2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Başvuruları ve Sınav Tarihleri Ne Zaman

Açık öğretim kurumlarının ön lisans programlarından ya da meslek yüksekokullarından mezun olanların girdiği dikey geçiş sınavı (DGS) ile öğrenciler lisans eğitimlerine devam edebiliyorlar. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan DGS’ye stajını tamamlayanlar ve son sınıf öğrencileri de katılabilir. DGS 2019 sık sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

dgs basvuru tarihleri

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ne Zaman?

2019 DGS tarihi 30 Haziran olarak açıklandı. ÖSYM’nin belirlediği sınav takvimine göre 2019 Dikey Geçiş Sınavı’na girmek isteyen öğrenciler, başvurularını yaptıktan sonra sınava girebilirler.

2019 DGS Başvuru Ne Zaman?

2019 DGS başvuruları 26 Nisan 2019 tarihinde başlayıp 8 Mayıs 2019 tarihinde sona ermektedir. Geç başvuruların tarihi ise 21 Mayıs 2019’dur.

DGS başvurusu nereden yapılıyor?

2019 DGS için nereye ve nasıl başvuru yaparım? Sınava girecek adaylar 2019 DGS başvuru kılavuzu yayınlandıktan sonra ais.osym.gov.tr adresine girerek DGS için başvurularını yapabilecekler. DGS başvuru kılavuzu henüz ÖSYM’nin resmi sitesinde duyurulmadı.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

2019 DGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 25 Temmuz 2019 olarak belirtildi. Sınava giren adaylar bu tarihlerde sınav sonuçlarını öğrenebilecekler.

DGS’de Hangi Tip Sorular Sorulur?

Dikey Geçiş Sınavı’nda ne sorulur? DGS’de sayısal ve sözel bölümü kapsayan iki test uygulanmaktadır. 120 sorudan oluşan testlerde 60 adet Matematik ve 60 adet Türkçe sorusu bulunur. Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin hem sayısal hem de sözel muhakeme becerileri bu testlerle ölçülür. Ayrıca ön lisans programını tamamlayan öğrencilerin kazandıkları bilgi ve beceriler de bu testlerle kontrol edilir.

Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

DGS’ye girecek adaylara verebileceğimiz çalışma önerilerimiz şu şekildedir;

- Sınava çalışırken mutlaka bir program hazırlayın. İşe gider gibi bir plan yapmalı ve bu plana mutlaka uymalısınız. Sabah 9’da başlayan ve akşam 6’da biten mesailer gibi kendinizi programlayın ve çalışın.
- Program yaparken konu tekrarına mutlaka dikkat edin. Bildiğiniz konuları küçümsemeyin ve programa dahil ederek üstlerinden tekrar geçin.
- Bol bol test çözün, video izleyin ve yapamadığınız soruları bir bilene sorun.
- Dikey Geçiş Sınavı sorularını ve önceden çıkan DGS konularını inceleyin.
- DGS kazananlardan tavsiyeler genellikle soru çözme alışkanlığının kazanılması ve ertelemenin yapılmamasıdır.
- DGS çalışma taktikleri içinde belki de en önemlisi kendinize inanmanızdır. Hakkınızdaki olumsuz fikirler çalışmanızı engelleyeceği gibi başarılı olmanızı da imkansız kılar. Yapamayacağınızı düşünmek yerine çalışmaya odaklanın. Şikayet ederek ya da söylenerek değil, ancak çalışarak kazanabilirsiniz.

2019 DGS Puan Hesaplama

DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS puanı, adayların her testten aldığı netlere bakılarak hesaplanır. Doğru soru sayısından yanlış soru sayısının 4’te 1’i çıkartılarak testlerin net puanları elde edilir. Testlerden alınan netler, ÖBP (ön lisans başarı puanı) ile birlikte hesaplanarak DGS puanı belirlenir.

DGS puan hesaplama katsayıları ÖSYM’nin açıkladığı Tablo-A’da bulunmaktadır. Tüm adayların puanları tabloda bulunan katsayılarla çarpılır ve DGS puanları oluşturulur. Adayların hem sayısal hem de sözel testten en az 0,5 ham puan almaları gerekir. Testlerden 0,5 ham puan alamayan adayların DGS puanları hesaplanmamaktadır.

Ön lisans başarı puanı hesaplama

DGS puan hesaplama ÖBP nasıl yapılır? Dikey Geçiş Sınavı’na başvuran adayların bitirme yılı ve diploma notuna bakılır. Bu notlara DGS puan hesaplama okul puanıyla birlikte yapılır. Henüz mezun olmayan fakat son sınıfta olan öğrencilerde diploma notuna değil not ortalamasına bakılır. 100’lük sisteme çevrilen not ortalamaları 0,8 ile çarpılıp ÖBP oluşturulur. Örnek verecek olursak;
Mezuniyet notu 3,50 olan bir öğrencinin ÖBP’sini hesaplamak için not 100’lük sisteme çevrilir;
3,50 x 25 = 87,5 (4’lük sistemde verilen notu 100’lük sisteme çevirmek için not 25 ile çarpılır)
Bu öğrencinin ÖBP’si: 87,5 x 0,8 = 70’tir.

DGS’den Geçebilmek İçin Hangi Kaynaklara Çalışmalı?

DGS’ye hangi kaynaklardan hazırlanmalıyım? DGS’den yüksek not alabilmek için bolca deneme sınavı çözmek gereklidir. Deneme sınavlarını içeren kaynaklarla düzenli çalışıldığı takdirde başarılı olunabilir. DGS için en iyi kaynaklar KAF Yayınları, Gür Yayınları, Üç Dört Beş Yayınları, Apotemi Problemler ve Karekök Soru Bankası gibi kitaplardır.

DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da tercihlerdir. DGS tercihleri internetten bireysel olarak yapılmaktadır. Adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi olan ais.osym.gov.tr adresine kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak tercih yapabilirler.

DGS tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

- Tercih Kılavuzu’nda yer alan bölümlerden okuyabileceğiniz bölümleri işaretleyin. Puanınız yetiyor diye istemediğiniz bir bölümü seçmeyin.
- Tercih sıralaması yaparken gerçekten yapmayı istediğiniz programı ilk sıraya koyun. Listenin sonuna en az istediğiniz programı yerleştirin.
- Tercihlerinizi yaparken üniversitelerin geçmiş yıllardaki puanlarına da bakın.
- Ön lisans programınızdaki alanla uyuşmayan ve farklı bir puan türüne ait programları seçmeyin.
- Listeyi doldurmak için hiç istemediğiniz okulları ve bölümleri yazmayın.
- Bazı bölümlerin özel şartları olabilir, bunlara dikkat edin.
- Kodlama hatası yapmayın ve bölüm kodlarını dikkatlice okuyun.
- Seçeceğiniz meslekleri ve gideceğiniz okulun bulunduğu şehri araştırın. Okuyamayacağınız bölümleri ya da gidemeyeceğiniz şehirleri seçmeyin.
- Tercihlerinizi yaptıktan sonra mutlaka tercih süresi dolmadan kontrolünüzü yapın.

Dikey Geçiş Sınavı’ndan başarılı olan ancak henüz mezun olmamış adaylar kazandıkları programa kayıt yaptıramazlar. Eğer bu öğrenciler bahar yarıyılı başlamadan stajlarını tamamlarsa ve bütünleme ya da tek ders sınavı ile mezun olabilirlerse, bu durumu belgeledikleri takdirde kazandıkları lisans programına kayıt yaptırabilirler.

Kaç Yıl Okumam Gerekir?

DGS’ye girenlerin en çok merak ettiği konuların başında “DGS kazanan kaç yıl okuyacak?” ya da DGS’den sonra kaç yıl okunur gibi sorulardır. Bu sorunun cevabı her bölüm için farklı olmakla birlikte bu konuda kesin bir sayı vermek mümkün değildir. DGS’yi kazandığınızda kayıt yaptırdıktan sonra ön lisans programında almış olduğunuz dersler sayılır. Kayıt yaptırdığınız programla örtüşen dersleriniz elenir ve bu derslerden muaf tutulursunuz. Uyuşan dersler genellikle kültür dersleridir. Alan derslerini tekrar almanız gerekir. Bazı bölümlerde 10 derse kadar muaf hakkı tanınırken bazı bölümlerde ancak 3 ya da 4 dersten muaf tutulabilir. İngilizce hazırlığı olan bölümlerde hazırlık sınıfı tekrar okunur.

Özel Üniversiteler DGS

Özel üniversitelere DGS ile geçiş yapmak isteyen öğrenciler en çok fiyatları ve puanları merak ediyor. Özel üniversitelere DGS ile geçiş fiyatları 2019 yılı için 20 bin TL ile 40 bin TL arasında değişiyor. Tıp fakülteleri için fiyatlar 45 bin ile 60 bin arasındadır.

Özel üniversite DGS hukuk puanları en çok 348,28 puan ile burslu olarak eğitim veren İstanbul’daki Doğuş Üniversitesi’dir. Hukuk Fakültesi’ndeki en düşük puan ise 269,76 puan ile ücretli eğitim veren İstanbul’daki Yeditepe Üniversitesi’dir. %50 indirimle eğitim veren İstanbul Kültür Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi puanı ise 302,67’dir. %25 indirimli eğitim veren Ankara’daki Başkent Üniversitesi’ne Hukuk Fakültesi taban puanı 289,81’dir.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)