2020 Askerlik Tecil (Erteleme) İşlemleri Tüm Ayrıntılarıyla!

ÖNEMLİ DUYURU : Askerlik tecil işlemlerini anlattığımız makalemiz 2020 yılında yürürlükte olacak mevzuatlara göre sürekli olarak güncel tutulmaktadır. Ayrıca makalemiz 7179 Sayılı  Asker alma Kanunu kapsamında hazırlanmış olup Güncel yazıdır.

KISA BAŞLIKLAR:

 

LİSEDE ÖĞRENCİ OLANLARIN, MEZUN OLANLARIN YADA LİSEYİ TERK EDENLERİN ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ 

Lisede öğrenciliği devam edenlerin, mezun olanların yada ilişiği kesilenlerin tecil haklarına dair hususlar 7179 Sayılı Askeralma Kanunun 20. maddesinin 2. ve 3. bentlerinde açıklanmıştır. 

 

Lisede Öğrenci Olanların Askerlik Tecil İşlemleri

 • Lise ve dengi okulda öğrenci olanların maksimum 22 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar tecil hakları vardır. 
 • Bu kişilerin öğrenciliği devam ettiği mühletçe askerlikleri ertelenebilir. 
 • Ancak bu süre en çok 22 yaşın tamamlandığı yılın sonuna kadardır. Örneğin 23 yaşına gelmiş bir kişi hala mezun olmamış ise artık bu kişinin tecil hakkı yoktur. Zorunlu olarak askerlik vazifesi için başvuru yapmak zorundadır. 

 

Lise ve Dengi Okuldan Mezun Olanların Askerlik Tecil Hakkı

 • Lise veya dengi okuldan mezun olanların mezuniyet tarihlerinden itibaren 3 yıl erteleme hakları vardır. 
 • Ancak normal lise mezunlarında tecil hakkı en fazla 22 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadardır.  Örneğin: 18 yaşında liseden mezun olan bir kişinin 21 yaşına kadar tecil hakkı olur. 22 yaşında liseyi bitiren bir kişinin ise 22  yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar. 
 • Mesleki ve teknik liselerden mezun olanların normal liselere göre ilave 3 yıl daha erteleme hakları vardır. Yani normal liselerden mezun olanların 3 yıl hakları varken, meslekli ve teknik lise mezunlarının ise 6 yıl tecil hakları vardır. 
 • Ancak mesleki ve teknik liseden mezun olanların tecil hakları en çok 25 yaşın tamamlandığı yılın sonuna kadar olur. Örneğin: 18 yaşında teknik liseden mezun olan bir kişinin 18 + 6 olmak üzere 24 yaşına kadar erteleme hakları vardır. 22 yaşında bitiren bir kişinin ise 22 + 6 = 28 yaş olacağı için sadece 25 yaşın sonuna kadar yararlanabilir. 

Lise ve Dengi Okuldan İlişikleri Kesilenlerin Tecil Hakları

Lise yada dengi bir okulda öğrenci iken, mezun olamadan okul ile ilişikleri kesilenlerin (okuldan atılanlar, devamsızlıktan dolayı ilişikleri kesilenler, terk edenler vs.) tecil hakları yoktur.  Bu kişiler askerlik yaşları gelir gelmez gitmek zorundadır. 

 

Liseden Mezun Olanların Tecil Haklarını Daha Fazla Uzatmak İçin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

Yoklama kaçağı durumuna düşmeyecek şekilde 2 yıllık yada 4 yıllık herhangi bir Üniversite bölümüne kayıt yaptırmanız gerekir. Açık Öğretim Fakültesine kayıt yaptırmanız halinde de tecil hakkınız vardır. Açık Öğretim Fakültesi 2 yıllık yada 4 yıllık bir bölüm olabilir.

 • Eskişehir Anadolu Üniversitesinin AOF Bölümleri olabilir. 
 • Atatürk Üniversitesinin Açık Öğretim Bölümleri olabilir.
 • İstanbul Üniversitesinin AUZEF Bölümleri olabilir. 

Açık Öğretim Bölümlerine kayıt olmak için Üniversite sınavına girmek zorundasınız. 

 

Liseden Mezun Oldum, Yeniden Başka Bir Liseye Kayıt Olmam Halinde Tecil Hakkım Olur mu?

Hayır olmaz. Erteleme hakkınızı devam ettirmek için daha üst bir öğrenime devam etmeniz şarttır. Lise mezunları açık öğretim bölümlerine, Üniversitelerin 2 yıllık, 4 yıllık yada daha fazla bölümlerine kayıt yaptırması gerekir. Aksi durumda erteleme süreleri biter bitmez askere gitmek zorundadırlar. 

 

LİSANS VE ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN YADA MEZUN OLANLARIN ASKERLİK TECİL HAKLARI?

Lisans yada Ön Lisans Bölümünde Öğrenci Olanların Askerlik Tecil Hakkı Kaç Yaşına Kadar? 

 • 2 yıllık, 3 yıllık, 4 yıllık yada daha çok süreli Üniversitede okuyan öğrencilerin 28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar okullarına devam ettikleri sürece tecil hakları vardır.
 • 2 yıllık yada 4 yıllık herhangi bir Üniversitede öğrenci olmanız halinde askerliğinizi 28 yaşına kadar tecil etmek için her yıl her dönem okul kaydınızı yenilemeniz gereklidir. 
 • Kaydınızı unutmanız halinde yoklama kaçağı durumuna düşebilirsiniz. 
 • Örneğin: 4 yıllık Üniversitede öğrenim gören bir gencin 27 yaşında olduğunu düşünelim. Bu kişi okulunu bitirmediği sürece tecil hakkı devam eder. Ancak 28 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar hala üniversiteyi bitirememiş ise artık erteleme hakkı yoktur ve askere gitmek zorundadır. 
 • Bu öğrencinin 28 yaşından sonra da tecil hakkından yararlanmak için mezun olmak zorundadır. 

 

Lisans ve Ön Lisans Düzeyinde Üniversite Bitirenlerin Tecil Hakları Kaç Yıldır?

 • Ön Lisans ve Lisans Bölümlerinden (2 yıllık, 3 yıllık, 4 yıllık yada daha fazla senelik Üniversitelerden) mezun olanların mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl erteleme hakları vardır.  Ancak bu süre 28 yaşınızı tamamlayacağınız yılın sonuna kadar olabilir.  
 • Örneğin: Meslek Yüksek Okulunda bir bölümde öğrenci olan bir kişi 2020 yılında mezun oldu. Bu kişinin maksimum 2 yıl daha erteleme hakkı vardır. Ancak bu kişi mezun olduğu tarihte 27 yaşındaysa sadece bir yıl bu haktan yararlanacaktır. (28 yaşını tamamlayacağı yılın sonuna kadar yani). 
 • Örneğin: Üniversiteden 24 yaşında mezun olan bir kişi 2 yıl erteletme hakkına sahip olduğu için maksimum 26 yaşına kadar bu haktan yararlanacağı için 26 yaşında askere gitmek zorundadır. 

 

2 Yıllık Yada 4 Yıllık Üniversitede Öğrenci İken Mezun Olmadan İlişikleri Kesilenlerin Tecil Hakkı Kaç Yıldır?

Üniversitede okurken herhangi bir sebeple okulla ilişiğiniz kesilebilir. Yada kendiniz kayıt yaptırmadığınız için okulla ilişiğiniz kesilebilir. 

 • Bu durumda Üniversite ile ilişiğinizin kesildiği tarihten itibaren 2 yıl tecil hakkınız vardır. Ancak bu süre en fazla 28 yaşınızı tamamladığınız yılın sonuna kadar olabilir. 
 • Örneğin : 23 yaşında Üniversiteden ilişiğinizi kestiniz. Bu durumda 25 yaşına kadar tecil hakkınız vardır. 
 • Örnek 2 : 27 yaşında Üniversite ile ilişiğinizi kestiniz. Bu durumda 2 yıl erteleme hakkınız olmuş olsa da sadece 1 senesinden yararlanabilirsiniz. 

 

Ön Lisans Bölümünden Mezun Oldum, Yeniden Üniversiteye Kayıt Yaptırarak Tecil Süremi Nasıl Uzatırım?

Bu başlık çok önemlidir. Dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm. Takılmanız halinde yorumlar bölümünden sorularınızı bekliyorum. 

Bir okul bitirdikten sonra dengi başka bir okula kayıt olmanız halinde tecil hakkınız uzamaz. Örneğin: 2 yıllık bir bölümde öğrenci olan bir kişi öğrenciliği boyunca askerliğini erteleterek mezun oldu. Bu öğrenci yeniden 2 yıllık bir bölüme kayıt olduğunda tecil hakkı uzamaz. 4 yıllık bir bölüme kayıt olduğu zaman tecil hakkı devam eder. 

 

4 Yıllık Bir Lisans Bölümünden Mezun Oldum. Yeniden Üniversiteye Kayıt Olarak Tecil Süremi Nasıl Uzatırım?

Örneğin: 4 yıllık bir bölümden 24 yaşında mezun olan bir kişi 25 yaşında 4 yıllık başka bir bölüm kazanıyor. Bu kişiye yeniden tecil hakkı verilmez. Sadece ilk bitirdiği Üniversiteden dolayı, mezun olduğu tarihten itibaren 2 yıllık hakkı vardır.  Bu kişinin askerliğini daha uzun süre erteletmesi için Yüksek Lisans bölümüne kayıt olması gerekir. 

 

YÜKSEK LİSANS NEDENİYLE ASKERLİK TECİLİ 

Yüksek Lisans Öğrencilerinin (Tezli yada tezsiz) askerlik tecil süresi kaç yaşına kadardır?  

Yüksek Lisans nedeniyle tecil işleminizi yapmak için öğrenci işlerinize muhakkak başvuru yapmanız gereklidir. Süreler konusunda ki haklarınız ise aşağıdaki gibidir:

 • Tezli Yüksek Lisans yapanların askerlik tecil süresi 3 yıl 4 aydır.  (12 yarıyıl)
 • Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerinin ise tecil süresi 1,5 yıldır.  (3 dönem yani)

Ancak bu süreler en çok 32 yaşına kadar geçerlidir. Örneğin 26 yaşında Tezli Yüksek Lisans bölümüne kayıt olan bir kişinin tecil süresi 29 yaşının 4. ayına kadardır. Bu kişi 32 yaşına kadar bu hakkından yararlanamaz. Yada 28 yaşında kayıt olan bir kişi 31 yaşının 4. ayına kadar erteleme hakkından yararlanabilir.   

 

Yüksek Lisans Bitirenlerin Tecil Hakkı Kaç Yıldır?

Mezuniyetlerinden itibaren 1 yıl erteleme hakları vardır. 

 

DOKTORA ÖĞRENCİLERİNİN ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

Doktora öğrencilerinin tecil hakkı kayıt oldukları tarihten itibaren 12 yarı yıldır.  Ancak bu süre de (doktora eğitimlerine devam eden kişilerin) yaş sınırı 35 olarak düzenlenmiştir. 

 

AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİNDE OKUYAN ÖĞRENCİLERİN TECİL SÜRELERİ KAÇ YILDIR?

Bu kişilerin askerliklerini tecil süreleri yukarıda anlattığımız Üniversite öğrencileri ile aynıdır. 2 yıllık yada 4 yıllık herhangi bir Üniversitede öğrenci olan bir kişiden hiçbir farkı yoktur. Lütfen yukarıda bahsettiğimiz başlıkları inceleyiniz. (Ön Lisans ve Lisans öğrencilerinin tecil hakları kaç yıldır?)

 • Açık Öğretim fakültesi öğrencilerinin okullarına kayıtlarını yoklama kaçağı yahut asker kaçağı durumuna düşmeden tamamlamaları son derece önemlidir.
 • Asker kaçağı olduktan sonra Açık Öğretim fakültelerine kayıt yaptırmanız askerlik tecili için yeterli kabul edilmeyecektir.
 • Öğrencilikte askerlik tecil süresi ne kadardır? sorusunun cevabı okuldan mezun olana kadar değil, okul süresi kadardır.

 

İKİNCİ ÜNİVERSİTE ASKERLİK TECİLİ İÇİN YETERLİ MİDİR?

 • Aynı düzeyde Üniversite bölümüne kayıt yaptıranların erteleme hakları yoktur. Erteleme hakkınızın doğması için üst bir öğrenime kayıt olmanız gereklidir.
 • Örneğin : 2 yıllık bir bölümden  mezun oldunuz. Yeniden başka bir 2 yılık bölüme kayıt olursanız erteleme hakkınız olmaz. Fakat 4 yıllık bir Üniversiteye kayıt olmanız halinde erteleme hakkınız olacaktır. 
 • 4 Yılık bir Üniversiteyi bitirenler Yüksek Lisansa kayıt olarak tecil sürelerini uzatabilir. Yeniden başka bir Yüksek Lisansa kayıt olmanız halinde tekrar bu haktan yararlanamazsınız. 
 • Ancak Yüksek Lisans sonrası Doktora Bölümüne başlarsanız tecil hakkınız yeniden uzatılacaktır. 

 

SSS (SIKÇA SORULAN SORULAR)

Liseyi bitirmeden terk ettim ve yoklama kaçağı olarak aranıyorum. Tecil işlemlerim nasıl olur?

Cevap: Liseyi terk ettiğiniz yılın 31 Aralık tarihine kadar açık liseye kaydınızı gerçekleştirdiğiniz takdirde aktif öğrenci olacağınız için tecil ettirme hakkınız vardır. Ancak liseyi terk ettiğiniz yılı takip eden yıl içinde açık liseye veya herhangi bir örgün öğretim kurumuna tekrar kayıt yaptırmazsanız askerliğiniz tecil hakkınız bulunmamaktadır.

 

Eğitimleri Devam Eden Öğrencilerin Tecil Süreleri Biterse Ne Olur?

Çeşitli nedenlerden dolayı okulunu uzatmak zorunda kalan ve bu durumda askerlik tecil süreleri biten öğrenciler eğer 29 yaşını aşmamışlarsa tecil işlemleri otomatik olarak gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda e-devlet sistemine tecil işlemleri düşmeyen öğrencilerde olmakta. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan öğrenciler, öğrenim gördükleri okuldan alacakları “öğrenci durum belgesini” en yakın askerlik şubesine götürerek tecil işlemlerini yaptırabilirler.

 

Üniversite Öğrenciyken, Kaydını Sildirip Başka Bir Bölüme Kaydını Yaptıran Öğrencilerin Tecil Hakları Devam Eder mi?

Eğer okuduğunuz üniversiteden kaydınızı sildirip başka bir bölüme kaydınızı yaptırdıysanız askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken 29 yaşını aşmamanızdır. Okuduğunuz okulun veya yeni kayıt yaptırdığınız okulun örgün eğitim veya Açık Öğretim olması fark etmez. Her iki okul içinde tecil işlemleri aynı şekilde gerçekleştirilir. 

 

Kardeşi Askerde Olanlar Askerliğini Tecil Ettirebilir mi?

Bir ailede birden fazla erkek çocuğun askerliğinin aynı zaman dilimine rast gelmesi durumunda ilk askere giden çocuğun askerliği bitene kadar diğer çocuğun askerliği tecil ettirilebilir. Bu durumun tarafların iradesine bırakılmıştır. Askere gidecek bireylerin muvafakat göstermeleri durumunda 2 çocuk aynı zaman diliminde askerliklerini tamamlayabilirler. Hatta ikiz olan kardeşler talep ettikleri takdirde aynı birlikte askerliklerini yapabilir.

 

Lisanslı Sporcular Tecil İşlemini Nasıl Yaptırır?

 • İstisnai bir diğer durum lisanslı sporcular içindir. Lisanslı sporcuların lisanslarının devam etmesi durumunda 33 yaşının sonuna kadar askerliklerini tecil ettirmeleri mümkündür.
 • Ülkemizi Yurtdışında İlmi Faaliyetlerde Temsil Edenlerin Tecilleri: İstisnai üçüncü bir durumun ise yükseköğrenim mezunu ve ülkemizi yurt içinde ve dışında çeşitli ilmi faaliyetlerde temsil etmekte olan kişilerin askerlikleri 36 yaşına kadar tecil ettirilebilir.

 

Yurtdışında Oturma ve Çalışma İzni Olanların Askerliğini Nasıl Tecil Ettirecek?

Son istisnai durum ise yurt dışında oturma ve çalışma izni bulunan kişileri ilgilendirmektedir. Bu kişilerin yurt dışında kazanmış oldukları hakları kaybetmemeleri adına getirilmiş olan bu düzenleme bu kişilere 38 yaşında kadar askerliklerini tecil etme imkânı sunmaktadır. 

 

SAĞLIK PROBLEMİNDEN DOLAYI ASKERLİK TECİLİ:

Sağlık problemleri sebebi ile askerliklerini tescil ettirmek isteyenler askeri hastanelerde muayene edildikten sonra kurul kararına göre tescil işlemleri yapılmaktadır.

 • Geçici sağlık sorunları sebebi ile askere gidemeyen kişilerin askerlikleri 1 yıl tecil ettirilir. Bir yılın sonunda tekrar muayene edilen kişinin sağlık sorunu ortadan kalktıysa askere alınır.
 • Ancak sağlık sorunu hala devam eden kişilerin askerlikleri 1 yıl daha ertelenmektedir.
 • Eğer tedavilerin sonucunda iyileşemez raporu verilmişse bu kişilerin askerlikle ilişiği kesilir ve çürük raporu verilir.
 • Sürekli ve askerliğe engel bir sağlık problemi olan adayların ise bir kez muayeneden geçerek sürekli sağlık engeli ile ilgili rapor almaları yeterli olmaktadır.

 

AŞIRI KİLO NEDENİYLE ASKERLİK ERTELETME

Aşırı kilo geçici sağlık engelleri olarak değerlendirilmektedir ve tecil süresi 1 yıldır. Bu kişiler her yıl muayeneden geçirilir ve bu durum birkaç dönem devam eder. Eğer kişiler yine kilo verememişse bu durumda askerlikle ilişiklikleri tamamen kesilir.

 

E DEVLET ÜZERİNDEN ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

1. Aşama : E Devlet kapısında ilgili sayfayı ziyaret ediniz. Ayrıca dilerseniz de e Devlet sitesinin ana sayfasına gelerek de ilgili linki arayabilirsiniz. 

https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu

 

2. Aşama : 

 

 

3. Aşama: 

Devam tuşuna bastıktan sonra sırası ile bütün istenen bilgileri çok dikkatli bir şekilde doldurunuz.  Bu aşamalar içinde en çok dikkat etmeniz gereken aşama aşağıdaki resimde gösterilmiştir. 

 

4. Aşama: 

 

Sırası ile bütün bilgileri işledikten sonra Aile Hekiminize giderek muayene olmanız gereklidir. Aile Hekiminiz sistemden muayene bilgilerinizi sisteme işleyecektir. Daha sonraki aşamada E Devletten takipte kalınız. Sistemde bir kaç gün içinde mevzuaten durumunuz uygun ise uzatılacaktır teciliniz.  

 

2020 ASKERLİK TECİL ETTİRME ŞARTLARI

2020 Askerlik tecil ettirme şartları askerlik tecili için sayılmış bulunan durumlar askerlik kanununda sayılmıştır. Uygulamada askerlik tecili için aranan başlıca durumlar askerlik görevini yapamayacak kadar ciddi sağlık engeli ve eğitimim devam etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Sağlık problemleri nedeniyle,
 • Eğitim Mazereti nedeniyle,
 • Okulunu bitirenlerin, terk edenlerin yada ilişiği kesilenlerin belirli sürelerle erteleme hakları vardır. 
 • Kamu görevinden dolayı erteleme hakkı,
 • Kardeşlerin aynı anda askere alınmaları durumunda, 
 • Sporcuların durumları vs.

 

2020 ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİNDE İSTENEN BELGELER

 1. Öğrenci iseniz öğrenci kimliği, öğrenci belgesi mezun olmuş iseniz diplomanızın aslı yahut noter onaylı bir örneği
 2. 1 numaralı maddede sayılan evraklarının 4 adet fotokopisi
 3. Nüfus Cüzdanı yahut ehliyetin asılların ve 4 er adet fotokopileri
 4. 6 adet biyometrik fotoğraf (Pek çok şubede fotoğraf çekim işlemi gerçekleştirilmektedir.)

Tecil işlemleri sırasında size verilecek 2 adet formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Sağlık problemleri sebebi ile askerliğini tecil ettirmek isteyen adaylardan aile hekiminden sağlık raporu istenebilmektedir. Bu işlemler sonucunda gerekli şartları taşıyorsanız askerliğinizin kaç yılına kadar tecil edildiğine dair evrak size anında teslim edilecektir. İşlemler şubelerin yoğunluğuna göre 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.