TÜVTÜRK Muayene Ücreti Artık Kredi Kartıyla Ödenebiliyor

Aracımızı muayene götürmeden önce Tuvturk araç muayene ücretleri kredi kartıyla ödeniyor mu konusunu araştırdık ve bu konuda büyük bir bilgi kirliliği olduğunu gördüğümüz için Tüvtürk müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında güncel detaylara ulaştık.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu 2021?

Tüvtürk Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu sorusu, randevuya gidecekler tarafından sıkça sorulmaktadır. Araç muayene ücretleri eskiden nakit olarak ödenmekteydi. Fakat bu durum değişti. Artık Tüvtürk Muayene ücretleri nakit ödemeye ek olarak kredi kartı veya banka kartlarıyla ödenebiliyor.

Tüvtürk muayene ücretlerinin kredi kartıyla ödenmesi hakkında detaylar Tüvtürk sıkça sorulan sorular sayfasında da şu şekilde belirtilmiştir: "Tüm istasyonlarımızda kredi kartı, banka kartı ve nakit olarak ödeme yapılabilmektedir."  Sizlerde konudan emin olmak isterseniz Tüvtürk müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz: 0 850 222 88 88’dir. 

Araç Muayene Randevusu Ücretli Mi?

Tüvtürk araç muayene randevusu ücretli değildir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri 2021

Araç muayene ücretleri her yılın Aralık ayında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nü tarafından yayınlanan genelgeye göre düzenlenir. İşte ilan edilen ücretler alt kısımda yer almaktadır.

2021 araç muayene ücretleri şu şekildedir;

  • Römorklu ya da römorksuz traktör, motosiklet, motorlu bisiklet: 189,98 TL
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı araç, arazi aracı, römork, yarı römork: 372,88 TL
  • Otobüs, kamyon, çekici, tanker: 503,86 TL

Araç Muayene Ücreti Gecikme Cezası Ne Kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesine göre, araç muayene süresini geçiren araçlara, geciken her ay için muayene ücretinin yüzde 5’i oranında gecikme cezası uygulanır. Araç muayene gecikme ücreti muayene bedelinin yüzde 5’i kadardır.

Muayene sonucunda “ağır kusurlu” ya da “emniyetsiz” olduğu tespit edilen araçların muayeneleri kabul edilmez. Bu araçlar kusurlarını düzelttikten sonra tekrar muayene için randevu almalıdırlar.

Araç Muayene Tekrarında Ücret Ödeniyor Mu?

Muayenesi onaylanmayan araçlar bir ay içinde aşağıdaki koşulları sağlarlarsa ücret ödemezler. Eğer muayene tekrarı bir ay içinde yapılmazsa, muayene tekrarı için araç muayene cezası ile birlikte muayene ücreti tahsil edilir.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk araç muayene randevusu almak için öncelikle Tüvtürk’ün internet sitesi olan http://www.tuvturk.com.tr/ adresine girilir. Ardından sırayla “Hizmetlerimiz”, “Periyodik Araç Muayenesi”, “Adım Adım Muayene” ve “Muayene Sırası” sekmelerine tıklanır.

Gelen ekranda randevu almak için araç plakanızın numarasını, ruhsat seri ve numaranızı yazdıktan sonra hangi şehirde olduğunuzu seçmeniz gerekir. 

Tüvtürk araç muayene randevusu için direk link; http://www.tuvturk.com.tr/adim-adim-muayene/muayene-sirasi.aspx

Araç Muayenesinde İstenen Evraklar

Tüvtürk araç muayenesinde istenen belgeler şunlardır;

  • Ruhsat: Trafik tescil belgesi ve motorlu araç trafik belgesi, muayenede mutlaka görevliye gösterilmelidir.
  • Satış ya da devir gibi durumlarda tescil belgesi noterden alınır. Bu yüzden tescil belgesi yenilenene kadar, noterin verdiği “EK – 44 Araç Tesciline Dair Geçici Belge” muayene esnasında görevliye gösterilmelidir.
  • Trafik sigortası: Muayene istasyonuna gitmeden önce trafik sigortanızı mutlaka kontrol edin. İnsan taşımak için kullanılmayan römorklar dışında tüm araçların trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafik sigortası olmayan araçların muayeneleri onaylanmaz.
  • Vekalet: Muayene istasyonuna getirdiğiniz araç sizin değilse, aracı muayeneye sokabilmek için araç sahibinden vekalet almanız ve bunu belgelemeniz gerekir. Vekalet belgesinin yanı sıra kimlik numaranız, ehliyetiniz ya da pasaportunuzu da görevliye göstermeniz gerekir.