Kartın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Hatası

Kredi Kartı yada Banka Kartınızla internette alışveriş yaparken 3D Secure Güvenlik Doğrulaması hatası ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenler nelerdir? Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası ve diğer banka kartlarında bu sorun ile karşılaştığında güvenlik açığınız olabilir mi? Kredi Kartı bilgileriniz çalınıyor olabilir mi? 

3D SECURE GÜVENLİK DOĞRULAMASI NEDİR?

İnternette alışveriş yaparken yada ödeme işlemini gerçekleştirirken iki adımlı doğrulamadan geçerek bu işlemleri yaparsınız. Birinci adımda hemen aşağıda gözüken ekranda kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz birinci adım karşınıza çıkacaktır. İkincisi adımda ise 3D Güvenlik önlemi işlemini yapacaksınız. 

 

3D Secure Güvenlik doğrulaması kredi kartı yada banka kartı ile ödeme yaparken telefonunuza gelen kodu girdikten sonra ödeme işlemidir.  Kod bankada kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj olarak gelecektir. Kredi kartı bilgileri başka kişilerce ele geçirilebilir. Bu şekilde yapacağınız ödeme sayesinde kredi kartı bilgi hırsızlığının önüne geçilmektedir. Bir kişi size ait Kartın bilgilerini ele geçirmiş olsa bile cep telefonunuzu da ele geçirmiş olması lazım ki ödeme yapabilsin.  

3D SECURE HATASI (3D GÜVENLİ ALIŞVERİŞ HATASI)

İnternette alışveriş yaparken yada herhangi bir yerde bir ödeme yaparken yukarıda ki resimde gösterdiğimiz adımlar karşınıza çıkacaktır. Ancak cep telefonunuza gelen kısa mesajı ekrana girerken hata olmasının genellikle 5 temel sebebi olabilir.

  • 1- Cep telefonunuza gelen kodu yanlış girmiş olabilirsiniz. 
  • 2- Cep telefonunuza gelen şifreyi 3 kez ve daha fazla sayıda yanlış girmiş olabilirsiniz. Bu durumda kartınız bankanızın hizmet politikasına göre kullanıma kapatılabilir.
  • 3- Cep telefonunuza gelen kodu girmeniz için 3 dakikalık bir süreniz vardır. Bu süreyi aşmanız durumunda artık o mesajdaki kod geçersiz olabilir. 
  • 4 - İnternet çekim ayarlarınızı kontrol ediniz. Örneğin ödeme işlemine başladığınız, telefonunuza kısa mesaj geldi ve siz kodu girdikten sonra internet çekim gücünüz düştü. Bu durumda işlemi bir kaç kez tekrar etmenizi öneririm. 
  • 5- Kartınız yada kredi kartınız 3D güvenlik adımlarına kapalı olabilir. Bu durumda internet bankacılığından yada telefon bankacılığından yeniden açık hale getirmeniz gereklidir. 
  • 6- Bankada kayıtlı cep telefon numaranız değişmiş olabilir. Örneğin hesabınızı açarken 0535 ....0 şeklinde bir numarayı bankaya ibraz etmiştiniz. Ancak şuan o numarayı kapattınız ve başka bir numara aldınız. Bu durumda yeni cep telefon numaranızı bankaya giderek tanımlatmanız gereklidir.   

BANKA VE KREDİ KARTIMIN 3D GÜVENLİK AYARINI NASIL AÇARIM?

Bütün Kartlarınız için bu güvenlik adımı kesinlikle aktif olmalıdır. Aksi durumunda kartınızı kaybetmeniz, çaldırmanız durumunda yada kartınızın üstünde yer alan bilgilerin başkasının eline geçmesi durumunda hesabınız risk altındadır. 3D ayarının aktif olması durumunda kartınız ile alışveriş yapılabilmesi için cep telefonunuzun da o kişide olması gereklidir. 

Bütün kartlar 3D Secure Güvenlik ayarı ile açılır. Ancak sizler yinede internet bankacılığından yada telefon bankacılık hizmetinden bu ayarın aktif olup olmadığını sorgulamalısınız. Bu ayarın kapalı olması halinde internet yada mobil bankacılık üzerinden yada telefonla müşteri hizmetlerini arayarak zaman kaybetmeden bu ayarı aktif ediniz.   

YAPI KREDİ 3D SECURE HATASI VE AYARI

Yapı Kredi Bankası müşterileri 444 0 444 müşteri hizmetleri numarasını arayarak bu hizmetin aktifliğini sorgulayabilir, yada hemen aşağıda linkini verdiğimiz sayfa üzerinden online olarak bu işlemi yapabilir. 

http://www.worldcard.com.tr/worldu-taniyin/world-ile-guvenli-alisveris/#uc-boyutlu-guvenlik

ZİRAAT BANKASI 3D GÜVENLİK AYARI

Ziraat Bankası müşterileri müşteri hizmetlerine ulaşarak bu işlemi yapmak istiyorsa eğer, Ziraat Müşteri Hizmetleri numarasını aramalıdır. Ayrıca MOBİL yada İnternet Bankacılığı hizmetlerini de kullanarak bu işlemi açık olup olmadığını kontrol etmelidir. 

GARANTİ BANKASI MÜŞTERİLERİNİN YAPMASI GEREKENLER

Garanti bankası müşterisi iseniz 444 0 333 numaralı telefonu arayarak müşteri temsilcisi ile bu işlemi yapabilirsiniz.

AKBANK MÜŞTERİLERİN YAPMASI GEREKENLER

Akbank Müşterileri Müşteri temsilcisi ile görüşerek bu  hizmeti aktif edebilir. 

İŞBANK MÜŞTERİLERİNİN YAPMASI GEREKENLER

Bankanın  0 850 724 0 724 numaralı müşteri hizmetleri numarasını aramanız gereklidir.