5 Maddede Çoban Yıldızının Bilinmeyen Tüm Özellikleri

Pek çok insanın yıldız sandığı çoban yıldızı, güneş sistemindeki gezegenlerden biri olan Venüs’tür.

Çoban yıldızı olarak bilinen Venüs, güneşe en yakın ikinci gezegendir ve Dünya’nın güneş sistemindeki en yakın komşusudur. Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak cisim olan Venüs, sabahları ya da akşamları parlak bir yıldız gibi göründüğü için çoban yıldızı olarak adlandırılmıştır.

Dünya’dan biraz daha küçüktür ve çevresi kalın bulutlarla kaplı olduğu için Dünya’dan çok zor görülür. Çoban yıldızının özellikleri açısında bu öncelikli gelir. Venüs’le ilgili araştırmalarda, gezegenin yüzeyinin kraterlerle, volkanlarla, dağlarla ve büyük lav ovalarıyla kaplı olduğu ortaya çıkmıştır. Venüs’ün yüzeyi kurşun eritecek kadar yüksek sıcaklıktadır, atmosferi karbondioksit ve kalın sülfürik asit bulutlarıyla tamamen kaplanmıştır. Çoban yıldızının diğer gezegenlere göre daha ilginç olmasının bir başka sebebi de, güneş sisteminde ters yönde dönen tek gezegen olmasıdır.Çoban yıldızının diğer isimleri arasında sabah yıldızı ya da akşam yıldızı da vardır.

Çoban Yıldızı Hikayesi

Roma mitolojisinde Venüs, aşk ve güzellik tanrıçasıdır. Venüs genellikle insanların kadınsı yönünü temsil eder. Yunan mitolojisinde, Kronos (Roma mitolojisinde Satürn), spermleri okyanusa düşmüş olan babası Ouranos'u(Uranüs) aldığında Afrodit doğar. Aphrodite yani Venüstamamen denizde büyür.Aphrodite ismi, Yunanca aphros isminden gelir ve okyanus dalgalarının şiddetli çalkalanmasıyla üretilen "deniz köpüğü" anlamına gelir. Roma isimlerini gezegenler için kullanmamıza rağmen, tanrılar ve tanrıçalarla ilgili en zengin mitolojiler ve içgörüler antik Yunanlılardan gelir.

Yunanlılara göre, Afrodit cinsellik, arzu, sevgi, neşe ve güzellik tanrıçasıydı. Romalılara göre, Venüs başlangıçta bahçelerin ve üzüm bağlarının tanrıçasıydı ve daha sonra bu kültürler birleştikçe Afroditin özellikleri daha çok benimsendi.

Venüs, çirkin bir metal tanrısı olan Vulcan'ın karısıydı. Venüs ve Vulcan'ın hiç çocuğu yoktu, ancak hem tanrılar hem de ölümlü erkeklerle üretken ırkçılık faaliyetleri onun birçok çocuğa anne olmasına izin verdi. Vulcan sık sık karısının sayısız aşk denemelerinden iğrenirdi. En sonunda savaş tanrısı Mars ile Venüs arasındaki ilişkiyi öğrenen Vulcan, Venüs’ün sevgilisine karşı intikamını aldı. Bunu yapabilmek için Vulcan, kopmaz bir ağ yarattı ve bu ağı iki sevgilinin buluştuğu yatak odasına yerleştirdi. Mars ve Venüs bir dahaki sefer yatak odalarına gittiklerinde ağ düştü ve onları yakaladı. Vulcan bütün tanrıları bir araya getirerek, çifte bakmaya ve onları Venüs ve Mars’la alay etmeye davet etti.

Çoban Yıldızı Nasıl Bulunur?

Çoban yıldızı olarak bilinen Venüs'ü gece gökyüzünde bulmak genellikle zor değildir. Venüs, Dünya'ya en yakın gezegendir ve Dünya ile güneş arasında bulunur. Bu nedenle geceleri gökyüzünde Ay’dan sonra en parlak cisim Venüs’tür. Gökyüzünde güneşin doğuşundan hemen önce" sabah yıldızı "olarak anılan ve batıda alacakaranlıkta görüldüğünde" akşam yıldızı "olarak bilinen Venüs, güneşten uzaklaşırken de rahatça görülebilir. 

Çoban yıldızını görebilmek için kendinizi şehir aydınlatmalarından uzakta bir yere konumlayın. Teleskobunuzu gökyüzünü açık bir şekilde görecek açıyla karanlık bir yere yerleştirin. Günün saatine bağlı olarak gökyüzünü görüntülediğinizde, batı veya doğu ufkunu göreceksiniz. Venüs güneşe Dünya'dan daha yakın olduğu için, Venüs güneşi takip eder. Akşam saatlerinde Venüs,güneş batarken batıda, sabah ise güneşin doğusundaki doğuda görülebilir.

Akşam, güneş battıktan en fazla 3 saat sonra çoban yıldızı görülebilir. Sabah ise güneş doğmadan 3 saat önce gökyüzünde görülür.

Venüs her zaman diğer yıldızlardan veya gezegenlerden daha parlak görünür. Venüs çıplak gözle bakıldığında, güçlü bir dürbünle veya teleskopla görülebilir. Teleskoptan bakıldığında Venüs, güneşe göre pozisyonuna bağlı olarak, ayın hilal evrelerinde görülebilir.

Çoban Yıldızı Hangi Yönü Gösterir?

Çoban yıldızı olarak adlandırılan Venüs, sabahları görüldüğünde Doğu yönünü işaret eder, akşamları görüldüğünde ise Batı yönündedir. Bu yüzden sabah gökyüzüne baktığınızda en parlak cismin olduğu taraf Doğu, akşam gökyüzüne baktığınızda en parlak cismin olduğu yön ise Batı’dır.

Çoban Yıldızı Kutup Yıldızı Mıdır?

Kutup yıldızı, isminden de anlaşılacağı gibi kutupların yönünü belirten bir yıldızdır. Kuzey yarımkürede yaşayanlar kutup yıldızına baktığında kuzey kutbunun yönünü, güney yarımkürede yaşayanlar kutup yıldızına baktığında ise güney kutbunun yönünü anlarlar. Çoban yıldızı ile kutup yıldızının karıştırılmasının en büyük nedeni kutup yıldızının çok parlak olmasıdır. Oysaki gökyüzündeki en parlak cisim çoban yıldızıdır.