10 Ağustos 2019 Cumartesi Arefe Günü ve Bayramda Bankalar Açık mı? Kaça Kadar Açık?

Bu senenin (2019) Kurban Bayramı 11 Ağustos Pazar gününden başlıyor. Arefe günü ise 10 Ağustos 2019 Cumartesi gününe denk geliyor. Bununla birlikte Bayramın diğer 3 günü hafta içine denk geliyor. Arefe günüde ve bayramın 2. 3. ve 4. gününe denk gelen diğer günlerinde, ayrıca resmi tatil olması halinde Perşembe ve Cuma günlerinde bankalar açık olacak mı? 

10 Ağustos Arefe Günü Bankalar Açık mı?

  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi  : Arefe günü
  • 11 Ağustos 2019 Pazar : Bayramın 1. günü 
  • 12 Ağustos 2019 Pazartesi : Bayramın 2. günü 
  • 13 Ağustos 2019 Salı : Bayramın 3. günü 
  • 14 Ağustos 2019 Çarşamba : Bayramın 4. günü 

Bankacılık işlemleri BORSA İSTANBUL ile bağlantılı bir şekilde yürümektedir. BORSA'nın kapalı olduğu bütün günlerde bankacılık işlemleri de kapalıdır. Normal şartlarda Cumartesi ve Pazar günleri (hafta sonları) ve diğer resmi tatillerde Borsa İstanbul kapalıdır. 

Yukarıda belirttiğimiz tatil günlerinden arefe günün Cumartesi gününe denk geldiğini görüyoruz. Dolayısı ile bu gün zaten hafta sonuna denk geldiği için bankacılık işlemleri alınmayacaktır. Ayrıca bayram günleri de resmi tatiller içinde olduğundan 12 - 13 - 14 tarihlerinde de işlem yapamazsınız. 

Ancak 9 gün resmi tatil olsa dahi Perşembe ve Cuma günleri açık olacaktır. Dolayısı ile EFT ve Havale işlemlerini en erken 15 Ağustos 2019 Perşembe gününden itibaren yapabilirsiniz. 

Arife Günleri Bankalar Açık Mı?

Ramazan ve Kurban Bayramı gibi dini bayramların arife (arefe) günleri resmi tatil ilan edilmektedir. Ancak bazı banka şubeleri arife günlerinde yarım gün çalışmaktadır. ATM’lerden, telefon bankacılığından ya da internet bankacılığından yapılamayacak işlemlerde arife günleri açık olan banka şubeleri sıkça aratılmaktadır.

Bayram heyecanı yaşayan pek çok kişi tatil gelmeden resmi işlemlerini yapabilmek için hangi kurumların arife günü çalıştığını aratıyor. Bu yıl Ramazan Bayramı arifesi Pazartesi gününe denk gelmişti. Bu nedenle çoğu resmi kurum Pazartesi günü 13:00’a kadar açıktı. Ancak Kurban Bayramı 11 Ağustos Pazar günü, arife günü ise 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. Bu nedenle Kurban Bayramı öncesinde tüm resmi kurumlar gibi bankalar da resmi tatile girecek ve açık olmayacak.

Bayram Arifesinde Banka Şubeleri Açık Olacak Mı?

Kurban Bayramı’nın son günü 14 Ağustos Çarşamba günüdür. Diyanet İşleri Bakanlığı bayram tatili konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Eğer Perşembe ve Cuma günleri hafta sonu tatili ile birleştirilirse bankada işlem yapması gerekenler 19 Ağustos Pazartesi gününü beklemek zorunda kalabilirler. Çarşamba gününden sonraki günler tatil olmazsa 15 Ağustos Perşembe günü tüm banka şubeleri açık olacağından bu tarihlerde şubelere gelebilirler.

Bankaların yanı sıra noter, PTT şubeleri ve nöbetçi eczaneler için de aynı durum geçerlidir. Resmi kurumlar Kurban Bayramı arifesi olan Cumartesi günü çalışmamaktadır. Nöbetçi eczaneler Cumartesi günleri de çalıştığı için Kurban Bayramı öncesinde yarım gün açık çalışacaklar. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda arife gününün Pazartesi günü olması sebebiyle tüm resmi kurumlar yarım gün çalıştı.

Sonuç olarak bayram arifelerinde banka şubeleri tam gün değil yarım gün çalışmaktadır. Ancak arife günü Cumartesi ve Pazar gibi hafta sonu günleri olursa, diğer resmi kurumlar gibi banka şubeleri de açılmamaktadır.

Kurban Bayramı Arefe Ne Zaman?

10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. 

Bunu da okuyunuz:

Noterler bayramda açık mı?

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.