Bosanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma, evlilik birliğinin hukuk düzeni tarafından tarafların talebi doğrultusunda ortadan kaldırılması işlemidir. Boşanma davalarının süresini kesin şekilde belirtmek ne yazık ki mümkün değildir. Zira değişik boşanma davalarına göre değişik süreler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin boşanma davalarının anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası olmasına göre boşanma davasının süresi değişiklik gösterebilir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davası, tarafların eşlerin anlaşarak açtığı ya da bir tarafın açtığı davanın diğer tarafça kabul edilmesiyle oluşan boşanma davasıdır. Genelde ilk hafta içerisinde sonuçlanan davalar olduğu gözlenir. Ayrıca tarafların temyiz isteminden vazgeçmeleriyle de kesin bir sonuç elde edilmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davalarının süreleri için anlaşmalı boşanma davalarının süresi kadar belirli rakamlar söylemek güçtür. Zira çekişmeli davalarda boşanma süresi değişik faktörlere göre çeşitlilik arz etmektedir. Yine de bir rakam belirtilmesi isteniyorsa istatistiklere bakmak faydalı olacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki çekişmeli boşanma davalarının büyük çoğunluğu anlaşmalı boşanma davalarına kıyasla çok daha uzun sürmektedir. Bunun değişik sebepleri olabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır: boşanma sebeplerinin araştırılması, kanıtların toplanması, tanıkların dinlenmesi…


Eğer doğru hukuki adımlar takip edilirse çekişmeli boşanma davasının süresi de değişir. Bunun için boşanma davası açacak taraf ya da boşanma davasının davalı tarafın hukuki bilgiye ihtiyacı olabilir.

 

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Durumunda Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada Mal Paylaşımı

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.