Bedelli Askerlik

2018 YILI BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK ŞARTLARI NELER OLACAK?

24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın ve yakın ekibinin ilk işi bedelli askerlik konusu olmuştur. Malumunuz olduğu üzere 24 Haziran seçimlerinden sonra bedelli askerliğin yeniden gündeme alınacağı ve şartlarında bir takım iyileştirmeler ile bir çok kişinin yararlanmasının sağlanacağı ifade edilmişti. 

2018 bedelli askerlik süreci, bedelli askerlik şartlarının neler olacağı, ne zaman çıkarılacağı, ücretinin ne kadar olacağı, başvuru aşaması gibi bir çok sorunuzun cevabını bu sayfamızdan takip etmenizi öneririz.  

 • 2018 Bedelli askerlik yaşı kaç olacak?
 • Bedelli askerlik şartları nelerdir?
 • Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?
 • Bedelli askerlik çıkana kadar askerliğimi ertelettirebilir miyim?
 • Bedelli askerlik çıkması için neler yapmalıyız?
 • Bedelli askerliğin çıkmasının Ülkemize yararları ve zararları nelerdir? Bedelli askerlik çıkmalı mıdır?

 

2018 BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

2018 bedelli askerlik süreci ile alakalı en son değerlendirmeyi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Brüksel dönüşü uçakta yaptı. Konu ile alakalı sürecin işlemeye başladığını ve bedelli askerlik ile alakalı hazırlıkların Milli Savunma Bakanımız tarafından yapılmaya başlandığını ifade etti. 

Yasama açısından yeni yasama döneminde başlayacağını ifade ederek muhtemelen 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren (en geç) konunun meclise taşınacağını belirterek bir çok gencimize müjdeli haberi verdi. 

Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız aynı açıklamada gerekirse 2018 Bedelli Askerliğin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de çıkarılabileceğini ve sürenin daha erkene çekilebileceğini ifade etti.  

2018 BEDELLİ ASKERLİK ŞARTLARI NELER OLACAK?

Şuandan Bedelli Askerliğin şartlarının neler olacağını kestirmek kesinlikle zordur. Sayın Cumhurbaşkanımız konunun değerlendirmesinin Milli Savunma Bakanımız tarafından yapılacağını belirtmişti. Bu kapsamda;

 • Bedelli askerliğin ne kadar kişiyi kapsayacağı,
 • Hangi yaş aralıklarını kapsayacağı,
 • Ücretinin ne kadar olacağı,
 • Eğitim durumana göre bir ayrımın olup olmayacağı gibi daha bir çok konuda değerlendirmeler yapılacaktır. 

Kapsamın ne kadar geniş yada dar tutulacağı Milli Savunma Bakanlığımızın şuan ki asker sayısına, uzman askerliğe geçiş sürecindeki durumumuza vs bakılarak karar verilecektir.  

BEDELLİ ASKERLİKTE SON DAKİKA GELİŞMELERİ VE SON GELİŞMELER NELERDİR?

Bedelli askerlik bekleyen gençlerimiz ile ailelerin gözü sürekli yeni yapılacak olan açıklamalarda. Bedelli askerlik ile ilgili yapılan en son açıklama en yetkili ağızdan yani Sayın Cumhurbaşkanımızdan gelmiştir. Yukarıda söz konusu açıklamaları ifade ettik. 

Bu açıklamaların dışında şuan için yapılan yeni bir açıklama mevcut değildir. Bu süreçten sonra gerek hükümet yetkililerimiz ve gerekse Milli Savunma Bakanımız bedellinin kapsamı hakkında açıklamalar yapacaktır. 

 • AK Parti Yetkilileri ve Hükumet yetkililerimiz tarafından yapılacak bazı açıklamalar ile kamuoyunun nabzı tutulacaktır. Dolayısı ile önce hangi yaş aralığını kapsayacağı, ücretinin ne kadar olacağı gibi değişik isimlerden bu günlerde bazı açıklamalar gelebilir. Bu açıklamaların tamamı yasa çıkana kadar bizlerin nabzını tutmak içindir.  

2018 YILINDA BEDELLİ ASKERLİK EN GEÇ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bedelli askerlik süreci ile ilgili elimizde olan en net ve kesin bilgi bedellinin en geç ne zaman çıkacağı bilgisidir. Bu kapsamda Bedelli Askerlik en geç ama en geç 1 Ekim 2018 tarihinde (yeni yasama yılının başında) çıkacaktır. Bu konu ile alakalı en net açıklama Sayın Cumhurbaşkanımızdan geldiği için bir çok kişi kesin bilgi olarak konuşabilir. Ancak yinede olası bazı durumlarda elbette bu süreç daha ileri bir tarihe atılabilir. 

Ayrıca Sayın Başkanımız aynı açıklamada gerek duyulması gelinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de konunun gündeme gelebileceğini belirtmiştir. 

AK PARTI GRUP BAŞKANVEKİLİ BÜLENT TURAN'IN AÇIKLAMALARI

AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent TURAN konu ile alakalı yaptığı açıklamada bedelli askerliği kesinlikle savunduklarını ve bu konunun gençlerin bir problemi olduğunu ifade etti. 

Açıklamasında 5 milyondan fazla gencimizin askerlik beklediğini, ancak Genel Kurmay Başkanlığımızı ihtiyacının 300 binlerde olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca bu defa ki çalışmanın daha iyi şartlarda ve daha iyi fiyatta olacağını belirtmiştir. 

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ MAHİR ÜNAL'IN AÇIKLAMALARI

Seçim sürecinden sonra hem Mecliste hemde Cumhurbaşkanlığı makamında seçimlerden sonra yeni tablonun şekillenmesi sürecini ifade etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimden önce ilk gündem maddelerinin bedelli olacağını ifade ettiğini ve bu konu ile alakalı gerekli düzenlemelerin süreçlerin tamamlanmasının akabinde başlayacağını ifade etmiştir. 

DAHA ÖNCE BEDELLİ ASKERLİK KAÇ KEZ ÇIKARILDI?

Cumhuriyet tarihimizde bugüne kadar çıkarılan bedelli askerlik sayısı 4'tir.

 • 1987 senesinde : Toplam 18 bin 433 gencimiz yararlanmıştır. 
 • 1992 senesinde : Toplam 35 bin 111 gencimiz yararlanmıştır. 
 • 1999 senesinde Marmara Depremi sonrasında : 72 bin 290 gencimiz yararlanmıştır. 
 • 2011 yılında : 70 bin
 • Son olarak 2014 senesinde  : 112 bin kişi 

2018 BEDELLİ ASKERLİK YAŞI KAÇ OLACAK?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, bedelli askerlik için sabit bir kanun maddesi yoktur. Durum ve şartlara göre hükümet tarafından çıkarılan bedelli askerlik yasası çıkarıldığı tarihe göre şartlar içermektedir. Örneğin 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasında yaş şartı 30 iken, 2014 yılında çıkarılan bedelli yasasında yaş şartı 28'dir. 

Dolayısı ile çıkarılacak olan bedelli yasasında şartını kesin olarak söylemek yanlış olur. Bu hususta çıkarılması planlanacak olan bir bedelli yasasında halktan gelen taleplere göre şartların belirleneceğini belirtmek isteriz. Bir önceki bedelli yasalarında istenilen talebin olmaması yaş şartının daha da aşağılara çekileceğini düşündürmektedir. Ancak bu konuda kesin bir şey söylemek asla mümkün değildir. 

 

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR?

Bedelli askerlik 1111 sayılı kanuna eklenen geçici madde ile düzenlenmiştir. Yasal anlamda bilmeniz gereken husus bedelli askerliğin çıkarılacağı zaman 1111 sayılı askerlik kanununa eklenecek geçici madde ile düzenlenecek olmasıdır.

Bedelli askerlik kanunda açık ve net bir şekilde belirtilen kişilere özel olarak belli bir bedel ödemek koşuluyla, sadece temel askeri eğitimi almalarını öngören ve bu şartlar dahilinde askerlik hizmetini yapmış sayılmalarını belirleyen bir vatan hizmeti şeklidir.

Bedelli askerlik en son 2014 yılında çıkarılmıştır. 13 Aralık 2014 tarihinde başvurular başlamış olup 2 ay sürmüştür. En son çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından aşağıda detayları ile bahsedilecektir.

2018 yılı için Bakanlar Kurulunda ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde henüz bedelli askerlik uygulaması ile ilgili bir çalışma henüz gözükmemekle birlikte hükümet sözcüleri tarafından bedelli askerlik ile ilgili olarak basına yapılan açıklamalar ile kamuoyunun nabzı ölçülmektedir.


Genç nüfusun yoğun olduğu ülkemizde bedelli askerlik bir çok kişi tarafından merakla beklenmektedir. Sürekli gündem de ki yerini koruyan bedelli askerlik yeni kabine değişikliğiyle beraber de yoğun talep gören gündemler arasındadır.


Özellikle son yapılan Kabine düzenlemesiyle beraber Millî Savunma Bakanlığın da meydana gelen değişimle birlikte yeni Bakan Nurettin Canikli’ye talepler ve istekler yoğun bir şekilde devam etmektedir. Hükümet sözcüleri tarafından da bedelli askerlik ile ilgili bazen yapılan açıklamalar ile de kamuoyunun nabzının ölçüldüğünü belirtmek isteriz.

Sponsorlu bağlantılar

 

DAHA ÖNCE ÇIKARILAN BEDELLİ ASKERLİKLER

Ülkemizde bugüne kadar çıkarılan bedeldi askerlik uygulaması 11 kezdir. Şuana kadar Türkiye Cumhuriyetin de bazı nedenlere ve durumlara bağlı olmakla birlikte toplam 11 kez bedelli askerlik çıkarıldı.


Yakın tarihimizde ise 12 Eylül 1980 darbesinden bugüne kadar toplam 5 kez bedelli askerlik çıkarılmıştır. Bunlar sırası ile aşağıda belirtilmiştir.

 • 1987 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 18 bin 433 kişi yararlanmıştır.
 • 1992 yılında çıkarılan bedelli askerlikten ise 35 bin 111 kişi istifa etmiştir.
 • 1999 yılında 72 bin 290 kişi bedelli askerlikten istifa etmiştir.
 • 2011 yılında 70 bin kişi yararlanmıştır.
 • 2014 yılında ki bedelli askerlikten aşağıda bahsedilmiştir.

 

2014 YILINDA ÇIKARILAN BEDELLİ ASKERLİK

En son çıkarılan bedelli askerlik 2014 yılında çıkarılmıştır. 18.000 TL (onsekiz bin TL ) karşılığında yapılan bedelli askerlik için istenen yaş şartı ise 28 olarak belirlenmiştir. Yani 28 yaşından gün alanlar bedelli askerliği başvurabilmişti.


2014 yılında ki bedeldi askerliğe 112 bin 966 kişi başvurmuştur. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin rekoru olsa da beklenen talebi görmemiştir. Çünkü bu tarihte bedelli askerlikten en az 700 bin kişinin yararlanacağı düşünülmüştür. Bunun için yaş sınırı aşağı çekilmiş, ücreti ise 18 bin TL’ye düşürülmüştür. 2011 yılında ki ücretin 30 bin TL olduğunu hatırlatmak isteriz.

Sponsorlu bağlantılar

 

BEDELLİ ASKERLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Bedelli askerlik: Bedelli askerlik vazifesi ile ilgili bilmeniz gereken esas bedelli askerlik ile ilgili çıkarılacak yasada şartların ayrıca belirtileceğidir. Yani bedelli askerliğin şartları şunlardır demek yanlış olur. Çünkü bedelli askerlik 1111 sayılı Askerlik Kanununa eklenen geçici maddeler ile düzenlenir.

 

DÖVİZLİ ASKERLİK 

Diğer bir koşul olarak ise 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen en az 3 sene yurt dışında çalışmış olan kişiler 21 gün süre zarfında bedelli askerlik yaparak vatan borcunu tamamlayabilirler.


Dövizle askerlik nasıl yapılır, kimleri kapsar, yararlanma şartları nelerdir? Bu sorulardan başka bir makalemizde ayrıca bahsedilecektir.


2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasına göre de askerliğin bedeli 30 Bin TL olarak belirlenmişti. 2014 yılında çıkarılan yasa da ise kişiler 18 Bin TL ödeyerek bedelli askerlik konusundan yararlanabildiler. 2018 yılında henüz gündeme gelmediği ve gelmesinin zayıf bir ihtimal olduğu bedelli askerlik konusunda herhangi bir başvuru koşulu veya aranacak durumlar da belirlenmemiştir. Ancak son çıkan bedelli askerlik yasasına göre: 1 Ocak 2015 tarihiyle 28 yaşından gün almış 27 yaşını doldurmuş kişiler bedelli askerlik statüsüne dahil olmuşlardır. Bunun yanında 18 Bin TL de ödenecek miktar belirlenmiştir. Başvuru işlemi ise iki basamakta oluşmaktadır:

 • Öncelikle e – devlet sisteminden alınacak barkodlu ödeme bilgisi ve T.C Nüfus Cüzdanıyla birlikte belirtilen banka şubelerinin birine ücretin ödenmesi gerekmektedir.
 • Bedelin yatırılmasının ardından bankadan alınacak 3 adet banka dekontunun aslıyla birlikte askerlik şubesine başvurulması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından bedelli askerlik başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Başvurular ise askerlik şubelerine, konsolosluklara ve Cumhuriyet savcılıklarına bizzat yapılabilmektedir. Ancak belirtileceği üzere 2018 yılı içerisinde herhangi bir koşul oluşmamıştır. Geçmiş yıllarda ki koşullar bu şekildeydi.

Sponsorlu bağlantılar

 

BEDELLİ ASKERLİK HAKKINDA YAPILAN SON AÇIKLAMALAR

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN da konuyla ilgili son olarak bedelli askerlik düzenlemesinin kabine gündeminde olmadığını ve konunun Başbakan Binali Yıldırım ile bir değerlendirilmesinin yapılabileceğini dile getirmiştir. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında önemli operasyonlar icra ettiğinin belirterek bedelli askerlik konusunun gündeme gelmesinin mümkün olamayacağını aktarmaktadır.


Yeni Bakan’ın yeni stratejiler de getireceği düşüncesiyle birlikte bedelli askerlik bekleyenler çeşitli mecralar da talep ve isteklerini iletmeye çalışacaklar. Bu çabaların başında çeşitli etiketlerle Twitter’da hashtag çalışmaları, imza toplama çalışmaları, İnstagram ve Facebok gibi sosyal medya alanlarında ilgili kişilere ulaşmak için atılan mesajlar ve toplu kampanyalar geliyor.

 

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN TALEPLER VE GELİŞMELER

Taleplerin çok yoğun olmasıyla birlikte binlerce kişinin beklenen bu duruma karşı isteklerinin başında 25 yaş ve üstü kişiler için 15 bin TL miktar ile bedelli askerliğin çıkması gelmektedir. Bu uygulama ve koşulun hem ülke ekonomisi için hem de bu kategoride ki bireyler için uygun olacağı görüşü hâkim durumda. Bedelli askerlik bekleyen kişiler tüm siyasi partilerin bir araya gelerek herkes için uygun bir formülün bulunmasını talep etmektedir.


BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ de Başbakan ile olan görüşmesin de birçok kişinin talebi olduğunu ve SMA hastalarıyla ilgili bir teklifte bulunduğunu aktararak Başbakanın da bu konuya olumsuz bakmadığını dile getirmiştir. İlkesel olarak bedelli askerliğe karşı olduğunu ancak oluşan kaynağın bu hastalar için kullanılarak 2 bin canın hayatta tutunmasını sağlayacaksa yapılabileceğini aktarmıştır.


Maliye Bakanı Naci Ağbal’ da bütçe ile saptanan giderlerin gelirlerden çok olması durumunun bu sene tahminlerden bir miktar fazla olacağını aktarmıştır. Ancak bütçe açığının bu durumu teşkil edebilecek olmasının bütçe dengelerini sarsmayacağını söylese de birçok yerde bu yaşanacak bütçe açığının kapatılmasın da bedelli askerlik konusunun büyük rol oynayacağı ve yakın zaman da çıkma ihtimalinin güçleneceği yorumları yapılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar


Ancak tüm bu söylentilere karşın son gelişmeler üzerine 2018 yılı içerisin de bedelli askerlik konusunun görüşülmesi ihtimali bir hayli zayıf gözükmektedir. Gerek Eski Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıklamaları hem de Yeni Bakan Nurettin Canikli’den bir açıklama gelmemesi konunun gündem de olmadığı ihtimalini güçlendirmektedir. Bulunduğumuz 2018 yılı içerisinde bedelli askerlik konusunda bir gelişmenin yaşanması beklenmemektedir.


Bu konu ve gelişmeler dahilinde şu an gündem de olmasa bile yeni bir model de söz konusu. Bedelli askerlik konusunda toplumun görüşü değiştirilmeden böyle bir aceleci adım atılmasının zengin- fakir gibi ayrışımların artmasına sebep olacağı görüşü hâkim durumda. Bedelli askerlik finansal olarak devlete iyi bir gelir potansiyeline sahip olsa da konunun sadece bu yönüyle gelmesinin de yanlış olacağı düşünülmektedir. Bu konu kalıcı olarak çözüme kavuşturulması ve her seferinde sorun olmaktan çıkması için profesyonel ordu konusunda çalışmalar yapılması gereği belirtilmektedir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.