E-Reçete Numaramı Kaybettim En Kolay Nasıl Bulabilirim?

E - reçete kodumu numaramı kaybettim, nasıl alabilirim? E reçete kodu olmadan  ilaçlarımı alabilir miyim? Bu koda eczacılar ulaşamaz mı? T.C. Kimlik Numarası ile ilaç alabilir miyim? E Devlet üzerinden ilaç kodunu sorgulayabilir miyim?

E-reçete kodunuzu kaybettiğinizde, her ne kadar hem doktorlar hem de eczaneler Medula adındaki aynı otomasyon sistemini kullansalar da, eczaneler e-reçete numarası olmadan reçetenize ulaşamamaktadır. Bu numrayı  kaybetmeniz durumunda doktorunuza gitmenize yada yeniden reçete yazdırmanıza gerek yok.  Hemen aşağıda anlattığımız yöntemle sorgunuzu yapabilirsiniz. 

E REÇETE KODUNU KAYBETTİM, NASIL ALIRIM?

 • e Nabız sistemini kullanarak,
 • Reçetenizi yazan doktordan yeniden aynı kodu talep ederek
 • Telefonla Mesaj sistemini kullanarak

 

E Nabız Üzerinden E-reçete Numarası Sorgulama

e Nabız sistemi üzerinden sorgulama yapmak için bu sisteme kayıt olmanız gereklidir. E Devlet şifreniz ile buraya kaydolmanız bir kaç dakikalık işlemdir. Öncelikle https://enabiz.gov.tr/ adresinden resmi siteyi ziyaret ediniz. Kaydolmak için aşağıda yer alan işaretli yere tıklayınız. 

e-reçete kayıp

 

e-Nabız’da ana sayfasındaki “reçetelerim” e tıklayın ve reçete listenizde numarasını kaybettiğiniz reçetenin tarihini ve numarasını listede hemen görebilirsiniz. Detayını incelemek istediğinizde “detay gürüntüle” ye girerek hastane adı, klinik adı, barkod numarası, ilaç adı, dozu, periyodu, kullanım şekli ve sayısı, kutu adedini görüntüleyebilirsiniz.

e-Nabız'a Nasıl Kayıt Olurum?  

 • Kayıt olmak için öncelikle e-Devlet sisteminde kaydınızın olması (e-Devlet şifrenizin olması) gereklidir. 
 • e Nabız sitesinin ana sayfasında e - Devlet Üzerinden Kayıt Olun linkine tıklayınız. 
 • e-Nabız sitesinden e- devlet sistemine giriş yaptığınızda e-nabız profil bilgilerinizin oluşturulacağı ekrana gelmeden önce ekranda Kullanım Şartları belirir, “e-nabız sistemi kullanım koşullarını okudum” kutucuğunu işaretlediğinizde sizi “yeni kayıt oluştur” ekranı karşılar ve bu ekranda yaşadığınız ülke, il, boyunuz, kilonuz, kan grubunuz, sistemdeki hangi bilgileri kimle paylaşmak isteyip istemediğinizi belirleyeceğiniz kutucuklar, e-mail adresiniz ve telefon numaranız ve kullanacağınız şifreyi oluşturma bölümünü doldurmanız gerekmektedir.
 • Eksiksiz doldurulduğunda SMS Onayı için telefonunuza gelen onay kodunu girdiğinizde, artık rahatlıkla tüm sağlık verilerinize her an ulaşır hale gelmektesiniz ve kaybettiğiniz e-reçete numarasını “Reçetelerim” bölümünden artık görebilirsiniz.

Reçetenizi Yazan Doktordan Tekrar Talep Edebilirsiniz.

Doktora ulaşabileceğiniz bir irtibat telefonu varsa, ziyaret etmeden dahi çözüme ulaştırma ihtimali mevcuttur.

“SGK SMS Bilgi Sistemi” ne kayıt olduğunuzda ücretsiz mesaj olarak size e-reçete kodu her zaman ulaşacaktır.

 • Hizmetlerin hızlanması, iş gücü ve zaman kayıplarının önlenmesi, bilgilere her an her yerden ulaşılabilmesini ve de otokontrolü sağlamak amacıyla SGK bazı hizmetlerini SMS yoluyla bildirmektedir.
 • Bunun için tek yapmanız gereken; www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan linkine tıkladıktan sonra gelen ekranda sizden sadece “yeni cep telefonu numarası” bölümüne cep telefonu numaranızı girmeniz ve “bilgilendirme formunu okudum onaylıyorum” u işaretlemeniz ve “güncelle” ye basmanız istenmektedir.
 • Kayıtlı cep telefonunuz doğru bile gözükse, sizden “yeni cep telefonu numarası” bölümüne numaranızın girilmesi istenmektedir. Bu işlemden sonra ücretsiz olarak e-reçete bilgileri, SGK rapor ücretleri, SGK katılım payları gibi birçok bilgi de tarafınıza SMS ile ulaşacaktır.
 • SGK SMS Bilgi Sistemi’ ne olan kaydınızı iptal etmek için yine aynı linke tıklayıp, “bilgilendirme formunu okudum onaylıyorum” u işaretlemeniz ve “sil” butonuna basmanız yeterlidir. Numaranız değiştiyse güncellemek için de kayıt sırasındaki işlemlerin aynısını uygulamanız gerekir.

E REÇETE KODU OLMADAN İLAÇLARIMI ALABİLİR MİYİM?

Hayır alamazsınız. İlaçlarınızı almak için bu numarayı eczaneye ibraz etmek zorundasınız. 

BU KODA ECZACILAR ULAŞABİLİR Mİ?

Hayır ulaşamaz. Bu koda sadece hekiminiz ulaşabilir. Ayrıca hemen yukarıda anlattığımız yöntem sayesinde siz de ulaşabilirsiniz. 

E DEVLETTEN REÇETE KODUNU NASIL ALIRIM?

E Nabız sistemi e Devlet sistemine entegre olduğu için sadece e Nabızdan sorgulama yapabilirsiniz. 

184 SABİM HATTINI ARARSAM BU KONU ALABİLİR MİYİM?

ALO 184 Sabim Hattının bu şekilde bir hizmeti bulunmamaktadır. 

T.C. KİMLİK NUMARAM İLE İLAÇ ALABİLİR MİYİM?

Hayır alamazsınız. 

SOSYAL GÜVENCEM YOK, E REÇETE KODU GEREKLİ Mİ?

Hayır gerekli değil. Ancak bu durumda hekiminiz resmi kaşeli imzalı bir kağıda sizin için özel reçete düzenlemelidir. Çünkü Eczanelerin reçetesiz ilaç satması yasaktır. 

İlginizi Çekebilir:

Reçete geçerlilik süresi kaç gündür?

Gizlilik Politikası / Site Kullanım Koşulları / İletişim

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.