2018 Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir?

Devletimiz birçok alanda destek verirken çiftçiler içinde özel projeler hazırlamaktadır. Özellikle genç çiftçilere 2017 yılı itibariyle özel fırsatlar tanımıştır. 24 ve 30 yaş arasında olan çiftçilere internet üzerinden hazır projeler sunarak hibe kredi için başvuru imkanı tanımaktadır. Bu kredilerden yararlanmak isteyen genç çiftçilerin ülke ihtiyacını karşılayacak nitelikte işler ile ilgili projeler sunmaları gerekmektedir. 

Sponsorlu bağlantılar

Başvuru yaptıktan sonra kredi istekleri kabul görenlere ziraat bankası tarafından ödeme yapılmaktadır. Bu proje Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmalıdır. Ayrıca devlet tarım kredi kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına da fırsat getirdi. Borçların yapılandırılması ile alakalı 6824 sayılı kanun 8 mart’ta yürürlüğe girmiştir. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin yapılandırma için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu borç yapılandırması ile 34000’e yakın kredi borcu % 5 faiz oranı ile 4 yıl vade sağlanarak ya da tek seferde kapatabilme imkanı ile fırsat tanınmaktadır. Bu kredi imkanı 14 yıl sonra tanındı. Devlet tarım ile beraber fidan yetiştiriciliğine de destek vermektedir.

 

Fidan yetiştiriciliği ve meyve bahçesine verilecek kredi

Ülkemiz birçok iş alanını desteklemekte. Bu sayede ülkede rahatlıkla kalkınıp iş alanında gelişmeler sağlamaktadır. Devlet erik, kiraz, şeftali gibi meyve yetiştirmek ve fide büyütmek isteyenlere destek sağlamaktadır. Fidan yetiştirilecek yeri seçerken bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunların başında toprak geliyor. Toprağın en az 120 cm derinlikte, ph 5.0-6.5 dereceleri arasında olması gerekmektedir. Fakat bu değerler bazı durumlarda 7-8 derece arasında da olabilir.

Sponsorlu bağlantılar

Arazinin şeklide önemli bir unsurdur. Fidanlık yetişecek alanın yaz ayında ve kış ayında her mevsim ulaşılabilecek yerde olması gerekmektedir. Elektrik, iletişim kurabilecek imkanların, enerjinin olduğu yerler seçilmeli. İklim şartları da diğer önemli bir unsurdur. İklimin ılıman olması ve yağışların bol olması gerekmektedir. Suyun rahat bulunabileceği ve bol olan alanlar seçilmeli. Fidan yetiştiriciliğindeki projelere önem verilmektedir. Nüfusun 20.000 in altında olan kısımlar seçilir. Devlet köye dönüş projesi adı altında köyüne geri dönen genç çiftçilere 30 bin ile 100 bin lira arasında faizsiz kredi vermektedir. Çiftçilere çok iyi imkanlar tanınmaktadır. Siz çiftçiler ve çiftçilik yapmak isteyenler bu fırsatları kaçırmayın.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorum ekle