Devlet Hastaneleri İmplant Tedavisinin Ücretlerini Karşılıyor Mu?

inplant tedavisi devlette

Devlet Hastanelerinde (Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde) İmplant hizmeti alabilirsiniz. Ancak bu kurumlardan alacağınız hizmetin ücretsiz olması bazı şartlara tabidir. SGK'nın resmi organlarından yapılan açıklamaya göre:

 • İmplant tedavisini  ve ücretini SGK (Devlet) karşılıyor mu?
 • Kamuya ait Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerinden İmplant tedavisi almanın ücreti ne kadar?
 • Devletten ücretsiz İmplant tedavisi almanın şartları nelerdir?

SGK İmplantı Karşılıyor Mu?

İstisnai durumlar haricinde normal şartlarda SGK implant bedellerini ödememektedir. İmplant ücretinin ödenebilmesi için şu hallerden biri olmalıdır;

 • Kemik içinde kist ve tümör nedeniyle oluşan sorunlar
 • Kemikte aşırı doku kaybı yaşanması halinde
 • Hem alt hem de üst çenede oluşan tek taraflı serbest sonlu dişsizlik durumları
 • Konjenital diş eksikliği vakaları
 • Dudak damak yarığı gibi doğumsal anomaliler nedeniyle gelişen, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu durumlar

Saydığımız hallerden birinin oluşması halinde SGK implant bedelini ödemektedir. Bu hallerin varlığını sağlık kurulu tespit etmektedir. Ödeme yapılabilmesi için sağlık kurulu ve raporu şöyle olmalıdır;

 • Üniversite hastanelerinden biri olmalıdır.
 • Kurulda, üniversite diş hekimliği fakültelerinden protez, cerrahi ve periodontoloji anabilim dallarından minimum birer öğretim üyesi olmalıdır.
 • Hastanın bilinen protetik tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyeceği ve implant uygulamasının zorunlu olarak yapıldığı raporda açık bir şekilde yazmalıdır. Raporda ayrıca kaç tane implant yapılacağının bilgisi de yer almalıdır.
 • Rapordaki ekte, kararı destekleyen radyografik tetkikler bulunmalıdır.

SGK Kaç İmplanta Kadar Ödeme Yapar?

SGK implant fiyatları 2021 yılında geçen yıllara göre değişiklik göstermemiştir. Sağlık raporu alınmış olsa dahi, SGK belli sayıda implantlar için ödeme yapmaktadır.

Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu her bir çene için en fazla 4 implanta kadar ödeme yapar. Her işlemin bedeli 202,36 TL olarak belirlenmiştir. SGK bir implant için bu bedele ek olarak 90 TL daha eklemektedir. 4 implant için SGK’nın ödediği tutar 202,36 TL + 90 (x 4) =  562,36 TL kadardır.

Aşağıda saydığımız özel hallerde ise SGK her bir implant için 90 TL yerine 700 TL öder. Bu haller şunlardır;

 • Engellilik oranı en az %40 olan kişiler
 • 3713 sayılı kanuna göre aylık bağlanan maluller
 • Başkasının yardımı ve desteği olmadan yaşayabilmek için gerekli hareketleri yapamayacak kadar malul olan vazife ve harp malulleri

Hastanın tedavisi onaylandıktan sonra SGK tüm masrafları karşılar. Yerleştirilen protezin yenilenme süresi 4 yıldır. Eğer hasta bu süre dolmadan protezini yenilemek isterse tüm masrafları kendi karşılamak zorundadır. Hasta bir kaza nedeniyle ağız ve çene travması yaşarsa veya trafik kazası geçirirse ücretsiz tedavi olabilir.

18 Yaşından Küçüklerde İmplant Tedavisi Ücretli Midir?

18 yaşını doldurmayan kişilerin implant tedavileri ücretsiz olarak yapılır. Hasta muayeneye geldiğinde 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış olursa diğer vatandaşlar gibi ücret ödemek durumundadır.

Özel Hastanelerde SGK İmplant Tedavisini Karşılıyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık raporunu üniversite hastanesinin vermesini durumunda ve implant uygulamasının yine üniversite hastanesinde yapılması halinde tedavi masraflarını karşılamaktadır. Özel hastanelerde yaptırdığınız implant tedavilerinde özel hastanenin çıkardığı bir sağlık raporu olsa bile masraflar karşılanmamaktadır. Bu durumun tek istisnası engelli vatandaşlardır.

Engelli Vatandaşların İmplant Tedavisini Devlet Nasıl Karşılar?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olmayan özel hastanelerde ya da polikliniklerde, implant masrafları yalnızca engelli olunması halinde karşılanır. Engellilerin ücretsiz diş tedavisi hakkı şu şartlarda geçerlidir;

 • Hastanın engel oranı en az %40 olmalıdır.
 • İmplant engelli raporu; Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM), Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ya da üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültelerinde görev yapan doktorlar tarafından düzenlenerek verilmelidir.
 • Raporda ağız ve diş sağlığı ile ilgili yapılacak tüm tedaviler açık bir şekilde yazmalıdır.
 • Sağlık raporu düzenlendikten sonraki 10 iş günü içerisinde tedaviye başlanmalıdır.

Devlet Hastaneleri İmplant Yapar mı?

Evet, Devlet Hastanelerimizde implant hizmeti vermektedir. Ancak alacağınız bu hizmet için ek ücret ödemeniz gerektiğini unutmayınız. Bu işlem için gitmeniz gereken Devlet Hastaneleri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleridir. 

Ancak özellikle bu işlem için giderken Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerini tercih etmeniz gerekir. Çünkü Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri diş üzerine kurulu büyük hastanelerdir ve Merkez olarak geçen hastanelerden daha büyük ve daha donanımlıdır.

İstanbul'da İmplant Yapan Devlet Hastaneleri

Avrupa Yakası olarak Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde, Bahçelievler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde kesin olarak implant hizmeti verildiğini biliyorum. Hatta Pandemi sürecinde de yavaş yavaş bu hizmete başlanmıştır. Diğer Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ki son durumu bilmiyorum açıkçası. 

Anadolu yakası olarak ise Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde İmplant hizmeti verilmektedir. Diğer Hastaneleri bilmemekle birlikte Ataşehir ADSH'nin Anadolu Yakasının en büyük diş hastanesi olması nedeniyle özellikle bu hastaneye gitmenizi tavsiye ediyorum.

Sonuç olarak SGK implant tedavilerini iki şekilde karşılamaktadır. Bunlardan biri engellilik hali diğeri ise yazımızın başlarında bahsettiğimiz özel tedavi halleridir. Masrafların karşılanabilmesi için üniversite hastanelerinin diş hekimliği fakültesinde görev yapan doktorların onayladığı sağlık raporunun çıkarılması gerekir. Özel hastanelerde yaptırılan implantlar için yalnızca engelli vatandaşlardan ücret alınmaz.