Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliği

Dava açmadan İsim ve soyad değişiklini dilekçe ile Nüfus Müdürlüğüne başvurarak yapabilirsiniz. Ancak bu durum için aşağıda sıralayacağımız şartları taşımanız gereklidir.

Dilekçe İle İsim ve Soyad Değiştirme İşleminin Mevzuatı

İsim ve soy ismin dilekçe ile değiştirilmesine dair yasal düzenleme “7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair” Kanun ile düzenlenmiştir. Söz konusu bu kanun 19/10/2017 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Bu kanunda yer alan geçici 8. Madde ile bazı özel durumlarda ve geçici bir süre için adı ve soyad değişiklikleri mahkeme yoluna gidilmeden Nüfus Müdürlüklerine dilekçe ile başvurularak yapılabilecektir denilmektedir.

Herkes Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliği Yapabilir mi?

Bu konuya dair esaslar 7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunun geçici 8. Maddesinde açıklanmıştır. Alt başlıklarda detayları ile anlatacağımız şartları taşıması halinde herkes dilekçe ile ad ve soyad değişikliği yapabilir.

 • Soyismin Soyadı Kanununun 3. Maddesinde belirtilen hükümlere aykırı olması
 • İsim ve soy isimde yazım ve imla hatası olması
 • İsmin yada soy ismin komik ve abes bir isim olması
 • Düzeltme işareti kullanılmamasından dolayı anlam değişikliği olan ad ve soyadları,

Yukarıda kısaca belirttiğimiz (alt başlıklarda ayrıntılı anlatılacaktır) şartları taşıyanlar dava yoluna gitmeden dilekçe ile Nüfus Müdürlüğüne başvurması halinde talebi il yada ilçenin idare kurulunda değerlendirilir. Ayrıca 2 yıl gibi kısıtlayıcı bir süre vardır (alt başlıkta açıklanmıştır).

Dilekçe İle İsim Değiştirilmesine Dair Geçici 8. Madde :

“Kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir.”

Not: İsim soy isim değişikliğine dair talepler Soyadı Kanunun 3. Maddesi ile birlikte değerlendirilerek yapılmaktadır. Bu maddede rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmayan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz denilmektedir.

Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliğinin Şartları Nelerdir?

İsim yada soy ismin mahkeme yoluna gidilmeden değiştirilmesine dair esaslar 7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunun geçici 8. Maddesinde açıklanmış olmakla birlikte Soyadı Kanunun 3. Maddesi ile birlikte değerlendirilir.

1- İki Yıl İçinde Dilekçe İle Başvuru Yapılması

 • Dilekçe ile dava yoluna gidilmeden isim yada soy isimde değişiklik yapılması için 2 yıl süre tanınmıştır. Söz konusu bu süre geçici 8. Maddeye dayanmakta olup, 19/10/2019 tarihi son başvuru tarihidir.
 • Diğer bir ifade ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl süre tanınmıştır.

2- İsim veya Soyisimde İmla Hatası veya Yazım Yanlışı Bulunanlar Değiştirebilir

 • Nüfus Cüzdanı çıkarılırken bir kişinin ismi Nüfus Cüzdanına yanlış kaydedilmiş olabilir. Genellikle harf hatası şeklinde olmaktadır. Örneğin Güllü isminin Nüfus kayıtlarına Gülü – Güli şeklinde kaydedilmesidir.
 • İsminde yada soy isminde harf hatası yada imla hatası olduğu gibi bir hata olduğunu düşünenler yukarıda belirttiğimiz süre içinde dilekçe ile başvurması halinde isminde ki hatayı düzeltebilir.
 • Bu durumda kişinin isminde sadece hatalı olduğunu düşündüğü harf düzeltilir.

4- İsmin veya Soyadın İğrenç veya Gülünç Olması:

 • İsminin gülünç olduğunu düşünenler yada iğrenç kötü bir manası olan kişiler dilekçe ile başvurmak sureti ile ismini değiştirebilir.

Bu şekilde yapılacak olan başvurular kurul tarafından değerlendirilir. Kurul toplumsal değerleri dikkate alarak objektif kriterlere göre karar alır.

Ancak bu şekilde yapılacak olan başvurularda;

 • İsmini beğenmediği için değiştirmek isteyenlerin başvuruları,
 • Mevcut isminin yanına başka bir isim ekletmek isteyenlerin başvuruları

Soyadını değiştirmek isteyenlerin başvuruları kabul edilmez. Bu kişilerin başvuruları ancak mahkeme ile karara bağlanır.

İsim - Soyisim Değişikliği İçin Nereye Başvurmanız Gereklidir?

Bu yazıda bahsedildiği şekilde ismini yada soyismini değiştirmek isteyenler, ikametlerinin olduğu yerde ki Nüfus Müdürlüğüne başvurmalıdır.
Başvurunuz yapıldıktan sonra ilde iseniz il kurulunda, ilçede başvuru yaptıysanız ilçe kurulunda değerlendirilerek sonuca bağlanacaktır.

Dava İle İsim Soysim Değiştirilmesi

Dilekçe ile isim ve soyadın değiştirilmesinin sadece yukarıda belirtilen şartlarda ve 19/10/2019 tarihine kadar başvuru yapılması gerekir. Bu şartlar dışında ismini değiştirmek isteyenlerin mahkemeye başvurması gereklidir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için "İsim Değişikliği Davası Nasıl Açılır? Bütün Detaylar.." 

Ayrıca altta verilen yazılarımızı da inceleyiniz:

En Güzel Erkek İsimleri

En Güzel Kız İsimleri

3.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.25 (28 Oylar)

Yorumlar  

Merhaba adım Fadime. Yaklaşık 10 yıldır herkese Zeynep diye tanıtım kendimi ve öyle tanınıuorum. Çalıştığım yerde öğrencilerimde Fadime ismimi bilmemektedir. Soranlara iki ismim var dedim hep. İsim eklektirme talebinde bulunmak istiyorum. Sizce dava olumlu sonuçlanırmı
Cevap
A) AD DEĞİŞİKLİĞİNİ HAKLI KILAN SEBEPLER
aa) Ad ve Soyadın Değiştirilmesi
...
Yargıtay uygulamasında öncelikle kişinin toplum içinde bilinip tanındığı adını nufüs kaydında taşıması haklı neden teşkil edeceği kabul edilmektedir.
...
Cevap
Merhaba. Nüfus memuru adımı yanlış yazmış kimliğe.  herkes dila diyor. Dila için başvuru yapsam kabul edilir mi?
Cevap
Soyadım Coşkun malumunuz toplum tarafından abes ve çokça dalga geçen bir soy isim mahkeme ye gitmeden acaba hal edilir mi ... 
Cevap
Ismim erdihan cinsiyetim kadin. Her ismimi duyan beni ilk önce erkek zannediyo. Skldm artık bu durumdan. 2 ay önce dilekçe verdim nüfus müdürlüğüne hala dönüş yapmadılar. Bu arada gamze olarak değiştirmek istiyorm
Cevap
Oğlumun adı Fatih..amcasi bize sormadan sadece fatih yazdırmış.. biz fatihan olarak yazdiracaktık.. şuan oğlum 4aylik degistirebilirmiyiz
Cevap
Merhaba soy adımın alay konusu olduğu için(OZUT) bir seferliğine mahsuben değişeceğini öğrendim ilçe nüfus müdürlüğüne baş vuru yaptım soy ismimin alcan olmasını istiyorum kurul onaylar mı acaba
Cevap
Merhaba , soyadim özbırakmaz ve yıllardır hep dalga geçilmesine maruz kaldım . Ne bırakmaz ? Tuttu mu bırakmaz - izbırakmaz - neyi bırakmaz vesaire gibi çirkin sözlerden çok sıkıldım ve bu soyad biyolojik babama ait . annem ikinci bir evlilik yapti ve 7 yaşından beri ailemle birlikte yaşamaktayim . Ailede herkesin soyadi ÖZTÜRK ve ben hem soyadimin dalga konusu olmasi hemde ailede farkli soyadi tasinaktan dolayi cok rahatsizim . Babam Mehmet Ozturk'un beni evlat edinmesine ragmen soyadim degismedi . Soyadimi degistirebilir miyim ? Lutfen bir yol gosterin Lutfen
Cevap
İsmim komik ve anlaşılmadığından arkadaşlar arasında halil diye biliniyor nüfusmüdürlüğünden deyiştırebilirmiyim
Cevap
Soyismim denli ama arkadaşlarım hep densiz diye dalga geçiyorlar ben bu durumdan çok sıkıldım devlet dairelerinde denli diyorum ama benli diye yazıyorlar ve bu sorun yaratıyor acaba soyismimi değiştirebilir miyim ?
Cevap
İsmimden küçüklüğümden beri hoşnut değilim. Zaten hep fatoş kullanılıyor. Öğretmenim ve bi ara benimle Fatmagülün suçu ne diye dalga geçiyorlardı. Bu da bir kenara ateistim ve adımın dine bağlı bi isim olmasını istemiyorum. Daha evrensel bişey olmalı. Dava açarak halledebilir miyim?
Cevap
Çok güzel bir ismin var
Cevap
Merhabalar, soyadımızın aslı Çakırkal'dır fakat o dönemlerde nüfus memuru bu soyad uzun Çakkal yapalım diyince dedemde ses etmemiş. Ama içerisinde çift -k harfi bulunduğu icin sürekli yazım hataları oluyor bu durumda başvursam dilekçem kabul görür mü acaba?
Cevap
Merhaba soyadım Kartboğa kurul ne cevap verir acaba teşekkürler
Cevap
Soyadımı değiştirmek istiyorum sevim yapmak istiyorum
Cevap
Merhaba benim adım kübra nur ayağ bana herkes kubranur olarak hitap ediliyor ama kimligime nur eklememis nüfus müdürü bu durum duzeltebilirmiyiz
Cevap
Merhabalar. Bir erkek olarak adımın sultan olmasından dolayı her yerde ailen kızmı bekliyordu da sultan ismini koydular demelerinden cinnet geçireceğim. Asıl adımın Eyüp Sultan olduğunu kimlikle eksik yazıldığını anlatmaktan bunaldım. Hatta bankalardan arandığında sultan hanımla görüşecektim diye başlamaları her defasında şiddetli kavgaya sebep olmakta bunun gibi bir sürü durumum var. Bunu düzeltilerek acaba
Cevap
Bu soyad değiştirilebilir mi acaba çocukken çok dalga geçiliyordu öküz diye değiştiriyolardı biz bir şekilde geçtik o zamanlardan (ki hala sen öksüz müsün diye şaka yapanlar da oluyor ) ilerde çocuklarımda yaşamasın istiyorum. Bir de anladığım kadarıyla kabul durumu kuruldan kurula değişiyor . Sizce nasıl sonuçlanır ? Teşekkürler 
Cevap
Merhaba benim kimlikteki ismim nevin ve bu ismi bana nüfus dairesinde ki bir memur ismimi uygun bulmadığı için nevin olsun demiş ve bu durum beni rahatsız ediyor ailem bana neval diyor ve ben bir türlü kimlikteki ismime ısınamıyorum. İsmimi değiştirip neval ya da nisa yapmak istiyorum ikisinden birini bu mümkünmüdür. degiştirebilirmiyim
Cevap
Mrb. Soyismimi değiştireceğim. Çocuklarım 18 yaşından küçük. Onların kimliğini götürmem gerekiyor mu.?Cocuklarinki otomotik olarakmi değişiyor? Eşim de değişecek. Onun kimliği de gerekiyor mu?
Cevap
7039 sayılı Kanunla Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici 8. madde ile iki sene için makheme kararı aranmadan değişiklik yapma hakkı getirilmiştir. Hükme göre: "... Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte varsa karısının ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilir.
Cevap
Merhaba Benim Soyadım YAZIK Nüfus Müdürlüğüne Dilekçe Vereli 3 Ayı Geçti Sizce Soyadı Değişikliği Onaylanır mı ve Ne Kadar Süre İçinde Değişir İlginize Teşekkürler
Cevap
Kayin vâlidemle isim soyisim ayni bunu dilekceyle değiştire bilirmiyim
Cevap
Merhaba soyadım balta ve her ortamda dalga geçilmesinden bıktım dilekçe ile değiştirebilir miyim acaba
Cevap
7039 sayılı Kanunla Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici 8. madde ile iki sene için makheme kararı aranmadan değişiklik yapma hakkı getirilmiştir. Hükme göre: "... 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3. maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklı anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. ..."
Cevap
günaydın ismim Nuri çocukluğumdan beri Nuri Alço gibi esprilere ortamlarda maruz kalıyorumve ben artık bu tarz şeylere katlanamiyorum ve ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor
Cevap
Nüfus dairesine gittim ve yazım hatası dışındakiler değişmiyor deyip dilekçemi bile almak istemediler 
Cevap
Pazartesi Alo 199 telefon hattını arayabilir misiniz? Ancak geçici madde çok açık.
Dilekçe İle İsim Değiştirilmesine Dair Geçici 8. Madde :

“Kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir.” denilmektedir. Dolayısı ile bu maddede geçen 3 üncü maddeyi iyi analiz etmek gerekir.
Cevap
Soyadım CAM, CAN şeklinde değiştirebilirmiyiz. (Not: Kardeşim kendisi ve ailesinin soyadını CAN şeklinde değiştirdi, onun karar örneğini dilekçeye ek yapabilirmiyiz)
Cevap
7039 sayılı Kanunla Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici 8. madde ile iki sene için makheme kararı aranmadan değişiklik yapma hakkı getirilmiştir. Hükme göre: "... 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3. maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklı anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. ..." Yazım yanlışı bariz olduğu için hiçbir sıkıntı çıkmaz.
Cevap
Merhaba soyismim geyik dilekçe ile sorun çözülür mü dersiniz çok muzdaribim anlatamam kelimeler kifayetsiz kalır
Cevap
Merhabalar ben adımı değiştirmek istiyorum küçüklüğümden beri bu ismi kullanmaktan bi ortamda ismimi söylemekten utanç duyuyorum çünkü söylediğim her yerde dalga geçildi benle okulda arkadaşlarım bi kaç öğretmenim tarafından Muhsin diye hitap ediliyordum ve göbek adım olan Nergiz le hitap edilmeye başladım yakınlarım bile kimlikteki ismimi yeni öğrendiler ve ben kimlikteki isminden fazlasıyla rahatsız oluyorum sizce dilekçeyle kimlikteki ismimi nergizle değiştirebilirmiyim 
Cevap
Merhaba bende eski eşimin soyadını boşanma sürecinde kullanmak istedigimi belirttim ve kullanıyorum. 5 sene oldu bosanali. Ve artık kullanmak istemiyorum. Mahkeme de şansım var mı ?
Cevap
Merhaba efendim. "Topal" olan soyadımı "Topaloğlu" diye değiştirebilir miyim? teşekkürler..
Cevap
Adımı değiştirmek istiyorum veya yanına bir isim ekme şansım varmıdır. Bende bu konuda çok alay konusu oldum. Mahkeme karari ile zekiye isminide degistirdiginide tv izledim. Dilekçe de bunuda belirtip degiştirebilirmiyim.
Cevap
Merhabalar soyadım İBİŞLER 
Ben 37 yaşındayım bu yasıma kadar insanların alaylı sözlerini kaldırabildim fakat oğlumunda ayni seyleri yaşadığını görüyorum ve değiştirmek istiyorum.
Size sorum şu soyadı seçme şansımız var mi örneğin ASiLTÜRK gibi 
Cevap
İyi günler ilk okuldan beri soyismim hep dalga konusu olmuştur. Yaşım 28 ve ticaretle uğraşıyorum. Soyismimin bulunduğum koşullara uygun olmadığını ve çocuğumun da benim yaşadığım sorunları yaşanmasını istemiyorum. Bi fikir verir misiniz? 
Cevap
tüm çevremdeki herkes ailem dahi songül fakat kimliğimde şengül dilekçe ile geğişirmi
Cevap
Kızımın adı Sueda olmalıydı fakat memur Süeda yazmış. Dilekçe ile düzeltilebilir mi
Cevap
DEĞİŞTİRİLİR
Cevap
İsmimin bir anlamı olmadığı için sadece harf düzenlemesi yapmak istiyorum Duru olarak değiştirilir mi acaba ?
Cevap
Soyadım Kocakaş soyadımı değiştirebilirmiyim veya  harf değişikliği yardımcı olursanız sevinirim
Cevap
Soyadım  Kocakaş soy adımı dilekçe yöntemi ile değiştirebilirmiyim veya harf değişikliği yapabilirmiyim 
Cevap
Merhabalar,
Adım Limon.Gittiğim her kurumda ismimi birkaç defa tekrar etmem gerekiyor ve alay ediliyor.Yıllarca bu duruma katlandım fakat ismimden dolayı çocuklarım okul hayatlarında ve özel hayatlarında çeşitli çirkin şakalara maruz kaldılar.(Örneğin:Limoncu geldi.)Bu durumdan dolayı çok rahatsızım ve çocuklarım benim yüzünden böyle şeylere maruz kalmasından dolayı çok üzgünüm.Psikolojim ve kendime olan güvenim sekteye uğruyor.Dilekçe ile ismimi Leman olarak değiştirmek istiyorum.Sizce olumlu sonuç alabilir miyim.Cevaplarsanız çok sevinirim.
Cevap
Hiçbir sıkıntı olmaz.Hatta farklı isimlerde düşünebilirsiniz.Leman, Limon'u çağrıştırıyor o kötü psikolojiyi her seferinde hatırlatmasın.Başvurunuz mutlaka kabul edilir.
Cevap
Soyadım ELİBÜYÜK. Hem küçüklüğümden bu yana alay konusu oldum hemde hangi kuruma gidersem gideyim muhakkak 1 veya 2 kere tekrar etmek zorunda kalıyorum. Bazen yanlış bile yazılabiliyor. Alay konusu ise elimin büyük olduğuna dair değil. Biraz bel altı şakalar yapılıyor Sizce nasıl sonuçlanır
Cevap
Merhaba, ismim Ayşe ama doğduğum bugünden beri sürekli Ayşegül ismi kullanıldı. 33 yaşındayım ve ismimim arkasına Gül ekletmek istiyorum. Sorun yaşar mıyım.? Nasıl bir yol izlemeliyim.? Yardımcı olursanız sevinirim..
Cevap
Merhaba
İsmim ziyad ( ben çift uyrukluyum) , Ziya olarak değiştirmek istiyorum sizce değişiklik başvurum kabul olurmu
Cevap
Merhabalar soyadım İBİŞLER 
Ben 37 yaşındayım bu yasıma kadar insanların alaylı sözlerini kaldırabildim fakat oğlumunda ayni seyleri yaşadığını görüyorum ve değiştirmek istiyorum.
Size sorum şu soyadı seçme şansımız var mi örneğin ASiLTÜRK gibi 
Cevap
Ismim normalde safia 22 yil once annem nufus mudurlugundeki memuru yazili bir sekilde vermesine ragmen safiye olarak yazmış herkes safia olarak sesleniyo ve bu durumu duzeltmek mumkun mudur dilekçe ile cevaplarsaniz cok sevinirim...
Cevap
İyi günler. İsmim Durmuş ve bu durumla çok alay edildi. Bunlara çok maruz kaldım. Bu yüzden göbek adım olan Ömer ile değiştirmek istiyorum. Sizce bu dilekçeyle mümkün mü yanıt verirseniz çok sevinirim.
Cevap
Merhaba.Ismim Saniye .Cocuklugumdan beri bu isimle ilgili cok aşagilayici hor gorulup şaka yolu ile de olsa cok guven kaybi yasadim .Sadece isim degistirmek istiyorum.Şansim nedir acaba.Tsk ederim
Cevap
Saniye hanım durumunuz hakkında haklısınız. Olumlu çıkma ihtimalü yüksek. Ancak dilekçede sizin durumunuzu çok iyi anlatmanızı öneririm. Örnek olaylar ifade edebilirsiniz.
Cevap
Adım dilek ama sadece kimlikte halk arasinda deniz olarak soleniyo bende acıkcasi dilek ismine alısmadiğim icin ismimi algilamakta zorlaniyorum onun icin kimligime diger ismide yazdirmam mümkünmü sonuç ne olur.
Cevap
Mahkeme yoluna gitmek zorundasınız Dilek Hanım
Cevap
Nüfus müdürlüğünde yapılan harf yanlışlığı yüzünden Soyadımın anlamı ve manası yok resmi kuruluşlarda tekrarlamak zorunda kalıyorum hatta kimliğimi veriyorum ama harf değişikliği yapılırsa anlama biniyor.Sorum şu harf değişikliğini onaylanacağını biliyorum ama tamamen değiştirme imkanım var mı? (Soyadımı yazmıyorum sosyal medyadan hemen bulurlar)
Cevap
Çağrı bey bahsettiğiniz kadarıyla olumlu karşılanacağını düşünüyoruz. Ancak yinede soyadınızın tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz için net yanıt vermek zor. Yukarıda bahsi geçen mezkur kanunda şartlar açıklanmış
Cevap
merhaba soyadım Oral. dilekçeyle düzelirmi acaba
Cevap
Dilekçe ile değiştirebileceğinizi düşünüyoruz Esra Hanım
Cevap
Cok eskiden babam okuma yazmasi olmadigindan yanlis yazilmis esma olmasi gerekiyo sizce olumlu bi cvp alabilirmiyim dilekce verdim ama
Cevap
Esme ismide kullanılan bir isim. Ancak yinede şansınızın olduğunu düşünüyoruz.
Cevap
Soy adım kimlikte yanlış yazılmış YAVUZ OROÇ aslında olması gereken YAVUZ ORUÇ ben ise YAVUZ SELİM ORUÇ yapmak istiyorum mümkünmü?
Cevap
Oroç'u Oruç yapmak istiyorsanız olumlu yanıt alabilirsiniz.
Cevap
Soyadım karabacak sizce mahkeme olmadan değişim olur mu soyadimda
Cevap
Ancak mahkeme yoluyla Burcu hanım. siz yinede şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak olumlu çıkacağını sanmıyoruz.
Cevap
Merhaba benim nişanlım askeri personel kimlikteki adım berfin fakat dış çevrenin kullandığı isim bu değil ismimden dolayı ve nişanlımın da çevresinden dolayı psikolojimi bozan espirilere maruz kakıyorum kod adı berfin, dağdakilerin kullandığı isim gibisinden ve artık bu durum beni gerçekten çok rahatsız ediyor sizce dilekçem olumlu sonuçlanır mı 
Cevap
Size bu tarz lafları söyleyen insanlarla sizi matap eden biri ile evlenmek çok mantıksız bence isminden çok nişanlını degiştirmen lazım isminizden dolayı size terörist muamelesi yapan insanlarla bi arada olmanız ilginç
Cevap
Berfin hanım, isminiz çok güzel bir isim ve Nüfus Müdürlüğünde kurulacak olan kurulun talebinize olumlu yaklaşacağını sanmıyorum. Ayrıca söz konusu durumunuz hakkında koskoca bir kurumu ifade etmenizin yanlış olduğunu düşünüyorum. Keşke bulunduğum ortamda vs. ifadesini kullansaydınız. Nihayetinde her ortamda bir kaç kişinin spesifik nahoş esprileri olabilir.
Cevap
İsmim Gülden ama kimlikte Güldem yazıyor bunu düzeltebilir miyiz?
Cevap
Dilekçe ile süre aşımı olmadan hemen başvurmanızı tavsiye ederim. Talebinizin olumlu çıkacağını düşünüyoruz.
Cevap
Adımı söylemek istemiyorum ama soyadım "verir" bir bayan olarak bu genç yasimda hem bayanlardan hem de erkeklerden turlu turlu imalar aliyorum. benim sucum ne? boyle bir soyadi konulur mu sasirmamak elde degil.degistormek mumkunmu?
Cevap
Editör bey cevaplarsanız çok memnun olurum.
İsmim görüldüğü gibi mazlum manası ezilen hor görülen hem manası hemde toplum arasındaki gereksiz şakalardan dolayı çok rahatsız oluyorum toplumda çok küçükdüşürücü bir isim olarak görülüyo yeşil çam repliği olsun “Mazlumu getirin bana “ başka şeyler olsun çok rahatsız oluyorum ve insanlarla tanışırken bile ismimi söylemek istemiyorum ismimden dolayı özgüven eksikliği oluşmuş durumda sizce şansım varmıdır dilekçe ile değiştirmede. Şimdiden teşekkürler 
Cevap
Merhaba , soyadim özbırakmaz ve yıllardır hep dalga geçilmesine maruz kaldım . Ne bırakmaz ? Tuttu mu bırakmaz - izbırakmaz - neyi bırakmaz vesaire gibi çirkin sözlerden çok sıkıldım ve bu soyad biyolojik babama ait . annem ikinci bir evlilik yapti ve 7 yaşından beri ailemle birlikte yaşamaktayim . Ailede herkesin soyadi ÖZTÜRK ve ben hem soyadimin dalga konusu olmasi hemde ailede farkli soyadi tasinaktan dolayi cok rahatsizim . Babam Mehmet Ozturk'un beni evlat edinmesine ragmen soyadim degismedi . Soyadimi degistirebilir miyim ? Lutfen bir yol gosterin
Cevap
Oglum 1 aylik eşimle mert ismini koyduk ama eşim önüne mahmut yazdırmış ben bunu kimlik de gordum mahmut ismini sildirebilir miyiz cunku mert ismini kullanacağız benim bilgim dışında olması beni çok uzdu hala kimliğine bakmadım daha çok yeniyken bunu sildirebilir miyiz.
Cevap
benim adımlada surekli okulda isate ve hala sabanın filimleriyle dala geciliyor acaba dilekceyle hallolurmu
Cevap
Soyismim İbiş . Nüfus müdürlüğüne müracaat ederek değiştirme imkânım var mıdır sizce?
Cevap
İsmimi nüfus müdürlüğünden  değiştirmem mümkün mü ?
Cevap
Ökkeş bey isminiz eğer ÖKKEŞ ise hayır. Bu işlem için mahkeme yoluna gitmeniz gereklidir.
Cevap
İsmimle alakalı ger girdiğim ortamda sürekli fıkralar anlatılıp dalga geçiliyor. Bu sebeple olsa dahi mi değiştiremem.
Cevap
Soy adım dalgın dilekçe verdim sonuç ne olur sizce ve nekadar zamanda belli olur lütfen bi cevaplarmısınız
Cevap
Dalgın bey açıkçası komisyonu ikna kabiliyetinize bağlı. Çünkü isminizin komik ve gülünç tarafı yok bize göre. Siz yinede dilekçe ile şansınızı deneyiniz
Cevap
Nasıl komik  ve gülünç deil anlamadım dalga geçiyolar her fırsatta daldın yine soyadında dalgın sende dalgın falan örnek
Cevap
Dalgın bey, öncelikle haklısınız. Ancak komisyon son derece hassas davranmak zorunda. Aksi durumda her önüne gelen ismini değiştirir. Dolayısı ile sizinde dilekçenizde durumunuzu örnekleri ile anlatmanız gereklidir. Dilekçeniz nihayetinde bir komisyon önüne gidiyor. Bu komisyon önüne gelen her talebi olumlu görmemelidir.
Cevap
Ismim sürekli alay konusu ben ismimi değiştirebilir miyim
Cevap
Kamil bey söz konusu kanunda atıf yapılan 3. Maddede iğrenç ve gülünç tabiri geçer.. Sizin isminiz çok güzel manaları taşır. Talebiniz olumlu karşılanmayacaktır
Cevap
Adım Serhat soyadım kurnaz ve hem soyadımla dalga geçiliyor hemde öz babamın soyadı hiç görmediğim tanımadığım bir adamın koydugu adı ve soyadını taşımak istemiyorum sizce değişiklik olur mu?
Cevap
Olumlu yanıt Alamayacağınızı mütalaa ettik. Belki sadece kurnaz soyadınız için komisyon olumlu karar verebilir
Cevap
Kızımın ismi Cemre çocukla Cemre havaya düştü suya düştü toprağa düştü diye dalga geçiyorlar ismini değiştirebilir miyim kızım 8.5 yaşında
Cevap
Talebinizin olumlu karşılanacağını düşünmüyoruz Musa bey. Kızınızın isminin çok güzel manası var ayrıca
Cevap
Oğlumun ismini değiştirmek istiyorum nüfus müdürlüğüne dilekçe yeterli olur mu 
Cevap
Mevzuat da tanınan hakka uyan bir durum varsa sadece dilekçe yeterlidir
Cevap
Merhaba ben Türkçe bir isimle Türkçe olmayan bu ismimi değiştirmek istiyorum.
Bunun kabul görülme ihtimali ne kadardır ?
Cevap
Soyadı dalgın sizce şansım varmı?
Cevap
Ben de ismimi değiştirmek istiyorum okulda benimde adımı alaylı bir şekilde çağırıyorlar ve ben bundan rahatsız oluyorum il nüfusluğuna
gittsem değiştirme ihtimali varmı?
Cevap
Benimle edagulun suçu ne diye dalga geçiyorlar sadece gülü sildirmek istiyorum kabul edilir mi
Cevap
Eda hanım, açıkçası isminizin dilekçe ile değiştirilmesi kanaatimce pek mümkün değildir. Malum dizinden kaynaklı bir sürecin yaşandığı doğru bu isim hakkında. Ancak dilekçe ile bu gerekçeden dolayı değişiklik yapamazsınız. Siz yinede dilekçe ile şansınızı deneyiniz. Ancak sonucun şimdiden olumsuz olacağına kaniyim.
Cevap
Ismim gittiğim heryerde dalga konusu bu beni rahatsiz ediyor ilçe nuüfsa gittim burda değişemezsiniz denildi bana ne yapmam konusunda yardımcı olursaniz sevinirim
Cevap
Hanfendi (Hanım Hanım diye hitap etmek biraz tuhaf geldi açıkcası): Nüfus Müdürlüğüne direk dilekçe ile başvuru yapınız. Dilekçenize mevzuat gereği işleme alıp olumlu yada olumsuz cevap dönmek zorundalar. Bu ismin değiştirilmesinde de komisyonu ikna etmeniz gereklidir. Dilekçenizde derdinizi güzel anlatınız. Mümkünse profesyonel bir kaleme yazdırınız. Ayrıca avukatlara boş yere dilekçe için para ödemenizi tavsiye etmiyorum.
Cevap
İsmim çok gülünç çizgi film karakteri ben değiştirebilirmiyim peki
Cevap
Safinaz hanım dilekçede yaşadığınız mağduriyeti çok güzel anlatmanız gereklidir. Bu meseleden dolayı okul hayatından iş hayatına kadar örnekler veriniz. Ancak mevzuatında tanınan hakkın dışında bir isme sahipsiniz. Sizde de açıkçası değişimin zor olduğu kanaati hasıl odlu bizde.
Cevap
Merhaba ismim keziban. Aşağılayıcı bir kelime olarak kullanılıyor. Başvuru yapsam değiştirebilir miyim?
Cevap
Keziban hanım dilekçede yaşadığınız mağduriyeti çok güzel anlatmanız gereklidir. Bu meseleden dolayı okul hayatından iş hayatına kadar örnekler veriniz. Ancak mevzuatında tanınan hakkın dışında bir isme sahipsiniz. Sizde de açıkçası değişimin zor olduğu kanaati hasıl oldu bizde.
Cevap
Merhabalar Ismim abdurrahman kısaca apo diyorlar bana apo ismini sevmiyorum terörü arındırıyor değiştirebilirmiyim?
Cevap
İsminizin manası Rahmanın Kulu demektir. Ben o komisyonun başında olsam katiyetle isminizi değiştirmezdim.
Bu ismin manasını o malum terör örgütü lideri ile özdeşleştirmek çok büyük yanlış. Kİ malum örgüt lideri görüşleri itibariyle zaten dine inanmadığını açık bir şekilde de dile getirmektedir. Siz özellikle isminizi kısaltması ile değil, uzun şekliyle kullanmaya gayret ediniz. Çünkü bu isim İslamın bir nişanesidir bana göre.
Cevap
Davalı kısmına nüfus cüzdanın kayıtlı oldugu nüfus müdürlüğümü yoksa yaşadığı yerdeki nüfus müdürlüğüne dava açılacak
Cevap
Yaşadığınız yeri
Cevap
İsmimi değiştirmek istesem kabul olurmu
Cevap
Ulaş bey, ismin dilekçe ile değiştirilmesi şartlarını yukarıda açıkladık. Sizin durum bu tanıma girmiyor maalesef. İmla hatası, komik olması, yanlış anlam olması gibi durumlar şartları. Ancak siz yinede Nüfus Müdürlüğüne dilekçe ile başvurunuzu yapıp deneyiniz. Komisyon değerlendirecektir.
Cevap
Babam askerde olduğu için amcam kendi kafasına gore isim yazdırmıştır asil ismim zehradir sadece iki harfim değişecek kabul ederler mi? Zöhre yerine Zehra yazilacaktir
Cevap
Zöhre hanım, her ne kadar Zöhre ismi Anadolu'da sürekli kullanılan bir isim olsa da bu isim konulurken harf hatası yapıldığı aşikar. Dilekçenizde durumu ayrıntılı anlatınız. Ayrıca şahitler yazınız ve onlardan da mümkünse dilekçenin altına imza alınız. Ardından karar komisyonundur.
Cevap
Ismimin hiç bir anlamı olmadığı gibi çok komik geliyor bana değiştirebilirmiyim
Cevap
Döndü hanım bu isim Anadolu'da çok kullanılan ancak ihtiva ettiği manasıyla biraz yanlış yorumlanan bir isimdir. 19/10/2019 tarihine kadar isminizi değiştirme hakkınız vardır. Bu tarihe kadar muhakkak Nüfus Müdürlüğüne başvurarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu ismin değiştirilmesi konusunda kurulacak komisyon kesinlikle sizin talebinize göre yanıt verecektir.
Cevap
Merhaba sizin yazınıza istinaden bende nüfus dairesine gidip dilekçe vermek istedim fakat memur isim değişikliği olmuyor dedi isimlerde sadece yazım hataları düzeltiliyormuş soyadlarında yapılıyor deyip dilekçe vermemem gerektiğini söyledi ben ısrar edince çıkarıp yazdık.yazsak da değiştirmezler dedi üstüne basa basa.tam net ve doğru Bilgi mi sizin paylaştığınız emin olamadım.internette yazıyor dedim memura internette her yazan doğru mu diye de bir böbürlendi
Cevap

Yorum ekle