Regl Tarihi Hesaplama, Adet Günü Hesaplama (12 Aylık)

Adet günü adet kanamasının başladığı ilk gündür. Bu yazımızda adet günü hesaplamasını anlatmak istiyoruz. Ayrıca adet günü ile ilgili olarak aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsetmek istiyoruz. 

Yazar : Ayşe Müge Yıldız ve Derya Sarıca

ADET GÜNÜ HESAPLAMA 12 AYLIK

En son hangi tarihte adet kanamanız başladı?
Adet döngünüz kaç gün sürüyor?
Adet günü hesaplama aracı

Adet Söktürücü İlaçlar ve İğneler Tıklayınız..

Gebelikten korunma yöntemleri Tıklayınız..

Hemen yukarıda yer alan adet günü hesaplama aracımızla adet gününüzü hesaplayınız. Ancak hemen aşağıda yer alan makalemizi okumanızda çok büyük yarar vardır. Makalemizde bahsettiğimiz hususlar başlıklar halinde hemen aşağıda belirtilmiştir. 

 • Adet gecikmesi ne anlama gelir? Adet gecikmesi gebe kalmanın belirtisi olabilir mi?
 • Adet gününüzü iyi bilmelisiniz. Peki neden?
 • Adet kanaması nedir?
 • Adet günü nedir?
 • Adet günü nasıl hesaplanır? 
 • Adet kanaması en uzun ve en kısa kaç gündür?
 • Ergen genç kızlarda adet düzeni nasıldır?
 • Adet döneminde ped değiştirme sıklığı nasıl olmalıdır?

Adet Günü Nasıl Hesaplanır?

Adet günü hesaplamanın en doğru yöntemi son 6 aya ait adet düzeninizi takip etmektir. Bu şekilde ilk aşamada adet kanamasının düzenli olup olmadığını, ikinci aşamada ise adet düzeninizi öğreneceksiniz. 

Kadınlarda adet düzeni genellikle belirli tarih aralıklarında olur. Yani belirli bir gün kadar sonra adet olur. Bu adetten yine aynı gün kadar sonra tekrar adet olur. Bu süre her kadında farklı olabilir. 21 günde bir olanda vardır, 30 günde olanda, hatta 35 günde bir olanda. 

 • Adet düzeninizi öğrenmek için kendinizi 6 ay boyunca takibe alınız. 
 • İlk adet tarihinizi bir kenara not edininiz. Adetin bittiği süreyi şimdilik bir yere kaydetmenize gerek yoktur. Adet günü hesaplaması için bize lazım değildir.
 • İlk adetinizden sonra ikinci adetenizin hangi tarihte olduğunu ve ikisi arasında kaç gün olduğunu bir kenara not edininiz. 

Örneğin, 1 Ocak 2017 tarihinde adet olan bir kadın ikinci adetini 30 Ocakta olsun. Bu kişinin adeti düzenli ise eğer bir sonraki adeti tam 30 gün sonra olacaktır yine. Bu şekilde bütün adet düzeni bu şekilde takip edecektir. 

 • Bu tarihleri takip ederken adet döngünüzün düzenli olup olmadığını takip ediniz. Yani iki adet tarihi arasında ki sürenin değişip değişmediğini takip ediniz. 
 • Bu tarihler değişmiyor ve hep sabit ise adet döngünüz düzenlidir. Bu durumda iki adet tarihi arasında ki süreyi net olarak öğreniniz.  

DİKKAT : Adet döngüsünü bulurken ilk kanamanın başlangıcından bir sonraki kanamanın başlangıcına kadar olan süreyi sayınız. Yani gün sayımına adet kanamasının bitiminden başlamayınız. 

Sponsorlu bağlantılar

Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir? Yoksa Gebe miyim?

Yukarıda ki başlıkta belirttiğimiz gibi öncelikle adet düzeninizi belirleyin. Belirlediğiniz adet döngünüze aykırı olarak adet gecikmesi olabilir. Bunun altında çeşitli sebepler yatmaktadır. Adet geçikmesinin sebepleri aşağıdakilerden bir tanesi olabilir. 

 • Gebe kalmış olabilirsiniz. Yada dış gebelik olabilir. 

Not: Adet gecikmesi gebeliğin tek başına belirtisi asla olamaz. Gebelik için diğer belirtileri birlikte araştırmalısınız. 

 • Adet geçiren kişinin yaşına göre menopoz durumu da olabilir. 
 • Stres ve deprasyon hali adet gecikmesinin en çok görülen sebeplerindendir.
 • Rahimde oluşan kistler ve miyomlar,
 • Çeşitli hastalıklar,
 • Kansızlık
 • Kişinin kilo durumu bazen adet gecikmesine sebep olabilir.

Bir kadının yıl içinde bir kaç kez adet gecikmesi normaldir. Ancak adet gecikmesinin süreklilik arz eden bir hale gelmesi bir sorunun habercisi olabilir. 

Not: Normal gitmeyen durumlar elbette bir hastalığın habercisi olabilir. Ancak hemen deprasyona girerek hastalık psikolojisine girmek çok büyük hatadır. Her belirti bir hastalık habercisi olmaz. Bununla birlikte şüphe ettiğiniz noktada hekime başvurmak en doğru yöntemdir. 

Hekim kontrollerinde radyasyon etkisi olan gereksiz tetkiklerden sakınmanızı tavsiye ederim. Ancak mamografiyi bunun dışında tutmak zorundayım. Çünkü belirli yaşın üzerinde olan kadınlarda meme kontrolü çok önemlidir. 

Adet Düzeni En Uzun ve En Kısa Kaç Gündür? 

Adet döngüsü en az 21 gün en uzun ise 35 gündür. Yani bir kadın en kısa 21 günde bir adet kanaması geçirir. En uzun süre ise 35 günde birdir. 

Ergenlerde Adet Düzeni Nasıl Olur? 

Henüz yeni ergen olmuş bir kızda adet düzeni hemen oturmayabilir. Bir kaç yıl içinde ergen kişinin adetleri düzene girmeye başlayacaktır. 

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet kanaması en az 2 gün, en uzun ise 7 gündür. Bu süreden az yada uzun sürebilir adet kanaması. Ancak bu süreler normal süreler olarak karşılandığı için daha az yada daha uzun süreler herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için hekim kontrolünün faydalı olacağı kanaatindeyiz. 

Adet kanamasının sadece 1 gün olması çok az adet olduğunun göstergesidir.  Benze şekilde 7 günden uzun sürmesini de hekimler normal karşılamaz. Ancak burada süreden ziyade kanamanın miktarı önemlidir. Ancak adet döneminde bunu ölçmek asla mümkün olmayacaktır. 

Adet Kanamasında Ped Değiştirme Sıklığı

Küçük ayrıntılar bazen hastaya ve hekime birşeyler söyleyebilir. Adet geçiren bir kadının günde 5 pedden fazla ped kullanması normal görülmemelidir. Tabi ped değiştiren kişi bir kaç damla kanamaya sebep ped değişikliği yapıyorsa anormal bir durum yoktur. Fakat pedlerde ki kan miktarı fazla ise ve günde 5'ten fazla ped kullanıyorsanız hekime danışmanızda yarar vardır.  

Adet Kanaması Nedir?

Bu yazımızda adet kanamasının ne olduğunu anlatmanın zaman kaybı olacağı kanaatindeyim. Ancak yinede kısaca adet kanamasının ne olduğuna değinmek isterim.
Adet kanaması tıp literatüründe regl olarak ifade edilir. Hekim kontrolüne gittiğinizde regl kavramını kullanmanızda yarar vardır. En son regl tarihim şu tarihtir, reglim gecikti, regl olmadım henüz gibi ifadeler kullanarak hekime rahatsızlığını anlatmak daha doğru olacaktır.

Adet kanaması, kadınlarda rahim içinde oluşan bir yapının kan ile vücuttan atılmasıdır. Ancak adet kanamasını sadece bu şekilde tanımlamak eksik olur. Her kadının vücudunda adet görmeye başlamasından itibaren gebe kalmasını sağlayacak bir yapı medyana gelmeye başlar. Oluşan bu yapı yumurtlama döneminde (ovulasyon) döllenmek için en müsait zamanına gelir. Eğer bir erkek spermi tarafından döllenirse ikinci kanama meydana gelmez. Herhangi bir gebelik süreci yaşanmaz ise eğer, bir sonra ki adet kanaması oluşur. Bu durum gebelik olana kadar sürekli bu şekilde devam eder.

 • Adet kanaması kadınlarda gebe kalmayı sağlayacak yapının kan ile vücuttan atılmasıdır.
 • Bu yapı gebelik meydana gelmez ise kanama ile atılır.
 • Kadınlarda her ay (adet ayını kastetmektedir) bu yapı oluşur ve adet döngüsü sürekli meydana gelir.
 • Adet kanaması gebeliğin olduğunun yada olmadığının kesin göstergesi değildir. Bu konudan aşağıda bahsedilecektir.

Adet Günü Nedir?

Adet döngüsünde adet gününü doğru tespit etmek çok önemlidir. Bu günün doğru tespit edilmesi özellikle gebe kalan bayanlarda çok önemlidir. Bunun sebebi hekim kontrolüne gittiğinizde size son adetinizin ilk adet gününü soracaklardır.

Adet günü adet kanamanızın ilk başladığı gündür.

Gebe kalan kadınların gebelik tarihi hesaplamasında son adetinin ilk adet günü hesaba katılmaktadır. Bunun sebebi bebeğin temel oluşum evresi erkek sperminin kadın yumurtasını döllemesi ile değil, ana rahminde döllenmeyi bekleyen yapının oluşmaya başlaması ile başlar.

Yorumlar

Merhaba ben 21 haziran adet oldum şu An 22 temuz ama hala edete girmedim sizce hamilemiyim
Cevap
7 Temmuz adet olmaya başladım, bu benim adetin ilk günü mü, iki hafta da evleniyorum ne zaman ilişkiye girmem gerekir
Cevap
Adetin bitdikten sonra girmelisin yoksa kendine zarar vermiş olursun
Cevap
Ara kanamalarinda oluyor saskinim menopoza mi giriyorum 43 yasindayim
Cevap
30 mayista adet oldum 22 haziranda tekrar adet oldum sikluasyonum 23-24 gun. ama 08.07.2019 yani bugun tekrar kanamam oldu saskin bir haldeyim lutfen yardim
Cevap
31 Mayıs adet odum üç haziranda bitti şu anda hala adet görmedim sence hamilemiyim
Cevap
Test yaptırmalısın cok zaman geçmiş
Cevap
Merhaba 31 mayısta adet oldum 8 haziranda bitti 25 haziranda tekrar başladı neden olur sebebini söylermisiniz
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.