11.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB - 2019 - 2020

Liselerde 11 sınıflar için takdir teşekkür hesaplamasını aşağıda bulunan yüzde yüz MEB uyumlu takdir teşekkür hesaplama aracımız vasıtası ile hesaplayabilirsiniz.  Takdir ve teşekkür hesaplama sistemimiz tamamen yüzde yüz 2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim Sistemine ve MEB'e olarak hazırlanmıştır. 

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA ARACIMIZ VE SAYFAMIZDA YER ALAN BİLGİLERİN TAMAMI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNE UYGUN HAZIRLANMIŞTIR.   

11.SINIF TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA 

"Ekle" butonuyla istediğiniz kadar ders ekleyebilirsiniz.
"Sil" butonuyla istediğiniz dersi silebilirsiniz.
LİSE 1-2-3-4 TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

2019 11 sınıflarda takdir teşekkür almanın şartları nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 159 ve 160 maddelerinde takdir ve teşekkür almanın şatları net olarak anlatılmıştır. Bu düzenlemelere göre başarı gösteren bir öğrencinin takdirname yada teşekkürname alması için aşağıda belirtilen şartları taşıması gereklidir. 

 • Not Ortalaması olarak dönem sonunda bütün derslerin ağırlıklı not ortalamasının teşekkür belgesi için 70 - 84.99 arasında olması gereklidir. Yine takdirname için 85 - 100 arasında olması gerekir. Ağrılıklı not ortalamasının ne olduğunu ve nasıl hesap edilmesi gerektiğini aşağıda açıkladık. 
 • Unutmamanız gereken bir diğer husus ise bütün derslerden geçmek zorundasınız. Örneğin teşekkür puanını almış olsanız ve bir dersten kalsanız dahi teşekkür belgesi alamazsınız. 

Liselerde takdir yada teşekkür almak için ilköğretim kurumlarından ayıran bir diğer husus ise öğrencilerin davranış kalıplarının da dikkate alınmasıdır. Okul içinde ve dışında gösterilen başarılarına ve davranış kalıplarına bakılmaktadır. Örnek verecek olursak eğer, derslerinden başarılı olan bir öğrencinin okul içinde yada dışında kötü bir alışkanlığının olması durumunda takdir yada teşekkür belgesi verilmeyebilir.

2019'da 11 sınıflarda takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

Takdir teşekkür hesaplaması ağırlıklı not ortalamasının hesaplanması ile yapılır. Yukarıda yer alan hesaplama aracımızdan hem ağırlıklı not ortalamanızı bulabilir, hemde direk takdir teşekkür hesaplaması yapabilirsiniz 

11 sınıfta aldığınız derslerin dönem sonu notunu haftalık ders saati ile çarpınız ve bütün dersler için bunu yaparak çıkan sonucu toplayınız. Daha sonra çıkan bu toplam sonucu haftalık ders saatinize bölünüz. 

 • 70 - 84.99 arasında çıkarsa sonuç teşekkür belgesi,
 • 85  ve yukarısı çıkarsa takdir belgesi alırsınız. 

Ağırlıklı Not Ortalaması Nedir 11 sınıflarda ağırlıklı ortalama nasıl hesaplanır?

Ağırlıklı not ortalaması derslerin not ortalamasından farklı bir mantıkla hesaplanmaktadır. Ağırlıklı not ortalamasında derslerin notunuza olan etkisi haftalık ders saatine göredir. 

Ders notu o dersinizin karnede gösterilen notu iken, ağırlıklı not ortalaması ise bütün derslerin yıl sonunda ortalamasıdır. Fakat bu not farklı bir yöntem ile hesaplanmaktadır. Hemen aşağıda yer alan tablomuzu inceleyerek nasıl hesaplandığını görebilirsiniz. 

Ağırlıklı Not Ortalaması Hesaplama 

 • Hemen yukarıda arz ettiğimiz tablo örnek olarak hazırlanmıştır. Dersten yıl sonu için aldığınız notunuzu (yüzlük sistemde) haftada aldığınız ders saati ile çarpınız. Örneğin Din Dersinden 80 puan notunuz olsun. Haftada 2 saat aldığınız için 2*80 = 160'dır.
 • Tabloda gördüğünüz gibi bu işlemi bütün dersler için tekrar ediniz ve çıkan sonuçları toplayınız. Daha sonra haftalık toplam ders saatinize bölünüz. 
 • Bu sonuç ağırlıklı not ortalamanızdır. 

Ağırlıklı not ortalamasını yüksek tutmak için neler yapmalıyız?

Not ortalamanızı yüksek tutmak için haftalık ders saati fazla olan derslerinize önem gösteriniz. Haftada sadece 1 saat ders aldığınız dersin notunuzun genel ortalamasına katkısı azdır. Buna karşın haftada en fazla ders aldığınız derslerin katkıları direk ortalamanızı değiştirebilir.

Örnek verecek olursal haftada bir saat aldığınız bir dersten 50 aldığınızı hesap edelim. Buna karşın haftada fazla aldığınız derslerden yüksek almak çok daha fazla yükseltir ortalamayı.  

Ağırlıklı not ortalaması 69.50 - 69.99 arasında olanlar teşekkür alabilir mi?

Not ortalamalarının yuvarlaması gibi bir durumu söz konusu değildir. Dolayısı ile tam bu şekilde sınırda puan almanız durumunda teşekkürü çok küçük bir farkla kaçırmış olacaksınız. 

Bunun için şimdiden kritik derslerinizi yükseltmeye bakmalısınız. Bu şekilde bir tabloyla karşılaşmamak için haftada ders saatiniz fazla olan derslerinizi yüksek tutmaya çalışın. 

Ağırlıklı not ortalaması 84.50 - 84.99 arasında olanlar takdir alabilir mi?

Yukarıda izah ettiğimiz hususlar burada da geçerlidir. Yuvarlama söz konusu olmadığından takdir almayı hakedemezsiniz. Tam sınırda olsanız dahi teşekkür alabilirsiniz. 

11 Sınıflar İyice Üniversite Sürecine Girmişlerdir

Üniversite sınavlarına girmek için 2 yılınız vardır bu sınıfta. Ancak sınava hazırlanmak için son senenizi beklemeniz çok büyük bir hata olur. Unutmamanız gereken en önemli husus rakipleriniz 9. sınıftan itibaren sınava hazırlanmaya başlamış durumdadır. 

Siz bu şekilde ki bir tabloda 12 sınıfa bırakısanız eğer sınava çalışmayı çok büyük bir hata yaparsınız. Takdit teşekkür hesaplaması açısından meseleyi değerlendirecek olursak eğer derslere verdiğiniz önemi sınav konularına göre yapınız. LYS'de çıkmayan yada az soru çıkan dersleri ikinci plana atabilirsizi. Tabi bu sadece bir öneri. 

İyi bir Üniversite okumak iyi bir iş sahibi olmanın en önemli aşamasıdır. Bu süreci iyi değerlendirin. LYS sürecinde karar vermeniz gereken hususlar vardır: 

 • İyi bir Üniversite iyi bir mesleğin ön adımı olabilir.
 • İyi bir Üniversite için şimdiden çalışmaya başlamak zorundasınız. 
 • 12. sınıfı beklemeniz hata olabilir. rakipleriniz 9. sınıftan itibaren hatta 6. sınıftan itibaren çalışıyor olabilir. Bu yılınızda LYS sınavına çalışmayı bir sonraki yıla atarak rakiplerinize iyice fırsat vermeyin. 
 • Bu senenizde takdir ve teşekkür almak için derslerinize vereceğiniz önemi LYS konularına göre yapmanızı tavsiye ederim. 

Hangi meslek fıtratınıza uygun. Bunu sadece siz bilebilirsiniz. Ancak iyi bir pilot olmak yada hekimolmak bu tamamen sizin elinizde. Yada zor şartlar içinde çalışan bir işçi olmak. Bugünün çocukları yarınların hekimi, mühendisi, avukatı, amelesi olacak. Hepsi şuan sizin arkadaşlarınız. Bugün her koşulda eşitiniz olan bir arkadaşınız yarın mesleği ile size fark atacak. GELECEKTE MESLEK HAYATINDA NEREDE OLACAĞINIZ TAMAMEN SİZE BAĞLI. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.