Bitcoin Nedir, Bitcoin Madenciliği ve Para Kazanma Yolları

Değerli arkadaşlar geleceğin en önemli sanal parası olacağına kesin nazarıyla bakılan Bitcoin ile işlem yapmadan evvel Bitcoin hakkında kesinlikle yeterli bilgiye sahip olmanız gereklidir. Aşağıda fazla detaya girmeden aşama aşama Bitcoin hakkında bilmeniz gereken detayları anlattık. İlerleyen başlıklarda bilmeniz gereken diğer hususları da sizlere aktaracağız. 

Bitcoin işlemlerine başlamadan evvel öğrenmeniz gereken en temel hususlar:

 • 1- Bitcoin nedir ve nereden nasıl alınır?
 • 2- Bitcoin cüzdanı nedir? Bu cüzdanda nasıl hesap açarım? Hangi hesabı tercih etmeliyim? 
 • 3- Bitcon cüzdanı hesabını nereden açmalıyım?
 • 4- Bitcoin nasıl bulundurulur?
 • 5- Nasıl saklanır ve nasıl nasıl gönderilir?
 • 6- Bitcoin borsası nedir? Hangi borsada bitcoin alış verişi yapabilirim?
 • 7- Türkiye'de yer alan Bitcoin borsaları nelerdir?
 • 8- Yabancı Ülkelerde yer alan Bitcoin Borsaları nelerdir? 

Bitcoin ve diğer sanal paralar konusu oldukça teknik bir konudur. Bu sebepten dolayı bu yazımda bu para biriminin temel mantığını ve nasıl işlem yaptığını anlatacağım. Bir sonra ki yazımda ise bu para biriminin bütün teknik detaylarını sizlere aktaracağım.

Bitcoin konusunda kavramamız gereken 3 aşama vardır.

 • 1- Bitcoin madenciliği nedir ve bitcoin parası nasıl oluşur?
 • 2- Bitcoin alışveriş işlemlerinde geçerli midir?
 • 3- Bitcoin borsaları nelerdir?

En başta bu soruların cevabını kavradıktan sonra diğer aşamaları da sizlere aşama aşama anlatacağım.

 

BİTCOİN NEDİR?

Bu para birimi ilk olarak 2008 yılında Avusturyalı olan Craig Wright tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Şuan hala deneysel aşamada kendini gelişten bu para biriminin oluşum ve değer kazanma mantığı tamamen normal para birimlerinden ve diğer yatırım araçlarından farklıdır.

 • Dijital bir para birimdir.
 • Herhangi bir merkeze,devlete, kuruma yada başka bir yere kesinlikle bağlı değildir.
 • Dolayısı ile bu para birimi istenildiği zaman üretimi yapılamaz. Ve paranın durumu hakkında herhangi bir merkezin istediği olmaz. Yani paranın manipüle edilme riski yoktur.
 • Örneğin arz ve talep ekseninde düşünürsek talep ne kadar çok olursa olsun herhangi bir kişi istediği kadar Bitcoin arz edemez.
 • Bitcoin matematiksel işlemler ile üretilen özel kodlardır. Bu kodlar para biriminin özel kriptolu şifreleridir.
 • Bitcoin kodları bitcoin madenciliği ile üretilmektedir. Bilgisayarlar sahip olduğu teknik özellikler ile sürekli işlem yaparak karmaşık rakamlar içinde bitcoin kodlarını aramaktadır.
 • Aslında bu işlem şans oyunlarına benzemektedir.
 • Bitcoin madenciliği bilgisayar yada benzeri araçlar ile yapılmaktadır. Bilgisayarlar sahip oldukları özellik itibari ile parasal değeri ifade edecek özel rakamları aramaktadır.

Sanal para olarak ifade edilen Bitcoin herhangi bir merkeze bağlı değildir. Bu paralar internetten gönderilir yada internetten alınır. İnternet üzerinden gönderilen kripto kodlar olarak tanımlamak yanlış olmaz. Bitcoinin özelliklerini aşağıda maddeler halinde sıraladık. 

 • Arada banka yada başka bir aracı kurum yoktur. 
 • İnternet üzerinden kişiden kişiye doğrudan gönderilebilir. Arada banka yada başka bir aracı kurum olmadığından dolayı ek bir masraf söz konusu değildir. 
 • Her ülkede geçerli bir para birimidir. Hesabın dondurulma gibi bir riski yoktur. 

 

BİTCOİNE NEREDEN BAŞLAMALIYIM? 

1- Bitcoin Cüzdanı Edinmeniz Gereklidir. 

Bitcoin cüzdanı sanal paranızı tutacağız sanal bir hesaptır. Bu konuda hizmet veren bir çok online site vardır. Bitcoin cüzdanı edinmeden evvel çok fazla araştırma yapmanız gereklidir. Bunun sebebi dolandırıcı bir çok firmaya denk gelme ihtimaliniz olduğunu unutmayınız. Bu işlem için mümkünse kurumsal firmaları tercih edin.  Bitcoin.org sitesi üzerinden bitcoin wallete ulaşabilir ve kullanabilirsiniz. Github projesi olarak geliştirilmiş olan bitcoin cüzdanı tamamen sizin kontrolünüzde olacağı için mutlaka çok sıkı güvenlik önlemleri almalısınız.

 

Bitcoin Cüzdan Türleri

Donanım Cüzdanları :

Soğuk Depo alarak tabir edilen çevrimdışı depolar her zaman tam güvenlikli değildir. Ciddi bir miktarda Bitcoine sahip iseniz mutlaka taşınabilir Bitcoin Çevrimdışı Cüzdanlarını kullanmaya özen gösterin. Piyasada yaklaşık olarak 600,00 Tl civarında satılan bu Ofline Bitcoin cüzdanları güvenlik olarak diğer online cüzdanlardan daha kabul edilebilir güvenlik ölçekleri sunmaktadır. Fakat sürekli olarak bitcoin alış ve satış işlemleri yapıyorsanız bunu kullanmanız biraz zor olacak ve her seferinde transfer ücretleri ile karşılaşacağınız için güvenilir borsalarda tutmanız daha mantıklı olacaktır. 

Mobil Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin saklamakta kullanabileceğiniz mobil cüzdanlar bulunmaktadır. Fakat bu mobil cüzdanların tamamına güvenmemeniz gerekmektedir. Bitcoin.org tarafından sağlanan bitcoin mobil wallet android uygulamasını kullanarak BTClerinizi saklayabiliriniz.  Uygulamaya Google Play store üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kripto Para Borsaları

Kripto Para borsaları son derece gelişmiş güvenlik önlemleri ile donatılmışlardır. Yabancı olarak en çok bilinen ve güvenlik önlemleri üst düzeyde olanlar Binance, Coinbase, Bitfinex,Bittrex olarak sıralanabilir. Tüm bu borsaların tamamında çift katmanlı güvenlik kriterleri vardır. Güvenlik önlemlerinin en çok abartıldığı kripto para borsası Bittrextir. 

Türkiyede ise BTCTurk, koinim, paribu gibi bilindik borsaların yanı sıra irili ufaklı bir çok site ve çeşitli forumlarda alış ve satış işlemleri ile uğraşan kişiler mevcuttur.

2- Aşama : Az Bir Miktar Bitcoin Alın:

Bitcoin hesabı açtıktan sonra yapmanız gereken bir diğer aşama Bitcoin almaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus ilk aşamada kesinlikle fazla bir miktar para ile Bitcoin almayınız. Çünkü henüz oldukça bu işlemlerde yenisiniz. Çok değişken olan bu pazarda öğrenmeniz gereken daha bir çok detay olduğu için iyice öğrenmeden büyük paralar asla yatırmayınız. 

Bitcoin alabilmek için öncelikle Türkiyede bir borsadan hesap açmanız gerekmektedir. Hesabınızın onay işlemlerini aştıktan sonra (ki bu çok can sıkıcı bir süreçtir.)  İlgili firmaların hesaplarına para transferi yapmanız gerekiyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en büyük nokta para transferi yaparken size verilen kodu doğru bir şekilde açıklama bölümüne yazmanızdır. Bu aşamaları sorunsuz geçtikten sonra karşınızda borsa ekranını göreceksiniz, daha önce hiç borsa işlemi yapmadıysanız bu size çok korkutucu gelebilir. Ama basit bir iki hamle ile kolayca çözebilirsiniz.  Bitcoin almak istediğiniz fiyatı girmeniz ve beklemeniz gerekiyor. Fiyatlar kullanıcılar tarafından belirlendiği için almak için uygun bulduğunuz fiyata hemen inmeyebilir veya bir anda o fiyatın çok altına inebilir.  Kripto Para piyasalarında en büyük erdem sabırdır. İlk olarak bu işe giren kişiler bunu maalesef unuttuğu için kayıplarıda büyük olmaktadır.  Bitcoini aldıktan sonra eğer diğer Altcoinler ile trade (Alış, satış veya ticaret ) yapma gibi bir düşünceniz var ise bunu uluslar arası bir borsaya aktarmanız en doğrusu olacaktır. Türkiye borsalarında yaklaşık olarak %1 ile %3 arasında değişen komisyon oranları mevcuttur. Yurtdışı borsalarında ise bu rakamlar Binde olarak ifade edilecek oranlardadır. Binance şuan itibariyle en çok kripto paranın bulunduğu güvenilir borsalarınd başında gelmektedir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.