2019 - 2020 Aöf Sınav Tarihleri Güz ve Bahar Dönemi Vize-Final-3 Ders

Eskişehir Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin 2019 - 2020 öğretim yılı Güz ve Bahar dönemi vize ve final sınav tarihleri ile yıl sonu 3 ders sınav tarihleri aşağıdaki gibi olacaktır.   

2019 - 2020 AÖF GÜZ DÖNEMİ SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN

 • Güz Dönemi Vize (Ara) Sınav Tarihleri : 23 Kasım 2019  -  24 Kasım 2019 
 • Güz Dönemi Final (Dönem Sonu) Sınav Tarihleri : 11 Ocak 2020  - 12 Ocak 2020 

2020 AÖF BAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHLERİ 

 • Bahar Dönemi Vize (Ara) Sınav Tarihleri : 11 Nisan 2020  -  12 Nisan 2019 
 • Bahar Dönemi Final (Dönem Sonu) Sınav Tarihleri : 23 Mayıs 2019  - 24 Mayıs 2019

2020 AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ 3 DERS SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN

 • 18 Temmuz 2020 tarihinde yapılacaktır. 

2020 AÖF YAZ OKULU SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

14- 15 Eylül 2020 tarihinde yapılacaktır. 

AOF'de 3 Ders Sınavına Hangi Öğrenciler Girebilir?

3 ders sınavına Açık Öğretim Fakültesinde son sınıfa gelmiş öğrencilerin geçemediği derslerinin sayısı 3 dersten az ise sadece bu derslerden yeniden final sınavına girebilirler. 

Örneğin:  4 senelik bir AOF programında öğrenci olan bir kişi 4. sınıfın son döneminde (bahar döneminde) final sınavlarına girdikten sonra kaldığı ders sayısı 3 yada daha ize bu derslerden 3 ders sınavına girme hakkı elde eder. Öğrenci bu sınavları geçmesi halinde mezun olmaya hak kazanır. 

 • Soru : Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri 3 ders sınavına her sene girebilir mi? Örneğin 2 yıllık bir bölümde öğrenci olan bir aday birinci sınıftan kaldığı dersler için o sene 3 ders sınavına girip, ardından 2. sınıfta yine kaldığı 3 dersten yine sınava girebilir mi?

Cevap : Hayır. Bu sınav hakkı sadece mezun olacak (mezun olma durumunda olan) son sınıf öğrencilerine tanınmıştır. Mevcut öğretim yılının bahar dönemi sınavlarından sonra yaz döneminde yapılır. Bu seneki  3 ders sınavı 20 Temmuz 2019 tarihinde yapılacaktır. 

 • Soru : Son sınıfa gelen bir öğrencinin 3 dersten daha dersten kalması halinde bu sınav hakkından yararlanabilir mi?

Cevap : Hayır, yararlanamaz. Bu sınav hakkı sadece 3 ders için tanınmıştır. Örneğin, 4 dersten kalan bir öğrenci 3 dersi için bu sınavlara giremez. Ancak 3 dersten kalan bir öğrenci yararlanabilir. 

 • Soru : 3 Ders sınav hakkı sadece son sınıftaki dersler için mi tanınan bir haktır? 

Cevap : Hayır, öğrencinin Açık Öğretim Fakültesinde ki bütün öğrencilik döneminde kaldığı derslerin tamamı için tanınmıştır. Örneğin, 4 yıllık bir öğrencinin birinci sınıfından bir dersi, ikinci sınıfından bir dersi ve dördüncü sınıfından bir dersi kalmış olsun (toplam 3 ders). Bu öğrenci dördüncü sınıfın ardından yaz döneminde bu sınavlara girebilir. 

AÇIK ÖĞRETİM KAYIT YENİLEME - KAYIT YAPTIRMA TARİHLERİ BELLİ OLDU!!!

2018 - 2019 YILI AÇIK ÖĞRETİM SINAV MERKEZİ TERCİHLERİ 

Değerli öğrenciler,  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Sınavları için her sınav döneminden önce sınav merkezlerini tercih hakkı tanımıştır. Örneğin ikametinizi taşımanız yada sınav döneminde başka bir il yada adrese gitmeniz durumunda sınav merkezinizi takvim çerçevesinde değiştirebilirsiniz. 

Aşağıda sınav dönemlerinden önce sınav merkezi tercihleri için tarihler belirtilmiştir. Anadolu Üniversitesinin sitesinden tarihleri ve süreci takip edebilirsiniz.  

 • 2018 - 2019 Güz Dönemi Vize Sınavı Sınav Merkezi Tercihleri : En geç 8 Ekim 2018 tarihine kadar sınav merkezinizi değiştirebilirsiniz. 
 • 2018 - 2019 Güz Dönemi Final Sınavı Sınav Merkezi Tercihleri : 26 Kasım 2018 tarihine kadar sınav merkezinizi değiştirebilirsiniz. 
 • 2018 - 2019 Bahar Dönemi Vize Sınavı Sınav Merkezi Tercihleri :  25 Şubat 2019 tarihine kadar sınav merkezinizi değiştirebilirsiniz. 
 • 2018 - 2019 Bahar Dönemi Final Sınavı Sınav Merkezi Tercihleri : 15 Nisan 2019 tarihine kadar sınav merkezinizi değiştirebilirsiniz. 

Sınav Merkezini Nasıl Değiştirebilirim?

Açık Öğretim Fakültesinin internet sitesinde olan öğrenci portalı üzerinden, herhangi bir açık öğretim bürosundan yada telefon açarak değişiklik yapabilirsiniz. 

 • İnternet Üzerinden  : Aşağıda linkini verdiğimiz sayfa AOF'nin resmi öğrenci giriş sayfasıdır. T.C. Kimlik numaranız ve öğrenci şifreniz ile girerek değişiklik yapabilirsiniz. 

Açık Öğretim Fakültesinin Resmi Öğrenci Giriş Sayfası (Resmi sayfaya gider)

 • Açık Öğretim Bürolarına şahsen başvurarak da değişiklik yapabilirsiniz. 
 • Telefon Açarak : Eskişehir Anadolu Üviversitesinin öğrencileri için çağrı merkezi numarası - 0850 200 46 10 

Bu hat bildiğimiz kadarıyla sadece mesai saatleri içinde aktiftir. Dolayısı ile 08 : 00 - 17 :00 saatleri içinde ve hafta içi arama yapınız. 

AOF SINAVLARI İÇİN SINAVA GİRİŞ BELGELERİ NELERDİR?

 • 1- Sınav Giriş Belgesi  : Fotoğraflı olmak zorundadır. AOF'nin resmi sayfasından öğrenci portalı üzerinden alabilirsiniz (yukarıda resmi sayfanın linkini paylaştık). 
 • 2- Kimlik Belgesi : Fotoğraflı, soğuk damgalı ve onaylı olmak zorundadır. 
  • T.C. Numaranızın olduğu Nüfus Cüzdanı
  • T.C. Kimlik Kartı (yeni kimlikler yani)
  • KKTC kimlik kartı,
  • Pasaport (süresi geçmemiş olan) vs. 

Not: Öğrenci Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi (Ehliyet), Mesleki Kimlik Kartları, Askeri Kimlik Belgesi, Baro Kartı kesinlikle sınavda geçerli değildir. Bu konuda oldukça dikkatli olunuz. 

Açık Öğretim Sınavları Saat Kaçta Başlar ve Biter?

Türkiye'de yapılan açık öğretim sınavları Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonraki oturumlar şeklinde yapılmaktadır. Bu durumda bir AOF öğrencisi toplamda 4 oturumda sınava girebilir. 

 • Sabah oturumları saat 9:30 da başlar ve sınava girmiş olduğu her ders için 30 dk süre tanınır. 
 • Öğleden sonraki oturumlar: Saat 14 :00 da başlar ve germiş olduğu her ders için 30 dakika süre tanınır. 

 Örneğin: Bir öğrenci herhangi bir oturumda 3 dersten sınav girmiş olsun. Bu öğrenciye sınava başladığı saatten itibaren bir buçuk saat süre tanınır. 

Açık Öğretim Sınavından En Erken Saat Kaçta Çıkabilirim?

Sınav kuralları gereği sınavın ilk 30 dakikası ve son 5 dakikası sınav salonundan çıkmak yasaktır. 

Örneğin: Herhangi bir oturumda 2 ders için sınava giren bir adayın toplam sınav süresi 60 dakikadır. Bu öğrenci ilk 30 dakika sınav salonundan çıkamaz. 30 dakikanın ardından son 5 dakikaya kadar istediği zaman sınavdan çıkabilir.  

NOT: Bu senenin Sınav Takvimini maalesef Anadolu Üniversitesi açıklamamıştır. Son 5 yılın sınav takvimine göre yaptığımız analizlerde yukarıda belirttiğimiz tarihlerde sınav olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte her an takipte olduğumuzu da ayrıca ifade edelim. Resmi sınav takvimi açıklanır açıklanmaz hemen gerekli güncellemeyi de yapacağız. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.