Define Aramak İçin İzin Nasıl Alınır? Devlet Yüzde Kaçını Alır?

define arama

Define aramak için izin almak zorundasınız. İzin süreci "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa" ve  "Define Arama Yönetmeliği"ne tabidir. Gömü, hazine vs. arama konusunda bilmeniz ve yapmanız gereken bütün süreçlerin cevabını mevzuatlar ekseninde bu rehber yazımızda sizler için açıkladık. 

Bu başlık altında bulabileceğiniz konular:

  • Define aramak için nereden izin alınır?
  • Başvuruda dilekçe nasıl doldurulmalıdır?
  • Define aranacak yerin büyüklüğü ne kadar olmalıdır?
  • Dedektör ile hazine aramak yasal mı?
  • İzinsiz define aramanın cezası ne kadar?
  • Gömü bulunduğunda devlet ne kadarını alır?

DEFİNE ARAMAK İÇİN NEREDEN İZİN ALMALIYIM?

  • Define Yönetmeliğinin 5. maddesinde define aramak için arama yapacağınız yerin mülki idare amirine müracaat edilmesi gerektiği ifade edilmiştir. 
  • Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünün resmi web adresinde arama yapacağınız yerin müze müdürlüğüne müracaat edilmesi gerektiği yazılıdır. 

Bu durumda herhangi bir yerde gömü vs. arayacak olanlar arama yapacakları bölgenin Kaymakamlığına yada Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bulunan Müze Müdürlüklerine başvuru yapabilir. 

İl Merkezinde arama yapacak olanlar, Valilik yada Müze Müdürlüğüne başvuru yapabilir.   

ALTIN ARAMAK İÇİN NASIL İZİN ALACAĞIM? HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

  • Yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz  kurumlara dilekçe ile başvurmanız gereklidir. Dilekçenizde bir alt başlıkta yazdığımız hususların açık bir şekilde yazılması gereklidir.
  • Arama yapılacak lokasyonun krokisi yada haritası,
  • Çok net çekilmiş fotoğrafları, (uzaktan ve yakından çekilmiş olarak ayrı ayrı olmalıdır)
  • Arama yapacağınız yeri sahipli ise sahibinin muvafakatı olmalıdır. Bu muvafakat noter onaylı olmalıdır.

ARAMA DİLEKÇESİ NASIL YAZILMALIDIR? 

  • Dilekçenizde arama amacınızı açık bir şekilde yazmanız gereklidir. 
  • Define arayacağınız yeri açıkça yazmanız gereklidir. Hangi İl, İlçe, bucak, köy, mahalle, sokakta. 
  • Arama yapacağınız yer bir konutsa eğer evin açık adresini yazmanız gereklidir. Evin numarasına ve apartman ise apartman adına kadar açık olarak yazınız. 
  • Aramayı gerçekleştireceğiz lokasyonun mülkiyet durumunu, tapusunun olup olmadığını yazınız. Ayrıca tapusunun kime ait olduğu muhakkak yazılmalıdır. 
  • Ekili yada dikili bir yerse bunu dilekçede yazmanız gereklidir. 
  • Meskun yada gayrimenkul mü belirtiniz. 

DEFİNE ARANACAK YERİN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR OLABİLİR?

Yukarıda bahsettiğimiz Yönetmeliğin 8. maddesine göre en çok 100 m2 alan olmalıdır. 

SİT ALANINDA VE MEZARLIKLAR İÇİNDE ARAMA YADA KAZI İZNİ VERİLİYOR MU?

Yukarıda belirttiğimiz Yönetmeliğin 9. maddesine göre sit alanında ve mezarlıklar içinde arama çalışmalarına izin verilmemektedir. Dolayısı ile bu alanda izinsiz yapacağınız arama hem izinsiz arama kapsamında değerlendirilecektir, hemde kendi özel alanına giren konusundan dolayı ceza süreci işleyecektir. 

Örneğin sit alanında yapılan herhangi tahrifat normalde de cezaya tabidir. Mükerrer suç fiili söz konusu yani. 

BİR YERİN SİT ALANI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvurarak öğrenebilirsiniz. 

Başvuru yaparken binanın (yapının) pafta, ada, parsel bilgilerini ve adresini de belirtmeniz gereklidir. 

ARAMA RUHSATI KİM TARAFINDAN VERİLİR?

Arama yapılacak olan mekana en yakın Müze Müdürlüğü tarafından denetim yapılarak onay verilir. 

DEDEKTÖR İLE DEFİNE ARAMAK YASAL MIDIR YASAK MIDIR?

altın aramak

  • Bu konuda herhangi bir arama yapmak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi izne tabidir. 
  • İzin alınmaması durumunda 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 74. maddesi kapsamında cezai müeyyide uygulanır. 
  • Dedektör ilebu işlemin yapılacak olması da aynı şekilde izne tabidir. 
  • Dolayısı ile dedektör ile bu işlemi yapacaksanız eğer benzer şekilde en yakın Mülki İdare amirliğinden izin almanız gereklidir. 

İZİNSİZ DEFİNE ARAMANIN CEZASI NEDİR?

3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası yaptırımı vardır. Buna dair yasal düzenleme "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 74. maddeside" yazılıdır.

GÖMÜ BULDUM, NE KADARINI DEVLETE VERMEM GEREKİR?

  • Yukarıda bahsettiğimiz Yönetmeliğin 18. maddesinde bu konu açıklanmıştır. 
  • Öncelikle bulunacak gömünün, altının vs. değeri tespit edilir. 
  • Bu gömüyü Hazineye ait bir arazide bulmuşsanız eğer, yüzde 50 si bulan kişiye verilir. Dolayısı ile yüzde 50 si Devletimize alınır. 
  • Özel yada tüzel kişilere ait bir arazide bulmuşsanız eğer yüzde 40 arayan kişiye, yüzde 10 mülk kime aitse ona verilir. Diğer yüzde 50 si yine Devlet'imizindir. 

TESADÜFEN GÖMÜ BULDUM NE YAPMAM GEREKİR?

  • Bu durumda size en yakın Müze Müdürlüğüne giderek bulduğunuz eseri, gömüyü vs. teslim ediniz. 
  • Teslim ettiğinize dair fiş almayı unutmayınız. 
  • Müze Müdürlüğü öncelikle bulunan bu gömünün değerini tespit edecektir. 
  • Değerini belirleyecek olan ekip aynı zamanda bu gömüyü getiren kişiye verilecek olan ödülü de belirleyecektir. 

Gizlilik Politikası / Site Kullanım Koşulları / İletişim

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.