4.Sınıf Takdir Teşekkür hesaplama MEB - 2019

İlköğretimin son sınıfı 4. sınıflarda Takdir ve Teşekkür Ortaokul 5. Sınıflarda takdir ve teşekkür hesaplaması nasıl hesaplanır? 5 sınıflar için takdir ve teşekkür almanın şartları nelerdir? 5. sınıflar için takdir teşekkür hesaplamasını anlattığımız bu makalemiz tamamen Milli Eğitim Bakanlığına uygun olarak hazırlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde geçen bütün hususlara uygun açıklamalar yapılmıştır.

Not: Hemen aşağıda yer alan Takdir ve Teşekkür hesaplama aracımız  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Uzmanımız Yakup Aydın tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yüzde yüz uygun olarak hazırlanmıştır.  

Yazar : Yakup Aydın ( Psikolojik ve Rehberlik Danışmanı)

4.SINIF TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMASI
Türkçe
Matematik
Fen ve Teknoloji
Sosyal Bilgiler
Yabancı Dil
Din Kültürü
Görsel Sanatlar
Müzik
Oyun ve Fiziki Etk.
Trafik Güvenliği
İnsan Hakları ve Yurt.

4.sınıf taktir teşekkür hesaplama

2019 İlkokul 4 Sınıflarda Takdir ve Teşekkür Nasıl Hesaplanır? 

4. sınıfa geçen öğrenciler ilk kez bu sınıfta takdir ve teşekkür alacaktır. 4 Sınıflar için takdir ve teşekkür almanın şartları hemen aşağıda sırası ile açıklanmıştır. İstenen şartlar Milli Eğitim Bakanlığı Okun Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yazmaktadır. 

  • Türkçe dersinden en az 55 puan ders ortalamanız olması gereklidir. Ayrıca bütün derslerden geçmek zorundasınız. 
  • Teşekkür almak için Ağırlıklı Not Ortalamanız 70 - 84.99 olmalıdır. Takdir almak için ise 85 - 100 arasında olmalıdır. 

Takdir ve teşekkür hesaplamak için ilk olarak yukarıda belirttiğimiz şartları taşıdıktan sonra ağırlıklı not ortalamasını bulmak zorundadır. Ağırlıklı Not Ortalaması yukarıda belirttiğimiz notları tutuyorsa takdir yada teşekkür alır. 

2019 İlkokul 4 Sınıf Öğrencilerinde Ağırlıklı Not Ortalamasının Bulunması 

4. sınıfta almanız gereken dersleri hemen alt başlıkta belirttik. Ağırlıklı not ortalamanızı hesaplarken aldığınız derslerin puan ortalamalarına göre hesap yapacaksınız. 

  • Bütün dersleriniz için ayrı ayrı ders notları ile ders saatlerini çarpın. Bulduğunuz sonuçları toplayın. 
  • Daha sonra toplam sonucu haftalık ders saatinize bölün. 
  • Hemen aşağıda yer alan örnek tablomuzu incelemenizi tavsiye ederiz. 

İlkokul 4 Sınıflarda Haftalık Ders Çizelgesi ve Haftalık Ders Saati

İlkokul 4  sınıflarda alacağınız ders sayısı 11'dir. Dördüncü sınıfta henüz seçmeli ders yoktur. Bütün dersler zorunlu olarak almanız gereken derslerdir. 5 sınıftan itibaren seçmeli dersler de alacaksınız. Bu sınıfta aldığınız toplam ders saati 30 saattir.  

Bütün derslerden aldığınız notları haftalık ders saatleri ile çarparak toplam sunucu 30'a böleceksiniz.  

2019 Yılında İlköğretim 4 Sınıflarda Devamsızlık Kaç Gün

Ortaokul ve İlköğretim öğrencilerinde devamsızlık 20 gündür. Ancak 20 günlük devamsızlık süresini tamamlayan kişi direk sınıfta kalmaz. Öğretmenler Kuruluna sevk edilerek bu kuruldan çıkacak karara göre sınıfta bırakılır yada geçirilir. 

Öğretmenler Kurulu öğrencinin genel durumuna bakarak değerlendirir. Hal hareket, derslerdeki başarısı vs.  

İlköğretim 4 Sınıflarda Kalma Var mıdır? 

Milli Eğitim Bakanlığının yukarıda belirttiğimiz mevzuatına göre İlköğretim ve Ortaokul öğrencilerinde sınıftan kalma hususu Öğretmenler Kuruluna bağlıdır. 

Derslerden başarısız kalan bir kişi okul idaresi tarafından oluşturulan Öğretmenler Kuruluna sevk edilir. Bu kurul öğrenciyi bir çok yönden değerlendirerek sınıftan geçmesine yada kalmasına karar verir. 

İlköğretim 4 Sınıfta Yabacı Dil Dersi Var mıdır? 

Yabancı dil dersi Ülkemizde genelde İngilizce olarak okutulmaktadır. Ayrıca İlkokul 2. sınıftan itibaren İngilizce dersi vardır. 4 sınıfta İngilizce dersi 2 saattir. Ortaokul 5 sınıftan itibaren İngilizce dersi 3 saattir.  

4 Sınıf Zor mudur?

4 sınıf aslında yavaş yavaş TEOG sürecinin başladığı eğitim yıllarıdır. Bunun için 4 sınıfın veliler tarafından çok sıkı tutulması gereklidir. Bunun sebebi 5 sınıftan itibaren TEOG puan hesaplamasında okul başarı puanının da etkili olacak olmasıdır. Ben burada 4 sınıf zordur demek istemiyorum. Çalışkan daha doğrusu ailesi tarafından çalıştırılan bir öğrenci için 4 sınıf kesinlikle zor değildir. 

İlkokul 4 Sınıflarda Velinin Desteği

Bize başvuran bir çok velinin en çok yaptığı hataların başında velilerin çocuklarına özel öğretmen tutup ardından kenara çekilmeleri gelmektedir. Özel dersler öğrencilerde  gerçekten ne kadar etkilidir. Bunun cevabı öğrencinin motivasyonunda saklıdır. Öğrencinin motivasyonu ailesine bağlıdır. 

Bizlerin yönlendirmesi ile bir çok aile çocukları için şu yöntemi benimsemiştir : çocukları ile birlikte öğrenci olmak. Veliler çocukları ile birlikte öğrenci olup ardından çocuklarına evde öğretmen olmaktadır. Örneğin Matematikten bir ders konusunu önce baba yada anne öğrenmekte daha sonra çocuğuna öğretmektedir. 

UNUTMAYIN: ÇOCUKLARINIZ SİZLER İÇİN EN DEĞERLİ VARLIK. PEKİ BUNLARI NASIL BAŞKALARINA EMANET EDEBİLİRSİNİZ. 

Ailenin Desteği Özel Dersten Daha Önemlidir

Velilerin özel hoca tutma tutkusu çocuğunuzun kontrolünü yitirmenizi sağlayabilir. Bizim size önerimiz çocuğunuzun öğretmeni siz olun. İyi bir ev öğretmeni (yani siz) okuldaki öğretmende de daha iyi sonuç elde edebilir. Geleceğin doktorları mühendislerini en başta sizler yetiştirebilirsiniz.  

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.