Dilekçe İle İsim veya Soyisim Değişikliği

Dava açmadan İsim ve soyad değişiklini dilekçe ile Nüfus Müdürlüğüne başvurarak yapabilirsiniz. Ancak bu durum için aşağıda sıralayacağımız şartları taşımanız gereklidir.

Dilekçe İle İsim ve Soyad Değiştirme İşleminin Mevzuatı

İsim ve soy ismin dilekçe ile değiştirilmesine dair yasal düzenleme “7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair” Kanun ile düzenlenmiştir. Söz konusu bu kanun 19/10/2017 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Bu kanunda yer alan geçici 8. Madde ile bazı özel durumlarda ve geçici bir süre için adı ve soyad değişiklikleri mahkeme yoluna gidilmeden Nüfus Müdürlüklerine dilekçe ile başvurularak yapılabilecektir denilmektedir.

Herkes Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliği Yapabilir mi?

Bu konuya dair esaslar 7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunun geçici 8. Maddesinde açıklanmıştır. Alt başlıklarda detayları ile anlatacağımız şartları taşıması halinde herkes dilekçe ile ad ve soyad değişikliği yapabilir.

 • Soyismin Soyadı Kanununun 3. Maddesinde belirtilen hükümlere aykırı olması
 • İsim ve soy isimde yazım ve imla hatası olması
 • İsmin yada soy ismin komik ve abes bir isim olması
 • Düzeltme işareti kullanılmamasından dolayı anlam değişikliği olan ad ve soyadları,

Yukarıda kısaca belirttiğimiz (alt başlıklarda ayrıntılı anlatılacaktır) şartları taşıyanlar dava yoluna gitmeden dilekçe ile Nüfus Müdürlüğüne başvurması halinde talebi il yada ilçenin idare kurulunda değerlendirilir. Ayrıca 2 yıl gibi kısıtlayıcı bir süre vardır (alt başlıkta açıklanmıştır).

Dilekçe İle İsim Değiştirilmesine Dair Geçici 8. Madde :

“Kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir.”

Not: İsim soy isim değişikliğine dair talepler Soyadı Kanunun 3. Maddesi ile birlikte değerlendirilerek yapılmaktadır. Bu maddede rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmayan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz denilmektedir.

Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliğinin Şartları Nelerdir?

İsim yada soy ismin mahkeme yoluna gidilmeden değiştirilmesine dair esaslar 7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunun geçici 8. Maddesinde açıklanmış olmakla birlikte Soyadı Kanunun 3. Maddesi ile birlikte değerlendirilir.

1- İki Yıl İçinde Dilekçe İle Başvuru Yapılması

 • Dilekçe ile dava yoluna gidilmeden isim yada soy isimde değişiklik yapılması için 2 yıl süre tanınmıştır. Söz konusu bu süre geçici 8. Maddeye dayanmakta olup, 19/10/2019 tarihi son başvuru tarihidir.
 • Diğer bir ifade ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl süre tanınmıştır.

2- İsim veya Soyisimde İmla Hatası veya Yazım Yanlışı Bulunanlar Değiştirebilir

 • Nüfus Cüzdanı çıkarılırken bir kişinin ismi Nüfus Cüzdanına yanlış kaydedilmiş olabilir. Genellikle harf hatası şeklinde olmaktadır. Örneğin Güllü isminin Nüfus kayıtlarına Gülü – Güli şeklinde kaydedilmesidir.
 • İsminde yada soy isminde harf hatası yada imla hatası olduğu gibi bir hata olduğunu düşünenler yukarıda belirttiğimiz süre içinde dilekçe ile başvurması halinde isminde ki hatayı düzeltebilir.
 • Bu durumda kişinin isminde sadece hatalı olduğunu düşündüğü harf düzeltilir.

4- İsmin veya Soyadın İğrenç veya Gülünç Olması:

 • İsminin gülünç olduğunu düşünenler yada iğrenç kötü bir manası olan kişiler dilekçe ile başvurmak sureti ile ismini değiştirebilir.

Bu şekilde yapılacak olan başvurular kurul tarafından değerlendirilir. Kurul toplumsal değerleri dikkate alarak objektif kriterlere göre karar alır.

Ancak bu şekilde yapılacak olan başvurularda;

 • İsmini beğenmediği için değiştirmek isteyenlerin başvuruları,
 • Mevcut isminin yanına başka bir isim ekletmek isteyenlerin başvuruları

Soyadını değiştirmek isteyenlerin başvuruları kabul edilmez. Bu kişilerin başvuruları ancak mahkeme ile karara bağlanır.

İsim - Soyisim Değişikliği İçin Nereye Başvurmanız Gereklidir?

Bu yazıda bahsedildiği şekilde ismini yada soyismini değiştirmek isteyenler, ikametlerinin olduğu yerde ki Nüfus Müdürlüğüne başvurmalıdır.
Başvurunuz yapıldıktan sonra ilde iseniz il kurulunda, ilçede başvuru yaptıysanız ilçe kurulunda değerlendirilerek sonuca bağlanacaktır.

Dava İle İsim Soysim Değiştirilmesi

Dilekçe ile isim ve soyadın değiştirilmesinin sadece yukarıda belirtilen şartlarda ve 19/10/2019 tarihine kadar başvuru yapılması gerekir. Bu şartlar dışında ismini değiştirmek isteyenlerin mahkemeye başvurması gereklidir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için "İsim Değişikliği Davası Nasıl Açılır? Bütün Detaylar..." 

Yorumlar

Talepler genelde kaç gün içinde karara bağlanır Bir bilginiz var mı?
Cevap
15 iş günü içersinde bende degisdirdim ordan biliyorum e devlettende takip ede bilirsin otomatik duzeliyor zaten bankalar falan hepsi güncel ismini yaziyor
Cevap
İsmimi dilekçeyle değiştirmek istiyorum. Mahkemeye gerek var mı?
Cevap
İsim değişikliği başvurusunda bulundum ne kadar zamanda değişecek. Takibini nereden yapabilirim
Cevap
Oğlum ismi denis ama kımlıkte deniz yazıyor bu ilerde problem olur mu ve en so yargısız harf degırtırme. 19 ekım yazılmış
Cevap
Merhaba ben annemin kızlık soyadını kullanmak istiyorum su anki soyadim kısa dilekçe ile bu mümkün mü?
Cevap
Dilekce icin ücret nedir acaba
Cevap
Dilekçe verdim dediler e devlen bak 40gün oldu bir şey yok e devletten hangi yerden bilmiyorum
Cevap
Merhaba soy isim değişikliği için nüfus müdürlüğüne dilekçemi verdim. Sonuç ne zaman belli olur?
Cevap
Birkac hafta içinde belli olur
Cevap
Bana 4 ayı bulur dediler
Cevap
Gorundugu gibi ismimin anlami yuksek derecede gulunc ve espri malzemesi. Adimi degistirmem icin ne kadar ucret oderim ve nasil bir yol izlemem gerekmektedir. Ayrica kendi istedigim bir isimi secme ozgurlugum de var midir?

Cevap vereceklere simdiden tesekkurler
Cevap
Merhaba ismim sürekli alay konusu alıyor gülünç bir halde tepki veriliyor. Başka bir isimle değiştirmem mümkünmü. ? Ayrıca dilekçeyi kendimiz mi yazıyoruz. Yoksa nufus müdürlüğünde doldurulan bir form mu veriliyor. Cevaplarsanız sevinirim.
Cevap
Cnm suresi ekimde son nufüs müdürlüğüne git onlar dilekçe veriyorlar
Cevap
Ben dilekce verdim ama daha haber alamadim bekar süre zarfinda haber alirm soyadı değişikliği
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.