Arabam Kaç Yakar Hesaplama | Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Bu yazı Renault Cotech(Uzman Usta) ile yapılan istişareler sonucunda hazırlanmıştır.

ARABAM KAÇ YAKAR HESAPLAMA

Depoyu ne kadara doldurdunuz

Ne kadar km yol yaptınız

Not: En az 100 km yapmanız hesabınızın doğru olmasında daha etkili sonuçlar çıkarır. 

Aracım kaç yakar

 

Araç Kaç Yakar Nasıl Hesaplanır?

Aracının ne kadar yaktığını hesaplamak isteyen bir sürücü genelde araç içerisinde yakıt göstergelerinin durumuna göre yakıt tüketimi ölçmektedir. Bu tamamen doğru bir yaklaşımdır diyemeyiz. Çünkü yakıt deposundaki şamandıraların hassasiyetleri aynı model araçlarda bile ufakta olsa değişiklik gösterebilir. Bunun yanında yakıt aldığınız benzin istasyonun yakıt pompalarının basınçları veya basınç ölçen sensörleri de aynı kalibrasyonda hassasiyete sahip olmayabilir. 

 

Araç Yakıtı Doğru Bir Yaklaşımla Nasıl Ölçülebilir?

Renault Cotech olarak önerim şunlardır:

 • Aracınızın yakıt deposunu sürekli yakıt aldığınız benzin istasyonunda fulleyiniz.  Bazı pompacılar depoyu haddinden fazla dolduruyor. Yakıt dolduğunda pompanın kendiliğinden atması yeterlidir. 
 • Ardından belli bir km yol yapınız. Bunun için en az 100 km yapmış olmanız fayda sağlayacaktır. Daha fazla km olması yapacağınız yakıt tüketimi hesabında daha etkili sonuç ortaya koyacaktır. Ayrıca yaptığınız km şehiriçimi, şehirlerarası mı yoksa karışık tüketim mi? Yapacağınız hesap buna göre şekillenecektir.
 • Belli bir km yaptınız bu yaptığınız km'yi bir yere yazınız. Ardından depoyu tekrar fulleyiniz. Örneğin 100 km yaptınız diyelim depoyu da 25 TL'ye doldurdunuz. Bu durumda 25 / 100 = 0.25 TL çıkmaktadır. Bu sizin ortalama yakıt tüketiminizi verir.

Üste verdiğimiz meddeler dizel, benzinli ve lpg'li araçların hepsi için geçerlidir. Hepsine bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 

Yakıt Tüketimi Arttıran Nedenler?

Belli bir kazancı olup araba sahibi olan bir çok kişinin yaşadığı temel problem ülkemizdeki yakıt fiyatlarının çok fazla olması neticesinde alım gücünün azalması ve haliyle istediği konforda ki hayat koşullarına ulaşamaması  sonucunu doğurmuştur. Bu nedenle araç almakla bitmeyen macera yakıt tüketimi nasıl azaltılır sorusuyla devam etmektedir. Bu noktada sizlere naçizane önerilerimiz olacaktır. 

 • Aracınızı çok ani hızlandırmanız yakıt tüketimini de o hiz ölçeğinde arttıracaktır. Aynı zamanda ani hızlanmalar motorun aşınmasını da hızlandıracaktır. Doğru yakıt tüketiminin 1. altın kuralı ani hızlanmalardan kaçmaktır.
 • Önünüzde kırmızı ışık var ve duracağınız kesin olduğu halde gaza basmaya devam ediyorsanız yakıt tüketiminin de arttığını biliyor olmanız gerekiyor. Bunun yerine ışığı gördüğünüz zaman sabit hızda giderek veya hızınızın gaz vermeksizin kendi kinetik enerjisiyle salınımının devam etmesini ve yavaşlamasını beklemek yakıt tüketimini ideal seviyede tutar.
 • Yüksek seste müzik dinlemek yakıt tüketimini arttırır. Yaptığımız testlerde araç çalışır vaziyetteyken yüksek müzik sesinin araçta belli ölçüde yakıt tüketimini arttırdığını söyleyemek mümkün. Müzik sesinin ideal ölçüde dinlemek yakıt tüketimini azaltır. 
 • Yanlış kullanılan lastikler yakıt tüketimini arttırır. Kış lastiklerinin en önemli özelliği yapıldığı malzemenin diğer mevsimsel lastiklerinkinden farklı olmasıdır. Yapı itibariyle kış lastikleri daha yumuşaktır. Zemin ile olan sürtünmesi daha fazladır. Kış lastiğini, kış dışındaki zamanlarda kullanıyorsanız bu yakıt tüketimini arttırmaktadır. Bunu bilmelisiniz.
 • Klima yakıt tüketimini arttırır. Eğer çok fazla klima kullanıyorsanız bunun yakıt tüketimini arttırdığını bilmenizi isteriz. 
 • Camların açık olması yakıt tüketimini arttırır. Özellikle belli hızlarda camların açık olması sonucu araç ile atmosfer arasındaki sürtünme kuvveti artacaktır. Bu sürtünme etkisiyle yakıt tüketimi belli ölçüde artacaktır. 
 • Bakım yaptırmamak yakıt tüketimini arttırır. Motor yağı, filtreler ve diğer aksamların değiştirilmemesi az da olsa yakıt tüketimini arttırır. Özellikle belli km sonrasında bujileri değiştirmekte fayda vardır. 

 

Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

 • Üstte belirttiğimiz bir çok hususa dikkat etmelisiniz. 
 • Uzun yolda aracı ideal hızda kullanmanız yakıt tüketimini mükemmel ölçüde düşük tutacaktır. Araçların belli hızlarından sonra yakıt tüketimi %50  veya %100 oranında artmaktadır. Örneğin Clio marka araçlarda 90-110 km hız ile ideal yakıt tüketimine ulaşabilirsiniz fakat hızınız arttıkça yakıt tüketiminizde katlanacaktır. 
 • Aracınınız sabit hızda sürmeye çalışınız. Yokuş, eğim ve virajlarda fren yerine düşük viteste araç kullanınız. 
 • Yokuş aşağı aracı boşa almak yakıt tüketimini arttırmaz aksine arttırır. Bu efsane bilgiye ciddiye almayınız. Bunun yerine vites takılı halde yokuş aşağı inmek yakıt tüketimi için daha elverişlidir. 

 

 

4.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.10 (5 Oylar)