6.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama 2019 - 2020

6. sınıf yada Orta birinci sınıflar için Milli Eğitim Bakanlığının yeni öğretim dönemi için yayınladığı sisteme uyumlu hesaplama aracımızı kullanarak takdir yada teşekkür belgesi başarınızı ölçebilirsiniz. 

6.SINIF TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA
Türkçe
Matematik
Fen ve Teknoloji
Sosyal Bilgiler
Yabancı Dil
Din Kültürü
Görsel Sanatlar
Müzik
Beden Eğitimi
Bilişim Teknolojileri
SEÇMELİ DERSLER
6.sınıf taktir teşekkür hesaplama

2019 - 2020 6 SINIFLAR TAKDİR TEŞEKKÜR ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR---? 

 • Türkçe dersinin not ortalaması en az 55 olmalıdır.
 • Hiçbir dersten kalmamanız gereklidir. Bütün derslerin not ortalaması en az 45 olmalıdır.
 • Not ortalaması 45’den az olan derslerden kaldınız demektir.
 • Teşekkür belgesi için ağırlıklı not ortalamanız 70.00 – 84.99 arasında olmalıdır.
 • Takdir belgesi almak için ise ağırlıklı not ortalamanız 85.00 – 100.00 arasında olmalıdır.

2019 - 2020 6. Sınıf Öğrencilerinin Takdir Teşekkür Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İlk aşamada yapmanız gereken şey ağırlıklı not ortalamasını bulmaktır. Ağırlıklı not ortalamasının nasıl hesaplanacağını alt başlıkta ayrıntılı olarak anlattık. 

 • Ağırlıklı Not Ortalaması : 70 - 84.99 arasında olanlar Teşekkür alır
 • Ağırlıklı Not Ortalaması : 85- 100 arasında olanlar ise takdir alır. 
 • Ancak yukarıda belirttiğimiz şartları taşımaları gereklidir. 

 

6. Sınıflar İçin Ağırlıklı Not Ortalaması Nedir? 

Değerli öğrenciler, sınavlardan almış olduğunuz notlar yüzlük sınav sisteminde değerlendirilerek notlarınız verilir. Örneğin Tarih dersinden 100 puan üzerinden 50, 60 gibi notlar verilir.

Derslerden almış olduğunuz bu notlar ders saati ile çarpılarak sonuçlar toplanır. Ardından toplam ders saatine bölünerek ağırlıklı not ortalamanız bulunur.

6. Sınıfların Ağırlıklı Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır?

 • Her ders için aldığınız notları ders saati ile çarpınız. (Örnek : Türkçe dersinden yıl sonu notunuz 85. Ders saatiniz 6: 85*6= 510
 • Bütün dersler için bulduğunuz sonuçları toplayınız.
 • Bulduğunuz sonucu haftalık ders saatinize bölünüz.

Çıkacak sonuç ağırlıklı not ortalamanızı verecektir. Yukarıda ki örnek tabloyu inceleyiniz. 

2019'da 6. Sınıfta Hangi Dersler Vardır ve Haftalık Ders Saati Kaç Saattir?

2019 - 2020 Öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okutulacak dersler ilan edilmiştir. Yeni ders programına göre bütün 6. sınıf öğrencileri için 29 saat zorunlu ders, 6 saat seçmeli ders olmak üzere  toplam 35  saat haftalık ders saati vardır. Zorun dersler aşağıda ki gibidir: 

6. Sınıflarda Devamsızlık Kaç Gündür 2019 Yılında

Orta Öğretim öğrencilerinin devamsızlık hakkı ile ilgili mevzuat düzenlemesi "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde" düzenlenmiştir. Bu yönetmelikte ilköğretim öğrencilerinin (ilkokul ve ortaokul) 20 gün devamsızlık haklarının olduğu belirtilmiştir. 

20 günden fazla devamsızlığı bulunan öğrenciler "Öğretmenler Kuruluna" bırakılır. Buradan çıkacak karar neticesinde ya bırakılır yada sınıfı geçer. 

6. Sınıflarda Kalma Var mı?

Ortaokul öğrencilerinin sınıfta kalması ile ilgili düzenleme aynı şekilde "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 31. maddesinin 2. fıkrasında düzenlenmiştir. 

Bir ortaokul öğrencisinin sınıfta kalmasına yıl sonunda Öğretmenler Kurulu karar verir. Devamsızlık konusu da bu kurulda görüşülür. Kurulun olumlu karar vermesi durumunda öğrenci sınavı geçer. 

Soru : Öğretmenler Kurulu kararı ile geçen öğrencinin ders notu nasıl gözükür?

Bu şekilde geçen bir öğrencinin notu değişmez. Okul kayıtlarına, "Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti" veya "Sınıf Tekrarına Karar Verildi" ibaresi yazılır. Bu durum öğrencinin karnesinde de belirtilir.

6. Sınıfta İngilizce Dersi Kaç Saat

Yabancı dil dersi İlkokul İkinci sınıftan beri okutulmaktadır. 6. sınıfta da 3 ders saati ders okutulur. Ancak 7. ve 8. sınıflarda 4 saat olacaktır İngilizce dersi. 

6. Sınıf Dersleri Zor mu?

Derslerin zorluk derecesi öğrencinin potansiyeline ve derslerde göstermiş olduğu başarıya bağlıdır. İlkokul döneminde başarılı bir eğitim hayatı geçirmiş bir öğrenci 6. sınıf derslerinde hiç zorlanmayacaktır. Ancak başarısız bir öğrencinin de çok fazla bir kaybı olduğunu söylemek yanlış olur. Biraz daha fazla bir çalışmayla diğer arkadaşlarını çok rahat yakalar hatta geçebilir de. 

6. Sınıf Öğrencileri takdir Kaç Puanla Nasıl Alınır?

Ortaokul öğrencileri için (6. sınıflar için) takdir puanı ağırlık not ortalaması 85.00 ve yukarısı olan kişilere verilir. 

Teşekkür Kaç Puanla Nasıl Alınır?

Ortaokul öğrencileri için (6. sınıflar için) teşekkür puanı ağırlık not ortalaması  70.00 - 84.99 arasında olan kişilere verilir. 

 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.