9 Maddede BabyShower! BabyShower Partisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Babyshowerkonsepti, çok eskiden beri yapılmakta olan ve günümüzde modernleşerek erkeklerin ve çocukların da katıldığı bir parti haline gelmiştir. Babyshower Türkçesi “Bebeğe Hazırlık Partisi” olarak düşünülebilir. Bu uygulamanın asıl amacı, anne adayına hem bebeğin ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak hem de ona doğumdan önce manevi olarak destek olmaktır.

Eskiden babyshower partileri annenin ilk bebeği için düzenlenirdi fakat daha sonraları her bebek için yapılmaya başlandı. Bu da annelere maddi açıdan büyük bir fayda sağladı.

baby shower

BabyShower Neden Yapılır?

Babyshower yapılmasının iki nedeni vardır. Bunlardan ilki, doğum yaklaştıkça anne adayının artan stresini azaltmaktır. Daha önce doğum yapmış ve çocuk sahibi arkadaşlar ve akrabalar bir araya gelerek anne adayının doğum kaygıları hakkında konuşurlar. Onu dinlerler ve tecrübelerini paylaşarak, onu teselli ederler.

Babyshower yapılmasının bir diğer amacı da doğum sırasında artan harcamalara yardımcı olmaktır. Anne ve baba adayının maddi olarak zor duruma düşmemesi için bebeğin ihtiyaçları alınır ve maddi olarak aileye destek olunur.

BabyShower Nereden Çıktı?

Ülkemizde bu durum her ne kadar Batı özentisi şeklinde konuşulsa da amacı ve içeriği bakımından anne ve baba adayına büyük katkı sağladığı bir gerçektir. Amerika’da yapılan babyshower partilerinde anne adayı ya da partiyi düzenleyen yakın arkadaşı, bebeğin ihtiyaçları için bir ihtiyaç listesi hazırlar. Bu ihtiyaç listesi partiye çağırılacak kişilere verilen davetiyelere eklenir. İhtiyaç listesinde ayrıca babyshower malzemelerinin nereden ve hangi mağazalardan alınabileceği de yazar. Böylece tüm davetliler, bebeğin ve annenin neye gereksinim duyduğunu bilir ve ona göre babyshower hediyesi alır.

Hediye alırken ne alsam derdinden kurtulmak bir yana, annenin gerçekten ihtiyacı olan bir şeyin alınması sağlanır. İhtiyaçlar alındıkça mağazalar alınan ürünleri listeden düşerler. Böylece bir ihtiyacın iki kere alınması önlenmiş olur. Herkes kendi bütçesine göre listeden bir şey seçebilir.

BabyShower’ı Kimler Yapar?

Babyshower partileri genellikle annenin en yakın arkadaşı ya da akrabası tarafından yapılır. Bizde ise durum biraz daha farklıdır. Anneler kendileri babyshower partileri organize edebilmektedirler. Davet listesi, davette ikram edilecekler ve ihtiyaç listesi gibi partinin olmazsa olmazlarına anne karar vermektedir. Düğünde nedime ne ise babyshower partilerinde, organizasyona yardım eden kişi de aynı görevdedir.

BabyShower Nasıl Yapılır?

Babyshower partisi yapılacağı zaman ilk olarak tarihe ve yere karar verilir. Zaman ve mekan kesinleştikten sonra davetli listesi hazırlanır. Davetliler belli olduktan sonra davetiyeler basılır ve adreslere gönderilir ya da elden verilir. Ardından bir organizasyon şirketi ile anlaşılır ve geri kalan düzenlemeler onlara bırakılır.

Bazı anne adayları partinin her şeyiyle kendileri ilgilenmek ister, bu yüzden bir organizasyon firmasıyla anlaşmak istemez. Partinin konseptine karar verdikten sonra pasta, süslemeler, davetlilere verilecek hediyeler, ikramlar ve dekorasyon ayarlanır.

BabyShower Ne Zaman Yapılır?

Babyshower partileri doğum başlamadan bir ya da iki ay öncesinden yapılır. Anne adayı kendini ne zaman hazır hissederse partiyi yapabilir. Partinin yapılacağı tarihte doktor randevusu olmadığından emin olmak gerekir. Partinin organizasyonu bir firmaya devredildiyse anne adayının çok zaman harcaması gerekmez fakat eğer her şeyle anne adayı kendi ilgilenecekse, bunun için iki ya da üç aylık bir süre gereklidir.

BabyShower Partisi Nerede Yapılır?

Babyshower partileri eğer ev müsaitse ve tüm davetlileri alacak kadar büyükse evde yapılabilir. Eğer ev yeterince büyük değilse ve parti için uygun değilse başka mekanlar tercih edilebilir. Parti sonrası ortamı temizlemek ve misafirleri ağırlamak evde daha zor olabilir. Ayrıca hamileliği nedeniyle anne adayının çok fazla yorulmasına neden olabilir. Amacı anneye destek olmak olan bir partinin, anneyi zorlaması ve strese sokması, istenecek son şeylerden biridir. Bu yüzden en ideali bir yer ile anlaşıp babyshower partisini orada yapmaktır.

BabyShower Partisine Çocuklar ve Erkekler Gelir Mi?

Eskiden babyshower partilerine sadece annenin yakın arkadaşları ve kadın akrabaları gelirdi. Fakat zamanla bu durum değişmiş ve babanın da katılımı sağlanmıştır. Bebek sahibi olan çiftler ve çocukları da partiye katılmaya başlamışlardır. Sonuçta bebeği anne doğursa da bebek babanın da sorumluluğundadır. Bu yüzden babalar ve baba adayları da partiye katılabilirler.

Parti sahibi partinin çocuklu olup olmayacağına karar verebilir, bu tamamen onun insiyatifinde olan bir durumdur. Evde yapılan partilerde çocuklar zorluk çıkarabileceği, çocuksuz babyshower partileri düzenlenebilir. Fakat dışarda yapılan partilerde yer sıkıntısı yoksa ve mekan sahibi bu duruma izin verirse babalar ve çocuklar da partiye katılabilir.

BabyShower İhtiyaç Listesi

Ülkemizde henüz yaygınlaşmasa da yurt dışındaki babyshower partilerinde anne adayının davetiye ile birlikte davetlilere bir ihtiyaç listesi gönderdiğinden bahsetmiştik. Partiye gelemeyecek olanlar listedeki mağazalardan ya da mağazaların internet sitelerinden annenin ihtiyaçlarını sipariş ederek hediye edebilirler. Partiye gelebilecek olanlar ise ne alsam ya da acaba işine yarar mı endişesine düşmeden listeye bakarak kolayca hediye alabilirler. Her davetli, bütçesiyle orantılı olarak bir hediye alır ve anne adayına verir.

 

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.00 (2 Oylar)