E Okul Öğrenci ve Veli Giriş Sayfası e-Okul MEB

Kıymetli Veliler, Değerli Öğrenciler; 

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim yılında çocuklarınızı en sağlıklı şekilde takip edeceğiniz sistem Bakanlığımızın faaliyete geçirdiği e - okul sistemidir.  Kıymetli Velilerimiz bu sistemi doğru kullanmayı öğrenerek çocuğunuzu adım adım takip edebilir, eğitim süreçlerine dair bir çok hususu günlük takip edebilirsiniz. 

E okul sistemine dair bütün sorun ve sorularınız için aşağıda yer alan yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. 

E OKUL GİRİŞ?

Sistemin resmi giriş sayfası için hemen aşağıda yer alan linki tıklayabilirsiniz. 

E OKUL GİRİŞ SAYFASI ( RESMİ MEB SAYFASI)

E-Okul öğrenci girişi eğitim-öğretim gören anaokulu, ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin kişisel, ders, sınav, not, karne vb. bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Bu ekran aynı zamanda eğitim gören öğrenciyle birlikte velisinin ortak olarak kullandığı ve öğrenciye ait tüm bilgilerine ulaştığı bir platformdur.

Resimde görülen 1 numaralı alan sayfanın güvenli olduğunu ifade eder. Bu kilit işaretini görmediğiniz sayfada şifrenizi asla girmeyiniz. Zira 2 ve 3 numaralı alanda gösterilen adresten farklı bir adresi ziyaret etmiş olabilirsiniz. 

3 Numaralı Bölüm : Bu bölüm okul idaresi ve öğrenciler içindir. Veliler için değil. 

4 Numaralı Bölüm : Veliler bu bölümden e okula giriş yapacaklardır. 

Sisteme Giriş : Öğrenciler ve Veliler  https://e-okul.meb.gov.tr/  adresini ziyaret ettikten sonra resimde (3 ve 4) numaralı olarak gösterilen  bölümünden istenilen bilgileri girsinler. “Resimdeki Rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarasını” sırayla girmek suretiyle sisteme giriş yapabilir.

  • Sistem giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda yer alan menüleri kullanmak suretiyle öğrenciye ait tüm güncel bilgilere ulaşabilir.

E-Okul öğrenci girişi aynı zamanda öğrenciler ve veliler için çok önemli olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ile ilgili bilgilere, notlara ve öğrencinin gireceği sınavlardan sonra hangi liseyi kazandığı yönündeki bilgilere sahip olmaktadır. Bu giriş sistemini bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. cihazlarla giriş yapmakta mümkündür. 

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine (Vbs) Nasıl Giriş Yapılır?

  • Velilerin e okul sistemine nasıl gireceklerini hemen üst başlıkta yer alan resimde gösterdik. Bu resimde 4 numara ile gösterilen bölümden giriş yapmanız gereklidir. 

Eğitim-öğretim gören öğrencisine ait okul bilgilerine ulaşmak adına Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dair Başkanlığı tarafından veliler için hazırlamış olduğu ekrana “E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi” denir. Bu sistem sayesinde veli istediği zaman öğrencisinin okul bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Çocuklarının ders, ödev, sınav, not, karne, TEOG vb. bilgilerine ulaşmak için veliler öğrencilerle birlikte kullandıkları E-Okul veli bilgilendirme sistemine girmek için ilk olarak https://e-okul.meb.gov.tr/ sayfasına girip açılan ekranda istenen bilgileri doğru girmek suretiyle sistemi giriş yapabilirler.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde Neler Vardır?

Eğitim gören öğrencileriyle birlikte ortak olarak kullandıkları e-okul veli bilgilendirme sisteminde öğrencilerin okula dair tüm bilgilerine ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Bu sistemde okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından yapılan duyurular bulunmakta olup bu durular yer yer toplu olarak yapıldığı gibi doğrudan öğrenciye yönelik bireysel olarak da yapılmaktadır. Yine bu sistem üzerinden öğrencinin haftalık ders programı, ders giriş-çıkış saatleri, öğretmen bilgileri, eğitim gören öğrencinin özürlü ve özürsüz devamsızlık bilgileri, sınav, ödev, proje ve performans bilgileri yer almaktadır. Ayrıca kişinin eğitim durumuna göre TEOG sınav bilgileri de bu sistem üzerinde yer alan bir başka bilgidir.

  • Okul idaresinin ve öğretmenlerin duyuruları,
  • TEOG sınav bilgileri
  • Ders programı,
  • Ders giriş ve çıkış saatleri,
  • Öğretmen bilgileri,
  • Devamsızlık durumu,
  • Sınav tarihleri,sonuçları,
  • Ödev, proje ve performans bilgileri

E-Okul İle Öğrenciler ve Veliler Güncel Devamsızlık Bilgisi Takibini Yapabilir.

Veliler açısından e-okul sisteminin sahip olduğu özellikler arasında eğitim-öğretim gören öğrencinin devamsızlık bilgilerini aktarmasıdır. Gerek öğrenci gerekse de veli dilediği zaman bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar üzerinden e-okul veli bilgilendirme sistemine girmek suretiyle öğrencinin güncel devamsızlık bilgilerini öğrenebilir.

E Okul Haftalık Ders Programı

Öğrencinin veya velinin kendi öğrencisine ait haftalık ders programını öğrenebilmesi için ilk olarak e-okul sistemine giriş yapması gerekmektedir. https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine girdikten sonra veli bilgilendirme sistemindeki bilgileri girmek suretiyle sisteme giriş yapar. Açılan yeni ekranda öğrencinin okuldaki haftalık ders programını gösteren bölüme girmek suretiyle derslerin giriş-çıkış saatleri, derslere ait öğretmen bilgisi gibi çeşitli bilgilere haftalık olarak sahip olabilir.

E Okul Not Sorgulama

Öğrenci ve velilere e-okulun sunmuş olduğu en güzel özelliklerinden biri de not sorgulama uygulamasıdır. Öğrenci sınavı girmiş olduğu derse ait notunun ne olduğu konusunda bilgiye sahip olmak için öğretmeninin peşinden koşmasına gerek duymadan veya velinin öğrencisinin ders notlarına ilişkin bilginin ne olduğu konusunda okula gelmesine gerek duymadan e-okul not sorgulama ekranına girmek suretiyle güncel olarak girilmiş olan tüm derslere ait notları öğrenebilmektedir. Not sorgulama için veli ve öğrenci e-okul sisteminde yer alan veli bilgilendirme bölümüne girmek suretiyle öğrenebilir.

E Okul Sınav Tarihleri Sorgulama

Öğrenci kendisi için velisi de eğitim gören çocuğunun sınav takibini yapabilmesi için e-okul sistemi sınav tarihleri sorgulama bölümünü hazırlamıştır. Öğrencinin almış olduğu derslere ait yıl içerisinde gireceği sınavların tüm tarihleri tek bir sistem üzerinden toplanmıştır. Haftalık ders programı gibi öğrenci tarafında alınan tüm derslere ait sınav tarihleri e-okul veli bilgilendirme sistemine girmek suretiyle öğrenilebilmektedir.

E Okul TEOG Sonuçları Öğrenme

Eğitim-öğretim seviyesine gire TEOG sınavı giren öğrencilerin ve velilerinin sınav sonuçlarına dair bilgiye sahip olabilmeleri adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-okul sistemine TEOG sonuçlarına dair bilgiler eklenmiştir. Öğrenci veya velisi ister e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden isterse de doğrudan www.meb.gov.tr adresi üzerinde yer alan sınavlar bölümünü sorgulamak suretiyle TEOG sonuçlarına ait tüm bilgilere sahip olabilir. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte öğrenci ve velilerin TEOG sonuçlarına dair bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri adına e-okul veli bilgilendirme ekranını kullanmaları tavsiye edilir.

E Okul Şifre Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan e-okul sistemine öğrenci veya velinin kullanabilmesi için ilk olarak e-okul şifresine sahip olmak gerekmektedir. Sisteme giriş şifreleri yalnızca öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü okul yönetimi tarafından verildiğinden öğrenci veya velisi okul yönetimiyle irtibata geçmesi gerekmektedir. Velisi olduğu öğrencisinin eğitim-öğretime başladığı ilk dönemden mezun olacağı zamana kadar sahip olacağı tüm bilgilere tek bir ekran üzerinden ulaşmak isteyen veliler hiç vakit kaybetmeden okul yönetimiyle irtibata geçmeleri yeterlidir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.