E Okul Öğrenci ve Veli Giriş Sayfası e-Okul MEB

Kıymetli Veliler, Değerli Öğrenciler; 

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim yılında çocuklarınızı en sağlıklı şekilde takip edeceğiniz sistem Bakanlığımızın faaliyete geçirdiği e - okul sistemidir.  Kıymetli Velilerimiz bu sistemi doğru kullanmayı öğrenerek çocuğunuzu adım adım takip edebilir, eğitim süreçlerine dair bir çok hususu günlük takip edebilirsiniz. 

E okul sistemine dair bütün sorun ve sorularınız için aşağıda yer alan yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. 

E OKUL ÖĞRENCİ VE VELİ GİRİŞ SAYFASI?

E okul öğrenci ve veli giriş sayfasına iki şekilde ulaşabilirsiniz. 

 • 1-  Aşağıda linkini verdiğimiz link üzerinden (MEB'in resmi sayfasıdır)
 • 2-  E Devlet şifreniz ile e-Devlet sistemi üzerinden (En kolay ve pratik yöntem)

E OKUL ÖĞRENCİ VE VELİ GİRİŞ SAYFASINA NASIL GİRERİM?

Birinci yöntemde Milli Eğitim Bakanlığının aşağıda yer alan resmi sayfasını ziyaret etmenizi gereklidir. 

E OKUL GİRİŞ SAYFASI ( RESMİ MEB SAYFASI)

 • Aşağıdaki resimde 4 numara ile gösterilen yere (VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ) güvenlik numarasını, çocuğunuzun T.C. Kimlik Numarasını ve Çocuğunuzun Öğrenci Okul Numarasını yazmanız gereklidir. 

Resimde görülen 1 numaralı alan sayfanın güvenli olduğunu ifade eder. Bu kilit işaretini görmediğiniz sayfada şifrenizi asla girmeyiniz. Zira 2 ve 3 numaralı alanda gösterilen adresten farklı bir adresi ziyaret etmiş olabilirsiniz. 

3 Numaralı Bölüm : Bu bölüm okul idaresi ve öğrenciler içindir. Veliler için değil. 

4 Numaralı Bölüm : Veliler bu bölümden e okula giriş yapacaklardır. 

Sisteme Giriş : Öğrenciler ve Veliler  https://e-okul.meb.gov.tr/  adresini ziyaret ettikten sonra resimde (3 ve 4) numaralı olarak gösterilen  bölümünden istenilen bilgileri girsinler. “Resimdeki Rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarasını” sırayla girmek suretiyle sisteme giriş yapabilir.

 • Sistem giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda yer alan menüleri kullanmak suretiyle öğrenciye ait tüm güncel bilgilere ulaşabilir.

E-Okul öğrenci girişi aynı zamanda öğrenciler ve veliler için çok önemli olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi  ile ilgili bilgilere, notlara ve öğrencinin gireceği sınavlardan sonra hangi liseyi kazandığı yönündeki bilgilere sahip olmaktadır. Bu giriş sistemini bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. cihazlarla giriş yapmakta mümkündür. 

E OKUL SAYFASINDA ÖĞRENCİ VE VELİLER AYNI SAYFA ÜZERİNDEN BİLGİ ALMAKTADIR!

Sevgili Öğrenciler ve kıymetli Veliler,

yukarıda anlattığımız sayfayı hem öğrenciler, hemde veliler kullanmaktadır. Yani öğrenciler için ayrı, veliler için ayrı bir sayfa söz konusu değildir. Öğrencilere ait bütün bilgilere hem öğrencinin kendisi, hemde velisi yukarıda yer alan sayfa üzerinden istediği zaman ulaşabilir. 

E DEVLET ŞİFRENİZ İLE E OKUL SİSTEMİNE NASIL BAĞLANIRIM?

Yukarıda anlattığımız şekilde e okul sistemine bağlanabilmek için öğrencinizin hem okul numarasını hemde T.C. Numarasını bilmeniz gereklidir. Bu numaraları bilmediğiniz durumda en kolay şekilde E Devlet şifreniz ile E Devlet sistemi üzerinden bağlanacaksınız. 

E DEVLET SİSTEMİNDE E OKUL VELİ VE ÖĞRENCİ GİRİŞ SAYFASI (Resmi E Devlet Sayfasının Linkidir)

 

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine (Vbs) Nasıl Giriş Yapılır?

 • Velilerin e okul sistemine nasıl gireceklerini hemen üst başlıkta yer alan resimde gösterdik. Bu resimde 4 numara ile gösterilen bölümden giriş yapmanız gereklidir. 

Eğitim-öğretim gören öğrencisine ait okul bilgilerine ulaşmak adına Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dair Başkanlığı tarafından veliler için hazırlamış olduğu ekrana “E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi” denir. Bu sistem sayesinde veli istediği zaman öğrencisinin okul bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Çocuklarının ders, ödev, sınav, not, karne, TEOG vb. bilgilerine ulaşmak için veliler öğrencilerle birlikte kullandıkları E-Okul veli bilgilendirme sistemine girmek için ilk olarak https://e-okul.meb.gov.tr/ sayfasına girip açılan ekranda istenen bilgileri doğru girmek suretiyle sistemi giriş yapabilirler.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde Neler Vardır?

Eğitim gören öğrencileriyle birlikte ortak olarak kullandıkları e-okul veli bilgilendirme sisteminde öğrencilerin okula dair tüm bilgilerine ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Bu sistemde okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından yapılan duyurular bulunmakta olup bu durular yer yer toplu olarak yapıldığı gibi doğrudan öğrenciye yönelik bireysel olarak da yapılmaktadır. Yine bu sistem üzerinden öğrencinin haftalık ders programı, ders giriş-çıkış saatleri, öğretmen bilgileri, eğitim gören öğrencinin özürlü ve özürsüz devamsızlık bilgileri, sınav, ödev, proje ve performans bilgileri yer almaktadır. Ayrıca kişinin eğitim durumuna göre TEOG sınav bilgileri de bu sistem üzerinde yer alan bir başka bilgidir.

 • Okul idaresinin ve öğretmenlerin duyuruları,
 • Ders programı,
 • Ders giriş ve çıkış saatleri,
 • Öğretmen bilgileri,
 • Devamsızlık durumu,
 • Sınav tarihleri,sonuçları,
 • Ödev, proje ve performans bilgileri

E-Okul İle Öğrenciler ve Veliler Güncel Devamsızlık Bilgisi Takibini Yapabilir.

Veliler açısından e-okul sisteminin sahip olduğu özellikler arasında eğitim-öğretim gören öğrencinin devamsızlık bilgilerini aktarmasıdır. Gerek öğrenci gerekse de veli dilediği zaman bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar üzerinden e-okul veli bilgilendirme sistemine girmek suretiyle öğrencinin güncel devamsızlık bilgilerini öğrenebilir.

E Okul Haftalık Ders Programı

Öğrencinin veya velinin kendi öğrencisine ait haftalık ders programını öğrenebilmesi için ilk olarak e-okul sistemine giriş yapması gerekmektedir. https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine girdikten sonra veli bilgilendirme sistemindeki bilgileri girmek suretiyle sisteme giriş yapar. Açılan yeni ekranda öğrencinin okuldaki haftalık ders programını gösteren bölüme girmek suretiyle derslerin giriş-çıkış saatleri, derslere ait öğretmen bilgisi gibi çeşitli bilgilere haftalık olarak sahip olabilir.

E Okul Not Sorgulama

Öğrenci ve velilere e-okulun sunmuş olduğu en güzel özelliklerinden biri de not sorgulama uygulamasıdır. Öğrenci sınavı girmiş olduğu derse ait notunun ne olduğu konusunda bilgiye sahip olmak için öğretmeninin peşinden koşmasına gerek duymadan veya velinin öğrencisinin ders notlarına ilişkin bilginin ne olduğu konusunda okula gelmesine gerek duymadan e-okul not sorgulama ekranına girmek suretiyle güncel olarak girilmiş olan tüm derslere ait notları öğrenebilmektedir. Not sorgulama için veli ve öğrenci e-okul sisteminde yer alan veli bilgilendirme bölümüne girmek suretiyle öğrenebilir.

E Okul Sınav Tarihleri Sorgulama

Öğrenci kendisi için velisi de eğitim gören çocuğunun sınav takibini yapabilmesi için e-okul sistemi sınav tarihleri sorgulama bölümünü hazırlamıştır. Öğrencinin almış olduğu derslere ait yıl içerisinde gireceği sınavların tüm tarihleri tek bir sistem üzerinden toplanmıştır. Haftalık ders programı gibi öğrenci tarafında alınan tüm derslere ait sınav tarihleri e-okul veli bilgilendirme sistemine girmek suretiyle öğrenilebilmektedir.

E Okul Şifre Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan e-okul sistemine öğrenci veya velinin kullanabilmesi için ilk olarak e-okul şifresine sahip olmanız gerekmez. Sadece çocuğunuzun T.C. Numarasını ve okul numarasını bilmeniz yeterlidir. Bunun dışında E Devlet şifreniz ile de hiçbir bilgiyi bilmeden de çok rahat bu sisteme bağlanabilirsiniz. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.