10.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB - 2019 - 2020

10 sınıf takdir teşekkür hesaplamasını hemen aşağıda yer alan hesaplama aracımızdan yapabilirsiniz. takdir teşekkür hesaplama aracımız tamamen MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) uyumlu olup, yıl sonu karneniz ile yüzde yüz aynı sonucu verir.

BU SAYFADA YER ALAN TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA ARACIMIZ 2018 - 2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM MÜFREDATINA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.  

10.SINIF TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA 

"Ekle" butonuyla istediğiniz kadar ders ekleyebilirsiniz.
"Sil" butonuyla istediğiniz dersi silebilirsiniz.
LİSE 1-2-3-4 TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

2019 Yılı için Lise 10 sınıflarda takdir teşekkür almanın koşulları

10 sınıf lise öğrencilerinin takdir teşekkür almasının koşulları "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde" açıklanmıştır. Söz konusu şartların İlköğretim kurumlarından pek de farklı olduğunu söyleyemeyiz. Tek farkı Liselerde öğrencinin davranışlarının, kötü alışkanlıklarının da belirleyici olması. 

 • İlköğretim kurumlarından farklı olarak diğer şartları sağlayarak başarı gösteren bir öğrenciye belge verilirken bu öğrencinin okulun içinde ve dışındaki davranışlarına, iyi yada olumsuz alışkanlıklarına bakılır. Okul kurulu başarı gösteren bir öğrenciye gerek duyması halinde bu belgeyi vermeme hakkına sahiptir. 
 • Bunlarında dışında asıl şart olarak : Takdir teşekkür almak için derslerin tamamından geçmek zorundasınız. Liselerde ders geçmenin notu 50'dir. Teşekkür belgesi almak için ağırlıklı not ortalamanızın 70 - 84.99 arasında olması gerekir. Takdir almak için ise not ortalamanızın 85 - 100 arasında olması şarttır. 

Türkçe dersinin 55 olması gibi bir şart yoktur. Bunu özellikle hatırlatmak isteriz. 

2019 için 10. sınıfta takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

 • Takdir ve teşekkür hesaplaması için ilk olarak derslerin dönem sonu ortalamalarını bulmanız gereklidir. Dönem sonu notunuzdan kastımız karneye yansıyacak ders notudur. 
 • Dersin dönem sonu notunu haftalık ders saati ile çarpınız ve bunu bütün dersler için yaptıktan sonra sonucu toplayınız. 
 • Bulduğunuz sonucu haftalık toplam ders saatine bölünüz. 
 • Çıkan sonuç 70 - 84.99 arasında ise teşekkür almaya, 85 ve yukarısında ise takdir almaya hak kazanırsınız. 

NOT: YUKARIDA YER ALAN TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA ARACIMIZ İLE YÜZDE YÜZ MEB UYUMLU OLARAK HESAPLAMA YAPABİLİRSİNİZ. DERSLERİNİZE AİT NOTLARI DOĞRU BİR ŞEKİLDE GİRMENİZ HALİNDE YÜZDE YÜZ DOĞRU SONUÇ VERİR. 

Ağırlıklı Not Ortalaması Nedir 10. sınıfta ağırlıklı ortalama nasıl hesaplanır?

Öğrencilerin en fazla dikkat etmesi gereken hususların başında ağırlıklı not ortalamasını doğru anlamaktır. Ağırlıklı not ortalaması ders ortalamasından farklı bir şeydir. Ders ortalaması herhangi bir dersin yıl sonuna (dönem sonuna) karneye yansıyan ortalaması iken, ağırlıklı not ortalaması ise bütün derslerin ortalamasının bulunmasıdır. 

ANO daha rahat anlamanız için hemen aşağıda yer alan tablomuzu inceleyiniz.

Ağırlıklı Not Ortalaması Hesaplama 

 Derslerinizi haftalık ders saatleri ile çarpınız. Bütün dersler için bunu tekrar ettikten sonra çıkan sonucu toplayınız. Daha sonra ise bu sonucu haftalık toplam ders saatinize bölünüz. Bu sonuç ağırlıklı not ortalamanızdır. 

Ağırlıklı not ortalamanızı yüksek tutmak için neler yapmalısınız

Bizlere başvuran bir çok veli ağırlıklı not ortalamalarını yüksek tutmak için bizlere sorular yöneltmektedir. Yaptığımız incelemelerde bazı ailelerin olayın tam farkında olmadığını göstermekte. Öğrenciler konunun farkında olsa dahi bu durumu ailelerine tam ve net olarak açıklamaktan da sakınmaktadır. Bu durumun kendi içinde çeşitli sebepleri vardır elbette. Sorumuzun açıklamasına gelecek olursak eğer:

 • Derslere vereceğiniz önem sırasını haftalık ders saatlerine göre planlayın. 
 • Haftada en fazla ders aldığınız derslere en çok ağırlığı verirken daha az ders aldığınız dersler için enerjinizi sonlara saklayın. 
 • Haftada 1 saat aldığınız derslerden 50 dahi alsanız bu sonucun yıl sonunda ağırlıklı not ortalamanıza etkisi az olacaktır. 

NOT: Haftada ders saati az olan derslerin ağırlıklı not ortalamasına etkisi azdır. Hangi derslerden daha çok haftalık ders alıyorsanız enerjinizin çoğunu bu derslere verin. 

Ağırlıklı not ortalaması 69.50 - 69.99 arasında olanlar teşekkür alabilir mi?

Teşekkür almanın şartlarını yukarıda ifada ettik. Bu koşullarda teşekkür almak için ağırlıklı not ortalaması en az 70 puan olmak zorundadır. Bu durumda not ortalaması 69.50 ile 69.99 arasında olan bir çok veli teşekkür belgesi almak için okul idarelerine başvurular yapmaktadır. Fakat ifade etmek isteriz ki yaptığınız bu başvurunun hiçbir mahiyeti yoktur. Yani yuvarlama ile teşekkür belgesi almaya hak kazanamazsınız. 

Bir şekilde puanınızı 70 ve üzerine çıkarmak zorundasınız. Bunun için sizlere tavsiyemiz üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi katkısı fazla olan derslere daha fazla önem vermenizdir. Hafta 1 saat ders aldığınız derslerden ziyade haftada 3 yada 4 saat aldığınız derslerin notlarını yüksek tutmaya bakınız. 

Ağırlıklı not ortalaması 84.50 - 84.99 arasında olanlar takdir alabilir mi?

Aynı açıklamalar takdir belgesi içinde geçerlidir. Not ortalaması tam sınırda olan öğrenciler maalesef yuvarlama yapmak sureti ile takdir almaya hak kazanamaz. Nor ortalamanız 84.99 dahi olsa ancak teşekkür belgesi almaya hak kazanabilirsiniz. 

2019 Yılında 10. Sınıflarda Sınıfta Kalma Var mıdır?

10 sınıf öğrencilerinde sınıfta kalma durumu vardır. Ancak yeni uygulamalarda sorumlu geçme , bazı dersleri tekrar etme gibi bir çok farklı uygulama söz konusudur. Bu konudan ayrı bir makalemizde bahsedeceğimiz için bu başlıkta sadece sınıfta kalmanın olduğunu belirtmek istiyoruz. Konu hakkında dilerseniz "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği"ne bakabilirsiniz. Bu yönetmeliğin 58. maddesinde sınıfta kalma hakkında bütün detaylar açıklayıcı bir şekilde anlatılmıştır. 

10 Sınıfların Üniversite Süreci Başlamıştır Artık

10 sınıflar artık yavaş yavaş Üniversite sürecinin başladığı bir yılınızdasınız. Bu seneniz hem siz öğrenciler için hemde aileler için çok önemlidir. Bu senede göstereceğiz başarı sizin ileriki hayatınızda edineceğiniz konumu şekillendirecektir. 

Bu konuda karar vermeniz gereken nokta şu:

 • Hayatınızın ileri aşamasında yöneten mi olacaksınız, yönetilen mi?
 • Ağır iş koşıllarında mı çalışacaksınız yada 8 saat rahat bir ortam da mı çalışacaksınız?
 • Şuan aynı sınıfta olduğunuz arkadaşlarınızın bazısı doktor, mühendis, yönetici vs olacak. Kiminiz ise temizlikçi, amele, işçi vs. Bu meslekleri olmak elbette kötü bir şey değildir. Ancak konumunuzu siz belirleyin. Bulunduğunuz yer kapasitenizin altında ise bunun suçlusu sizsiniz.

Belkide iyi bir doktor olmayı, yada iyi bir mühendis olmayı hakediyorsunuz. Ancak okul hayatınızda ki tembelliğiniz sizi fabrikada bir işçi olmaya zorlayacak. Bunun kararını şimdiden verin. Tembelliğiniz sizi bir ömür daha ağır koşullarda çalışmaya zorlayabilir. Bugün öğrenciliğinde tembellik yapmayan bir öğrenciyi rahat yaşam koşulları beklemektedir.  

 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.