Doğum Yardımı Dilekçesi Örneği? Nasıl Doldurulur?

DOĞUM YARDIMI DİLEKÇESİ NASIL DOLDURULUR

Doğum yardımı dilekçesi  hemen aşağıda sunulmuştur. Doğum yardımı dilekçesi ayrıca hemen aşağıda PDF olarak da sunulmuştur.  Yazımızın devamında doğum yardımı dilekçesinin nasıl doldurmanız gerektiğini aşama aşama anlatacağız. 

NOT: Bu sayfada anlattığımız dilekçe başvurusu Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan yardım parası için dilekçe örneğidir. Bu ödemenin dışında doğum yapan kadınlara iki farklı ödeme daha vardır. Bu ödemelerin neler olduğunu yazının altında aktaracağız. 

Yazar : Uzm. Ahmet SUBAŞI (İK Uzmanı)

 

Dilekçenin Yazılacağı Makam

 

Dilekçe Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılır. Hangi ilde oturuyorsanız eğer Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne atfen yazılır. Örneğin İstanbul'da ikamet eden bir kişi (1) numara ile gösterilen yere İSTANBUL VALİLİĞİ yazacaktır. Yada Antalya'da oturan bir kişi ANTALYA VALİLİĞİ yazacaktır. 

Soru : Dilekçeyi Nereye Vermem Gerekli?

Kamu personelleri çalıştıkları kuruma bu dilekçeyi teslim edebilir. Bunun dışında kalan herkes bu dilekçeyi bulundukları ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. 

(2) numaralı yere sizin bir şey doldurmanıza gerek yoktur. Burada ki yeri dilekçeyi teslim ettiğiniz yer yazacaktır. Fakat sizlerin kesinlikle buradaki tarih ve sayıyı almanız gereklidir. Başvurunuzu bu tarih ve sayıdan takip edebilirsiniz. 

NOT: (2) numaralı yerdeki tarih ve sayıyı almanız yararınıza olacaktır. Başvurunuzu bu tarih ve sayı ile takip edebilirsiniz. 

Doğum Yardımı Dilekçesinin Doldurulması

Dilekçede (başvuru formunda) doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli bölüm burasıdır.

  • 1- Başvuru yapanlar bir numaralı yere genellikle sadece doğum yapan kişinin ad ve soyadını yazmaktadır. Ancak başvuru yapan eşlerde buraya kendi ismini yazabilir. Ancak yardım parası her durumda anne üzerine yatacaktır. Doğum Bu bölüme başvuruyu yapan kişi doğum yapan anne ise annenin adı soyadı, başvuruyu yapan baba ise babanın adı soyadı yazılır.
  • 2- Yukarıdaki madde de başvuruyu yapan kişi olarak kimin ismi yazıldı ise buraya o kişinin T.C. Kİmlik numarası yazılacaktır. Örneğin yukarıya doğum yapan annenin adı ve soyadı yazıldı ise buraya annenin T.C. Numarası, Babanın adı ve soyadı yazıldı ise babanın T.C. Numarası yazılacaktır. 
  • 3- Bu bölüme doğum yapan annenin adı ve soyadı yazılacaktır. Yukarıda annenin adı ve soyadı yazılmış olsa da buraya annenin adı ve soyadını yeniden yazmak zorundasınız.
  • 4- Bu bölüme doğum yapan annenin T.C.Kimlik numarasını yazacaksınız.
  • 5- Bu bölüme şuan doğum yardımı alacağınız yeni doğmuş çocuğunuzun T.C. Kimlik Numarası yazılacaktır. İkiz bebeklerde arasına (-) koyularak yan yana yazılacaktır.  
  • 6- Bu bölüme yeni doğan çocukların babasının T.C. Kİmlik Numarası yazılacaktır. 
  • 7- Bu bölüme daha önce olan çocuklarınızın T.C. Numaralarını yazacaksınız. Daha önce doğan çocuklarınızın hepsini yazmanız gereklidir. Doğum parası buna göre hesap edilecektir. Ancak sadece yeni doğan çocuklarınız için para yardımı yapılır.

Doğum Yapan Kişinin Sosyal Durumu - Diğer Bilgileri

 

  • 8- Kamuda işçi olarak çalışan kadınlar bu bölümde evet seçeneğini seçecektir. Kamuda taşeron olarak görev yapanlar bu kapsama girmez. İşçi statüsünde kamuda çalışan kişileri kastetmektedir.
  • 9- Çocuğun babası benzer şekilde kamuda işçi olarak çalışıyorsa evet seçeneğini işaretleyecektir. 

Not: 8 ve 9. maddeler sizlerde bahsedilen kamu işçisi sizler için uygun değilse eğer, hayır seçeneğini işaretleyiniz.  

  • 10.  8 ve. 9. maddelere evet cevabı vermeniz durumunda 10. maddeyi doldurmanız gereklidir. Buradaki bilgileri ise çalıştığınız Kamu Kurumuna onaylatmanız gereklidir. 

Başvuru Yapan Kişinin İmzası ve İletişim Bilgileri

 

Başvuruyu yapan kişi anne ise annenin adı soyadı adres ve imzası, baba ise babanın adı soyadı ve imzası gereklidir. Alt tarafta yer alan imza kısmını asla unutmayınız. Aksi taktirde işlem yapılmaz. 

 

Doğum Yardımı Dilekçesi MEB

MEB personelleri (öğretmenlerde) yukarıda yer alan dilekçeyi doldurarak görev yaptıkları okul müdürlüğüne (personel birimine) teslim etmeleri gereklidir. Bu dilekçeleri kurumları tarafından bulundukları ilde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gönderilecektir. 

Doğum Yardımı Dilekçesi Memurlar

Kamu personelleri (memurlar) yukarıda yer alan dilekçeyi doldurarak görev yaptıkları kuruma  (personel birimine) teslim etmeleri gereklidir. Bu dilekçeleri kurumları tarafından bulundukları ilde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gönderilecektir. 

Sonuç Olarak : 

Yukarıda yer alan dilekçeyi doldurup bulunduğunuz ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, memur çalışanlar ise çalıştıkları kamu kurumlarına teslim etmelidir. Başvuru yapan eş olsa dahi para PTT vasıtası aracılığı ile annenin üzerine yatacaktır. 

Anne kimlik belgesi ile birlikte PTT ye giderek para yardımını çekebilir.  

Yorumlar

Ocak ayında başvuru yaptık hala yatmadi
Cevap
Benim iki çocuğum var üçüncüye hamileyim ikisine almadık onları alma hakkımız da varmı acaba
Cevap
Başvuru yapalı üç ay oldu hala para yatmadı ne yapmam gerek
Cevap
Benim 7 aylık bir bebeğim var iki çocuğum daha var biri 6 yaşında biri 3 yaşında ama ben hiç süt parası almadım şimdi nasıl alabilirim
Cevap
Esim dogum yapti sosyal yardimlasmaya dogum parasi basvurusu yaptim hala bir sonuc alamadim bu dilek cemin arastirilmasini arzedir
Cevap
Ben dogum parasi basvurusu yapmistim ama 2 ay oldu hala yatmadi bunun hakkinda bilgi alabilirmiyim arzederi
Cevap
Merhaba 22 günlük cocuğum var,etrafımda herhangi bu bahsettiğiniz kurumdan yok nereden alabilirim ? Oturduğum yer İstanbul/Arnavutköy
Cevap
ARNAVUTKÖY SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA BİNASINA GİDİNİZ. DOĞUM YARDIMI İÇİN YETKİLİLERDEN BAŞVURU FORMU İSTEYİNİZ. GEÇEN ARAYIP SORDUĞUMDA BOLLUCA YA TAŞINMIŞ DEDİLER. ORADAN BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.