Ehliyet ile sınava girilir mi? Ehliyet nüfus cüzdanı yerine kullanılmadığı durumlar.

Ehliyet ile ÖSYM veya MEB sınavlarına girebilir miyim?

Bu yazıda yeni ve eski ehliyetlerin kullanım alanlarından bahsedilecektir. Aynı zamanda ehliyetlerin nüfus cüzdanı gibi kullanılamadığı durumlardan bahsedeceğiz. 

 

Öncelikle bunu öğrenmenin en güzel yolu ister MEB, ister ÖSYM sınavları olsun, giriş belgelerine bakmanızı öneriyoruz. Orada yazan bilgiler ışığında ehliyet ile sınava girip giremeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ama sizleri ne olursa olsun. Eğer herhangi bir sınava girecekseniz ve nüfus cüzdanınız kayıp ise kimseye güvenmeyin en yakın zamanda nüfus cüzdanınızı çıkarınız. Kendinizi boşuna riske atmayınız.  ÖSYM'nin bu konuyla ilgili açıklamasını okumanızda da fayda var.  

Sponsorlu bağlantılar

 

 

2012 yılında Resmi Gazetede yayınlanmış ve ÖSYM tarafından duyurusu yapılmıştır:

MADDE 5 (1) Adaylar Başkanlıkça yapılan sınavlara; kimlik kartı ve adaylar tarafından ÖSYM sisteminden alınan ve/veya Başkanlıkça adaylara gönderilen sınava giriş ve kimlik belgesi ile girerler. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ve geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmez.

(2) Zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ve yaşları nedeniyle nüfus cüzdanlarında fotoğraf bulunmayan belirli yaşı ikmal etmeyen askerîöğrenciler için askerî kimlik belgesi, kimlik kartı olarak kabul edilebilir.

(3) Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları ve benzeri belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgeleri olarak kabul edilmez.

İlgili duyuru sayfası için tıklayınız:

 

Yeni ehliyetler nüfus cüzdanı olarak kullanılabiliyor mu?

2016 yılının başından itibaren eski ehliyetler yenileri ile değiştirilmeye başlandı. Eski ehliyet belgeleri kimlik olarak bazı işlemlerde geçerliydi. Yeni ehliyet belgeleri nüfus cüzdanı yerine geçiyor mu? Hangi işlemlerde kimik yerine kullanılacaktır? Bu sorularımızın cevabını bu makalemizde ayrıntıları ile bulacaksınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

1 Ocak 2016 yılından itibaren çipli ehliyet olarak nitelendirilen yeni ehliyetler verilmeye başlandı. Çipli ehliyetler 2016 yılında itibaren ilk kez ehliyet alacak olan sürücü adaylarına verilmeye başlanacak.Ehliyet yenilemek isteyen yahut kayıp dolayısıyla yeni ehliyet çıkarmak isteyen sürücülerin ehliyetleri çipli ehliyet olarak verilecektir.Eski ehliyet sahibi sürücülerin 5 yıl içerisinde yani 31.12.2020 tarihine kadar ehliyetlerini çipli ehliyetlerle yenilemeleri gerekmektedir.

 

Bankalar kabul etmiyor:

Bankalar yeni ehliyetler ile müşterilerin işlem yapmasına izin vermemektedir. Eski ehliyetlerin banka işlemleri sırasında kullanılması mümkün iken yeni ehliyetler kullanılamamaktadır.

Bunun sebebi olarak çipli ehliyetlerde kişisel bilgi olarak yalnızca kişinin adı soyadı TC kimlik numarasının yer alması, anne adı baba adı cilt numarası gibi verilere ulaşılamaması gösterilmektedir. Bankalar sahte ehliyet ile gerçek ehliyetin ayrılmasının yeni ehliyetlerde mümkün olmadığını bu sebeple yeni ehliyetler ile müşterilerin işlem yapamayacağını belirttiler. Bankalar İç İşleri Bakanlığı tarafından yeni ehliyetlerde uygulanmakta olan hologram güvenlik önlemlerinin bankalara ulaştırılana kadar müşterilerin ehliyetle işlem yapmalarına olanak tanınmayacağını açıkladılar.

 

Yeni ehliyet ile sınava girilir mi?

Üstte belirttiğimiz gibi hangi sınav olursa olsun kesinlikle emin olmak için nüfus cüzdanınız kayıpsa yeniden çıkarınız. Kayıp değilse ve yanınızda taşımıyorsanız mutlaka sınav günü yanınıza alınız.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorumlar  

Geçici kimlik ile ehliyet sınavına girebilir miyim acaba? elimde başka kimlik belgesi yok. ne aile cüzdanı ne pasaport ne de başka bişey.
Cevap
Yeni nüfus cüzdanı çıkarırdım ama ellime geçmedi ve 4 gün sonra sınav gireceğim sınavdan sonra nüfus cüzdanım gelicek ne yapmam lazım 
Cevap
ne sınavı? giriş belgesinde yazar. yazmıyorsa geçiçi kimlikle girebilirmisin bunu arastirmalisin.
Cevap

Yorum ekle