2018 Doğum yardımı nereden ve nasıl alınır? Doğum yardımı başvuru işlemleri

doğum yardımı

2018 yılında doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımı parası başvurusu nasıl yapılacak? Doğum yardımı parası için kimler başvurabilir? Memur olan anneler doğum yardımı için nereye başvuracaktır?

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

Sponsorlu bağlantılar

Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur

Süt Parası Nasıl Alınır 

Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemleri 

Doğum Parası Sorgulama 

SGK Doğum Parası (İş Göremezlik Parası)

Sevgili anneler ve anne adayları, doğum yapacağınız tarihe az bir zaman kaldığını hesaba katarak 2018 yılında doğum yardımını nasıl alacağınızı bu yazımızda sizlere anlatmak istedik. Henüz yeni bir uygulama olması nedeni ile aklınıza gelebilecek soruları yorumlar kısmından belirtmeniz halinde en kısa sürede cevap yazılacaktır.

Sevgili anneler doğum yardımı parası Devletimizin bizlere daha doğrusu bebeklerimize sunduğu bir haktır. Bunun için yardıma dair hakkınızı ihmal etmeden almanızı önemle hatırlatmak isterim. Yapılan yardım bebeğiniz için yapılmaktadır. Benim önerim bu yardım parasını alıp, çocuğunuzun geleceği için biriktirmeye başlayacağınız yatırım için başlangıç sayabilirsiniz. Ancak faizden uzak durmanızı da önemle hatırlatarak. 

 

Doğum Yardımı Kime Yapılmaktadır?

Kıymetli anneler bu yardım tutarı ailenize değil, siz annelere yapılmaktadır. Hatta Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu tutarı PTT üzerinden direk sizin üstünüze yatıracaktır ve sadece siz çekebilirsiniz bu parayı. Doğum yardımı konusunda mesleki anlamda  bir sınırlama yoktur. Memur annelerde bu yardımı alabilmektedir.

Not: Bu yazıda bahsettiğimiz doğum yardımı Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ödemeleri kapsar. SSK lı olarak çalışıp doğum yapan kadınların "SGK Doğum Parası Başvuru ve Sorgulama" konulu yazımızı incelemesi gereklidir.  

Memur annelerde doğum yardımından yararlanabilmektedir.

 • Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir.
 • Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Yani ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
 • Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu şekilde ibr hakkı yoktur.

  Sponsorlu bağlantılar

 

2018 Yılında Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımının 2018 yılında ne kadar olacağı konusunda Bakanlığımız tarafından henüz bir resmi açıklama gelmedi. Bunun için aşağıda belirtilen rakamlar 2018 yılı için ödenmekte olan tutar olup, ikinci bir açıklamaya kadar bu ücretler geçerlidir. 

 • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır.

Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2018 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu ise 600 TL. Tabi birde benim gibi özel anneler vardır. Benim ikiz çocuklarım için Devletimiz 1000 TL yatırdı.

 

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları  aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada  kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

 

Memur Anneler Doğum Yardımı  İçin Nereye Başvuru Yapacaktır?

Memur anneler yukarıda yaptığımız açıklamalar doğrultusunda başvurularını yapabilecekleri gibi, kendi kurumlarına da başvurabilir.

Bu konuda işlemi asıl takip eden birim kurumlarınızda Maaş Tahakkuk Birimleridir. Ancak iş süreçleri açısından bu işlem personel birimlerine de verilmiş olabilir.

Ancak kurumlarınızın biz bu işi yapmıyoruz demek gibi bir seçeneği yok. Sizlerin dolduracağı ve ekli belgelerini ilgili Bakanlığı iletecektir.

 

DOĞUM YARDIMI HAKKINDA NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM?

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz. 

 

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİNİN DOLDURULMASI

Dilekçe formu için  Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur  konulu yazımızı inceleyiniz ve bu sayfada yer alan formu doldurunuz. Hemen aşağıda belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda dilekçeyi doldurmanız gereklidir. 

 • Başvuru Yapan Kişinin T.C. Numarası ve Adı Soyadı : Öncelikle doğum yapan anneye doğum yardımı yapılır. Ancak başvuruyu annenin kocası yapablilir. Bu durumda buraya eşin yani kocanın bilgileri yazılır.
 • Doğum Yapan Kişinin Bilgileri doğru bir şekilde doldurulur.
 • Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: Buraya yeni doğan çocuğunuz yada ikiz ise çocuklarınızın kimlik bilgilerini doldurunuz. Bu işlem için kimlik çıkarma işlemini yapmayı unutmayınız.

  Sponsorlu bağlantılar

 • Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları: Burası çok önemli. Annenin varsa muhakkak önceki çocuklarının kimlik bilgileri buraya yazılmalıdır.

Bunu yazmamanız halinde 2. Ve 3. Çocuk için öngörülen yardım tutarını alamazsınız. Size 1. Çocuk yardım parasını yatırırlar.

 • Dilekçenin altında başvuru sahibinin bilgileri yer almaktadır. Bu belgeyi anne doldurup başvuyor ise anne doldurmalıdır. Yok eşiniz başvuracak ise eşiniz doldurup imza etmelidir.

 

DOĞUM YARDIMI PARASI HANGİ HESABA YATACAKTIR?

Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır.

Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir.

2018 Süt Parası nasıl alınır? Süt parası başvuru şartları

 

SGK’DAN ALINAN DOĞUM PARASI

 • Bu başlıkta bahsedeceğim konu çok önemlidir. Sevgili anneler SGK’lı olarak bir yerde çalışan bir annenin yukarıda bahsettiğim doğum yardımından farklı olarak SGK'lı olduğu için SGK’dan aldığı doğum parası vardır.
 • Bu para kesinlikle doğum yardımından farklıdır. Dolayısı ile doğum için işyerinizden izne ayrıldıktan sonra bu paranın da yatırılmasını da takip ediniz. Bu konu başka bir yazımım konusu olacağından burada sadece özetle bahsetmek istedim.
 • Aynı şekilde doğum yapan bir SGK’lı annenin yada SGK’lı olarak çalışan bir babanın çalışmayan eşi için süt parası yardımı vardır.

 

 ŞİMDİYE KADAR KAÇ KİŞİYE DOĞUM YARDIMI YAPILDI

01 Ocak 2018 Tarihinde açıklana verilere göre devlet tarafından:

 • Uygulama 2015 yılında başladı,
 • Şimdiye kadar yaklaşık 2 buçuk milyon bebek için ödeme yapıldı, 2017 yılında 572 bin bebek için ödeme yapıldı.
 • Yaklaşık 1 Milyar TL ödeme yapıldı.
 • Yeni doğan bebeklerin ilk çeyrek altını devletten sloganıyla başlatılan bir uygulamadır.
 • Şimdiye kadar çeyrek altın fiyatına göre yapılan hesaplamada 4 milyon adet çeyrek altın devlet tarafından bebeklere verilmiştir diyebiliriz.

Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemi

Bebeğiniz için yapmanız gereken en önemli işlerden bir diğeri de bebeğiniz için yeni kimlik çıkarma işlemdir. Bu konuda detaylı açıklamaları Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemleri  konulu yazımızdan inceleyiniz.  Hemen aşağıda bebeğiniz için kimlik çıkarma işlemlerinde bilmeniz gereken bir kaç önemli detayı anlatmak istedik. 

2.9395604395604 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.94 (91 Oylar)