar? Çipli  kimlik kartı başvurum hangi aşamada? Yeni kimlik kartı işlemlerinde takip etmeniz gereken adımlar nelerdir? Bu yazımızda bilmeniz gereken bir çok sorunun cevabını bulacaksınız. 

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NASIL YAPACAKSINIZ?

Yeni kimlik kartı başvurusu yapmak için öncelikle randevu almanız gereklidir. Randevunuz olmadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak yeni kimliklerin dağıtılmaya başlanılması ile Nüfus Müdürlüklerinin çok yoğun olması nedeniyle randevusuz işlem yapmanız oldukça zor olacaktır.

 

Yeni kimlik kartımı teslim almazsam ne olur?

2017 Yeni kimlik PTT takibi nasıl yapılır?

2017 Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır?

 

YENİ KİMLİK KAÇ GÜNE GELİR?

Yukarıda öncelikle başvuru yapmak için randevu almanız gerektiğini anlattık. Başvuru için sadece bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğüne yada ikametinizin olduğu Nüfus Müdürlüğüne yapacaksınız.

Başvuru Yaptıktan Sonra…

Yeni kimlik için başvuru yaptıktan sonra hemen yeni kimlik kartınız verilmemektedir. Başvuru aşamasında sizden bütün bilgiler talep edilerek başvurunuz alınır. Daha sonra kimlik başvurunuz Ankara’da bulunan Kimlik Üretim yerine iletilerek kimliğiniz çıkarılır.

  • Yeni Kimliğiniz PTT vasıtası ile adresinize gönderilecektir.
  • Bu sebepten size kolay ulaşılabilir bir adresi vermeniz gereklidir.
  • Kaybolma riski bulunan bir adresi vermeyiniz.
  • Kimliğinizi sadece siz teslim alabilirsiniz. Üçüncü bir kişiye teslim edilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Yeni Kimliklerin Basım Aşaması…

Kimlik başvurunuz alındıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde yer alan  ve kimlik kartı basımı için inşa edilen Kişiselleştirme Merkezinde yapılmaktadır. Burada basım için 15 gün bir süre geçmektedir. 

Kimlik kartının basımından sonra PTT vasıtası ile ibraz etmiş olduğunuz adresine gönderilme süresi yaklaşık olarak 15 gün olarak belirlenmiştir.

Bu durumda toplam sürenin tahmini olarak 30 gün süreceği düşünülmektedir.

 

PTT İLE KİMLİKLERİN GÖNDERİLMESİ NE KADAR GÜVENLİ

Bu konuda hiçbir tereddüt yaşamanıza gerek olmasın. Zira PTT ile yapılan protokol ile bu kimliklerin iadeli taahhütlü bir şekilde hem hızlı hem de güvenli bir şekilde sizlere ulaştırılması planlanmaktadır.

Yeni kimlikler sadece kimlik sahibine teslim edilecektir. 15 yaşın altında olanların ise ebeveynlerine teslim edilecektir.

 

PTT SİZLERİ SİZİ ADRESİNİZDE BULAMAZ İSE

Bu konuda hiçbir surette endişe etmenize gerek yok. PTT iki sefere mahsus adresine gelecektir. İki seferde de bulamaması halinde Muhtarlığa giderek bildirim yapılacak ve ikametinizin olduğu yere not düşülecektir. İlk aşamada PTT kargoya giderek almanız istenecektir.

Daha sonra Nüfus Müdürlüğüne gönderilecek ve sizin gelip teslim almanız beklenecektir. Sizin de 30 gün süre içinde (Tebligat Kanunu Gereği) giderek teslim almanız beklenecektir.

 

YENİ KİMLİK KARTLARI ADRESİNİZDE SİZE TESLİM EDİLEMEZSE

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu durumda Nüfus Müdürlüğüne gönderilecek ve 1 ay içinde teslim almanız istenecektir. 30 gün içinde teslim almazsanız tekrar Ankara’da bulunan kart üretim merkezine tutanak ile gönderilerek imha edilmesi sağlanacaktır.

 

YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU TAKİBİ

Yeni kimlikleri iki şekilde takip edebilirsiniz. Birincisi, ALO 199 hattını arayarak başvurunuz hakkında bütün sorularınızın cevabını  bulabilirsiniz.

Diğeri ise yeni kimlik randevusu aldığınız sayfadan yine takip edebilirsiniz. Ayrıca başvurunuz hakkında bütün detaylar e posta adresinize de gönderilecektir.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 5.00 (1 Oy)