12.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB - 2019 - 2020

12. sınıf öğrencileri için aşağıda yer alan takdir teşekkür hesaplama aracımız vasıtası ile yüzde yüz MEB uyumlu hesaplama yapabilirsiniz. Söz konusu hesaplama aracımız ve makalemiz"Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine" uyumlu olarak hazırlanmıştır. 

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMAMIZ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 2019 - 2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.  

12.SINIF TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA 

"Ekle" butonuyla istediğiniz kadar ders ekleyebilirsiniz.
"Sil" butonuyla istediğiniz dersi silebilirsiniz.
LİSE 1-2-3-4 TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

2019 için 12. sınıflarda takdir teşekkür almanın koşulları

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 159. ve 160. maddelerinde lise öğrencileri için takdir yada teşekkür belgesi almanın şartları ayrıntıları ile açıklanmıştır. 

 • Takdir almak için dönem sonu ortalamanızın 85 - 100 arasında olması gerekir. 
 • Teşekkür belgesi almak için ise 70 - 84.99 arasında olması gereklidir dönem sonu not ortalamanızın. Dönem sonu not ortalaması ağırlıklı not ortalaması olarak ifade edilir. 
 • Takdir teşekkür belgesi almanın diğer bir şartı bütün dersleri geçmektir. Yani herhangi bir desten kalmanız halinde istenen puan şartını tamamlamış olsanız dahi takdir teşekkür belgesi alamazsınız. 

Yukarıda belirttiğimiz şartların dışında öğrencinin okul içinde ve okul dışında davranışlarına bakılmaktadır. Olumsuz davranışları bulunan bir öğrenciye bu belgenin verilemeyeceğini yorumlamak yanlış olmayacaktır. 

2019 yılı için 12. sınıflarda takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

 • Takdir ve teşekkür hesaplaması için ilk olarak derslerin dönem sonu ortalamalarını bulmanız gereklidir. Dönem sonu notunuzdan kastımız karneye yansıyacak ders notudur. 
 • Dersin dönem sonu notunu haftalık ders saati ile çarpınız ve bunu bütün dersler için yaptıktan sonra sonucu toplayınız. 
 • Bulduğunuz sonucu haftalık toplam ders saatine bölünüz. 
 • Çıkan sonuç 70 - 84.99 arasında ise teşekkür almaya, 85 ve yukarısında ise takdir almaya hak kazanırsınız. 

NOT: YUKARIDA YER ALAN TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA ARACIMIZ İLE YÜZDE YÜZ MEB UYUMLU OLARAK HESAPLAMA YAPABİLİRSİNİZ. DERSLERİNİZE AİT NOTLARI DOĞRU BİR ŞEKİLDE GİRMENİZ HALİNDE YÜZDE YÜZ DOĞRU SONUÇ VERİR. 

2019 için 12. sınıflarda ağırlıklı ortalama nasıl hesaplanır?

Ağırlıklı not ortalaması derslerin haftalık ders saatleri baz alınarak hesaplanır. Örneğin haftada 1 saat aldığınız dersin ağırlıklı not ortalamanıza katkısı az iken, haftada fazla ders saati olan bir dersin katkısı çok yüksektir. Şimdi madde madde ağırlıklı not ortalamasının nasıl bulunduğunu hesap edelim. 

 • İlk aşamada bütün dersleriniz için dönem sonu tahmini notunuzu o dersin haftalık ders saati ile çarpınız. 
 • Her ders için çıkan sonucu toplayınız. Örneğin tarih dersinden 70 notunuz var dönem sonunda. Haftalık ders saatiniz ise 2 saat olsun. Bu durumda 140 sonucunu buluruz. 
 • Bütün dersler için bunu yaptıktan sonra sonucu toplayıp haftalık ders saatinize böleriz. Çıkan sonuç ağırlıklı not ortalamanızdır. 

Ağırlıklı Not Ortalaması Hesaplama 

Ağırlıklı not ortalamanızı yüksek tutmak için neler yapmalısınız

Ağırlıklı not ortalaması takdir teşekkür hseaplamanın yanında okul puanınız içinde çok önemlidir. Okul puanınız LYS sınavında kullanılan bir puandır.

 • Haftalık ders programınızda haftalık ders saati az olan derslerinizin not ortalamasına katkısı az iken, haftalık ders saatinin fazla olduğu derslerin katkısı fazladır.
 • Sınav başarılarında önceliği ders saati fazla olan derslere veriniz.
 • Haftada 1 saat aldığınız dersten 50 puan almanız ortalamanızı fazla etkilemeyebilir. Ancak haftada 4 saat aldığınız bir dersiniz ortalamanızı çok büyük oranda etkileyebilir.  

Ağırlıklı not ortalaması 69.50 - 69.99 arasında olanlar teşekkür alabilir mi?

Not ortalaması tam sınırda olanlar (69.50 - 69.99) yuvarlama yapılmak sureti ile teşekkür belgesi almaya kazanacaklarını merak etmektedirler. Teşekkür yada takdir almanın şartlarının belirtildiği mevzuatta teşekkür almanın şartlarının 70 olduğu yazmaktadır. Okul idaresine bu hususta yapılan başvurular reddedilir. Dolayısı ile notunuzun tam sınırda çıkması durumunda yapacak bir şeyiniz olamaz ve teşekkür belgesi almaya hak kazanamazsınız. 

 

Ağırlıklı not ortalaması 84.50 - 84.99 arasında olanlar takdir alabilir mi?

Not ortalamasında notu 84.50 - 84.99 çıkan öğrenciler yuvarlama yapmak sureti ile takdir belgesi alamazlar. Üst başlıkta teşekkür belgesi için yaptığımız açıklamalar burada da geçerlidir. 

Bu şekilde bir tablo ile karşılaşmamak için haftalık ders saati fazla olan derslerinizden çok yüksek puanlar almaya bakınız. 

12. Sınıflarda 2018 yılında Sınıfta Kalma Var mıdır?

Lise son sınıf olan 12 sınıflarda, sınıfta kalma konusu bizlere en çok yöneltilen soruların başında gelir. Kısaca belirtelim ki Liselerde sınıfta kalma vardır. Ancak bir çok değişik husus ve düzenleme vardır. Bununla alakalı açıklamalarımızı başka bir makalede yapacağımız için şimdilik kısa kesiyoruz.  

2019 yılı için 12. Sınıflar Üniversite Süreci Girmiştir Artık

Kıymetli öğrenciler, buradaki ifadeleri bir çok kuruluşta verdiğim seminerlerden özellikle derleyerek sunuyorum. Bu makalemiz 12. sınıf Lise son sınıf öğrencilerine atfen olduğu için yazımızın bu bölümünde daha bir farklı olacağımı belirtmek isterim.

12. sınıflar artık Üniversite sürecinin tam olarak başladığı bir yıldasınız. Bir çok rakibiniz var ve belki de bir çoğu yıllardır zaten bu sınava hazırlanıyor. Dolayısı ile kaybedecek bir dakika dahi zamanınız yok bence. Ancak sürekli bir çalışma düzeninde de olmak hatalı bir davranış olur.

Şuan yapmanız gereken şey sadece sınavda başarılı olmaktır. Sınavdan sonra hangi bölümü (mesleği) ve hangi üniversiteyi seçeceğiniz için meslek konusunda yol haritanızı şimdiden çizmek yanlış olabilir. Ancak sınava çalışma konusudna geç kalmayınız. Bir sonra ki seneye de sınava girerim fikri nefsinizin aldatması olabilir. Seneye çalışma imkanı da bulamayabilirsiniz.    

Bu konuda karar vermeniz gereken nokta şu:

 • Hayatınızın ileri aşamasında yöneten mi olacaksınız, yönetilen mi?
 • Ağır iş koşıllarında mı çalışacaksınız yada 8 saat rahat bir ortam da mı çalışacaksınız?
 • Şuan aynı sınıfta olduğunuz arkadaşlarınızın bazısı doktor, mühendis, yönetici vs olacak. Kiminiz ise temizlikçi, amele, işçi vs. Bu meslekleri olmak elbette kötü bir şey değildir. Ancak konumunuzu siz belirleyin. Bulunduğunuz yer kapasitenizin altında ise bunun suçlusu sizsiniz.

Belkide iyi bir doktor olmayı, yada iyi bir mühendis olmayı hakediyorsunuz. Ancak okul hayatınızda ki tembelliğiniz sizi fabrikada bir işçi olmaya zorlayacak. Bunun kararını şimdiden verin. Tembelliğiniz sizi bir ömür daha ağır koşullarda çalışmaya zorlayabilir. Bugün öğrenciliğinde tembellik yapmayan bir öğrenciyi rahat yaşam koşulları beklemektedir.  

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.