2019 Doğum yardımı nereden ve nasıl alınır? Doğum parası başvurusu

doğum yardımı

Kıymetli anneler ve babalar,

Yeni bir çocuk sahibi olduğunuzda başta Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı doğum yardımı olmak üzere, doğum yapan annelere yapılan çeşitli ödelemer söz konusudur.  Bu makalemiz yeni doğum yapan annelerin bu ödemeleri nasıl alacağını anlatmak amacıyla rehber niteliğinde hazırlanmış olup,  bu kapsamda: 

 • Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı doğum yardımından,
 • SSK'lı olarak çalışan annelere yapılan doğum parası işzilik ödemesinden,
 • SSK'lılara ödenen emzirme ödeneğinden bahsedilmiştir. 

Yazar : Uzm. Ahmet SUBAŞI (İK Uzmanı)

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NEDİR?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yapan bütün kadınlara yapılan bir ödemedir. Bu ödemeyi T.C. Vatandaşı olan bütün kadınlar alabilir. Yani bu ödemeyi almak için memur olmak, SSK'lı olmak, işsiz olmak gibi bir sınırlama asla yoktur.

Çok zengin olan bir aile de bu ödemeye başvurduğu zaman alabilir.

Doğum Yardımı, SSK Doğum Parasından ve Emzirme Ödeneğinden Farklı Bir Ödemedir

Bu sayfada bahsettiğimiz doğum yardımı genellikle iki farklı ödeme ile karıştırılmaktadır. Diğer ödemeler:

Doğum yardımını Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ödemektedir. Sadece başvuru yapan annelere ödenir. Yani babanın başvurması halinde bu ödemeyi alması mümkün değildir. Zaten annenin hesabına yatar. Diğer ödemeler hakkında bilgi almak için yukarıda linklerini verdiğimiz sayfalardaki rehber yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederim. 

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

T.C. Vatandaşı olan bütün anneler bu yardımdam yararlabilir. Katiyetle bir sınırlama yoktur. Ayrıca Mavi Kart sahipleri de bu haktan yararlanabilir.

 • Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir.
 • Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Yani ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
 • Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur.
 • Kamu Personeli olan memur annelerinde bu haktan yararlanma hakkı vardır.

  Sponsorlu bağlantılar

   

2018 Yılında Doğum Yardımı Ne Kadar?

Aşağıda belirtilen rakamlar 2018 yılı için ödenmekte olan tutar olup, 2019 yılı için yeni ücretler henüz açıklanmamıştır.

 • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır. Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2018 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu ise 600 TL.

2019 Yılında Doğum Yardımı Ne Kadar?

2019 yılında doğum yardımının ne kadar olacağı zaten bizlerin takibinde. Bakanlığımız tarafından henüz yapılan resmi bir açıklama söz konusu değildir. Bu konuda bizleri takipte kalınız. Bakanlığımız tarafından ilan eidlecek ücretler aynı gün hatta bir kaç saat içinde sitemizde yer alacaktır. 

İkiz Çocukları Olanlar İçin Doğum Yardımı Ne Kadar?

İkiz çocuğu olan anneye bu yardım birinci ve ikinci şeklinde yapılır. Örnekler üzerinden gidecek olursak:

 • İlk kez bebek sagibi olan bir annenin ikiz çocukları doğuyor. Bu durumda birinci bebek için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL şeklinde toplam 700 TL ödeme alacaktır.
 • Yada daha önceden bir çocuğu olan kadın ikiz bebek doğurdu. Bu durumda da ikizlerden biri için 400 TL, ikincisi için 600 TL şeklinde toplam 1.000 TL alacaktır. 

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları  aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada  kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

Memur Anneler Doğum Yardımı  İçin Nereye Başvuru Yapacaktır?

Memur anneler yukarıda yaptığımız açıklamalar doğrultusunda başvurularını yapabilecekleri gibi, kendi kurumlarına da başvurabilir.Bu konuda işlemi asıl takip eden birim kurumlarınızda Maaş Tahakkuk Birimleridir. Ancak iş süreçleri açısından bu işlem personel birimlerine de verilmiş olabilir.

 • Ancak kurumlarınızın biz bu işi yapmıyoruz demek gibi bir seçeneğide vardır. Çünkü bu süreç tamamen Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının iş süecidir.
 • Ancak kurumlarınızın size ait başvuru sürecini takip etmesi halinde sizlerin dolduracağı ve ekli belgelerinizi resmi yazı ile ilgili Bakanlığı iletecektir. Bu durumda süreç daha uzun sürebilir. 

 

DOĞUM YARDIMI HAKKINDA NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM?

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan yorumlar bölümüne sorunuzu yazmanız halinde uzman ekibimiz en kısa süre içinde yanıt dönecektir. 

 

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİNİN DOLDURULMASI

Dilekçe formu için  Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur  konulu yazımızı inceleyiniz ve bu sayfada yer alan formu doldurunuz. Hemen aşağıda belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda dilekçeyi doldurmanız gereklidir. 

 • Başvuru Yapan Kişinin T.C. Numarası ve Adı Soyadı : Öncelikle doğum yapan anneye doğum yardımı yapılır. Ancak başvuruyu annenin kocası yapablilir. Bu durumda buraya eşin yani kocanın bilgileri yazılır.
 • Doğum Yapan Kişinin Bilgileri doğru bir şekilde doldurulur.
 • Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: Buraya yeni doğan çocuğunuz yada ikiz ise çocuklarınızın kimlik bilgilerini doldurunuz. Bu işlem için kimlik çıkarma işlemini yapmayı unutmayınız.

  Sponsorlu bağlantılar

 • Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları: Burası çok önemli. Annenin varsa muhakkak önceki çocuklarının kimlik bilgileri buraya yazılmalıdır.

Bunu yazmamanız halinde 2. Ve 3. Çocuk için öngörülen yardım tutarını alamazsınız. Size 1. Çocuk yardım parasını yatırırlar.

 • Dilekçenin altında başvuru sahibinin bilgileri yer almaktadır. Bu belgeyi anne doldurup başvuyor ise anne doldurmalıdır. Yok eşiniz başvuracak ise eşiniz doldurup imza etmelidir. 

DOĞUM YARDIMI PARASI HANGİ HESABA YATACAKTIR?

Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır.

Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir.

Doğum Parası Sorgulama 

 

Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemi

Bebeğiniz için yapmanız gereken en önemli işlerden bir diğeri de bebeğiniz için yeni kimlik çıkarma işlemdir. Bu konuda detaylı açıklamaları Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemleri  konulu yazımızdan inceleyiniz.  Hemen aşağıda bebeğiniz için kimlik çıkarma işlemlerinde bilmeniz gereken bir kaç önemli detayı anlatmak istedik. 

3.0130434782609 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.01 (115 Oylar)

Yorumlar

Doğum parası için ne yapmalıyım telefondan halledebılıyomuyuz.
Cevap
dördüncü çocuğumuz hangi yardımları alabiliriz
Cevap
Mayis 2016 da dogan cocuguma yatmis ama iade edilmis onu simdi alabilirmiyim?
Cevap
Şuan 2 aylık hamileyim başvuruyu hanileykenmi yapıyoruz yoksa doğum dan sonra mi
Cevap
Eşim şuanda çalışıyor ve 2017 yılında 279, 2018 yılında 81, -2019 yılında ise 111 gün toplamda 471 gün sigorta primi yatmış gözüküyor. Eşim önümüzdeki aylarda işinden ayrılacak bizim alabileceğimiz yardımlar neler? İşsizlik maaşı doğum yardımı vesaire belli şartlar var galiba aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler.
Cevap
Eşiniz işten neden ayrılıyo pirimi de var 32. Haftada doğum iznine ayrılır 2 ay doğumdan önce 2 ayy doğumdan sonra izni olxak ve bu sürede ücretsiz izinde olacak doğumdan sonrada hastanenin vereceği doğum raporunu iş yerine vereceksiniz çalışmadığı bu 4 ayın parasını alıyo doğum parası var ve süt parası var bebeişinizi sağlıcakla alın da kucağınıza gerisi gelir zaten:)
Cevap
Ben 7 aylik hamileyim fakat evli değilim ayriyim bebek parasi nasil alirim bunun icin bana yardimci olurmusunuz calismiyorum ev hanımıyım
Cevap
Gecici nufus cuzdani var onun ile gidip basvurabilirmiyim.dogum belgesi sartmi
Cevap
Ben 2017 de dopumyaptım amapara falan almadım şimdi alabilirmiyım nerye baş vurmamlazım
Cevap
5 yıl bir süresi var sanırım zaman aşımı olmadan başvurun aile sosyal yardımlaşma vakıfları var oraya başvuru yapacaksınız Google yazın sorun her şeyin cvbı var orda yada 144 ya da 183 ü arayarak daha net detaylı bilgi alabilirsiniz
Cevap
Ya ben 9 aylik hamileyim ama esimle kacarak evlendigimiz icin nikahimiz yok para yardimi alabilirmiyi.
Cevap
Doğum parasını alabilmemiz içi öncelikle bebeğin kimliği çıkarılmalı ondan sonra alabilirsiniz
Cevap
Merhaba ben meb de ögretmenim . Ocak ayında dogum yaptım alabilecegım yardımlar neler hiç bir yere başvurmadım
Cevap

Yorum ekle