Ehliyet İle Sınava Girilir mi, Ehliyet Kimlik Yerine Kullanılır mı?

Bu yazımızda çok önemli bir konu olan ehliyet ile sınava girilir mi konusunda açıklamalar yapacağız. ÖSYM başta olmak üzere AÖL ve Açık Öğretim Fakültelerinin ayrıca diğer kurumların yapmış oldukları bütün sınavlarda ehliyet kimlik yerine geçer mi sorunun cevabını açıkladık. KPSS ve YKS sınavlarına girecek olan öğrenciler muhakkak aşağıdaki açıklamalarımızı dikkatli okusunlar. 

Ehliyet İle Sınava Girilir mi?

ÖSYM'nin ve Anadolu Üniversitesinin yapmış olduğu açıklamalara göre ehliyet ile sınava girilemez. ÖSYM ve Anadolu Üniversitesi AÖF'nin ve Atatürk Üniversitesi AÖF'nin dışında diğer kurumlar tarafından yapılan bütün sınavlar için istenen belgelere ayrı ayrı bakmanız gereklidir.

Ancak kesin olarak şunu bilmeniz gereklidir: ÖSYM tarafından yapılan bütün sınavlara girerken sürücü belgeniz kabul edilmemektedir. 

 • ALES sınavına,
 • KPSS sınavına,
 • YKS sınavına,
 • DGS sınavına,
 • Özetle ÖSYM'nin yapmış olduğu bütün sınavlara girerken T.C. Kimlik Kartınızı yada Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götürmeniz gereklidir.  

Kimlik Başvurusu sırasında size verilecek olan geçici kimlik belgesi için bu yazımızdan ayrıntılı bilgi alınız. 

KPSS Sınavına Ehliyet İle Girilir mi?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi hayır. Sürücü belgesi artık sınavlarda geçerli bir belge değildir. 

YKS, ALES ve DGS  Sınavlarına Ehliyet İle Girilir mi?

Hayır. YKS, ALES ve DGS sınavlarına girmek için normal kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gereklidir.  

Hangi Sınavlara Ehliyet İle Girilir? 

Kesin olarak ÖSYM'nin ve AÖF'nin sınavlarına giremeyeceğinizi yukarıda zaten ifade ettik. Diğer sınavlar için şu açıklamaları yapabiliriz. 

 • Gireceğiniz sınavın sınav giriş belgesini dikkatlice incelemeniz gereklidir. 
 • Sınava giriş belgesinde sınava girerken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler tek tek açıklanmıştır. 
 • Hatta KPSS, YKS gibi sınavlarda da sınava giriş belgelerini dikkatlice okumanız gereklidir. 

Bu sebepten dolayı Haziran ayında ve takip eden günlerde yapılacak olan YKS, ALES ve diğer sınavlar için şimdiden kimliğinizi acil olarak yeniletmek zorundasınız. Çünkü sınava son bir hafta kala kimlik konusunda bir kriz yaşayabilirsiniz. 

ÖSYM'NİN EHLİYET İLE SINAVA GİRMESİ HAKKINDA YAPTIĞI AÇIKLAMA 

Eğer herhangi bir sınava girecekseniz ve nüfus cüzdanınız kayıp ise kimseye güvenmeyin en yakın zamanda nüfus cüzdanınızı çıkarınız. Kendinizi boşuna riske atmayınız.  Ayrıca ÖSYM'nin bu konuyla ilgili açıklamasında ise:  

Resmi Gazetede yayınlanan ÖSYM duyurusu yapılmıştır:

MADDE 5 –

 • (1) Adaylar Başkanlıkça yapılan sınavlara; kimlik kartı ve adaylar tarafından ÖSYM sisteminden alınan ve/veya Başkanlıkça adaylara gönderilen sınava giriş ve kimlik belgesi ile girerler. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ve geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmez.
 • (2) Zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ve yaşları nedeniyle nüfus cüzdanlarında fotoğraf bulunmayan belirli yaşı ikmal etmeyen askerîöğrenciler için askerî kimlik belgesi, kimlik kartı olarak kabul edilebilir.
 • (3) Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları ve benzeri belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgeleri olarak kabul edilmez.

İlgili duyuru sayfası için tıklayınız:

Yeni Ehliyetler Kimlik Belgesi Olarak Kullanılır mı? 

 • Eski tip sürücü belgelerinin arka yüzünde Nüfus Cüzdanında yer alan bir çok bilgi yer almaktaydı. Yeni çipli belgelerde maalesef bu özellik bulunmamaktadır. 
 • Bunun için kimlik yerine geçmeyeceğine kanaat getirdik.  

Yeni Ehliyetler Bankalarda Kimlik Yerine Geçer mi? 

 • Eski ehliyetlerin banka işlemleri sırasında kullanılması mümkün iken yeni ehliyetler kullanılamamaktadır. 
 • Bunun sebebi olarak çipli ehliyetlerde kişisel bilgi olarak yalnızca kişinin adı soyadı TC kimlik numarasının yer alması, anne adı baba adı cilt numarası gibi verilere ulaşılamaması gösterilmektedir.
 • Bankalar sahte ehliyet ile gerçek ehliyetin ayrılmasının yeni ehliyetlerde mümkün olmadığını bu sebeple yeni ehliyetler ile müşterilerin işlem yapamayacağını belirttiler.
 • Bankalar İç İşleri Bakanlığı tarafından yeni ehliyetlerde uygulanmakta olan hologram güvenlik önlemlerinin bankalara ulaştırılana kadar müşterilerin ehliyetle işlem yapmalarına olanak tanınmayacağını açıkladılar. 

Eski Kimlikle Ehliyet Sınavına Girilir mi?

Bize iletilen soruların başında eski kimlikle ehliyet sınavına girilir mi sorusunun cevabını da 2021 yılına göre şu şekilde açıklamak isteriz: 

Eski kimlikten kastınız Nüfus Cüzdanınız ise Nüfus Cüzdanları hala geçerliliğini devam ettirmektedir. Eğer şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanlarınız fiziksel olarak sorunlu değilse sınavlara girme konusunda sorun yaşamazsınız. Ehliyet sınavlarına girerken de kullanabilirsiniz. 

Ancak fotoğrafının olmaması, fotoğrafın tanınmaması yada nüfus cüzdanınızın aşırı derecede yıpranması gibi nedenlerden dolayı sınava kabul edilmezsiniz. En kısa süre içinde kimliğinizi yenilemeniz gereklidir. 

Nüfus Cüzdanı İle Sınava Girilir mi?

Evet. Nüfus Cüzdanlarınız ile sınavlara girebilirsiniz. Ancak Nüfus Cüzdanlarınızın fiziksel olarak yıpranmamış olması gereklidir. Üzerinde T.C. numarasının yazılı olması ve üzerinde fotoğrafın olması gereklidir. Ayrıca aşırı derece yıpranmamış olması gereklidir.  

Kimlik Başvurusu İşlemleri Hakkında Okumanız Gereken Yazılarımız

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html