BİMER Başvuru Nasıl Yapılır? BİMER Şikayeti Sorgulama

BİMER nedir? BİMER şikayet başvurusu nasıl yapılır? Hangi alanlarda yada hususlarda BİMER'e şikayet başvurusu yapabilirim? 

BİMER ŞİKAYET BAŞVURUSU

BİMER yani açılımı "Başbakanlık İletişim Merkezi" olan bu kurum Mülga Başbakanlık makamına ait bir kurumdur. Başkanlık sisteminin gelmesi ile birlikte bu kurum Cumhurbaşkanlığı Makamına dahil olmuştur. Bu kurum dahilinde yürütülen bütün hizmetlerin tamamı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine" geçmiştir. 

BİMER - Cumhurbaşkanlığı Merkezi İletişim Merkezi Tıklayınız .. 

Hemen yukarıda yer alan link üzerinden CİMER şikayet başvuru süreçleri hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. 

BİMER'E BAŞVURULAR CİMER ÜZERİNDEN ALINMAKTADIR

BİMER Başbakanlık makamına ait iletişim merkezi olduğu için bu kurum artık faaliyetlerini CİMER olarak devam ettirmektedir. 

BİMER İLETİŞİM NUMARASI

ALO 150 Hattını kullanarak 7 gün 24 saat bu hatta ulaşabilirsiniz. Bu hat şuan Cumhurbaşkanlığı Makamına bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. 

BİMER'E HANGİ KONULARDA BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Kamu Kurumları ve bu kurumlarda çalışanlar için şikayet, öneri yada ihbarda bulunmak için başvuru yapabilirsiniz. 

 

BİMER’E BAŞVURU YOLLARI

  • E Devlet,
  • ALO 150,
  • İnternet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Vatandaşlara tanınan dilekçe ve bilgi edinme hakkı kapsamın da vatandaş odaklı yaklaşımla yapılan çalışmalardan biri olan CİMER ( eski birim olarak BİMER)  halkla ilişkilerin açık tutulması ve geliştirilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Yapılan tüm müracaatlar Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından koordine edilerek takip edilmektedir.

BİMER'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

BİMER’e; T.C Vatandaşları, Mavi kartlılar ve karşılıklılık esası göstermek koşuluyla Türkiye’de ikamet eden yabancılar başvuru yapabilmektedirler.

Başvuru içinse; telefon, internet, şahsen, mektup veya faks kanallarından biriyle iletişime geçmek mümkündür. İletişim kanlarından biri olan telefon ile yapılacak başvurular ise ALO 150 aranarak gerçekleştirilmektedir. ALO 1150 hangi ilden aranırsa o il valiliğinin bünyesinde ki Halkla İlişkiler dairesince işlemler yürütülmektedir.

Kamu kurumlarında çalışan ilgili personeller her gün BİMER sistemine giriş yaparak başvuruları incelemekte ve işlemleri başlatmaktadırlar. 

BİMER’E BAŞVURU SÜRESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Öncelikle internet başvurusu yapılırken kimlik doğrulanması istenmektedir. İstenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Daha sonra cep telefonuna gönderilen kod ile birlikte sisteme giriş yapılabilmektedir. Kimlik doğrulama ise işlem yapacak kişinin gerçek kişi olduğunun belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Gerekli bilgilerin alınması ardından kimlik doğrulaması gerçekleşmektedir.

Eğer kimlik bilgilerinizin gözükmesini istemiyorsanız başvurunuz öncelikle ihbar niteliği taşımaktadır. Başvuru cevabı geldiğinde Kimlik bilgileriniz gizli olsa bile ilgili kurumlarca başvuru yapan kişinin e-posta adresine iletilmektedir.

Talep, istek ve şikayetleriniz bilgisayar ortamında geçerli bir dosya sisteminde ise başvurularda bu dosya eklenebilmektedir. Mektup başvuruların da ad – soyad, iş veya ikametgâh adresi, telefon ve imzayla beraber talep veya isteklerin kısa öz bir biçimde anlatılması gerekmektedir.  Bazı durumlar da haksız ihbar ve şikâyet yapılabilmektedir. Bu durumlar da ise söz konusu haksızlık mevcutsa Cumhuriyet Savcılıklarına şikâyet başvurusu yapılabilmektedir.

BİMER BAŞVURUM NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Yapılan başvurulara ise en çok 30 gün içinde gerekçesiyle birlikte cevap verilebilmektedir.

  • Başvurular tamamlandıktan sonra BİMER (Yeni ismiyle CİMER) sistemi bir numara vermektedir.
  • Bu numarayla birlikte başvuru sorgulama ekranından müracaatlar takip edilebilmektedir.
  • Bilgi edinme kanununa göre ise 15 iş gününde dönüş yapılmaktadır ancak bu süre içerisinde dönüş yapılmamış ise başvurunun akıbeti için yeniden sistemE başvuru yapılabilmektedir.
  • Ayrıca başvuruya zamanında cevap vermeyen çalışanlar için yine Cumhuriyet Savcılıklarına şikâyette bulunulabilmektedir.

Yapılacak tüm başvuralar da önemli olan bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasıdır. Bu konuda yaşanacak herhangi bir olumsuz durum müracaatın gerçekleşmemesine neden olmaktadır. Bu işlemin eksiksiz olmasından sonra istek veya şikayetleriniz konusunda başvuruların gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.