Devlet Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli 2021

çerçeve bedelleri

SGK, Bağkur yada Emekli Sandığına tabi çalışanlar Devletten gözlük yada çerçeve bedeli alarak gözlük sahibi olabilir. Bu makalemizde 2021 Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, ayrıca SGK gözlük ücreti için ne kadar ödeme yapıyor sorularının cevabını aktaracağız. 

İK Uzmanımız Adem Subaşı'nın hazırlamış olduğu bu makalemizde gözlük almak için bir çok sorunun cevabını aktardık. Sayfamızın en altında yer alan sıkça sorulan sorular kısmına da göz atmanızı öneririz. 

Devlet Katkısı İle Gözlük Nasıl Alırım?

Sigorta kapsamında gözlük almak isteyenler Hastanelere giderek gözlük reçetesi yazdırmak zorundadır. Devlet hiç bir hastaya doğrudan gözlük vermez. Alacağınız reçete ile SGK anlaşması olan Optisyenlere başvurarak çerçeve ve cam bedeli için katkı payı alırsınız.

Alacağınız gözlüğün ücretinin katkı payı bedelini satıcı firma Devletten alır. Geri kalan ücretin diğer kısmını ise siz ödemek zorundasınız. 

Devlet Katkısı Almak İçin Göz Muayenesi Olmak Zorunda mıyım?

 • Evet. Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri ya da  SGK anlaşması olan bir özel sağlık tesislerinden Göz Hastalıkları Uzmanına muayene olarak reçete yazdırmanız gereklidir.
 • Ayrıca alacağınız reçete sadece 10 iş günü için geçerlidir.  

2021 Devlet Gözlük Camı ve Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor?

2021 yılı için Devlet gözlük camı ve çerçevesi için aşağıda sıraladığımız ücretleri ödüyor.

 • Uzak Çerçeveler için : 37,80 TL
 • Yakın Çerçeveler için: 37,80 TL 

Gözlük Camlar için ise cam numarasına göre 6 TL ile 20 TL arasında bir ücret öder. Bu bedel numaraya göre artar. Bu ücretler bir önceki yılda da geçerli olan ücretler olup, SGK 2021 yılında da aynı ücretleri ödeyeceğini ilan etmiştir.

İlginizi Çekebilir: 

https://yeni-kimlik.com/e-recete-kaybettim-nasil-bulabilirim.html 

Yerli Üretim Gözlük Çerçevelerinde 2021 Gözlük Katkısı Ne Kadar?

Yerli üretim ürünleri tercih etmeniz halinde Devlet katkısı 43,20 TL'dir.  Bu konuda yerli üretim ürünler için daha fazla katkı payı ödemesi yapılmaktadır. 

SGK Gözlük Katkı Bedeli Hesaplama

Çerçeve Parası  + Cam Parası  - Katkı Payı = şeklinde hesap yapılmaktadır. 

 • Çerçeve bedeli 37,80 TL 
 • Cam bedeli göz numaranıza göre verilmektedir. 6 TL 20 TL arasında değişmektedir. Ortalama rakam 10 TL gibi rakam geçerlidir genellikle. 
 • Katkı payı muayene olmanız sonucunda Devlete ödemeniz gereken tutardır.  Çalışanlarda bu rakam % 20, emeklilerde ise % 10'dur. 

Ortalama olarak alacağınız ürün için Devletimizin katkısı reel anlamda 40 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Emeklilerde ise 44 TL gibi bir katkı söz konusudur.  Örneğin: Alacağınız gözlük 100 TL ise 40 TL'sini SGK, 60 TL'sini ise kendiniz ödersiniz. 

Devletin Verdiği Çerçeve yada Gözlük Var mı?

Hayır yok. İstediğiniz optisyenlerden istediğiniz ürünü siz kendiniz alacaksınız. Alacağınız ürünün yukarıda belirtilen tutarını SGK ödeyecek. 

Devletin Vereceği Tutar Gözlük Almak İçin Yeterli midir?

 • Piyasada bu bedele ürünlerin olduğu aşikar.  Sadece Devlet katkısı ile cebinizden ek para vermeden gözlük alabilirsiniz. 
 • Ancak bu ürünlerin üretim kalitesi şüphelidir. 
 • Özellikle cam kalitesi gözlerinizi ne kadar koruyabilir. 

Devlet Destekli Gözlük Cam ve Çerçevesi  Kaç Yılda Bir Değişir?

 • Devlet destekli olarak gözlüklerinizi değiştirmek istediğiniz zaman 3 yılda bir devlet desteği alabilirsiniz. 
 • Örneğin 03.01.2021  yılında Devlet katkısı ile gözlük aldınız. Yeniden Devlet Katkısı ile gözlük almak için 02.01.2024 yılını beklemek zorundasınız. 
 • Gözlük camlarında durum daha farklıdır. Muayene sonucunda göz numaranızın değişmesi halinde istediğiniz zaman cam için katkı bedeli alabilirsiniz. 

3 Yıl Dolmadan Gözlük Alabilir miyim?

Sadece istisnai durumlarda alabilirsiniz. 

 • Diyoprilik
 • Gelişim çağında olan çocuklarda 

Gözlük Reçetem Kaç Gün Geçerlidir?

 • 2021 yılı için geçerli uygulamada gözlük reçetenizin geçerlilik süresi 10 (on) iş günüdür.  
 • Cumartesi ve Pazar günleri, resmi tatil günleri vs bu süreye dahil değildir. 
 • Örneğin Perşembe günü yazdırdığınız reçetenizin birinci günü Perşembe, ikinci günü Cuma ve üçüncü günü Pazartesidir. Bu şekilde devam eder gün sayımı. 

Optisyenlere Yapılan Başvurudan Sonra Kaç Gün İçinde Gözlükleri Teslim Almak Zorundayım?

Reçetenizin geçerli olması için 10 gün içinde başvuru yapmanız gereklidir. Ancak başvurunun ardından 5 iş günü içinde de gözlüklerinizi teslim almak zorundasınız. 

Gözlük Reçetem İle Güneş Gözlüğü Alabilir miyim?

 • Hayır alamazsınız. Bu şekilde işlem yapan optisyenlik müesseseleri hakkında yasal işlem tesis edilmektedir.
 • Yeni uygulamada karekod ve ürün takip kodu sistemine geçilmiştir. Optisyenlere yapacağınız başvurudan sonra işletmenin size satmış olduğu üründen devlet katkısı ödemesini alabilmesi için size teslim ettiği ürünün kodunu SGK'nın sistemine girmek zorundadır.
 • Her ürün kodu ayrıdır ve kişiye özeldir. Ayrıca herhangi bir şikayet ve inceleme durumunda sizler dahi incelemeye konu olabilirsiniz.
 • Bunun için Optisyenlere bu şekilde teklifte bulunmanız çok gereksiz bir taleptir. İsteseler dahi yapamazlar. 

 E DEVLET GÖZLÜK HAKKI SORGULAMA

E Devlet üzerinden aşağıda yer adres üzerinden gözlük hakkınızı istediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gereklidir. Aşağıda ki resimleri inceleyiniz. 

E Devlet Sorgu Sayfası

Adım-1

Adım-2

Cep Telefonundan Mesaj Atarak Gözlük Hakkı Sorgulama İşlemi

Vodafone, Türk Telekom, Turkcell, Bim Cell ve diğer bütün operatör şirketleri için cep telefonlarınız üzerinden 5502'ye "CAM TC AİLE SIRA NO"  yazarak kısa mesaj atarak sorgulama yapabilirsiniz. 

GÖZLÜK ALMAK İSTEYENLER İÇİN SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu başlık altında gözlük almak isteyenlerin sıkça sordukları soruların cevabını Uzmanımız Adem Subaşı en doğru şekilde cevaplamıştır. 

Devlet Dinlendirici Gözlük Karşılıyor mu?

Dinlendirici olarak ifade edilen gözlüklerin de numarası olup, bu tip gözlüklerin numaraları 0,5 yada 0,25 şeklindedir. Dolayısı ile dinlendirici olarak sizlere reçete edilen gözlükleri de yukarıda ifade ettiğimiz şekilde alabilirsiniz. 

Muayene Olmadan Gözlük Alınır mı?

Hayır alamazsınız. Devletin sizlere sunacağı katkı bedelini almak için muhakkak bir göz doktoruna muayene olarak reçete yazdırmanız gereklidir ve bu reçeteyi süresi içinde optisyene götürerek gözlüğünüzü almanız gereklidir. 

Reçetesiz Numaralı Gözlük Alınır mı?

Hayır, alamazsınız. Bu şekilde size reçetesiz gözlük satan bir işletmeye 3 aya kadar meslekten men cezası verilir. Bu uygulamaya reçetesiz lens satışı da dahildir. 

Numaralı Gözlük Ücretleri Ne Kadar?

Bu konuda bir çok sorular sorulmaktadır. Ancak net olarak ifade ediyorum: bu sorunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Piyasada onlarca marka ürün satılmaktadır. Çin malı üretimden tutunda, yerli üretime, batı menşeli ürünlerden çok büyük markalı ürünlere kadar onlarca marka piyasa var. 

Dolayısı ile alacağınız numaralı gözlüğün tek bir fiyatı bulunmamaktadır. Ancak numaralı bir gözlüğü en aşağı 90 TL'den başlayan fiyatlarda alabilirsiniz. 

Numaralı Gözlüklerde Ucuz Markaların Pahalı Markalardan Farkı Var mıdır?

Takacağınız gözlüklerde cam kalitesi önemlidir. Markalar da fiyatı değiştiren en önemli etken çerçeve tasarımı ve kalitesidir. Dolayısı ile ucuz markaların pahalı markalardan işlevsel olarak çok bir farkı olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak bazı gözlük camlarının güneş ışınlarını emme yada gözü koruma yönünde ek işlevleri olabilir. 

Satın alacağınız gözlükçüye ürünlerin bütün özelliklerini ayrıntılı sormanız gereklidir.  

Not: Bu yazımız Devletimizin gözlük cam ve çerçeve bedeli konusunda ödemiş olduğu katkı payı konusunda bilgiler sunmaktadır. Gözlüklerin fiziksel özellikleri konusunda muhakkak göz doktorundan yada optisyenden destek almanız gereklidir. 

Sonuç olarak bu yazımızda 2021 Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, ayrıca SGK gözlük ücreti sorularının cevabını yazdık. Ayrıca gözlük alma konusunda bir çok sorunun cevabını da bu makalemizde cevapladık.

İşsizlik Sigortası Olanlar Sağlık Hizmetinden ve Gözlük Hakkından Yararlanabilir mi sorusunun cevabı için bu yazıyı okumanız gereklidir:  

https://yeni-kimlik.com/issizlik-sigortasi-alanlar-saglik-hizmetlerinden-yaralanabilir-mi.html