Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasından bahsetmek istediğimiz bu makalemizde mevcut mevzuatlara uygun olarak bilmeniz gereken bir çok hususa açıklık getirmeye çalıştık bu yazımızda. Aşağıda yer alan başlıkları tek tek açıklamaya çalıştık. İlerleyen günlerde bu konu üzerine bilmeniz gereken diğer hususları da anlatacağız. 

 

Evlilik içerisinde bireyler gelişen sosyal durum, eşlerin birbirlerine olan tutumları gibi zaman içerisinde gelişen olaylar sebebi ile evlilik birliğini devam ettirmek istemeyebilirler. Çeşitli sebepler ile evlilik birliğinin resmi makamlar önünde sona erdirilmesi için açılan davalara ise boşanma davası denilmektedir.

Boşanma davaları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere ikiye ayrılır. Tarafların karşılıklı olarak boşanmayı istemeleri ve nafaka, mal paylaşımı gibi temel hususlarda anlaştıkları boşanma davalarına anlaşmalı boşanma, tarafların yalnızca birinin boşanma talep ettiği yahut nafaka, velayet gibi temel hususlarda çekişmeye, anlaşmazlığa düştükleri boşanma davalarına ise tek taraflı- çekişmeli boşanma davaları adı verilmektedir.

Anlaşmalı boşanma tek celsede sonuçlanabilirken, tek taraflı boşama davasında çekişmeli hususların araştırılması ve giderilmesi gerektiği için daha uzun sürmektedir. Açılacak boşanma davasının türünün belirlenmesi davanın seyri, istenilen belgeler, boşanma davası dilekçesi gibi pek çok hususu etkileyecektir. Bu sebeple boşanma davası nasıl açılır sorusunu araştırmadan önce hangi tür ile boşanmak istediğinize karar vermeniz son derece önemlidir.

 

Tek Taraflı Boşanma Davası Açabilmek İçin Neler Gerekir?

Hukuk sistemimiz boşanma davalarında kusur hususunu dikkate almaktadır. Tek taraflı olarak eşinden boşanmak isteyen taraf boşanmak istemesinin sebebini hukuku anlamda bir kusura yani mutlak boşanma sebeplerine dayandırması gerekmektedir. Hukukumuz açısından ben eşimi sevmiyorum bir boşanma sebebi olarak kabul edilmezken, eşim beni aldatıyor mutlak anlamda bir boşanma sebebidir. Kanunda kişilerin boşanma sebepleri sayılmıştır. Kanunda sayılan sebeplerden biri eşinizde yoksa davanız reddedilecektir. Hukuk sistemimizde iddia eden iddiasını ispatlamak ile mükelleftir. Örneğin sadakatsizlik sebebi ile eşinizden boşanmak istemeniz durumunda sadakatsizlik durumunu iddia eden eşin kanıtlaması gerekir aksi halde bu husustan boşanmaya hükmedilemeyecektir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Boşanma Davasında Neler Delil Olarak Gösterilebilir?

Hukuk sistemimizde hemen hemen her şey delil olarak gösterilebilir. Boşanma davalarında çoğunlukla tarafların ilişkilerini bire bir gözlemleme imkânı bulan kişilerin tanıklıklarına önem verilmektedir. Boşanma davasında tanık delili son derece önemlidir. Bunun dışında tarafların sosyal medyaya yüklemiş olduğu fotoğrafları, videoları, tarafların karşılıklı yazışmaları ve kişinin rızası dışında delillere ulaşılışmış olmadıkça ses kayıtları, başka kişiler ile olan yazışmaları delil olarak kullanılabilir. Fakat taraflardan biri karşı tarafın haberi olmaksızın konuşmalarını ses kaydına almış ise yahut tarafın kişisel haklarına müdahale ederek konuşmalarını ele geçirmiş ise hukuka aykırı olarak elde edilen bilgiler davada delil olarak kullanılmayacaktır. Davalarda yalnızca davanın açılacağı tarihe kadar gerçekleşmiş olaylar delil olarak kullanılabilecektir. Örneğin boşanma davası açıldı ve eşiniz size şiddet uyguladı bu olay sırasında almış olduğunuz darp raporunu karşı tarafın rızası olmadan delil olarak sunamazsınız. Fakat bu darp sebebi ile başka bir boşanma davası daha açabilirsiniz.

 

Boşanma Davası Açtık İddialarımızı İspat Edemedik Bu Durumda Süreç Nasıl Devam Eder?

Boşanma davası açıp iddialarınızı ispat edememeniz durumunda davaya konu kanıtlanmış başka bir boşanma sebebi yoksa hâkim boşanma davanızı red edecektir. Davanın kazanılması açısından iddia edilen her hususun bir delile dayanması son derece önemlidir. Açılan davada ispat yapılamadığı için dava red olunursa, davacı eş aynı boşanma sebebinden dolayı üç yıl dava açamamaktadır.

 

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen eş yetkili olan Aile mahkemesine bir boşanma davası dilekçesi ile başvurur. Boşanma davalarında yetkili mahkemeler kanunda özel olarak sayılmıştır. Bu mahkemeler tarafların son 6 ay birlikte yaşadıkları yer yahut tarafların her birinin yaşamış olduğu yer mahkemesidir. Boşanma davasının her aşamasında delil sunulamaz ve dilekçe verilemez. Boşanma davalarında bu hususların hak kaybı yaşanmaması için oldukça dikkatli takip edilmesi gerekmektedir.

 

BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boşanma Durumunda Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanmada Mal Paylaşımı

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.