9.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama MEB - 2019 - 2020

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için 9. sınıf lise öğrencileri için takdir ve teşekkür hesaplaması hemen aşağıda yer almaktadır. Yüzde yüz MEB uyumlu takdir teşekkür hesaplama aracımız ile hesaplamayı yapabilirsiniz. Bununla birlikte takdir teşekkür almanın şartlarını anlattığımız hemen aşağısında yer alan makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz. 

9.SINIF TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA 

"Ekle" butonuyla istediğiniz kadar ders ekleyebilirsiniz.
"Sil" butonuyla istediğiniz dersi silebilirsiniz.
LİSE 1-2-3-4 TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

2019 Yılı İçin 9. Sınıflarda Takdir Teşekkür Almanın Şartları Nelerdir?

Liselerde 9. sınıflar için takdir ve teşekkür almanın şartları "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği"nin 159. ve 160. maddelerinde ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Bu yönetmeliğin 159. maddesi kapsamında;

 • takdir yada teşekkür almak için bütün derslerden geçmek zorundasınız. Ders geçme notu liselerde 50'dir.
 • Teşekkür almak için yıl sonu not ortalamanızın 70 - 84.99 arasında olmalıdır. 
 • takdir almak için ise yıl sonu not ortalamanızın 85 - 100 arasında olmalıdır. 

Yıl sonu not ortalamanız ağırlıklı not ortalamasıdır. Bunu nasıl hesaplayacağınız hemen aşağıda açıklanmıştır. Ayrıca yukarıda yer alan hesaplama aracımız YÜZDE YÜZ MEB uyumludur. 

Bu şartların dışında aynı yönetmeliğin 160 maddesinde;

 • Öğrencinin okul içindeki ve dışında ki davranışlarına, derslerinin yanında derslerinin dışında da başarı göstermesine ve örnek bir öğrenci olmasına bağlıdır. 

2019'da 9. Sınıfta takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

Liselerde takdir teşekkür almanın koşullarını yukarıda ifade ettik. Not ortalaması dışında diğer şartları taşıyorsanız eğer ağırlıklı not ortalamanızı bulmanız gereklidir (Yukarıda ki aracımızdan yapabilirsiniz). Bu notunuz teşekkür almak için 70 - 84.99 arasında olmalıdır. takdir için ise 85 - 100 arasında olmalıdır. 

Ağırlıklı Not Ortalaması Nedir 9. sınıfta ağırlıklı ortalama nasıl hesaplanır?

Herhangi bir dersin dönem sonunda karneye yansıyan notu ders dersin not ortalamasıdır. Ağırlıklı not ortalaması ise bütün derslerin ortalamasıdır. Ancak bu ortalama özel bir formülle hesaplanır. 

Bütün derslerin ortalamasını bulup ardından haftalık ders saatine bölersek yanlış bir sonuca varırız. Çünkü Beden Eğitimi dersinden haftada 1 saat ders alırken Türkçe'den haftada 4 saat aldığınızı hesap edelim. Bu durumda Türkçe gibi çok önemli bir ders ile Müzik dersinin Yıl Sonu Genel Not Ortalamasına sonucu eşit olur. Bu durumda Ağırlıklı Not Ortalaması için;

 • Bütün derslerin dönem sonu ders notunu (karneye yansıyan notunuzu) haftalık ders saati ile çarpınız. 
 • Bütün dersler için bulduğunuz bu sonucu toplayınız. 
 • Daha sonra bu toplam sonucu haftalık ders saatinize bölünüz. Çıkan sonuç Ağırlıklı Not Ortalamanızdır. 

Konu hakkında bu tablomuzu inceleyiniz.

Ağırlıklı Not Ortalaması Hesaplama 

 

Ağırlıklı not ortalaması 69.50 - 69.99 arasında olanlar teşekkür alabilir mi?

Bizlere yöneltilen soruların başında bu konu gelmektedir. Sorunuzun cevabına gelecek olursak eğer hayır. Notunuzun net olarak 70 - 84.99 arasında olması gereklidir. Yönetmelikte açık bir şekilde yazdığı gibi uygulamada da yuvarlama şeklinde notun yükseltilmesi söz konusu değildir. Bu durumda bir şekilde şimdiden notunuzu artırmak başka yollar denemelisiniz. 

Ağırlıklı not ortalaması 84.50 - 84.99 arasında olanlar takdir alabilir mi?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi notun yuvarlanması gibi bir durum olamaz. Bu durumda maalesef teşekkür belgesi alabilirsiniz. Takdir puanına çok az küsuratlar kalmış olması hiçbirşeyi değiştirmez. 

2019 Yılında Liselerde 9. Sınıflarda Sınıfta Kalma Var mıdır?

Liseleri uygulamalar açısında  Ortaokullardan ayıran farklardan bir tanesi de sınıf tekrarı ile ilgili düzenlemedir. İlköğretim ve Ortaokullarda sınıfta kalma olmuş olsa da sınıf tekrarı tamamen öğretmenler kurulunun kararına bağlıdır. Liselerde bu duruma dair uygulama tamamen farklıdır. 

Konu hakkında düzenleme Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği"nin 58. maddesinde açıklanmıştır. Bu konudan başka bir makalemizde bahsedeceğimiz için burada 9. sınıflarda daha doğrusu liselerde sınıfta kalma olduğunu söylemek isteriz. 

2019 Yılında 9. Sınıfta takdir teşekkür Nasıl Alınır?

Lise eğitimine başlayan bir öğrencinin ve Velisinin en büyük amacı lise hayatının en başında kaliteli bir eğitim hayatına başlamaktır. Bu amaçta hiçte haksız değillerdir. Çünkü nasıl başlarsanız öyle gider. Lise 1 (yani 9. sınıflar) Üniversite için önemli bir sürecin başlangıcını teşkil eder. Lise hayatına kötü bir başlangıç devamını da kötü devam ettirebilir. 

Bunun için Velilerin çocuklarının motivasyonunu artıracak doğru adımlar atması gerekir. Baskı ile bu işin olmayacağını biliniz. Konuma dönecek olursak eğer;

 • Mevzuatlar kapsamında takdir ve teşekkür almanın şartlarını yukarıda izah ettik. 
 • Bu başarı puanını elde etmek için öncelikle haftalık ders saati fazla olan derslerden başlayınız. Örneğin haftada sadece bir saat aldığınız bir dersin yıl sonu 100 olsun. Haftada 5 saat aldığınız başka bir dersinde 80. Bu durumda 80 aldığınız dersin etkisi daha büyüktür. 
 • Örneği açacak olursak eğer, 1*100 = 100, 5*80 = 400
 • Her iki dersten aldığımız sonucu toplayalım 500 . Bu iki dersin ağırlıklı not ortalaması 83 olur.  Eğer 80 aldığınız dersten 70 alırsanız sonuç değişerek 75 olacaktır. 
 • Gördüğünüz gibi haftalık ders saatleri fazla olan dersler takdir ve teşekkür için çok daha fazla etkilidir.

 Not : Veliler ve Öğrenciler okulun başında ilk aşamada haftada en çok aldığınız derslere ağırlık veriniz. takdir ve teşekkür hesaplamasında haftada fazla aldığınız derslerin çok büyük etkisi vardır. 

 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.