2019 Doğum yardımı nereden ve nasıl alınır? Doğum yardımı başvuru işlemleri

Kıymetli anneler ve babalar,

Doğum yapan bütün annelere ayırt edilmeksizin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından "doğum yardımı" adı altında ödeme yapılmaktadır. Söz konusu bu ödeme SSK'lı çalışanlara ödenen doğum parası (işsizlik ödemesi) ve süt parasının dışında farklı bir ödemedir. Rehber yazı olarak hazırladığımız bu makalemizde:

  • Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı doğum yardımından,
  • SSK'lı olarak çalışan annelere yapılan doğum parası işsizlik  ödemesinden 
  • SSK'lılara ödenen emzirme ödeneğinden bahsedilmiştir. 

Yazar : Uzm. Ahmet SUBAŞI (İK Uzmanı)

DOĞUM YARDIMI VE DOĞUM PARASI İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NEDİR?

  • Doğum Yardımı : Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bebek sahibi olan bütün kadınlara yapılan bir ödemedir. Bu ödemeyi T.C. Vatandaşı olan bütün kadınlar meslek yada ekonomik durum fark etmeksizin alabilir.

NOT: Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen bu para T.C. Vatandaşı olan bütün anneler hiç bir koşul  ve şart aramaksızın alabilir. Bu yardım SSK'lıl annelere ödenen süt parasından ve iş göremezlik parasından farklı bir ödemedir.   

  • Doğum Parası : Sadece SSK'lı olarak çalışan ve bebek sahibi olan annelere ödenir. Gebelik ve sonrasında yasal izni süresinde işe gidemediği bütün günlere dair maaş ödemelerini SSK'dan işsizlik ödeneği adı altında alır. 
  • Emzirme Ödeneği (Süt Parası) : Sadece SSK'lı olarak çalışan annelere yada SSK lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemedir. 

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

T.C. Vatandaşı olan bütün anneler bu yardımdan yararlanabilir. Hiçbir sınırlama ve kısıtlama yoktur. Ayrıca Mavi Kart sahipleri de bu haktan yararlanabilir.

  • Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir. Başvurmadığınız taktirde ödeme alamazsınız. 
  • Ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
  • Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur.
  • Kamu Personeli olan memur annelerin, memurların çalışmayan eşlerin, SSK'ya yada Bağkur'a tabi olarak çalışanları vs  herkesin bu haktan yararlanma hakkı vardır.

    Sponsorlu bağlantılar

     

NOT: 15/05/2015 tarihinden sonra doğan bütün çocuklarınız için başvuru yapabilirsiniz. Şuan ki düzenlemede zaman sınırlaması yoktur. 

Memurlar, İşçiler (Kamu Sürekli İşçi ve 4D) , SSK'lılar ve Bağkur'lular da Yararlanabilir mi?

Evet. Meslek ve statü ayırt etmeksizin memur, işçi, SSK'lı vs olarak çalışanlar ile bu kişilerin çalışmayan eşleri de bu ödemeden şartlarını taşıması halinde yararlanabilir.

Daha Önceden Doğan Çocuklarınız İçin de Bu Ücreti Alabilir misiniz?

Eğer çocuklarınız 15/05/2015 tarihinden sonra dünyaya gelmişse ve bu yardım parasından yararlanmadıysanız eğer başvuru yaparak alabilirsiniz. Ancak bu tarihten önce doğan hiçbir çocuk için ödeme yapılmaz. 

2019 DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2019 yılı için belirlediği ücretler:  

  • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır. Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2019 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu doğmuş ise 600 TL alır. 

NOT: Örneğin 2. çocuk için 400 TL ödeniyor. 2013 yılında bir çocuğu olan ve daha sonra 2020 yılında yine bir çocuğu olan bir kişi sadece ikinci çocuğu için 400 TL alacaktır.  

İkiz Çocukları Olanlar İçin Doğum Yardımı Ne Kadar?

İkiz çocuğu olan anneye bu yardım birinci ve ikinci şeklinde yapılır. Örnekler üzerinden gidecek olursak:

  • İlk kez bebek sahibi olan bir annenin ikiz çocukları doğuyor. Bu durumda birinci bebek için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL şeklinde toplam 700 TL ödeme alacaktır.
  • Yada daha önceden bir çocuğu olan kadın ikiz bebek doğurdu. Bu durumda da ikizlerden biri için 400 TL, ikincisi için 600 TL şeklinde toplam 1.000 TL alacaktır. 

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Başvuruları  aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (Her ilin merkezinde bu Bakanlığın bir İl Müdürlüğü vardır),
  • Sosyal Hizmet Merkezlerine (Bulunduğunuz İlçenin Kaymakamlık Binasındadır) yapacaktır.
  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada  kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

  • Dilekçeye annenin kendisinin imza atması gereklidir. 
  • Başvuru yapmadan önce çocuğunuzun kimliğinin çıkması gereklidir. 
  • KAMUDA ÇALIŞANLAR (statü fark etmeksizin) çalıştığı kurumların personel yada maaş birimlerine başvuracak

KAMUDA ÇALIŞANLAR NEREYE BAŞVURACAK? (Memur, Sürekli İşçi, 4D İşçi, Hizmet Alımı) 

 657 DMK'ya tabi Memur olarak çalışanlar, 4B ve 4D Statüsünde görev yapanlar,  Sürekli İşçiler, Hizmet alımı olarak görev yapanlar ve diğer bütün çalışanların tamamı   direk kendi kurumlarına başvuru yapmak zorundadır.

  • Maaş yada personel birimlerine başvuru dilekçesini bırakabilirsiniz. 
  • Çalışan Anne İse: Dilekçesini çalıştığı kuruma teslim edecek.
  • Çalışan Babaların Çalışmayan Eşleri İçin Başvuru Yapması: Bu şekilde olanlar da kendi kurumlarına başvuru yapacaktır. 

NOT: Kamuda çalışan erkeklerin çalışmayan eşlerinin başvuru dilekçelerini anneler imza edecektir. 

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİ

Hemen aşağıda belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda dilekçeyi doldurmanız gereklidir. 

  • Başvuru Yapan Kişinin T.C. Numarası ve Adı Soyadı : Öncelikle doğum yapan anneye doğum yardımı yapılır. Ancak başvuruyu annenin kocası yapablilir. Bu durumda buraya eşin yani kocanın bilgileri yazılır.
  • Doğum Yapan Kişinin Bilgileri doğru bir şekilde doldurulur.
  • Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: Buraya yeni doğan çocuğunuz yada ikiz ise çocuklarınızın kimlik bilgilerini doldurunuz. Bu işlem için kimlik çıkarma işlemini yapmayı unutmayınız.

    Sponsorlu bağlantılar

  • Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları: Burası çok önemli. Annenin varsa muhakkak önceki çocuklarının kimlik bilgileri buraya yazılmalıdır.

NOT: Bunu yazmamanız halinde 2. Ve 3. Çocuk için öngörülen yardım tutarını alamazsınız. Size 1. Çocuk yardım parasını yatırırlar.

BU YARDIM PARASI HANGİ HESABA YATACAKTIR?

Başvurunuzdan sonra anneye ödenecek olan yardım parası banka hesabına değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır. Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir. İkametinizin olduğu PTT şubesine yatırılacaktır. Hemen aşağıdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz. 

Doğum Parası Sorgulama 

SÜREÇ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM?

Bu konuda bu sayfamızda bir çok detaydan bahsedilmiştir. Aşağıda yer alan yorumlar bölümüne sorunuzu yazmanız halinde uzman ekibimiz en kısa süre içinde yanıt dönecektir. Ayrıca ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.   

 

SSK'LILARA ÖDENEN DOĞUM PARASI İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VE EMZİRME ÖDENEĞİ

  • Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu ödeme Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı ödemenin dışında farklı bir ödemedir. SSK'lı olarak çalışan annelerin gebelik nedeniyle işe gidemediği dönemler için SGK'dan aldığı paradır.  Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi "SSK İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ REHBERİ " konulu yazımızdan öğrenebilirsiniz.  
  • Emzirme ödemesi ise SSK'lı olarak çalışan kadınlar ile SSK'lı babaların çalışmayan annelerine SSK tarafından yapılan yardımdır. Bu konu hakkında ki ayrıntılı bilgiyi "SÜT PARASI REHBERİ" konulu yazımızdan öğrenebilirsiniz.  

 

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE KİMLİK ÇIKARMA İŞLEMİ

Bebeğiniz için yapmanız gereken en önemli işlerden bir diğeri de bebeğiniz için yeni kimlik çıkarma işlemdir. Bu konuda detaylı açıklamaları Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemleri  konulu yazımızdan inceleyiniz.  Hemen aşağıda bebeğiniz için kimlik çıkarma işlemlerinde bilmeniz gereken bir kaç önemli detayı anlatmak istedik. 

Yorumlar

Nerden alabiliyoruz bankamı yok sa PTT mi
Cevap
Yukarıda yazıyor oku
Cevap
Merhaba,ilk çocuğum için başvuruda bulunmak istiyorum da kargo yoluyla bunu tam olarak nasıl ve nereye yapacağım?
Cevap
Öğretmenlerin nereye dilekçe vermesi gerekiyor okula mı bir de dilekçeyi elle mi yazicaz yoksa örneği var mo
Cevap
Merhaba 3. Çocugumuz oldu dogum yardımı için sosyal hizmet binasına gidip kayıt yaptırdık ancak kaçıncı çocuk olduğunu sormadılar sistemde gözüküyomudur 3. Çocuk olduğu
Cevap
Yeni hamileyim geçen seneden sigortam yok 5.ayımdan sonra sigorta yatırsam doğum parası alabilirmiyim
Cevap
Sigortanın olmasına gerek yok diye yazıyor tc vatandaşı olman yeterli
Cevap
Ssk çalışan babaya çocuk parası ne kadar veriyor
Cevap
Sgk li çalışan baba kaç para yardım aliyo
Cevap
Merhaba 3 ay önce Doğum yaptım dogum parası hakkında yanı haberım oldu 1. Çocuk ıcın 300 tl yazıyor 3 ay gecmesıne rağmen yardım parası alabılırmıyım
Cevap
Alabilirsiniz süre sınırı yok sadece dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor yukarıda nasıl yapacağınız yazıyor
Cevap
Doğum yardımı kaç kez alınıyor?
Cevap
Merhaba Dogum yardiminda annenin imzasi gerekir diye okudum bu şartmi? Babasi gitse basvuru icin yeterli degilmidir?
Cevap
Ben Şubat 2019da doğum yaptıktan sonra daha hastanedeyken, eşim gitmişti bütün yasal işlemlere. Önce çocuğun kimliğini çıkarıp öyle gitmişti diye hatırlıyorum.
Cevap
merhaba benim sormak istediğim konu dogum izinleriyle ilgili:6 ay ücretsiz izni 16 haftalık dogum izni bittikten hemen sonra mı kullanmak gerekli yoksa araya bir rapor ve kullanılmamış yıllık izinler eklenebilip ondan sonra ücretsiz izin kullanılabilir mi bir diğer sorum ise yıllık izin hakkım örneğin 1 temmuzda doluyor diyelim ben 2 temmuzda yıllık izni mi kullanıp daha sonrasında ücretsiz izni mi kullanabiliyor muyum acab sagolun
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.