2019 E- Devlet Şifre İşlemleri, şifre değiştirme ve Yeni kimlik ile giriş.

e devlet şifre

Kıymetli okurlarımız;

Bir çok kamusal işlem artık interaktif ortamda sunulmaya başlanmış olup, bu işlemleri sizlerde yapabilmek için E Devlet Şifresi almak zorundasınız. Bu rehber yazımızda ilk defa nasıl e-Devlet şifresini alabileceğinizi, mevcut şifrenizi nasıl değiştireceğinizi ve unuttuğunuz şifreyi nasıl yenileyeceğinizi resimli olarak sizlere anlatacağız. 

Söz konusu bu işlemler normalde çok basittir. Herhangi bir hususta takılmanız halinde herhangi bir kimlik bilginizi paylaşmadan yorumlar kısmından sorularınızı sormanız halinde en kısa süre içinde sizlere yanıt dönülmeye çalışılacaktır. 

 

E -Devlet Şifresi Nasıl ve Nereden Alınır?

İlk defa e-Devlet şifresi almak için PTT Merkez Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Daha önceden şifre almış olanların yeniden PTT'ye gitmesine gerek yoktur. Bu hususta aşağıdaki başlıkta bahsedilmiştir. İlk defa şifre almak için:

  • Başvuru merkezlerine şahsen başvuru yapmak zorundasınız. (Yakınınız yada vekalet verdiğiniz bir kişi sizin adınıza alamaz)
  • Başvuru esnasında kimlik belgeniz (T.C. Kimlik Kartı yada Nüfus Cüzdanı) yanınızda olmalıdır. Ayrıca evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı ibraz edenlerde şifre alabilir PTT den. 

 

2019 E Devlet Şifresi Alma Ücreti Ne Kadar?

İlk defa şifre alacak kişiler 2 TL ücret ödemek zorundadır. Daha önce şifre almış olup, şifresini unutan kişiler şifreyi yeniden PTT'den almak için başvurduklarında 4 TL ücret ödemek zorundadır. Ancak yeni uygulamada unuttuğunuz şifrenizi online olarak kendinizde yenileyebilirsiz. Alt başlıklarda bu hususu açıklayacağız.  

Sponsorlu bağlantılar

 

E Devlet Şifresi Kullanım Ücreti Var mı?

Hayır kesinlikle böyle bir ücret yoktur. Sadece şifreyi ilk kez alırken PTT de bir ücret ödersiniz. Bu şifreyi kullanmak ve her türlü e Devlet hizmetlerinden yararlanmak için hiçbir ücret ödemezsiniz. 

 

E DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM, NASIL YENİLERİM?

 

 

  

İnternet Bankacılığı Şifresi ile E-Devlet Sistemine Giriş

E-devlet şifresi dışında, internet bankacılığı şifrelerinizle de e-devlet sistemine girmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için internet bankacılığı şifrelerinizle giriş bölümünü seçerek, kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizle girebilirsiniz.
PTT’den alınan şifre gibi, internet bankacılığı şifresi ile e-devlet sistemine girmek mümkün olmakta ve tüm hizmetlerden yararlanılabilmektedir.

 

Mobil İmza ile E-Devlet Sistemine Giriş

Mobil imza kullanarak e-devlet sistemine giriş yapmak oldukça kolaydır. Bunun için cep telefonu operatörünüzden mobil imza kaydınızı oluşturmanız gerekecektir.
Mobil imzanızı oluşturduktan sonra kısa sürede sisteme girmek için gerekli şifreyi kullanabilirsiniz.

 

Cipli TC Kimlik Şifresi ile E-Devlet Sistemine Giriş

Yeni TC kimlikleriyle de sisteme kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Çipli kimlik kartları özel şifrelerin bulunduğu bir sisteme sahiptir ve bu sayede e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

 

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E-devlet şifresini unutunca eskiden yeniden PTT şubesine gidilmesine gerekiyordu. Ancak şimdi, kimlik bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzda, cep telefonunuz ya da mail adresinize kolay bir şekilde şifre hatırlatma talebinizin sonucu gelecektir. 

 

E-Devlet Şifresi Değiştirme-Güncelleme

E-devlet şifresini değiştirmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bilgi ve ayarlar bölümünden kolay bir şekilde sisteme giriş yapmanız mümkün olacaktır. Her 3 ayda bir e-devlet şifresini değiştirmeniz gerekecektir.

2.7307692307692 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.73 (13 Oylar)