2019 Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır?

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılmaya başlanan T.C. Kimlik Kartı çıkarmak isteyenlerin takip etmeleri gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu yazımızda T.C. Kimlik Kartı başvuru aşamalarını ve T.C. Kimlik Kartı başvuru takibini bütün detayları ile anlatmak istiyorum.  

 

Yeni Kimliklerde Başvuru Takibini Nasıl Yaparım?

Kimlik başvurusunun ardından yeni kimlikleriniz adresinize gönderilecektir. Tabi bu adres sizin müracaatta belirteceğiniz bir adrestir. Yani evde bulunmayanlar vs. iş adreslerini de belirtebilir. Ancak sadece kendileri teslim alabilir. Yani yok şu alsın, yok bu alsın falan yok.  Sadece şahsın kendisi teslim alacaktır.

 

Peki PTT Görevlisi sizi adreste bulamadı. Ne Olacak?

Bu durumda yine başvuru aşamasında belirteceğiniz nüfus müdürlüğüne gönderilerek oradan almanız istenecektir. Yine buradan da 20 gün içinde almazsanız imhaya gönderilecek. Bu durumda al başa bela..Yenide müracaat et, yeniden ödeme yap, yeniden bekle vs.

Bu durumda başvurunuzu takip etmeniz çok önemli. Takip işlemini Alo 199 hattı üzerinden yada randevu aldığınız aynı web sitesindeki Başvurum Hangi Aşamada bölümünden yapacaksınız.

 

YENİ KİMLİK BAŞVURU TAKİP İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Randevu işlemi için aşamaları başlık olarak aşağıda sıralamak istiyorum.

  • Başvuru yapacağınız nüfus müdürlüğünü tespit edin.
  • Randevu alın.
  • Belgelerinizi hazırlayın.
  • Başvurunuzu yapın.
  • Başvurunuzu takip edip, yeni kimliğinizi teslim alın.

 

Yeni Kimlik Kartları İstanbul’da Ne Zaman Dağıtılacak?

Yeni kimlik kartları İstanbul’da dağıtılmaya başlandı mı? Yeni kimlik kartları İstanbul’da ne zaman dağıtılacak? Bu sorular yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı İstanbulluların en çok sorduğu sorulardan birisi olsa gerek.  T.C. Kimlik Kartları İstanbul’da dağıtılmaya başlandı. 

 

Başvuru Yapacağınız Nüfus Müdürlüğünü Tespit Edin

Yeni kimlikler dağıtılacak tamam, Ancak bir vatandaşın aklında şöyle bir soru da var. Ben yeni kimliğin için nereye gideceğim? Arkadaşlar, yeni kimlikleriniz için nüfus müdürlüklerine müracaat edeceksiniz. Ama hangi nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz gereklidir?

Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarını çıkartmak için öncelikle başvuru yapacağınız nüfus müdürlüğünü tespit etmek zorundasınız. Kişiler bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerine veya Türkiye'de herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvuru yapabilir.

 

Yeni Kimlik Kartı Randevusu

Yeni kimlik kartlarını çıkarmak için randevu almamız şart mı? Randevusuz kimlik kartı başvurusu yapabilir miyim?

Arkadaşlar yeni kimlikler için randevu almanız şart değildir. Şuan bazı yerlerde dağıtılmaya başlanan kartlar için randevu almadan direkt başvurusu yapabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz randevu alarak nüfus müdürlüğüne gitmenizdir.

 

Kimlik Kartı Randevusunu Nasıl Yapacağım?

Alo 199 hattı üzerinden ya da internet üzerinden randevu alabilirsiniz. Nüfus Genel Müdürlüğü randevu almanın yanında bir çok konuda yardımcı olmak için Alo 199 hattını kurmuştur. Bunun yanında e randevu sayfası da kurulmuştur.

 

Hangi Belgeler Gereklidir?

Yeni kimlik kartınız için bir dosya dolusu evrak hazırlamanıza gerek yok. Yok muhtarlıktan şu belge, emniyetten bu belge vs.   Yeni kimlikleriniz için sadece nüfus cüzdanınız ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik özelliği olan fotoğrafınız olmalıdır.

 

Nüfus Cüzdanları olmayanlar (Kaybedenler) Ne Yapacak?

Kimliğini resmi anlamda gösteren fotoğraflı bir kimliğini ibraz edebilecektir. Ehliyet artı, pasaport gibi..

 

Başvuruyu Nasıl Yapacağım?

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, randevu alacağınız nüfus müdürlüğünü belirledik, randevu aldık.  Belgelerimizi hazırladık ve nüfus müdürlüğüne gittik. Burada yapmamız gereken sıra numarası alıp, belgeleri teslim ederek müracaatımızı yapmaktır. Yani fazla bir detayı yok. Nüfus Müdürlükleri bütün detayları hazırladı.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.