Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var Mı?

Önemli psikolojik problemlerinin başında gelen anksiyete bozukluğu tıp literatüründe önemli bir psikolojik rahatsızlık olsa da, bu problemi yaşayan bir çok kişi durumunun bir hastalık olduğunun farkında bile değildir. 

Değerli okurlarım yine çok önemli bir konu olan anksiyete hakkındaki yazı dizim ile sizlerin karşısındayım. Kitaplaştırmayı düşündüğüm makalelerimi yeni-kimlik sitesi için düzenleyerek şimdilik burada sizlerin okumasına sundum. Sizlerden gelecek geri dönüşlere bağlı olarak en kısa süre içinde anksiyete üzerine olan kitabımı da yayına sokacağım. Bu yazı dizimde diğer bütün yazarlardan farklı bir yol izleyeceğimi şimdiden belirtmek isterim. İstifade etmeniz temennisi ile iyi okumalar dilerim.


Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI

Sponsorlu bağlantılar


Anksiyete nedir? Anksiyete ve stres arasında nasıl bir ilişki vardır? Deprasyonda olan kişi aynı zamanda anksiyete rahatsızlığı geçirir mi? Anksiyete nasıl anlaşılır? Anksiyete hastalığı olanlar neler yapabilir? Anksiyete için hekim kontrolüne gitmelerine gerek var mıdır?

 • Bir işyerinde çalışan herhangi bir personel her gün hatta her an işinden kovulacağı korkusu mu yaşıyor?
 • Yapacağınız bir hatadan dolayı sürekli olarak patronunuzdan yada müdürünüzden fırça yiyeceğinizden mi korkuyorsunuz?
 • Öğretmeninizin size bağıracağından mı korkuyorsunuz?
 • Sınavı bir türlü geçemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz?
 • Karanlıkta cinlerin size zarar vereceğinden mi korkuyorsunuz?
 • Trafikte her an kaza yapmaktan trafiğe çıkamaz mı oldunuz?

Bu sorunları sınırsız şekilde çoğaltabiliriz. Bunlar ve benzerleri anksiyetenin başladığının göstergesi olan hastalık belirtileridir.

 

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete kaygı yada endişe hali olarak bilinmektedir. Ancak bilmeniz gereken en önemli detay korku yada endişe halinin anksiyete hastalığı olmadığıdır. Anksiyete hastalığı kontrol edilemeyen korku, kaygı yada endişe halidir.


Bir insan herhangi bir şeyden dolayı endişe edebilir. Ancak bu kaygı hali insanın hayatını çekilmez hale getirdiği noktada anksiyete olarak adlandırdığımız hastalık başlar. Örneğin, gece karanlıktan korkan bir insanın bu korkusu ileri safhasında anksiyete hastalığını doğurur. Sürekli karanlığın kendisine kötülükler getireceğini düşünmesi, karanlıkta takip edildiğini düşünmesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Kaygı ile Anksiyete Bozukluğu Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Kaygı yada endişe hali normal insanda olması gereken duygulardan birisidir. Ancak ifrat yada tefrit olarak ifade edeceğimiz ince bir çizgi söz konusudur. İfrat ve tefrit aşırıya kaçma halidir. Yani bu duyguda aşırıya kaçmak, aşırı derecede kaygı taşımak ifrat, hiçbir kaygı yaşamamak ise tefrittir.


Nasıl ki yeryüzü hatta kainat hassas bir denge üzerine kuruludur. Benzer şekilde insan hayatı da denge üzerine kuruludur.


Normal bir insanda kaygı her zaman olumsuz bir netice doğurmaz. Stres kişinin motive olmasını ve dikkatini toplamasını sağlar. Bu durum kontrol edilemez bir durum haline gelirse yaşamış olduğunuz telaş ve korkular yaşamınızı engellemeye başlamışsa o zaman bir problem var demektir. İfrat dediğimiz çizgi bu noktada başlar.


Aşırı kaygı hali düşünüldüğü kadar çözümsüz bir hastalık değildir. Kaygılarınızı kontrol edebilmeniz için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin başında kişinin kendini kontrol etmesini öğrenmesi vardır.

 

Anksiyete Bozukluğunun Sebebi Nedir?

Anksiyete hastalığının sebebini aşırı korku ve endişe hali olarak ifade etmiştik. İnsan bilmediğinden korkar. Bilmediği bir taraftan kendisine olumsuz bir şeyin geleceğini düşünür.

Örneğin, bir çalışanın işyerinde hata yapması sonucu üst amirinden çok büyük tepki alacağını düşünmesi, hatta işten kovulacağı korkusu yaşaması bence anksiyetedir. Bu korkusunun derecesi ise anksiyete hastalığının derecesini yansıtır.


Anksiyete hastalığının sebebini bir çok psikolog yada psikiyatris örnekte olduğu gibi kişinin yapacağı bir hata neticesinde başına olumsuz bir şey geleceğini düşünmesine bağlamaktadır. Ancak ben bir çok psikologdan farklı olarak anksiyetenin sebebini bu örnekte ki kişinin başına gelecek kovulma olayından sonra yaşayacağı olumsuz durumları düşünmesine bağlamaktayım. Dolayısı ile bir insan yaşadığı korkudan dolayı başına gelecek olumsuz durumlardan korkmaktan vazgeçerse korkuları da bitecektir. 

Bu konuyu ilerleyen süreçte daha fazla örnekle açıklayacağım.

 

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Stres yada baskı altında kaygıya kapılmak normaldir. Bu durum vücudunuzun tehlikeye karşı vermiş olduğu yanıttır. Ancak endişe ve korkular hayatımızı ve ilişkilerinizi etkilemeye başladığı zaman anksiyete olarak ifade ettiğimiz kaygı bozukluğu başlamış demektir.Peki, Anksiyete nasıl anlaşılır?

Sürekli gergin veya kaygılı davranışlar, kaygılarınız, işinizi okulunuzu ya da aile sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engelliyorsa, sinirlenmenize yol açan korkularınız varsa, her yerde tehlike ya da felaket olacağına dair düşünceleriniz oluşuyorsa anksiyete bozukluğu olma ihtimali yüksektir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Anksiyete Hastaları Kendilerine Nasıl Yardım Edebilir?

Anksiyete hastalığı olan insanların bu durumu daha rahat geçirebilmeleri için bazı yöntemler vardır. Hastalığın temel olarak yol açtığı kaygıları not etmelisiniz. Size kaygı veren düşüncelere belirlemiş olduğunuz 10 ile 20 dakika arasında çözmeye çalışmadan odaklanın. Bunları not alın… Alkol ve nikotin tüketimini azaltmaya çalışın. Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Ortalama olarak 7 ile 9 saat arasında uyumalısınız. Kendinizi rahatlatacak teknikler uygulayın. Anksiyete hastaları normal yaşantılarına daha dikkat etmelidir. Kötü alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir.

 

Anksiyete Bozukluğunda Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalıdır?

Kendinize yapmış olduğunuz yardım yöntemleri etkili olmuş olsa da sonuç olarak kaygılarınız ve stresiniz fazla sorun yaratacak boyuta gelmişse ve belirgin olmaya başlamışsa o zaman profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Kullanılan bazı türden ilaçlar kaygıya yol açabileceği için doktorunuz ile görüştüğünüz de size kullanmış olduğunuz ilaçları soracaktır. Tıbbi bir neden bulunamazsa sonraki adımda Anksiyete ataklarını tedavi edebilecek bir terapiste yönlendirmesi gerekir. Terapistiniz kaygılarınızın sebebini bulabilmek için tedavi planı oluşturacaktır.

 

Anksiyete İlaç İle Tedavi Edilebilir mi?

Doktorunuz ile görüştüğünüz de size anti depresyonlar ve benzodiyazepinler içeren ilaçlar vermektedir. sadece ilaç ile tedavi edilmesi hastaya her hangi bir yarar sağlamayacağı için terapi yöntemlerinin de kullanılması gerekir. Anksiyete tedavisi oldukça süreç isteyen bir yöntemdir. Ortalama 1 yıl sürmektedir. Hastalar 5 ile 6 seans sonrasında kaygı sorunlarını kontrol edebilmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Anksiyete Fiziksel Olarak Nasıl Belirti Gösterir?

Anksiyete teşhisi konulana kadar gösterilen belirtiler birçok hastane ve doktora gitmektedir. Kaygılar hissetmiş olduğunuz hislerde daha fazlasıdır. Bedeninizin kendi savaş ve tepkisine göre belirtilerde değişiklik gösterir. Birçok hastada gözlenen belirtiler aynı olmaktadır.

 • Sersemlik
 • Nefes almada güçlük
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Halsizlik
 • Kalp çarpıntısı
 • Sık idrar yapma
 • Titreme veya seğirme
 • Kaslarda gerginlik
 • Terleme

Anksiyete halinin insanlarda gösterdiği en büyük etki hayata karşı motivasyon düşüklüğüdür. Motivasyonu düşmüş, mutsuz olan bir kişinin yaşamında da bir şeyler ters gitmeye başlayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz belirtiler hemen hemen bütün anskiyete olan kişilerde görüşülür. Aşağıda en sık görülen belirtileri açıklamaya çalışacağım.


Nefes Almada Güçlük: Kaygı ve endişeleri kontrol edilemez hale gelen kişi nefes almada da sürekli zorluk çekecektir. Nefes almasının fiziksel anlamda bir hastalık göstergesi yoktur aslında. Ancak bedenin bu mutsuzluğa vermiş olduğu tepkidir. Kendinizin bu hastalığa yakalandığını düşünüyorsanız eğer, korku ve kaygılarınızın etkisinden kurtulduğunuz anlarda nefes alıp vermelerinizin rahat olduğunu göreceksiniz.


Kalp Çarpıntısı : Diğer bir etki ise kalp çarpıntısının olmasıdır. Kaygıları kontrol edemeyen bir kişide kalp çarpıntısı başlayacaktır.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1