CHİA TOHUMU NEDİR? NASIL KULLANILIR? FAYDALARI NELERDİR?

Alternatif tıpta önemli bir ürün olarak kullanılan chia tohumu yavaş yavaş modern tıbbın da literatürüne girmiş, bazı ilaçlarda ham madde olarak kullanılmaya başlamıştır. Bir çok akademik makalede yada tezlerde araştırma konusu olmuştur. Peki chia tohumunu (çiya tohumunu) sağlık açısından bu kadar özel kılan nedir? Sağlık açısından bu tohumdan nasıl en doğru şekilde nasıl istifade ederiz. Chia tohumu nasıl kullanılır? gibi sorularınızın yanıtını bulacaksınız.

Chia Tohumu Nedir, Hangi Ülkede Yetişir?

Çiya tohumu (chia tohumu) Güney Amerika’da yetişen bir Chia diye adlandırılan bir bitkiden elde edilen bir tohumdur. Bu tohum aslında adaçayının Güney Amerika ikliminde yetişen bir türüdür.

 • Bu bitkinin ismi bilimsel literatürde Salvia Hispanica olarak adlandırılmaktadır.
 • Bu bitkinin boyu 1 metre uzunluğunda olup, yapraklı bir bitkidir. Tohumları ise 1,5 – 2 mm çapında yuvarlak tohumlar olup, renkleri ise siyah ve gridir.

Chia tohumunun ilk ne zaman şifa kaynağı olarak yada gıda olarak kullanılmaya başlanıldığı ile alakalı elimizde net bir bilgi mevcut değildir. Elde olan tek veriler Amerika kıtasının keşfinin ardından Maya ve Aztek toplumlarının bu bitkiyi kullanıyor olması ile alakalı seyahat notlarıdır.

 • Tok tutma özelliğinden dolayı savaşlarda gıda olarak kullanılır,
 • Ayrıca hastalıkların tedavisinde ilaç hazırlanmasında kullanılırdı.

chia çiceği

Chia Tohumunun besin değerleri nelerdir?

Chia (Çiya) tohumu hakkında yapılan bilimsel araştırmalarda gluten içermediği tespit edilmiştir.

 • Kalsiyum oranı süte göre çok daha yüksektir.
 • Yüksek oranda Omega – 3 içerir.
 • Antioksidan açısından yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Alternatif tıp açısından önemli olmasının sebebi de budur.

Chia Tohumunun Besin Değerleri Aşağıdaki Gibidir:

Her 100 Gram Çiya (Chia Tohumunda) ortalama aşağıda ki besin değerlerinin olduğu saptanmıştır.

 • Kalori Değeri : 486 Kcal
 • Kalsiyum : 630 mg
 • Karbonhidrat : 42 g
 • Lif : 34.4 g
 • Protein : 16,5 g
 • Yağ : 30.7 g
  Not : Bu veriler araştırma sonuçlarından elde edilen ortalama değerlerdir.

chia tohumu

Chia Tohumunun faydaları nelerdir?

Çiya tohumunun temel olarak faydalarını aşağıda belirttik. Özel olarak tüketildiği alanlar da olduğu için bunu alt başlıklarda özel olarak anlatmak istedik.

 • Chia tohumunu özel kılan en önemli özelliği çok yüksek değerde enerji içermesidir. Çok az miktardaki tohum bir insanın günlük gıda ihtiyacını karşılayabilir.
 • Antioksidan özelliği vardır. Bu sebepten dolayı bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıklar için yararlıdır.
 • Yaşlanmayı geciktiren bir gıdadır. Antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı koruyan bir gıdadır.

Chia (Çiya) Tohumu Zayıflatır mı?

Chia tohumunun tek başına zayıflatma etkisi yoktur. Sosyal medyada ve kontrolsüz yayın yapan web sitelerinde bu konuda çok asılsız bilgiler dolaşmaktadır. Yani çiya tohumunun yağları eritme direk zayıflatma etkisi gibi bir özelliği söz konusu değildir. 

Bu tohumun zayıflatma etkisi bir diyetisyen yönlendirmesi ile doğru kullanımına bağlıdır. 

Chia tohumu konusunda biz diyetisyenlere yöneltilen soruların en başında çiya tohumu ile nasıl zayıflanır sorusu gelmektedir. Öncelikle ifade etmek isteriz ki bu tohum etkili diyetlerde artık kullanılan bir besin maddesidir. Ancak bu tohum hakkında henüz yeterli derecede araştırma yapılmış değildir. Dolayısı ile bir diyetisyen olarak günlük tüketim miktarına kesinlikle dikkat etmenizi öneririm.

Soru : Chia tohumunun zayıflama konusunda etken durumu nedir?

 • Çiya tohumu karbonhidratların parçalanma hızını yavaşlatır.
 • Kan şekerini dengede tutar.
 • Bu tohumlar kendi ağırlığından 10 kat sıvıyı emebilir.
 • Lif oranı yüksektir.

Diyetisyenler olarak bu tohumu hastalarımıza önermemizin en büyük sebebi yüksek enerji miktarı ile birlikte tokluk hissi vermesidir. 1 tatlı kaşığı tohum kendi kütlesinden çok fazla sıvıyı emebilir. Günlük tüketim miktarı olarak önerimiz de zaten günlük 1 yada 2 tatlı kaşığı tüketilmesidir. Nasıl tüketmeniz gerektiğini aşağıda ifade ettik.

Zayıflamak İçin Chia Tohumunun Tok Tutma Özelliğinden Yararlanın

Diyetisyenler olarak chia tohumunu zayıflamak için önermemizin sebebi bu tohumun tokluk hissi vermesidir. Bu besinin bu özelliğini sağlayan en önemli yanı jelleşmesidir.
Çiya tohumu ile hazırlayacağınız atıştırmalık yiyecekler ile öğünlerinizi tok bir şekilde geçirebilirsiniz. Örneğin akşam yatarken chia tohumundan hazırladığınız bir kase muhallebi sizi bütün bir akşam ve gece tok tutabilir. Bu durumda başka bir yiyecek gereklidir.

Ancak bu şekilde zayıflamayı düşünenler bu uygulamaları kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde yapmalıdır. Aksi takdirde daha çok kilo almanıza sebep olacağı gibi sağlınız da bozulabilir.

Tansiyon Hastaları ve Kan Sulandırıcı Kullananlar Chia Tohumu Kullanırken Dikkat Etmelidir

Bu tohum üzerine akademi çevrelerinde henüz yeteri kadar araştırma yapılmamıştır. Ancak bazı özelliklerinden dolayı yan etkileri kanıtlanmıştır.

Yüksek oranda Omega – 3 içermektedir. Bu durum bazı insanlarda güzel sonuçlar vermiş olsa da tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı kullanan insanlarda kan basıncını düşürdüğü için fazla tüketimi riskli olabilir.  Bunun için bu tür rahatsızlığı olan kişiler günde bir yada iki tatlı kaşığından fazla tüketmemelidir.

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Bu tohumu sağlıklı beslenmek için özellikle de zayıflamak için kullanırken jel özelliğinden yararlanacağız. Dolayısı ile chia tohumunu sıvı gıdalarla birlikte tüketeceğiz.

Bir miktar tohum kendi kütlesinin 10 katı sıvıyı emerek jel haline getirebilir. Süt, yoğurt, çorba gibi sıvı gıdalarınıza dahil edebilirsiniz.

Bir kase sıvı gıdanız içine bir tatlı kaşığı ilave etmeniz yeterlidir. Örneğin bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı çiya tohumu atarak ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Çiya tohumu ne kadar tüketilmeli?

Diyetisyenler olarak bu besin hakkında henüz yeteri kadar araştırma sonucuna ulaşamadığımız için günde 1 yemek kaşığından fazla tüketilmesini önermiyoruz.

Bu miktarı da iki tatlı kaşığı şeklinde yapabilirsiniz.

 • Antioksidan, omega – 3, kalsiyum ve lif açısından çok zengin bir gıda olduğu kanıtlanmıştır.

Günlük Lif İhtiyacını Aşmayınız:

Günlük lif ihtiyacı için 1 yemek kaşığı tohum yeterlidir. 25 gram chia tohumu 11 gram lif içerir. Diğer besinlerden de lif ihtiyacını karşıladığımızı düşünürsek eğer fazla tüketmek zaman içinde başka sorunlara yol açacaktır.

 • Fazla lif almak sindirim sistemini hızlandırır.
 • Bu durumda dışkılama fazla olacağından vücuttan değerli mineraller dışkı ile vücut dışına atılır.

Not: Aşırı chia tohumu tüketimi aşırı derecede lif alımını sağlar. Aşırı lif alımı sindirim sistemini hızlandırır. Bu durumda da vücuttan değerli vitamin ve mineral kaybına yol açarak vücudun normal dengesini bozar.

Chia Tohumu Nerede Satılır

Ülkemizde chia tohumunu hemen hemen bütün aktarlardan bulabilirsiniz. Aynı zamanda bir çok online e – ticaret sitesinden de erişme imkanınız vardır.

E ticaret siteleri içinde en popüler olanı hepsiburada sitesini önerebilirim. Ancak bir çok yerde organik olarak da aynı ürünün pazarlaması yapılmaktadır. Açıkçası bu ürünün hangisinin organik hangisinin inorganik olduğunu anlama gibi bir şansınız yoktur.

Burada tercihlerinizi alışveriş yaptığınız sitenin yada aktarcının güven durumuna bakarak yapınız.

Chia Tohumu Fiyatı

Chia tohumunun fiyatı hemen hemen her yerde aynı fiyattır. Sadece tek ayrımı organik ürünlerde fiyatlar diğerlerine göre çok fazladır.

 • Normal üründe 500 gramlık pakette fiyat 11 TL ile 15 TL arasında değişmektedir.
 • Organik olarak piyasaya sürülen ürünlerde ise fiyat 250 gramlık paketin fiyatı 25 TL ile 30 TL arasındadır. 

Chia Tohumunun Saçlar İçin Yararları

Chia tohumunun 100 gramında yağ oranı 3.7 g olarak ölçülmüştür. Kretin denilen proteinden oluşan saçlar için bu miktarda ki yağ oranına sahip tohumlar saçların büyümesinde etken maddeye sahiptir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.