Deep Freeze Nedir? Deep Freeze Nasıl Kurulur(GÖRSELLİ)

Deep Freeze nedir ve ne işe yarar konusunu anlattığımız bu yazımızda bu konuya dair Sıkça Sorulan Soruların hepsine en doğru ve anlaşılır şekilde cevap verdik. 

Yüzbinlerce kullanıcısı olan bu program hakkında yüzlerce yazı kaleme alınmış. Ancak üzülerek söylüyorum bir çok yazıda yalan yanlış bir çok detaydan bahsedilmiş. Bu yazımızda işin uzmanı olarak sizlerin ihtiyacı olan bütün soruların cevabını anlatacağız. 

DEEP FREEZE NEDİR VE NE İŞE YARAR? 

Deep freeze nedir sorusunun cevabı kısaca bilgisayar ayarlarını istediğiniz bir tarih aralığına getirmek olarak tanımlanmaktadır. 

 • Microsoft Windows işletim sisteminde çalışan bilgisayarlarda kullanılır.
 • MacOS işletim sistemlerinde çalışan Apple bilgisayarlarda kullanılır. 

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile Apple firmasının üretmiş olduğu bilgisayarların yazılım ayarlarını geri yüklemek, virüs bulaştıktan sonra yeniden eski haline getirmek için bu programı rahatlıkla ve güvenerek kullanabilirsiniz.

Bu programı PC'nize yükledikten sonra bilgisayarınızda yapacağınız her türlü değişiklikler her başlatıldığında eski haline dönecektir. Örneğin bu programı bilgisayarınıza 1 Aralık 2020 tarihinde yüklediniz. Bu tarihten sonra bu bilgisayarda yapılacak hertürlü değişiklik eski haline gelecektir. 

DEEP FREEZİ İNDİR DOWLOAND

Bu program "Faronics" firmasına ait bir üründür. Bu programı kesinlikle resmi web sitesi üzerinden indirmeniz gereklidir. Resmi sitenin dışında yer alan sitelerden indirmeniz halinde PC'nize virüs bulaştırabilirsiniz.

İsterseniz bu programı resmi web sitesinden direk indirmek için  https://downloads.faronics.com/Install/Faronics_DFS.zip linkini kullanabilirsiniz. İsterseniz de aşağıdaki uzun yolu takip edebilirsiniz. 

Deep Freeze indirmek dowload etmek için aşağıdaki adımları takip ediniz: 

 • Birinci Adım: Şirketin resmi web adresini ziyaret ediniz : https://www.faronics.com/en-uk/  
 • İkinci Adım : Ana sayfa üzerinde Downloads yazan menüye tıklayınız. 

Deep Freeze Dowload

 • Üçüncü Adım: Ücretsiz versiyonu için aşağıda resimde gösterilen menüye tıklayınız. 

Deep Freeze Programını ücretsiz olarak indir ve dowloand et

 • Dördüncü Adım : Aşağıdaki resimde gösterilen ekran açılacaktır. Burada 30 günlük deneme sürümünü indireceksiniz. Bence 30 günlük deneme sürümü ile işinizi çok rahat halledebilirsiniz. Net olarak söylüyorum harici linklerden APK olarak indirmeniz halinde risk almış olabilirsiniz. 

Deep Freeze Nasıl Kullanılır?

Yukarıda gösterdiğimiz adımları takip ederek ister ücretsiz versiyonunu isterseniz de ücretli versiyonunu PC'nize yükleyiniz. 

 • 1-  Zip içinde yüklü dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki resimde gözüken ekran karşınıza çıkacaktır.  Bu dosyada DFStd isimli dosyayı çalıştırınız. 

 derin dondurma programını bilgisayara yükleme

 • 2- Aşağıdaki ekran açılacak. Bu ekranda Evet seçeneğine tıklamanız gereklidir. 

 • 3- Aşağıdaki ekran açıldıktan sonra Next tuşuna basınız. 

 • 4- Aşağıdaki resimde gösterdiğimiz Tık işaretini yapmanız gerekli. Bu işaret Lisans Sözleşmesini okuyup onayladığınızı belirtir. 

 • 5- Sonraki adımda Lisans anahtarı istenecektir. Bu adımda ücretsiz versiyonunu kullanmak için aşağıda resimde gösterdiğimiz tık işaretini işaretleyerek devam tuşuna basınız. Bu şekilde 30 günlük free versiyonunu kullanacaksınız. 

 

 • 6- Bir sonraki adımınızda sürücü listesinde Frozen olan seçeneği seçip devam ediniz. Frozen olanı seçerseniz: PC'nizde yapacağınız değişiklikler bilgisayar başlatılana kadar geçerli olacaktır demek. Sistem zorunlu olarak zaten Frozen'i seçecektir. 
 • 7-  6. adımı tamamladıktan sonra "ThawSpace” denilen bir ekran açılacak. ThawSpace sanal bir bölümdür. Programları depolamak için kullanılır. Burada depo edeceğiniz tüm dosyalar yeniden başlatmadan sonra korunuz. Aşağıdaki resimde gösterdiğimiz “Create ThawSpace” seçeneğini seçiniz. ThawSpace alanı 16MB – 1TB (1024GB) olarak seçiniz.  Visibility bölümünde ise “Visible” veya “Hidden” seçeneklerinden herhangi birini seçebilirsiniz.  
 • 7. adım olarak son olarak İnstial seçeneğine basınız. 

 • SON ADIM: Son olarak “Install”a tıklayınız ve yükleme işlemini tamamlayınız. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra PC'niz yeniden başlayacaktır. Artık bu tarihten itibaren 30 günlük ücretsiz kullanım hakkınız başlamış demektir.  

Deep Freeze Boot Frozen Ne Demek?

Bu seçenek seçildiğinde PC'nizi yeniden başlattığınızda son dondurulma noktasına geri döner. Bu süre içinde yaptığınız bütün değişiklikler silinir. Örneğin yüklediğiniz programlar silinir. Bilgisayarda Windows dahil bütün güncellemeler silinir. Sanki hiçbir işlem yapmamış gibi olursunuz. 

Deep Freeze Açık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu programın simgesinde kırmızı x varsa kilit açık demektir.

Deep Freeze Nasıl Devre Dışı Bırakılır, Pasif hale getirilir?

 • 1- Shift tuşuna basılı tutunuz ve bu esnada Deep Freeze simgesine tıklayınız.
 • 2- Açılan pencere de şifreni gir. Şifreyi yazdıktan sonra Tamam seçeneğine tıklasın.  Şifre belirlememiş olan kullanıcılar şifre bölümü boş halde iken Tamam seçeneğine tıklasınlar. 
 • 3- Program sayfası açılacak. Karşınıza gelen ekranda Boot Options ayarlarına geliniz. Burada ki ayarı "Boot Thawed" olarak değiştirin ve Tamam'a tıklayın. 
 • 4- 3. seçenekteki adımı yaptıktan sonra bir sonraki açılışta bu program artık devre dışı olacaktır. Bunun için PC'nizi yeniden başlatın.

Bilgisayarımızdan Deep Freeze Nasıl Kaldırılır?

Kaldırma işlemini yapmak için öncelikle bu programı pasif hale getirmeniz gereklidir. Yukarıdaki adımları sırası ile takip etmeniz gereklidir. Programı pasif hale getirdikten sonra :

 • 1- PC'nizi yeniden başlatın.
 • 2- Bu programı yüklemek için (yukarıda anlatmıştık) kullandığımız dosyayı bularak açınız.
 • 3- Bu dosya içinde varsayılan olarak dosya adı sürüm 5.X için "DF5Std.exe" ve sürüm 6.x için de "DF6Std.exe" olacaktır.
 • 4- Bu dosyalardan sizin için uyumlu olanı çalıştırınız.
 • 5- Daha sonra "Uninstall" seçeneğine tıklayınız. Uninstall'a tıkladıktan sonra artık program PC'nizden kaldırılacak ve bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.