3600 Ek Gösterge Nedir? Kimleri Kapsıyor? Kimler Yararlanabilir?

3600 ek gösterge

3600 ek gösterge nedir? Hangi meslek sahipleri bu haktan yararlanacak? Basında öğretmenlerin, sağlık çalışanlarının, polislerin ve imamların bu haktan yararlanacağına dair haberler var. Bu durumda bu hakkın yasalaşması durumunda hangi statüde çalışanlar bu haktan yararlanacak? 

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalışan kadrolu memurların emekli maaşlarını ve ve emekli ikramiyelerini etkileyen bir parametredir.  Ek göstergesi artan bir memurun emekli maaşı ve emekli olduğu zaman alacağı emekli ikramiyesi daha yüksek hale gelir. Bununla birlikte hala çalışmaya devam eden kişilerin maaşlarında da artış olur. 

Memurların Emekli Maaşları ve Emekli ikramiyeleri 5 unsura bağlı olarak hesaplanır. Bu 5 unsurdan olan ek göster aylığı ve emeklilik tazminatı hesabı ek göstergeye bağlı olarak hesaplanmaktadır. 

KAMUDA 4B, 4C VE 4D STATÜSÜNDE ÇALIŞANLARI DA KAPSAYACAK MI?

Hayır. Ek Gösterge sadece kadrolu çalışanları kapsamaktadır. Kadrolu olarak çalışan memurlar Emekli Sandığına tabi olup, 5510 sayılı yasanın 4. maddesinin C fıkrasına tabi olarak sosyal güvenlik primleri yatmaktadır.  657'nin 4B, 4C ve 4D statüsünde  çalışanların sosyal güvenlik primleri SSK primleri olarak yatmaktadır. 

EK GÖSTERGENİN ARTMASI DURUMUNDA MAAŞLAR VE İKRAMİYE NE KADAR ARTACAK?

Hem emekli maaşlarında hemde emekli ikramiyelerinde ortalama yüzde 20'lik bir artış olacaktır. Ancak her çalışan için bu oran sabit olmayacak. Bunun sebebi şuan görev yapan memurların gösterge oranları birbirinden farklıdır. Şuan için Hemşirelerin göstergesi 2200 üzerinden hesaplanmaktadır. Öğretmenlerin ise 3000'dir. Dolayısı gösterge oranları farklı statülerde olan çalışanların artışları farklı olacaktır. Ancak her durumda alacakları maaş oranları aynı olacaktır. 

EK GÖSTERGENİN ARTMASI DURUMUNDA EMEKLİLERİN DE MAAŞLARI ARTACAK MI

Evet, artacak. Örneğin Hemşire statüsünde çalışanların gösterge oranları artırıldı. Bu durumda daha önce hemşire unvanında görev yapmakta iken emekli olan bir Hemşirenin de maaşları artacaktır. Ancak bu durum yinede çıkacak Yasaya bağlıdır. 

2 YILLIK ÖN LİSANS MEZUNLARI DA BU HAKTAN YARARLANACAK MI?

Teknik anlamda mümkün değildir. Bunun sebebi Ön Lisans mezunlarının derece ve kademe ilerlemesi sınırlıdır. Bu sebepten dolayı 2 yıllık mezunların bir şekilde Açık Öğretimden 4 yıllık bir bölümü okumalarını tavsiye ederim. Açık Öğretim Bölümlerinden maalesef mezun olmak çok kolaydır. Geçmiş yıllarda çıkan soruları çözerek çok kolay bir şekilde mezun olacağınızı düşünüyorum.  

Bununla birlikte bu konuda çıkacak olan yasa Ön Lisans mezunlarını da kapsamına alabilir. Bu konuda çıkacak olan yasayı beklemek zorundayız.  

HEMŞİRELERİN, İMAMLARIN VE İDARECİLERİN ŞUAN Kİ EK GÖSTERGESİ KAÇTIR?

Hemşirelerin, İlahiyat mezunu olmayan imamların ve idari hizmetler sınıfında görev yapanların oranı 2200'dür. Diğer sağlık statüsünde görev yapanların oranı da 2200'dür. 

POLİSLERİN, ÖĞRETMENLERİN VE İLAHİYAT MEZUNU İMAMLARIN EK GÖSTERGESİ KAÇTIR?

Şuan ki uygulamada Polis Memurlarının, Öğretmenlerin ve İlahiyat Fakültesi mezunu olan imamların göstergeleri 3000'dir. 

ÇIKACAK OLAN YASA HANGİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAYACAK?

Cumhurbaşkanımızın ve Maliye Bakanımızın yapmış olduğu açıklamada sağlık çalışanı olarak sadece Hemşirelerin ismi zikredilmiştir. Ancak Sağlık Bakanlığında yada diğer kamu kurumlarında görev yapan sağlık çalışanları sadece hemşirelerden ibaret değildir. Sağlık Memuru, Sağlık Teknikeri yada Sağlık Teknisyeni kadro ünvanında röntgen teknisyenleri, laborantlar, tıbbi sekreterler vs. bir çok ünvanda sağlık çalışanı vardır. 

Bu çalışanlar içinde özellikle Radyoloji Teknisyeni yada Teknikeri unvanında çalışanlar çıkacak olan yeni yasal düzenlemeyi fazlasıyla hak ediyor. 

SENDİKALARA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR!

Görüşme yaptığımız bazı sağlık çalışanları çıkacak olan yasal düzenlemeye sadece Hemşirelerin dahil edilmesini haksızlık olarak nitelendiriyor. Bu konuda da özellikle Sendikalara çok önemli iş düştüğünü belirtmektedirler. Özellikle Tıbbi Sekreter Ünvanında görev yapan çalışanlar ile Radyoloji unvanında görev yapan çalışanlar çıkacak olan bu yasal düzenlemeye kendilerinin de dahil edilmesini talep etmektedir. 

POLİS MEMURLARI VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK GÖSTERGE VERİLMESİ 

Basında yer alan haberlere göre bazı statüde çalışanlara bu hakkın verileceği sürekli zikredilmektedir. Bu statülerin neler olduğunu bu başlık altında tek tek saymak istemiyorum. Ancak sürekli olarak kadro ünvanları belirtilen bu branşlardan özellikle Sağlık Çalışanları ve Polisler canlarını ortaya koyarak görev yapmaktadır. 

Pandemi sürecinden önce de bir sağlık çalışanı canla ve başla hizmet vermekteydi. Pandemi sürende ki gayretleri ise zaten ortada. Polis Memurlarının ne kadar zor şartlar içinde Vatana ve Millete hizmet ettiği ortada. Dolayısı ile çıkacak olan yasa sadece bu iki meslek grubunu dahi kapsasa yeterli olacağı düşüncesinde olanlar var. 

Tabi imkanlar dahilinde diğer statüde görev yapanlar içinde imkan varsa artırılabilir. Ancak acil olarak Sağlık Çalışanlarının ve Polislerin imkanları her türlü artırılmalıdır. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.