5.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama 2019

Ortaokul 5. Sınıflarda takdir ve teşekkür hesaplaması nasıl hesaplanır? 5 sınıflar için takdir ve teşekkür almanın şartları nelerdir? 5. sınıflar için takdir teşekkür hesaplamasını anlattığımız bu makalemiz tamamen Milli Eğitim Bakanlığına uygun olarak hazırlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde geçen bütün hususlara uygun açıklamalar yapılmıştır.

Not: Hemen aşağıda yer alan takdir ve teşekkür hesaplama aracımız  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Uzmanımız Yakup Aydın tarafından Milli Eğitim Bakanlığına uygun olarak hazırlanmıştır.  

Yazar : Yakup Aydın ( Psikolojik ve Rehberlik Danışmanı)

5.SINIF TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMASI
Türkçe
Matematik
Fen ve Teknoloji
Sosyal Bilgiler
Yabancı Dil
Din Kültürü
Görsel Sanatlar
Müzik
Beden Eğitimi
Bilişim Teknolojileri
SEÇMELİ DERSLER
5.sınıf taktir teşekkür hesaplama

2019 Yılı Ortaokul 5 Sınıflarda Takdir Teşekkür Hesaplaması 

takdir ve teşekkür İlköğretim 4. sınıftan itibaren verilmeye başlamaktadır. 5. sınıf artık yavaş yavaş TEOG sürecine girdiğiniz bir süreci başlatır. takdir ve teşekkür almanın şartları Milli Eğitim Bakanlığı Okun Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirtilmiştir. 

  • takdir ve teşekkür almak için ilk aşamada puan ortalamanızı tutturmak zorundasınız. Teşekkür almak için bütün derslerden "Ağırlıklı Not Ortalamanız" 70 - 84.99 arasında olmalıdır. takdir almak için ise 85 - 100 arasında olmalıdır. Bunun dışında bütün derslerden geçmek zorundasınız. Bu ortalamayı tutturup bir dersten kalsanız dahi takdir yada teşekkür alamazsınız. 
  • Türkçe dersinizin en az 55 olması gerekli. 
  • Ağırlıklı Not Ortalaması 70 - 84.99 arasında olan öğrenciler teşekkür belgesi almaya hak kazanır. 
  • Ağırlıklı Not Ortalaması  85- 100 arasında olanlar 5. sınıf öğrencileri ise takdir belgesi almaya hak kazanır. 

2019 Yılı 5 Sınıflarda Ağırlıklı Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır? 

Ağırlıklı Not Ortalamasının nasıl hesaplanacağı konusunda sizlere bir fikir vermesi için hemen aşağıda örnek bir tablo yaptık. Bu tabloyu analiz edebilirsiniz. Öncelikle her aldığınız dersler için dönem sonu notunuzu haftalık ders saatiniz ile çarpınız. Daha sonra bütün dersler için bulduğunuz çarpım sonuçlarını toplayınız. Ve sonucu haftalık ders saatinize bölünüz.  

Aşağıda ki tabloyu anlamanız için : Örneğin Türkçe dersinden bir öğrenci 65 notu var. Bu dersten haftada 6 ders alıyor. ders notunu haftalık ders saaati ile çarparak 390 sonucunu bulduk. Daha sonra bütün derslerden bunu tekrarlarız ve hepsini toplarız. 

Aşağıya bakarsanız örnek tabloda sonucu 1956 bulduk. Bu sonucu haftada kaç saat ders alıyorsanız o sayıya böleriz. 

5 Sınıflarda Haftalık Ders Çizelgesi ve Haftalık Ders Saati

5 sınıf öğrencilerinin 2018 - 2019 Öğretim yılında geçerli olan ders programı hemen yukarıda tablo olarak sunulmuştur. 5 sınıflarda zorunlu derslerin sayısı 10 olup, ders saat sayısı ise 29 saattir. Bu sınıfta 4 sınıftan farklı olarak seçmeli derslerde vardır artık. Toplam 3 seçmeli ders alınacak olup bu derslerin ders saati ise 6 saattir. 5 sınıflarda toplam ders saati 35 saattir. 

5 Sınıf Öğrencilerinde Devamsızlık Kaç Gün

Devamsılık hakkı Yönetmeliğinde (Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği) 20 gün olduğu belirtilmiştir. Fakat bu 20 günlük süreyi dolduran bir öğrenci direk sınıfta bırakılmaz. Bu öğrenci öğretmenler kuruluna gönderilir. Öğretmenler kurulunun vereceği karar neticesinde karar verilir öğrencinin kalmasına yada sınıftan geçmesine. 

Öğrencinin kurulda devamsızlıktan dolayı kalması yada geçmesine karar verilirken genel bütün hali değerlendirilir. Derslerde gösterdiği başarsını, davranış özellikleri vs. Dolayısı ile devamsızlığı olan bir öğrencinin kararı tamamen kuruldadır. Kurulda çıkaak kararda öğrencinin genel hali etkilidir. 

5 Sınıflarda Sınıfta Kalma Var mıdır? 

Diğer önemli bir soru ise bu sınıfta sınıf tekrarının olup olmadığıdır. Sınıf tekrarı olabilir elbette. Ancak geçmiş yıllara nazaran daha zordur bu durum. Yukarıda ki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi bunun kararına ancak Öğretmen Kurulu karar verir. Derslerden başarısız olan bir öğrencinin sınıf tekrarı yapmasına kurulda karar verilecektir. Yine kurul karar verirken öğrencinin genel bütün halini değerlendirecektir.  Kurula giden bir öğrencinin ders notunda (karnesinde) kurul kararı ile geçti yada kurul kararı ile kaldı yazmaktadır. 

Ortaokul 5 Sınıfta İngilizce Dersi Kaç Saat

İlkokul 2 sınıftan itibaren almaya başlanan İngilizce dersi bu sınıfta da 2 saattir. Ancak 6 sınıfa geçerken ders saati İngilizce de 3 saat olurken, 7 ve 8. sınıflarda 4 saat olacaktır. Kanaatimce en çok önem vermeniz gereken derslerin başında gelmektedir İngilizce. Çünkü ilerleyen yıllarda İngilizceyi öğrenmeniz çok zor olabilir. Çalışma hayatı için ve akademik kariyer için çok önemli hale gelmiştir. 

5 Sınıflarda Dersler Zormudur?

Bize başvuran bir çok öğrenciden biz 5. sınıfın pek fazla zor olduğunu düşünmüyoruz. Ancak temeli sağlam olmayan öğrenciler Matematik ve Fen Derslerinde zorlanabillir. Ancak siğer sözel derslerden temeli olmasa dahi fazla zorlanacağı bir durum yok.

Bununla birlikte temeli sağlam olmayan bir öğrenci az bir fazla çalışma ile aradaki bu farkı kolayca kapatabilir. Disiplinli çalışma alışkanlığı aşılamayı başardığımız bir çok öğrenci 4  sınıfta iyi bir öğrrenci değilken 5 sınıftan itibaren çok başarılı öğrenci haline gelmiştir.

5 Sınıflarda Ailenin Desteği

Başarılı olmayı etkileyen en önemli faktör kesinlikle aile desteğidir. Başarılı ola öğrencilerin çok ama çok azı ileri derecede zeka seviyesine sahip oldukları için başarılı olmuşlardır. Bunun dışında yer alan normal öğrenciler ailelerinden sürekli destek almış iseler başarılı olmaktadır. Bize gelen bir çok ailede başarısız olan ailelerin çocuklarının dersleri konusunda ailelerinden yeterince destek almadığıdır. 

Ailenin Desteği Özel Dersten Daha Önemlidir

Aileler için özel ders bir çözüm önerisi olarak gözükmektedir. Ancak bu bir çok öğrenci için handikapları doğurmaktadır. Özel ders  için yöneldirilen öğrencilerin bir çoğu ailenin desteğini artık alamamaktadır. Bunun için sizlere önerimiz en iyi özel ders aile desteğinin yerini tutamaz demektir. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.