Çocuğum Okula Hazır mı? Okula Kayıt Yaptırmalı mıyım?

Kıymet okuyucularımız, yine çok önemli bir konu olan “Çocukların en uygun okula başlama yaşı nedir? Çocuğum okula hazır mı?” sorularına cevap aramak istedik. 

Yazar : Uzm. Psikolog Ayşe Müge YILDIZ - Harun Kapna

İlkokul çağına gelen çocukların kaçıncı ayında (yaşında) okula başlamasının uygun olduğu hem bilimsel açıdan hem de ebeveynler açısından son derece önemli bir konudur. Bu konu ile ilgili bir çok önemli husustan bahsetmeden evvel okula başlama yaşı ile ilgili yürürlükte olan uygulamadan kısaca bahsetmekte yarar vardır.


İlkokula başlama yaşı 66. Ayını tamamlamak olarak açıklanmıştır. Ancak 60. ayını tamamlayan çocukların velileri dilekçe vermesi durumunda okula başlayabilir. Bununla birlikte 66 – 69. Ayında olan çocukların velileri dilekçe vererek bir sonraki yıl okula kayıt yaptırabilir. Okula kayıt yaptırma durumları ile alakalı şu analizleri yapmalıyız.

 • 1- 65. Ayına gelip okula kayıt olmayan bir çocuk bir sonraki yıl 77 aylık olacaktır. Hatta daha ileri aylarda olan çocukların bir sonraki yıla kalması yaşı daha da büyütecektir.
 • 2- Kayıt yapılan sınıfta bu şekilde büyük yazdırılan çocukların sayısı son derece önemlidir. Zira bu şekilde bir çok öğrencinin bulunması küçük yazılan çocukların ezilmesine sebebiyet verebilir.
 • 3- 66 aylık olan çocuk genellikle sınıfın en küçükleri olmaktadır. Çünkü daha küçük ayında okula kayıt yaptıran velilerin olduğuna pek denk gelmedik (nadir).
 • 4- 66. ayına gelip bir sonraki yıla kayıt yaptıracak çocukların yaşı 78 aylık olacaktır.

 

Bu durumda şimdi kendimize şu soruları sormalıyız?

 • 1- 66 aylık olarak çocuğumu kayıt yaptırırsam çocuğumdan büyük çocukların olduğu sınıfta kendi çocuğum ezilir mi?
 • 2- Öğrenme açısından çocuğum bir eksiklik yaşar mı?
 • 3- Çocuğumun anti sosyal özellikler gösterme durumu olur mu?
 • 4- Eğitim hayatına kötü başlama riski olur mu?
 • 5- Kayıt yaptırmayıp bir sonraki yıla bırakırsam çocuğumun eğitimi açısından zaman kaybı yaşar mıyım?

Şuan ki sistemde okula başlama yaşı altı olarak belirlenmiştir. Ancak bu yaş biyolojik yaştır. Bu notada ailelere düşen çocuklarının gelişim evrelerini ölçmek ve analiz etmektir.
Çocuğun aşağıda sıraladığımız durumlarını tek tek değerlendirmek durumundadır.

 • Fiziksel gelişimi nasıl?
 • Zihinsel olarak gelişimini tamamlamış mı?
 • Nörolojik ve ruhsal gelişim açısından uygun mu?

Yukarında özet bir şekilde biyolojik yaşında yanında değerlendirmeniz için verdiğimiz kriterleri tamamlamayan yada geride gelişen bir çocuğun okula başlatılmasının çocuğun eğitim hayatında yarışa geriden başlatılması demektir.
“Nasıl başlarsanız genellikle öyle gider. Şuana kadar yaptığımız bir çok analizde büyük başarılara imza atmış insanların eğitim hayatlarının en başında eğitimlerine iyi başlamış olmaları gelmektedir. İlk birinci sınıftan başarısız olanların, okuma yazma becerisi az gelişenlerin ilerleyen yıllarda da genellikle hep başarısız oldukları analizi yapılmıştır.


“ Ancak bu durumun istisnaları da hiç az değildir. Sonradan eksiklerini tamamlayan çocukların da yüksek başarılar gösterdiği tespit edilmiştir.

 

ÇEVREDEN GELEN TELKİNLER

Okula başlama döneminde en sık duyacağınız telkinler şunlardır. “Bu yaşta başlatmayın ezilir çocuğunuz” yada “Bir an önce çocuğunuzu okula başlatın başarılı olur”.
Bu gibi telkinlerin kimlerden geldiğine dikkat etmelisiniz. Pedogojik formasyon almamış, ayrıca çocuk gelişiminde uzman olmayan kişilerden gelecek telkinler sizlerin yanlış karar vermeye zorlayabilir. Bunun için sadece bilgisi ve görgüsüne güvendiğiniz kişilere danışın. Hatta gerekirse uzman görüşüne başvurun.

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.50 (13 Oylar)

Yorumlar  

Oglum 2013 mayis dogumlu eylul itibariyla 76 aylik olacak algilamasinda herhangi bir sikinti yok ama cok bebeksi tavirlari var ve eminin 82 aylik cocujlarin arasinda kalacak naail erteleyebilirim kaydini
Cevap
Benim oglum 2013 aralik dogumlu suan 5 yasinda 2 yildir okula gidiyor seneye 69 aylik olacak eylulde 1.sinifa vermek istemiyorum sizce ne tavsiye edersiniz sanirim rapor gerekli 69 aylik oldugu icin
Cevap
Merhaba benim oğlum eylül sonu itibariyle 59aylık olacak ben bir anne olarak fiziksel ve el becerisinin iyi olmadığını düşünüyorum. Bir öğretmen arkadaş 2019 yılı için anasınıfına başlatması söyledi.Ne yapabiliriz Teş
Cevap
Alıntılandı Uzm.Harun KAPNA:
devamıdır bir önceki cevabımın

Ancak bu sene için diğer bir seçeneğiniz bir yıl daha sübyan mektebine göndererek çocuğunuzun hem daha iyi gelişmesini sağlamak hem daha sağlam Kuran eğitimi almasını sağlamak hemde tam orta yaşta eğitim hayatına başlamasını sağlamaktır.
Ancak bizlerin sübyan mekteblerine çocuklarını gönderen ailelere en büyük tavsiyemiz şudur: orada bulunan öğretmenler pedojik formasyon almış mı? Salt Kuran eğitimi mi vermektedir, yoksa genel davranışlarına işleyen eğitim sistemimi vardır. Unutmayınız bu yaşta olan bir çocuğun sübyan mektebinde hocasının kalitesi yaklaşımı vs. çok önemlidir. Bunu iyi analiz edin. Çocuğunuzu her davranışını izleyin. Bu uyarılar ana okulu içinde geçerlidir.
Cevap
Alıntılandı Hülya:
Merhaba benım oģlum şuanda 52 aylık ve bu sene ya sübyan mektebi yada okul öncesi anasınıfına vermek istiyorum.Seneye 64 aylık olucak düşüncem 1.sınıfa vermek bu yüzden kendini geliştirsin istiyorum.Bildiğim kadarıyla çocuģun gelişimi ve bilgisi var ise veli imzasıyla 60.66 ay arası 1.sınıf kaydı yapılıyormuş.kafamı tek karıştıran şey tek başına tuvalet ihtiyacı ve yemek ihtiyacını karşılayamaması.Sizce ne yapmam gerek.Alışırmı yada ilgilenen olurmu?

Hülya hanım şuan 52 aylık olan bir çocuğu Devletimizin resmi denetimine tabi bir sübyan okuluna göndermek çok mantıklı bir davranış. Ben bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığımızın açtığı sübyan okullarını tercih ettim. Zira kendi çocuğumu da bu kurumlara şuan göndermekteyim. Göndermekten en büyük maksadım ise Kuran eğitimini temelden almasıdır. Sorunuzun diğer kısmına gelecek olursak eğer, şuan 52 aylık ola çocuğunuz seneye 64 aylık olacak. Dilekçe ise elbette ilkokuldan başlatma hakkınız var. devamı
Cevap
Alıntılandı gülistan:
mrb oğlum 68 aylık ilkokula göndermelimiyim çok kararsızım cevaplarsanız

Gülistan Hanım, çocuğunuzu her açıdan inceleyiniz. Davranış kalıbı, motive olma ve sosyalleşme. Açıkçası 68 aylık tam okul yaşı. Fakat öğrenme güçlüğü çeken ve sosyalleşme problemi yaşayan bir çocuğu bir sonraki yıla dilekçe vererek bırakabilirsiniz. Bununla birlikte gelişim konusunda iyiyse çocuğunuz hayatı bir an evvel yakalamasında yarar vardır. Bu sorunuza cevap verebilmem için çocuğunuzun gelişimi ile ilgili daha çok veri vermeniz gereklidir.
Cevap
Alıntılandı Saskin anne:

Merhabalar Hanımefendi. Bir çok annede yavaş yavaş ana sınıfına gitmemiş çocukların ana sınıfına giden çocuklara geri kalacağı düşüncesi hkimdir. Ana sınıfı başarıda bir faktör olsa da net belirleyici faktör ailenin çocukları ile birlikte öğrenci olmasıdır. Bu hususu sorunuza cevap verdikten sonra açıklamak isterim. Çocuğunuzu bir sonra ki yıla bırakmanız halinde 81 aylık iken okula başlayacak. Bu durumda da sınıfın en küçüğü ile arasında ki yaş farkı 15 ay kadar olacak. Dolayısı ile çocuğunuzun bir sonra ki yıla bırakmanız hayatı da geç yakalamasına sebep verebilir.Bütün eğitimlerimde dediğim gibi burada da ifade ediyorum: çocuğunuz ilkokul da okurken çocuğunuz ile öğrenci olun. Onunla yazı yazmayı, okumayı, matematik çözmeyi öğrenin. Bu şekilde olan ailelerin çocuklarının her zaman başarılı olduklarını müşahede ettik.
Cevap
Mrb oglum eylul ayi sonu itibaren 69 aylik olacak gecen yil anasinifina gitmedi bu yil 1 sinifa kayit yapilmis sistemden.dr raporu ile anasinifina gidebilecegini söyledi okul müdürü ama cocugunda basarabilcegini 1 sinifa gitmesini istedi gelisimi iyi icine kapanik bi cocuk degil tek sorun acaba anasinifina gitmediği icin 1.0 yenik düşer mi evde ders calismasi yapiyoruz ama teşekkür ederim şimdiden
Cevap
mrb oğlum 68 aylık ilkokula göndermelimiyim çok kararsızım cevaplarsanız
Cevap
Merhaba benım oģlum şuanda 52 aylık ve bu sene ya sübyan mektebi yada okul öncesi anasınıfına vermek istiyorum.Seneye 64 aylık olucak düşüncem 1.sınıfa vermek bu yüzden kendini geliştirsin istiyorum.Bildiğim kadarıyla çocuģun gelişimi ve bilgisi var ise veli imzasıyla 60.66 ay arası 1.sınıf kaydı yapılıyormuş.kafamı tek karıştıran şey tek başına tuvalet ihtiyacı ve yemek ihtiyacını karşılayamaması.Sizce ne yapmam gerek.Alışırmı yada ilgilenen olurmu?
Cevap
Alıntılandı erkan:
72 aylık konuşması yaşıtlarından geri ekim ayı doğumlu olsa rapor alınıyor ama oğlum 29 eylül doğumlu olduğu için rapor da alınsa başlayacak..


Bir egitimci olarak bu duruma üzelmemenizi öneririm. Aksine okulda çocuğunuz sosyallestikce dili acilacaktir.

Fakat size tavsiyem okul acilinca cocugunuzun ogrermenine durumu anlatiniz. Ogretmen buna gore onlem alacaktir.
Cevap
72 aylık konuşması yaşıtlarından geri ekim ayı doğumlu olsa rapor alınıyor ama oğlum 29 eylül doğumlu olduğu için rapor da alınsa başlayacak..
Cevap
Alıntılandı Sezai:
Merhaba benim oğlum Eylül 2017 sonu itibariyla 70 aylik olacak.Okul öncesi eğitim almadi.1.sinif a göndermeyi dusunuyorum.Bir sorun yasarmi göndermeli miyim.

Okulun en büyük işlevi rehber olmasıdır. İlk sınıflarda ailesinden destek gören çocuklar başarılı olurken okulun eğitim sistemine terk edilen çocuklar maalesef tembel damgası yemektedir.
Cevap
Alıntılandı Sezai:
Merhaba benim oğlum Eylül 2017 sonu itibariyla 70 aylik olacak.Okul öncesi eğitim almadi.1.sinif a göndermeyi dusunuyorum.Bir sorun yasarmi göndermeli miyim.
Merhabalar Sezai Bey, 70 ayına gelen bir çocuğun birinci sınıfa yazdırılması yasal anlamda mecburidir. Sadece hekim raporu ile çocuğunuzun okula başlamasını ertelettirebilirsiniz. Ancak bize başvuran ailelere çocukları sağlıklı ve gelişimleri normal ise tavsiye etmiyoruz. Diğer taraftan çocuğunuzu bir sonra ki seneye bırakırsanız bir sonra ki yılda 82 aylık olacak. Yani sınıfın en büyüğü olma ihtimali var. Bu durum çocuğunuzun hayata geç başlamasına sebep olabilir. Ancak bizlerin bu konuya en bariz yaklaşımız çocuğunuza verilecek raporun bir sonra ki yılda sınıf ortamında çoğunuza bırakacağı imajdır. Tavsiyemiz NEdir Peki: Anaokuluna gitmeyen çocuğunuzla daha yakından ilgilenmek zorundasınız. Unutmayınız bir çocuğun en iyi öğretmeni annesi ve babasıdır.
Cevap
Merhaba benim oğlum Eylül 2017 sonu itibariyla 70 aylik olacak.Okul öncesi eğitim almadi.1.sinif a göndermeyi dusunuyorum.Bir sorun yasarmi göndermeli miyim.
Cevap
Alıntılandı Kararsız:
71 aylik gelişimi iyi olan bir çocuğumu anasınıfına mi ilkokula mi gondermeliyim.Acillll

Öncelikle ifade ederiz ki, ilkokul birinci sınıflarda en küçük yaş grubu 66 aylık olmaktadır. Dolayısı ile bir çocuk 71 aylık iken, okula kayıt olmadı ise sınıfın küçüğünden yaklaşık 5 ay daha büyük olacaktır. Diğer taraftan 66 aylıkken kayıt olmayıp bir sonraki seneye kalan çocuklar 78 aylık olacaktır. Bu iki seçeneği değerlendirdiğimizde sınıfın en büyüğü 78 - 79 aylıkken, en küçüğü ise 66 - 67 aylıktır. Dolayısı ile sizin çocuğunuz bu yaş gruplarının tam ortasında yer alır.
71 aylık çocuk ana sınıfına gittiği zaman bir sona ki tam 83 aylıkken birinci sınıfa başlayacaktır. Bu durumda da çok gelmiş kalacak ve hayatı geç yakalayacaktır. Bizim değerlendirmemiz çocuğunuzun okula başlama yaşı olarak uygun yaş grubunda olduğudur.
Başka bir sorunuz olması halinde en kısa süre içinde yanıt döneceğiz.
Cevap
71 aylik gelişimi iyi olan bir çocuğumu anasınıfına mi ilkokula mi gondermeliyim.Acillll
Cevap

Yorum ekle